DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

ai fost cu cateva secunde mai rapid MC, aceeasi intrebare am vrut sa-o pun:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naiba sa-i ia. Am pus roz. Sa fie viata mai roz bombon de acum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr ca nu aveam aici si m-a apucat ieri dimineata. Conteaza norma. Culoarea mai putin conteaza ptr ca oricum se amensteca cu ce este in instalatie. Niciodata nu am reusit sa scot tot.

Se poate scoate tot, prin spălări repetate cu apă distilată.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau ai un compresor, si nu speli masina ci tot traseul :D numai dupa ce scoti antigelul, si lasi jos un vas, ca daca nu...pisti tot proshkaie anti-gheorghe d'ala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce? ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii cum e. Pui original cand il ai la indemana. In rest...la radiator made in thailand am pus roz. Am avut albastru si radiatorul s-a spart dupa un an de zile fara sa fie lovit de nimic, spartura fiind pe spate. Acum na, punem antigel volvo si radiator niessen ori alta marca. Tot dracu ala e. Ca nu baga nimeni doar volvo intr-o masina de 200 mii km. Asa si cu vasu de expansiune. O bucata de plastic 230 lei ca scrie volvo si o alta bucata de plastic cu aceasi forma costa 60 lei. Lipseste fomoco-ul de pe ea. O fi un plastic superior descoperit in ani de cercetare ori e doar un plastic ordinar?

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate mai curat. eu sincer am pus anti-gel..albastru. ii undeva la -37 de grade. ii bun, cand schimb distributia schimb si anti gelul, peste 15 mii de km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu de radiator mi-e, ci de motor.

Ce aveți, bre, cu Nissensu'? Nissens erau originalele Volvo, până nu demult. Eu am intercooler Nissens de aproape cinci ani și 80000 km și n-are nici pe dracu'.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane, cu cat te peticesti mai tare, cu atat mai tare o sa te rupi in fund.

Vasul ala ar fi trebuit sa il iei nou (nu de la mine neaparat), pt. ca acolo ai 1bar presiune constant, si cu putin (mai mult) ghinion, peste cateva luni il schimbi iar.

Si mie mi s-a spart intercooler-ul original pe spate, la jumatate, fiind pozitionat intre radiatorul de clima si cel de motor. Na d-aici.

Nissens au avut un lot cu probleme, am schimbat 2 pe garantie, acum vad ca n-au mai fost probleme.

Iar antigelul verde VOLVO original e pe stoc in Romania si poate fi adus in 24h. Trebuia doar sa il cauti, cel putin daca ma sunai ieri, maine era la tine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vasul este nou. Luat de la autonet, ausburg ori care le livreaza la astia cu service-ul. E nou nout in tipla. 60 lei.

Ionutz lup mi-a cerut 150 lei pe sh si cipilik 80 lei. Dar daca nu gaseam luam de la ei. Trebuia sa stau cu masina in service pana maine. Asa ca am luat ce mi-au gasit astia in programul de piese.

Eu stiu ca era antigel pe stoc dar ieri am vazut ca e pe minus si am zis hai sa competez. Dupa care m-au intrebat ba da ce norma trebuie g11 ori g12 ce ai avut inainte la masina. Vad ca asta e albastru deci e g11. Vrei g12 si am zis care sunt diferentele? Si am bagat roz. Nu dau vina pe volvo. Pur si simplu cand am cumparat masina si am facut prima revizie in 2012, nu am bagat original. Mi-a pus albatru ceva de producator si sigur g11. De asta am zis acum hai sa bag de celalalt. Ca mov n-am gasit ca bagam mov care are g12+. E ca la iphoane la astia. s + etc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credeam ca ai luat vas SH !

Vezi ca astea facute de URO (daca vasul nou e de la ei) sunt destul de proaste si crapa pe langa capac sau se crapa capacul :smile:

Iar sa ceri 150 de lei pe un vas care costa NOU 210 chiar mi se pare de prost gust. De fapt n-ar fi prima chestie de genul, parca tu ziceai ca ti s-a cerut 100 de lei pe suportii SH de bara pe care ti i-am dat noi eu cu 60/bucata ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu comentez preturile cerute de cei din dezmembrari. Asa ce sa mai spun de bara fata cu grila si cateva plastice ajungea la 600-700 euro. Pai daca s-ar vinde asa mi-as dezmembra masina bucata cu bucata.

Asa si cu spoiler bara . La tine nou original 90 lei si la dezmembrari 200 lei. :))) As scoate mai mult decat sa o vand intreaga.

Capacul e de la vasul original.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te tinaaaaaaaaaa !!!

Anunta-ma cand reusesti sa aerisesti instalatia, sa-mi confirmi ca am avut dreptate ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi, cica picura pe la furtun, chiar la intrarea in vas. Cate un picur din cand in cand. Nea Caisa ala cred ca a ciupit furtunul cand a pus colierul. E chiar unde se afla colierul. Pe acolo este umed de antigel. Furtunul ala cat mai costa?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nionutz, vezi sa-ti fi prins bine si colierul de la furtunul gros care este sub vas. Sa nu-ti stea colierul (loc de unde apuci sa-l desfaci are un piciorus) pe conducta de AC, in timp se poate fisura.

Cat despre antigelul roz, g12, masina am luat-o cu antigel galben inlocuit de Volvo Paris (sau pe langa) si de cand e la mine numai apa roz (hepu) a vazut si n-am patit nimic.

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Dinoco, de la ala gros nu picura. Si a sucit colierul sa nu bata in ceva. E de la furtunasele alea 2 de deasupra celui gros si e vb de cel din stanga. 578bcdecbd9ded4e0b9271321812f8a9.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina am luat-o cu antigel galben inlocuit de Volvo Paris

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

bre, la tine si au bagat teroristii coada :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lipit, la un service de pe Serban Voda , spoilerul crapat de javra taximetrista; culmea,

si ma-si fi mirat sa nu fie si alte probleme, urechile in care se sprijinea bara sunt rupte ,

din caza asta bara nu se aliniaza la linia caroseriaei, deh, ca la noi, in romanica banana ...

piesa e una mare din plastic, daca se poate, asi ramane dator celui care mi-ar pune pe

eMail (alexpopeystar@gmail.com), poza si codul.

multumesc mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu il suni tu pe Cipilika sa il intrebi ? :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...azi am reusit sa fac revizia la 118.000 km schimbat consumabile(4 filtre + ulei OEM, de la Alex), verif+reglaje geometrie roti si tester frane pe stand, la un service undeva in prel Ghencea (ii cunosc de peste 10 ani) unde am platit 315 lei cu factura + cate 50 lei la 2 mecanici. Ca timp, cca 150 min ! La Primus, ajungeam la un cost de cca 1900 lei (fara geometrie si frane) ;)

Edited by Cornelia

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S60 2004 i-am scimbat filtrul de motorina, si am resetat adapatrea la TCM fiindca iarasi incepea sa smuceasca la schimbarea vitezelor, cu aceasta ocazia am observat ca tot mai multe DTC-uri apar legate de comunicarea cu ECU-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu ne pierdem "antrenamentul :D am schimbat ieri la un amic cu un 850 10V distributia, senzorul ABS spate dreapta si montat si reglat frana de mana. Senzorul a fost inlocuit deoarece modulul ABS a fost recositorit de 2x si apoi incercat si alt modul si aparea mereu eroarea senzor spate dreapta. Acuma dupa inlocuire lampa sta cuminte :)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am încercat să montez parasolarele de face-lift. Din păcate nu se potrivesc pe plafoniera pre-facelift, fiind mai mici, nu ajung la clema pe care culiseaza dinspre lampi si au si alta forma care nu corespunde cu decupajul din plafoniera unde ar trebui sa stea inchise.

Astazi montez cotiera cu suport de pahare, scrumieră spate, suport telefon in cotiera si suport sticle spate sau cos de gunoi.

Multe mulțumiri lui Ionut pentru ajutor si deranj si lui Blackhole pentru cotiera.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suportul pentru flacoane e o porcărie, nu poate fi utilizat. Se deschide foarte greu și nu stă în poziție deschisă. E foarte dificil, de pe locurile din față, cu o singură mână, să-l și ridici și să și bagi sticla în el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now