DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Nu este scump de loc! Marfa.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu ma intereseaza daca se facea asta pe vremea 1310 sau ca ai avut tu paunionut acum 5 ani. Am spus ca ce-am facut eu vede forumul si dupaia fac copy paste, la fel cu consola centrala, jante, etc.

Cu wd40 cureti de unsoarea veche si pui altceva ca dupa o vreme vezi ca revine sunetul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu ma intereseaza daca se facea asta pe vremea 1310 sau ca ai avut tu paunionut acum 5 ani. Am spus ca ce-am facut eu vede forumul si dupaia fac copy paste, la fel cu consola centrala, jante, etc.

Cu wd40 cureti de unsoarea veche si pui altceva ca dupa o vreme vezi ca revine sunetul.

Aaaa, am inteles! Tu esti un fel de GURU pe forumul asta si ce faci tu "face" toti. Trebuia sa faci si o spirala cand ai fost la Brasov

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu wd40 cureti de unsoarea veche si pui altceva ca dupa o vreme vezi ca revine sunetul.

Mi-ai dat o idee ... am de la RC niste vaselina siliconata, am sa le ung maine cu asta, nu cu mult, sa nu stranga praf!

Merci :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au ajuns "maruntisurile" comandate (multumiri din nou lui Alex), apoi montate si anume:

- suport pahar aplicat la una din gurile de aerisire

- un clips de prindere bara care lipsea, dar acum lipseste altul :P

- un clips pentru suportul de plastic de la scurgerea parbrizului

- suport ochelari ... acesta din pacate nu se potriveste la mine, se pare ca merge aplicat numai la cele de la 2007 in sus. Pentru 2004 nu se mai fabrica (ghinion) :( - CINE IL DORESTE SE AFLA IN POSESIA MEA PANA MAINE SAU VINERI (mai multe pe privat)

- din nou am uns balamalele masinii cu vaselina siliconata (merci 1-0 pentru idee) :D

- maine sper sa ajung sa ridic si solutia pentru tratarea chederelor si am sa fac si aceasta operatiune

Deocamdata ma opresc aici, in schimb am luat in evidenta pentru viitor mai multe "proiectele" daca le pot spune asa, pana la sf de toamna, sper sa le finalizez :D

post-695-0-85637000-1434458936_thumb.jpg

post-695-0-72378800-1434458946_thumb.jpg

post-695-0-06408800-1434458957_thumb.jpg

post-695-0-00797800-1434458967_thumb.jpg

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge la fel de bine si cu vaselina grafitata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si d-asta :D ... dar de la aia siliconata nu te mozolesti asa tare, in plus de asta este transparenta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au ajuns "maruntisurile" comandate (multumiri din nou lui Alex), apoi montate si anume:

- suport pahar aplicat la una din gurile de aerisire

- un clips de prindere bara care lipsea, dar acum lipseste altul :P

- un clips pentru suportul de plastic de la scurgerea parbrizului

- suport ochelari ... acesta din pacate nu se potriveste la mine, se pare ca merge aplicat numai la cele de la 2007 in sus. Pentru 2004 nu se mai fabrica (ghinion) :( - CINE IL DORESTE SE AFLA IN POSESIA MEA PANA MAINE SAU VINERI (mai multe pe privat)

- din nou am uns balamalele masinii cu vaselina siliconata (merci 1-0 pentru idee) :D

- maine sper sa ajung sa ridic si solutia pentru tratarea chederelor si am sa fac si aceasta operatiune

Deocamdata ma opresc aici, in schimb am luat in evidenta pentru viitor mai multe "proiectele" daca le pot spune asa, pana la sf de toamna, sper sa le finalizez :D

Hai sa-ti dau o idee

Vezi daca distantele dintre cracii "cu linii rosii" sunt egale. Daca sunt, scoti bolturile "cu linii albastre" si pui clemele de la maner la suportul de ochelari

post-259-0-61466900-1434480359_thumb.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti un scump :D ... nici nu am citit tot si deja am efectuat operatiunea asta :D

A iesit brici ... singurele inconveninete sunt:

- am sacrificat manerul, a trebuit sa il tai pentru ca are gaura pentru tija metalica decat intr-un cap si nu aveam cum sa il imping sau spatiu intre elemente sa il pot forta

- acele picioruse de la maner sunt putin mai inguste iar unul din ele joaca pe tija metalica DAR nu este problema, pentru ca il tine celalalt piciorus cu arc care este fix

Maine il montez. Merci inca o data :beertogether:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-l dracu de maner, ca doar nu-l puneai la usa de la biblioteca, in sufragerie :D. Daca ai nevoie, cumperi altul din dezmembrari cu 5-10 lei :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat senzorul IAQS si la xc90. Era decedat saracul.

Am schimbat butoanele de la sofer cu totul la s80. E bine ca mai am 3 de rezerva (ca tot se crapa) . Multumesc Dinoco si Sarsaila pentru "sprijin" :salut:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat uleiul din cutia de iuteala. Ca deja de 3 saptamani ma plimbam cu el in portbagaj.

+Metabond, ca sa tina pasul sincroanele cu powershiftingu'. ;D

post-3677-0-85336200-1435255774_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am schimbat absolut toate semeringurile la caseta si oringurile , schimbat lichid rosu cu lichid verde , facut flush la caseta , momentan merge bine. Am curiozitatea de a intreba un posesor de s60 2004 2.4D lui cum i se invarte volanul , usor " ca un fulg" sau mai greoi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fie intr un ceas bun!

La mine se invarte foarte usor, daca iti merge mai greu, o posibila problema poate fi crucea cardanica de la coloana de directie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se invarte la fel ca si inainte sa curca si inaintea interventie , nu trag de volan ca la dacie , dar nu se invarte ca un fulg de nea ca la alte masini ma refer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici la mine nu se invarte ca un fulg de nea(roti pe 18) dar nici nu trag tare( pe loc)2.4d5 din 2002,am condus un hyundai i20 si se invartea volanul doar cu degetul dar nu cred ca are masina aia mai mult de 800kg,deci eu sunt multumit de directie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am linistit , este ok , sper sa nu mai am probleme cu ea :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo merge un pic greu, comparativ cu alte marci

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane, te invit astazi sa vezi cat de usor merge directia la Volvo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri i`am schimbat lichidul de servo. Nicio diferenta la volan, doar de culoare: cel vechi semana cu zeama de urzici, cel nou ceai verde :) La cat costa (OEM) e si pacat sa il lasi sa balteasca. la cativa ani merita.

Multumesc Alex&Vadim

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane, te invit astazi sa vezi cat de usor merge directia la Volvo :D

Vadimule, astazi nu am cum, ca nu m-am intors in tara, dar saptamana viitoare facem o comparatie cu Caddy

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pardon de offtopic : @AndreiBecleaniachis : ca idee, pe masina mea din 2007 volanul se invarte..."normal". pe masina socrului meu, doar ca din 2008, volanul merge intors cu degetul, si cica diferenta intre a mea si a lui e ca caseta de directie a lui e cu "speed sensor"..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri i-am facut și eu revizia la băieții veseli , aka Brava si Mc.

I-am dat să se ungă cu ulei Volvo OE, filtrele Mann si plăcuțele față-spate ATE.

Cele din urmă cică mai mergeau 10oookm dar nu cred.

post-550-14353195742789_thumb.jpg

10x @Mc-Brava-VictorGheorghe

Ca bonus după revizie am gasit-o pe pană azi dimineață.

post-550-14353197003285_thumb.jpg

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari! Anul trecut am schimbat discurile de frana pe spate + placute si saboti, iar anul asta a venit randul celor din fata. Azi am ridicat comanda facuta la Volvopost-4837-0-39167000-1435338324_thumb.jp. Putin surprins de placute.. saptamana viitoare voi vedea daca se potrivesc :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now