DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am fost vizitat de dezmembratorii stradali (din nou). Asa ca.. Am cumparat (din nou) un set de capacele. 98 de lei, toate 4, noi.

Cam scumpe dezmembrarile pe la noi. :smile:

77d0fafae5b5b8d87685fc198bf12714.jpg29159561f1759abb9d60e2ed480983c8.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

De unde le-ai luat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okazii, din Hunedoara. 98 cu tot cu transport prin curier, that is. :smile:

@V - Nu stiu unde sa caut AM cu dimensiunea de care am nevoie, sincer sa fiu.

Edited by Mihai933

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am pus pe faţă câte un Gooyear Efficient Grip Performance, DOT 1615, Made in Germany. 780 RON cu tot cu montaj/echilibrare. :beertogether:

post-820-0-12812100-1432994111_thumb.jpg

post-820-0-18729000-1432994186_thumb.jpg

Edited by HEIMÐALLR
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum iti plac heim ?

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am mers cu ele decât vreo 10 km prin oraş, nu mi-am dat seama. Trebuie să merg pe Autobahn. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eiii :D pe autobahn mergi drept :)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam nasoale Goodyear...am avut experiente proaste cu aceasta marca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce fel de experienţe proaste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am schimbat si rulmentul de presiune al amortizorului dreapta. Momentan nu se mai aud zgomote cand virez volanul.

Ieri la Penny, am schimbat cu Andrei Becleanichis si un etrier spate, care se bloca

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce fel de experienţe proaste?

Am avut pe Chevy Kalos Goodyear Excellence cumparate de noi din magazin. A 3-a vara au inceput sa "huruie" de parca aveam toti rulmentii la masina prastie. Anvelopele aveau cel mult 40 000 km. La Volvo s80 am avut Goodyear Ultra grip 7 (de iarna). Din 4 buc...3 s-au ovalizat. Jantele la xc90 au anvelope allseasons Goodyear wrangler (parca asa ceva). Intradevar...sunt cam uzate dar din nou se repeta povestea. Fac un zgomot de parca sunt rulmentii praf. Si nu...nu sunt ovalizate, se invart perfect. Eu in locul tau le-as returna si as merge pe Continental. Din catea anvelope mi-au trecut prin mana mi s-au parut ca imbatranesc cel mai greu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc pentru răspuns, dar nu o să le returnez. Toate anveloepele sună mai tare când sunt uzate. Despre "ovalizare", nu ştiu ce-ai făcut tu. Depinde cum le-ai ţinut sau cât ai ţinut maşina nemişcată cu ele şi la ce presiune.

Şi eu am Goodyear Ultragrip 7 (de iarnă) cu care am trecut deja prin două sezoane şi încă sunt foarte mulţumit de ele.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cei 500 km cati am facut cu goodyear (acelasi model ca al tau heim) am observat o moliciune a peretelui lateral (doar in viraje mai stranse si luate cu putina viteza) comparativ cu nokian zline , acelasi lucru l-am observat (mai accentuat) cand am schimbat la v-70 hankok ventus prime 2 cu conti eco-ceva .

@zack , eu am avut conti sport contact cu uzura aproape de limita (nu peste) care huruiau fara a avea bataie. Apoi 40k pt un cauciuc mi se pare mult , adica eu le pap complet in 40 k (normal depinde si de greutatea masinii si stilul de condus/ viteza)

toate cauciucurile care le compar le-am achizitionat noi !

+ goodyear-u asta e super silentios , si super aderent , cu un mic deficit pe rigiditate la viraje (e pe volvo pus nu pe zonda ...)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde si cum le folosesti , parerea mea este ca cea mai buna marca este Vredestein.(iarna\vara)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele de pe s80 de iarna erau cam la jumatate. La fel si cele de pe kalos. E important daca faceti rocada fata-spate in fiecare sezon. Eu am acum pe s80 Continental Sport Contact 3. Imi plac deoarece inainte aveam Pirelli Pzero Rosso si strambam jantele de vara la prima groapa mai mare luata. Cu astea intr-un sezon n-am reusit sa stramb inca nici macar o janta. Chiar am ramas uimit ca nu am strambat una dintre jantele de pe fata cand am luat o groapa de mi-au clantanit dintii in gura. Am spus gata...am strambat-o. :) Ghiciti ce? N-am strambat-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu cred cã diferenţa de rigiditate a peretelui anvelopei mai conteazã, la un impact care poate sã îndoaie o jantã. Talonul şi presiunea, da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presiunea era aceiasi (2.6), ca si anvelopele. 235 40 r18.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi mai există o variabilă foarte importantă: dacă loveşti denivelarea cu toată lăţimea anvelopei, când presiunea se distribuie pe o suprafaţă mai mare şi se dispează în jantă, sau dacă loveşti denivelarea doar cu o parte din suprafaţa de contact a anvelopei, caz în care presiunea se concentrează pe o suprafaţă mult mai mică. Deci, e foarte greu să compari efectele a două gropi, chiar dacă tu (crezi că) le simţi la fel. De fapt, dacă dai cu toată lăţimea anvelopei într-o groapă, simţi impactul mai tare decât dacă dai doar cu o parte a acesteia, când, de fapt, ai şanse mai mari să îndoi janta, din cauza fenomenului pe care l-am amintit mai sus.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anvelopele se uzeaza cel mai tare de la frâne... Eu am făcut 90000km cu doua seturi de anvelope (50000 cu cele de vara si 40000 cu cele de iarna) și mai au pana la indicii de uzura. Le schimb acul asta pentru ca sunt vechi.... Dar frâna de motor se folosește non stop.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reconditionat maneta schimbatorului de viteze. Curatat, degresat, primer, vopsea si intaritor.

A iesit super, culoarea identica sa speram ca o sa si țină.

post-137-0-33508700-1433336082_thumb.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am montat lumina in oglinda , cum au cele de fabrica. 11270920_955358971153393_1501655279_n.jpg11119226_955358977820059_1584013815_n.jpg11422681_955358967820060_27204043_n.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am facut schimbul de ulei si filtre la xc90, a fost reglata frana de mana (picior) si a fost inlocuit ornamentul de plastic din stanga scaunului la sofer. (era spart in 2 bucati) Cam la cati km se schimba uleiul si filtrul la AOC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

20k spunea bogdan , 0-30a5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat si eu eroarea din bord " chassis service required " dupa ce am primit "fatalitatea" . Shock absorber fata stanga...mai exact solenoidul din el ... Sa-i fie tarana usoara l-am inlocuit si gata cu eroarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum, am mai aranjat cate ceva la masina, si anume:

Facuta o revizie generala si verificare din bara fata pana in bara spate.

- schimbat filtre

- schimbat ulei motor

- schimbat rulment dreapta fata cu tot cu butuc, nu era necesar sa il schimb si pe cel de pe partea stanga (scump acest rulment)

- SI PENTRU CARCOTASI, cumparat si schimbat becul ars pe pozitia de intalnire

- completare lichid servo-frana si servo-directie

- sters erori

- facuta programare vinerea aceasta pentru detailing interior si exterior

Este pusa la punct si pregatita pentru plecarea in concediu, din punct de vedere mecanic!

Mai am cateva lucruri de clarificat anul acesta pentru ea, legate de aspect, si poate anvelope de vara ... Continuam, buget sa fie :smile:

Edited by agr350r
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat flansele si rulmentii la xc90. Multumesc Midnight.

Am curatat egr + clapeta tot la xc90 si filtrul epurator. Era la marmelada in egr...

Motorul este mult mai silentios acum, vibratiile sunt aproape inexistente + ca trage mai bine.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now