DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am cumparat 2 cauciucuri de vara, fortat de imprejurari. 290 ron montaj inclus.

O sa le schimb si pe spate dar pentru asta astept inceputul lui mai... pana atunci mai pot fi surprize din partea vremii.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am curatat tapiteria cu solutie de piele, si interiorul. Acum ma duc sa o spal :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat un filtru de aer si unu de ulei.

ps : cunoaste cineva firma asta wix?Face filtre bune?

post-312-0-80395300-1301042199_thumb.jpg

post-312-0-86061500-1301042210_thumb.jpg

post-312-0-41763000-1301042222_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Site au, cel puţin. ;D

Am vazut.Dar ma gandeam ca piesele sunt aduse din Suedia,nici prin cap sa mi treaca ca umbla cu americaneli :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incarcat cu freon, ulei si solutie dinaceea verde proaspete, instalatia de clima ! Masina e congelator acum laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Badogul" si-a primit in sfarsit portia de ulei (dupa 13.500 km) si filtrele (ulei/aer si motorina) ocazie cu care am constatat ca sculele din dotare nu prea au avut aplicabilitate in speta de fata.

Tot cu ocazia asta am constatat cu neplacere ca scutul de plastic al baii de ulei este rupt si nu din vina mea (pe stanga lipsind cu desavarsire :angry: ) iar colierul dinspre fuzeta al burdufului planetarei dreapta, s-a volatilizat.

Maine sper sa ma dedau la ceva contorsionari, in vederea inlocuirii filtrului de particule iar apoi sa ajung cu ea la un coafor pentru exterior/interior.

Daca vremea va tine cu subsemnatul, sper sa trec la depistarea unui zgomot sacadat (pe stanga fata) ce apare doar in curbe stanga/dreapta, la viteze de pana in 10km/h si care aduce suparator de tare cu cel al unei planetare aflata in prag de infarct. Sper doar ca anamneza sa fie prost interpretata iar semnele celsiene sa conduca la un alt diagnostic.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am fost la BogdanG si mi-am facut gemaurile fata sa mearga pe modul automat si mi-a sters un pomelnic de erori. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu a reusit sa-ti deschida usa spate .tongue.gif

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am pus cauciucurile cu jentile de vara ; spalat;

sters vreo 3 erori

pe v40

:rolleyes::lol:

a si am desfacut usa din spate dr

inchiderea centrala joaca feste

sa vad daca l-am reparat daca nu trebuie alt actuator

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

a si am desfacut usa din spate dr

...

Si eu am "desfacut" o usa/portiera, cu... un levier. :-[

In graba bagajelor si a pregatirilor de drum, am uitat cheile in masina si datorita unui senzor de usa defect, a facut auto-relock si am ramas pe afara, cu bagaje in mana si tot tacamul...

Asta e, repari 2, strici una.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu a reusit sa-ti deschida usa spate .tongue.gif

Deschiderea usii era "optional". :lol: Bine ca nu mai am erori...mai ales cea de la airbag care mi-o afisa. Imi statea pe creier. :angry:

Adi...nu era mai usor sa spargi un geam? Sticla se schimba usor dar tabla...mai greu ti-o face cum trebuie meseriasul.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Adi...nu era mai usor sa spargi un geam? Sticla se schimba usor dar tabla...mai greu ti-o face cum trebuie meseriasul.

E o indoitura de vreo 3-4mm , doar dintr-un anumit unghi se vede. Se rezolva in sub 5 minute la un tinichigiu, fara ciocan, fara nimic; doar din muschi. :)

Ca sa schimbi geamul, intai trebuie sa il cumperi, sa dai fata de usa jos, umbli pe la macara,etc... plus ca eu eram cu bagajele langa masina; daca spargeam geamul, nu cred ca era placut sa merg dupa aceea, 350km.

Edited by Adi2727
prea multe detalii legate de procedura :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gemuletul din spate (lateral) puteai sa il spargi...puneai scoci si-ti faceai treaba :rolleyes: Mama mea a patit la kalos...a lasat cheile in contact, si persoana care era cu ea a inchis manual toate usile. Noroc ca eram prin zona, m-am dus acasa si am luat al 2-lea rand de chei. Cei de la benzinarie vroiau sa sparga geamul la masina ca le-am blocat pompa. S-a luat mama de ei si nu s-au atins de masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca te-am speriat prin folosirea cuvantului "levier", la unealta pe care am folosit-o la deschiderea portierei. :)

Levierul putea fi si o surubelnita mai zdravana.

Nu am deschis masina cu levierul/surubelnita, doar m-am ajutat de asa ceva in procedura de deschidere a masinii, care a implicat si alte operatiuni.

Imi iubesc masina si nu as aplica niciodata asemenea metode "intruzive".

Nu regret ca nu am spart vreun geam, ceea ce oricum ar fi fost destul de greu (am mai incercat odata sa sparg un geam de seria 400 si m-am intrebuintat ceva) si oricum, indoitura portierei am rezolvat-o deja, prin fortele mele personale. ;)

Nu pot da mai multe detalii legate de procedura pe care am folosit-o si care se poate aplica la majoritatea masinilor de pe forum, ptr ca nu doresc sa promovez furtul din/de Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este...m-am "speriat" putin... Ma bucur ca ti-ai rezolvat masinuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am cumparat 2 scaune de V70R 1998. Am ceva de munca la ele caci sunt murdare rau, chiar daca in poze nu prea se vede.

Daca sunt multumit de cum vor iesi dupa "restaurare" am sa-l fac bucuros pe Matrixxx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat etrier spate dreapta, plus placute de frana spate (Jurid) si inlocuit lichid de frana (Ferodo).

Plus cablurile de la frana de mana, toate 3.

...Sper ca am incheiat pe luna asta, numai bine peste 2 zile vine o noua luna. ;D:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am facut un control de rampa la Primus Auto. Am o lista de piese ce trebuie sa le cumpar. In rest, schimb doua becuri, duze spalator parbriz si stergatoare noi. Acum spala brici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te iei dupa ce zic cei de la primus, ar trebui sa schimbi toata masina ! ;D;D;D

I-am facut un control de rampa la Primus Auto. Am o lista de piese ce trebuie sa le cumpar. In rest, schimb doua becuri, duze spalator parbriz si stergatoare noi. Acum spala brici.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am dat-o mamei mele pana la tara(undeva pe langa titu...se poate ajunge si pe autostrada bucuresti-pitesti) si i-a dat ceva talpa. S-a indragostit si ea de masina...

ps: Sa curga banii de cauciucuri de vara :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am indreptat spatele la miniD5 si i-am pus bara .. arata atat de frumos :wub::lol:

Astazi ma duc sa fac itp-ul .. sa vedem ce o sa iasa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am dat-o mamei mele pana la tara

Scuze, nu ma pot abtine :laughing4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am cumparat (si a sosit din America) setul de garnituri/o-ring-uri pentru: baie ulei, supape, axe came...Urmeaza operatia ce va descrisa pas cu pas, cu poze, la sectiunea DIY respectiva - de schimbare a valvelor stem, curatat scaune supape, tacheti, baie de ulei...Ca a venit primavara si merita si bestia mea acest cadou.

post-96-0-82550100-1301563484_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, nu ma pot abtine :laughing4:

Midnight...oricum am stat cu inima cat puricele. ;D I-am dat-o ca a trebuit sa fac itp-ul la kalos.

ps: E bine sa aiba habar si ea cum se conduce volvo. De exemplu luni noapte am avut nevoie de mama-soferita pentru a merge la un prieten la accident. Eu si inca 2 prieteni nu puteam conduce ca bausem foarte mult.:rolleyes: Se pare ca trecerea de la canoe la vapor...si de la otto la diesel i-a priit. Mi-a zis "e o masina exceptionala" si inca o vorba: "cu binele omul se obisnuieste repede". Tind sa ii dau dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimburi:

- amortizoare fata-spate (:-*Behu)

- bielete fata si o tija care nu stiu cum se numeste

- supapa

- pompa de apa

Reglaje:

- carburatorul

- aprinderea

Mananca asfalt si nu mai face ca o barca pe sosea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now