DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Poze cu bordul modificat .

Nu luati in seama ce scrie in ecranul din stanga, bordul meu este unul mincinos :nana:

post-178-0-81338100-1312757528_thumb.jpg

post-178-0-07230700-1312757551_thumb.jpg

post-178-0-06648000-1312757614_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

super

ala cu viteza medie ii ok pt un volvo:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In decursul a 2 zile am spalat/curatat tot interiorul. (plafon, becurile (din plafon, usi,portbagaj),de usi, mocheta de jos, presurile, bordul, instalatia de ac, mocheta portbagajului + un spalat la exterior la spalatorie). S-a folosit un aparat cu jet de abur, carpe (cu microfibre), sampon de curatat mochete, crema de curatat pielea si ulei pentru intretinerea pielii si spray de curatat sistemul A/c.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi pot sa spun ca am finalizat, in sfarsit, revizia mai ampla inceputa in urma cu circa o luna. Ultimele operatii : inlocuirea unui tampon traversa motor si verificarea si completarea cu freon a a instalatiei de aer conditionat.

Mi-am mai permis si un micut accesoriu, un breloc pentru cineva. Sper sa nu mai am nevoie de service un an de zile de acum incolo, iar atunci, doar pentru revizia simpla ( filtre, ulei, etc ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inlocuit placute frana fata-spate + inlocuit lichid frana. Costuri 610 ron cu manopera.

Va urma : rulment fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sarit un sant cu margini din beton, pe care nu l-am vazut, dupa ce tocmai luasem un nenorocit de radar la intrarea in Bucuresti. Politistii m-au tras pe dreapta in dreptul acelui sant, eu il vazusem cand am oprit, dar uitasem deja de el pana a scris Cap de creta procesul verbal.

Is prea necajit acum ca sa mai pun si poze...

Edited by crocus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sarit un sant cu margini din beton, pe care nu l-am vazut, dupa ce tocmai luasem un nenorocit de radar la intrarea in Bucuresti. Politistii m-au tras pe dreapta in dreptul acelui sant, eu il vazusem cand am oprit, dar uitasem deja de el pana a scris Cap de creta procesul verbal.

Is prea necajit acum ca sa mai pun si poze...

Te inteleg ca esti suparat. Doua deodata e prea mult. Si eu am lovit cu o roata un pietroi mare la Nationala 2010, desi stiam ca e acolo, astfel ca a trebuie sa inlocuiesc un cauciuc.

In ce-l priveste pe politist, el nu are nicio vina ca ai depasit viteza legala. Intelege ca nu-si facea decat datoria. Daca ai fi politist, cum te-ai simti sa stii ca lumea-ti spune "Cap de creta" ?

Pana la urma, care sunt stricaciunile ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am habar care sunt stricaciunile, volanul "smunceste" in mers, deci sigur s-a indoit ceva pe-acolo. Luni dimineata voi ajunge la un elevator si voi afla mai multe detalii.

Referitor la Cap de creta, ai dreptate, el nu-si facea decat datoria.

Daca vroia sa faca ceva mai mult decat "datoria" ar fi semnalat "in calitate de organ de politie RUTIERA" catre adiministratorul drumului, ca in carosabil se afla un ditamai santul, periculos pentru trafic, si poate ca santul respectiv ar fi fost semnalizat, macar cu o creanga aruncata in el.

Tot pentru ca el isi facea numai "datoria", la 100 de m de locul unde imi scria procesul-verbal, pe sensul celalalt de mers, se crease un ambuteiaj serios, din cauza unul TIR defect care blocase banda a 2-a, insa dumnealor n-au catadicsit sa miste un deget. Desigur, fluidizarea circulatiei se face mai degraba prin amenzi, decat prin dirijarea masinilor si decongestionarea unor zone blocate. Eu, cu spirit civic :), le-am atras atentia, insa am primit raspunsul: "nu e treaba noastra".

Aveau dreptate, e treaba noastra, a soferilor, sa ne rezolvam problemele cum putem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper sa ai cat mai putin de reparat, adica sa nu fie ceva grav. In ce priveste echipajul respectiv, iti inteleg frustrarea, se face prea putin pentru fluidizarea traficului. Acum, nu stiu cum sunt ei organizati, poate ca intradevar unele echipaje au ca sarcina monitorizarea radar a traficului si altii sunt cu fluidizarea... nu stiu ce sa zic. Oricum au destule neajunsuri si ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neajunsuri? Sunt niste "exemple" ferme pentru noi! Tre sa le vorbesti frumos, cu glas dulce, sa zici ca ei, ca au perfecta dreptate, eventual, daca se poate sa ii pupi si in fund. Dupa parerea mea, cred ca maxim 10% dintre ei, ii poti cunsidera organe de politie. Restul? Sunt doar de umplutura, nici la circ nu i-as primi, niste excroci, banditi, spagari, lingai, ect...dar mai ales PANDARI! Deci, cel mai bine sa iti vezi de treaba ta, sa le vb frumos si ai sa vezi ca mai lasa si de la ei, dar cu siguranta nu vei pleca fara "muscatura"! :lol:

Asa ca domnul Marius', atata timp cat statul se joaca cu legile de pe o zi pe alta in Romania, fiecare dintre noi traieste dupa legile si regulile lui :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost si eu la un service sa vad ce troncane pe fata si mi-au zis baietii ca pivotii si bucsile de la bascule sunt praf. Le-am cumparat si cand sa le montez, am constatat ca pivotii sunt la fel de buni ca cei pe i-am cumparat si nu i-am mai schimbat. E bine ca nu mai troncane nimic :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun service, excelenti mecanici :D

Ionute ai cautat mult acel service ? Vezi ca bucsile lungi trebuie puse la semn, altfel o sa fie torsionate si cum ai lasat masina de pe elevator le-ai rupt .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun service, excelenti mecanici :D

Ionute ai cautat mult acel service ? Vezi ca bucsile lungi trebuie puse la semn, altfel o sa fie torsionate si cum ai lasat masina de pe elevator le-ai rupt .

Bucsile le-am montat eu, iar la cele lungi le-am facut semne cand le-am scos si le-am pus pe celelalte (nici nu m-am uitat daca are semne bascula :D, dar le-am pus exact cum le-am scos pe celelalte). Insa am constatat astazi ca pe dreapta fata inca se aude un cloncanit si nu-mi dau seama de unde. Ca am analizat toata bucsaraia pe fata si nu are pic de joc. Bucsi bascule noi, capete de bara, bielete directie noi. Pivotii sunt foarte buni, la fel si bieletele antiruliu. Eu banuiesc totusi o bieleta antiruliu ca avea burduful rupt, insa nu are joc. In amortizoare si flanse nu este joc, deci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am montat suspensie fata KW ...a durat cam 2 ore , la gropi nu se simt mari diferente , dar se simt la franare si viraje .

post-229-0-41960100-1314027505_thumb.jpg

post-229-0-88649800-1314027516_thumb.jpg

post-229-0-39234200-1314027526_thumb.jpg

post-229-0-25603200-1314027541_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede super. Dar o sa mai simti si ca vei schimba mai des amortizoarele pe fata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat merg eu cu volvo , slabe sanse sa le schimb prea curand .... m-am plimbat aseara cu ea si avand in vedere ca nu mai sta ridicata de fata , am putut sa-mi reglez in sfarsuit scaunul sa vad bine si sa stau confortabil . Ca idee la speed bumpere nu se simte mare diferenta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! In ultimele doua saptamani cat am stat prin zona Sucevei, am facut atatea atatea la masina incat am uitat ce i-am facut :) :) :)

Pentru inceput, am schimbat un rulment spart la planetara dreapta ( de acolo si tremuratul caruia nu-i dadeam de cap ), am curatat furtunele de la turbina si intercooler, am uns motorasele stergatoarelor fata/spate,curatat si uns mecanismul stergatoarelor fata, schimbat un colier de la vasul cu lichid servo ( nu era bine strans si scapa lichid ), curatat cutia unde stau calculatoarele masinii ( al motorului si al cutiei de viteza de lichidul de mai sus ), curatat coolerul celor doua calculatoare, prins o sita de plastic la unul din claxoane ( cineva umblase si o pusese invers si zdranganea la orice atingere ), curatat etrierii si suportii etrierilor spate de rugina, prins protectia termica la toba finala, uns balamalele usilor, reglat capota fata, curatat motorul de murdaria stransa pana acum( cat am putut ), izolat unele cabluri, etc ! Si la final o spalare de exterior !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat si eu azi planetara stanga, ca tot am incercat sa schimb doar capul de planetara si ba am nimerit de diesel, ba nu s-a potrivit la butuc, etc... Am luat de la Sandro o planetara intreaga, aproape noua si e stas. Am scapat de o grija :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inlocuit placute frana fata-spate + inlocuit lichid frana. Costuri 610 ron cu manopera.

Va urma : rulment fata.

Una bucata rulment fata dreapta Fag = 580 ron cu montaj inclus

Odata cu noul rulment am incepul sa-l aud pe celalalt :D pe care o sa-l schimb dupa Nationala.

Edited by badgogo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai plange Paul, daca nu poti veni cu masina la Nationala, te ( va ) iau eu cu mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina cu care sa vin am.Ori o Mazda :D ,ori cu o surpriza :headbang:

Multumesc oricum,nenea Marius! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am fost la bunul nostru cunoscator in ale bucatariei, nea' Bogdan. A reusit sa imi faca o diagnoza masinii, neavand mari batai de cap. Recunosc, le are, de aceea nota 9 din partea mea (pentru prezenta in papuci si cearcaful protector de praf de pe xc-ul lui). In rest, sa auzim numai de bine, merci! :D

Hai 9,12....las de la mine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti dau nota 4 PATRU pentru ca nu stii sa deosebesti un V70 de un XC70 :D

In schimb ii dau nota 10 masinii tale, primul S40 2004 fara bube de electrica, felicitari !!!

Dupa ce schimbi bujiile si cureti clapeta o sa ai alta masina, o sa vezi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now