DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am facut cea de-a 12-a revizie anuala la S40-ul din dotare (la 118.200 de kilometri).

Masina se prezinta foarte bine pentru vârsta ei (nu o spun eu, ci mecanicul de la service-ul autorizat). Ca atare nu consuma ulei (precizez ca nu am adaugat niciodata niciun gram intre schimburi) si se merge in continuare pe uleiul recomandat de producator 0W-30.

In afara de schimbul uleiului de motor si a filtrelor, controlul de rampa a mai scos in evidenta unele mici defecte pe care, desigur, am decis sa le remediez tot acolo..

De unele stiam si eu si au fost descrise inca de la intrarea in service, altele s-au detectat la ridicarea pe rampa, respectiv la controlul computerizat.

Joia viitoare masina ar trebui sa iasa pe poarta reprezentantei locale si sa-mi serveasca din nou placerea condusului acestui model elegant, devenit deja un clasic in viata.

Povestea merge mai departe...

Edited by mariusdaniel
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

inca nu am securizat capacele , asa m-am bucurat incat le -am montat direct , dar urmeaza sa le securizez , varianta cu silicon .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi impreuna cu prietenul meu BogdaNN am restaurat toate bandourile batranului meu S60 care din negre erau albe.... cu o solutia Gtechniq T1 Tyre and Trim .

11289520_1597113033890671_532268735_n.jpg11328808_1597113047224003_1947628150_n.jpg11349844_948529601836330_1613740237_n.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa te tina cateva luni. Trebuia sa le incalzesti cu un feon industrial, ies ca noi si te tin cat alea de fabrica.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si metoda cu feonul , dar nu am feon :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce i-am făcut astăzi?!, păi cam așa....

- Am spalat-o

- I-am schimbat suporții de număr cu unii de la Primus (știți sunt cei cu P pe care îi injură 93% din utilizatorii forumului)

- I-am făcut plinul (am zis că m-au furat la pompă in trecut dar nu, c30ul are rezervorul mai mare), reverificat toate lichidele și este gata de drum. -->> până la forțaZu.

post-550-14321976945503_thumb.jpgpost-550-14321977020327_thumb.jpg

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat mecanism broasca usa spate, un senzor parcare, o bieleta si cireasa de pe tort amortizoare 4C cu flansa si rulmentul afernt + geometria de rigoare.

Acum e ca noua, numai buna de vândut.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cati km. are acum

Schimbat mecanism broasca usa spate, un senzor parcare, o bieleta si cireasa de pe tort amortizoare 4C cu flansa si rulmentul afernt + geometria de rigoare.

Acum e ca noua, numai buna de vândut.

Ce i-am făcut astăzi?!, păi cam așa....

- Am spalat-o

- I-am schimbat suporții de număr cu unii de la Primus (știți sunt cei cu P pe care îi injură 93% din utilizatorii forumului)

- I-am făcut plinul (am zis că m-au furat la pompă in trecut dar nu, c30ul are rezervorul mai mare), reverificat toate lichidele și este gata de drum. -->> până la forțaZu.

post-550-14321976945503_thumb.jpgpost-550-14321977020327_thumb.jpg

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

OFFTOPIC

Romanii injura in general incepand cu ''P''!

Tot respectul pentru cei care isi permit sa achite serviciile lor insa nu mi se pare necesar pentru a avea o masina mentinuta in parametri functionali corespunzatori. Fac parte din cei care nu-si duc masina la P insa nu-i injur, mai degraba ii iau de referinta in ceea ce priveste ofertele de piese si manopera iar daca la final m-a costat 50% din oferta lor atunci ma sint la fel de multumit ca cel care este invitat sa-si ridice masina din ''P''/

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

- I-am schimbat suporții de număr cu unii de la Primus (știți sunt cei cu P pe care îi injură 93% din utilizatorii forumului)

post-550-14321977020327_thumb.jpg

Rusine sa-ti fie!!! O sa vin cu acetona sa-ti sterg suportii!!! Aveam pretentii de la tine!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
@mid

"Doar" vreo 215.000 km.

post-3416-14323005581104_thumb.jpg

Tot in curte la Primus :) ?

Sent from my iPhone

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am facut tratament de curatare a climei, care il fac destul de des din cauza ca masina nu avea filtru de habitaclu cand am luat-o.

Incet, incet, ar trebui sa dispara planctonul de la evaporator (sau frectie la un picior de lemn, cine stie?!), dar cat timp "vanticeste" rece toata vara si nu-mi miroase a nimic ciudat in masina, nu ma pun sa dau aiurea bordul jos, doar sa curat aeroterma. Nici chiar eu nu-s atat de dus! ;D

Cum am mai avut mici ramasite de la un kit de spray original in nuanta masinii (vopsea+lac separat), am casapit micile urme de rugina de pe stergatoarele de la far. Imi place rezultatul.

Am pus si poze, ca ultima oara mi s-a tinut morala ca de ce nu mai share-uiesc nimic. :hello:

Later post:

Povestea zilei de azi! Foarte pe scurt!

-Vrum, vrum!

-Klonk, klonk!

~semn de intrebare~

-Cric

-Levier

-Bucse bara stabilizatoare fata (Cum naiba mi-au scapat pana acum?)

Sfarsit!

post-3677-0-93865300-1432311865_thumb.jp

post-3677-0-22229500-1432311879_thumb.jp

Edited by Bogdan S
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne cum arata motorul tau ::)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Schimbat mecanism broasca usa spate, un senzor parcare, o bieleta si cireasa de pe tort amortizoare 4C cu flansa si rulmentul afernt + geometria de rigoare.

Acum e ca noua, numai buna de vândut.

Salut!

La ce preț se vinde mașina?

Are taxa plătită?

Merci

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De astazi am inceput sa ma ocup si de masina :smile: ... am spalat si curatat motorul si plasticele aferente, apoi am montat strut-bar-ul ....

INAINTE SI DUPA:

post-695-0-90093800-1432393489_thumb.jpg

post-695-0-10937900-1432393524_thumb.jpg

Edited by agr350r
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capac de 1.8 benzina parca.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Iti lipseste un dop la bara fata :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep ... gasonile style :D

La aproape 11 ani vechime, te cred si eu ca incep sa mai cedeze "nimicurile" :D:P .... mai am cateva in evidenta, tre sa le cumpar pe toate odata! :smile:

PS: Am dat jos si curatat panza antifon de pe capota plus acel "circuit" din plastic de racire a bateriei.

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara aia ajuta la ceva?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Asa e cumparata? Cu capacele alea de plastic?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu stiu, ca nu am scos-o pe traseu astazi, de maine in colo pot sa-mi dau cu parerea, si am sa o fac in acel topic despre strutbar :)

Si da, am cumparat-o cu tot cu capacele de plastic :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si becuri !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce becuri???????

Na, ca am pus si un sticker :D

post-695-0-99238000-1432395989_thumb.jpg

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai muncit astazi , e super curat acolo :D . odata prin toamna m-a batut si pe mine gandul sa curat compartimentul motor , apoi in iarna am privit cum s-a umplut de tot felul ... am renuntat la idee

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce becuri???????

Na, ca am pus si un sticker :D

Becurile alea arse, de o juma de an. Sau nu-ti dai seama ca nu se mai aprind farurile?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu, inspirat de acţiunile lui LL, am procedat la mentenanţa frânelor spate. Adică am scos şuruburile de ghidaj ale etrierelor, le-am "lustruit" şi lubrefiat cu vaselină siliconică, am curatat locaşurile de culisare pentru plăcuţe şi le-am lubrefiat cu ATE Plastilube. De ce? Numai proştii întreabă "de ce"!

Edited by HEIMÐALLR
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becurile alea arse, de o juma de an. Sau nu-ti dai seama ca nu se mai aprind farurile?

Nu-mi dau seama, am night-vision ...

Am un singur bec ars pe toata masina, cel pentru faza de intalnire, care se aprinde dar culmea, doar cand te vede pe tine, se arde brusc :D .... apoi isi revine!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now