DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Azi am desfacut tachetii, unul cate unul, pana la pistonas, arculet, etc, si i-am deblocat / curatat / uns / pus la loc - sunt ca noi ! Cred ca din 20, mai lucrau vreo 2, restul erau intepeniti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am spalat-o!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat placute de frana ..Ate cicapost-312-0-26047500-1332854856_thumb.jpg(made in cz) :smile:)).

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

buneeee! i-ai facut transplantul de creier deja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chuck in mare parte ii gata.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai a trecut sezonul de vin fiert! acuma ce facem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il asteptam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am facut ITP-ul.

Intra masina la teste , totul ok ! Teste facute "pe bune". Operatorul care a facut testele vine si imi spune ca masina e ok , insa trebe sa asteptam sa vina RAR-ul sa o verifice si ei !?....

Si a trebuit sa astept inca 2 ore pina au venit cei de la RAR sa verifice si ei si sa-mi dea Ok-ul.

De ce dracu' a trebuit sa vina si RAR-ul , am intrebat si nu mi s-a raspuns. Stie cineva de ce ? Ca pentru mine e o enigma....

Share this post


Link to post
Share on other sites

E supracontrol, se alege aleator câte un centru ITP... a picat măgăreaţa pe tine... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 ORE ? Eu stiu ca daca nu ajung in 40 de minute esti liber sa pleci !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum sa plec fara actele masinii, ca nu ti le dau...Chiar i-am rugat sa-i mai sune p-aia de la RAR sa vina mai repede ca io eram in pauza de masa la servici si intirziam, insa h-abar n-am daca au sunat.

Asa am ramas io azi nemincat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa invata oamenii sa tina cura! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am facut ITP-ul.

Intra masina la teste , totul ok ! Teste facute "pe bune". Operatorul care a facut testele vine si imi spune ca masina e ok , insa trebe sa asteptam sa vina RAR-ul sa o verifice si ei !?....

Si a trebuit sa astept inca 2 ore pina au venit cei de la RAR sa verifice si ei si sa-mi dea Ok-ul.

De ce dracu' a trebuit sa vina si RAR-ul , am intrebat si nu mi s-a raspuns. Stie cineva de ce ? Ca pentru mine e o enigma....

Si eu am facut pe 5 martie itp a durat 30 minute :clock:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai am putin si termin cei 55 de litri de motorina alto la care am adaugat o sticulta de curatat injectoare. Acum trage masina de n-au aderenta cauciucurile chiar si in treapta a 3-a. Era bun un 4wd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa par rautacios,dar tu chiar crezi ca acel aditiv de curatat injectoarele a facut altceva,decat sa iti mareasca cifra cetanica?

Intradevar am observat si eu ca o motorina mai buna(implicit mai scumpa) face motorul sa toarca mai rotund(evident cu nelipsitul ulei 2T adaugat la fiecare alimentare :D ) ,dar legat de solutiile astea minune de curatat injectoare/instalatii sunt sceptic...

Bineinteles ca era bun un AWD,de aceea imi doresc si eu unul :)

Legat de S-urile mele,60-ul a primit ieri un plin(64 de litri la pompa) un interior-exterior de imi era si mila sa ma urc in ea,iar 40-ul vreo 30 de litri de diesel :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca adevarul este undeva la jumatate. Ideea e ca masina fuge altfel....si mie-mi place + ca nu da deloc fum cand apas pedala pana la fund si o turez peste 3500 rpm. Trage ca turbata. Cat ulei 2T la 10l de motorina se pune? Si de care? De mult timp vreau sa ma apuc sa bag ulei 2T in ea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am facut un drum catre ploiesti si am alimentat cu motorina. Tin sa va zic ca solutia de curatat injectoare si-a facut datoria. Azi am scos mocheta de a pasagerul din dreapta si am spalat-o. Am mai desfacut protectia de plastic de la stergatoare si am scos gura de plastic de deasupra motorului de la ventilatie. Am pus-o la loc cu silicon deoarece am o suspiciune ca apa intra pe acolo. Am scos si plasticul ce acopera capacul de la filtru de aer de la habitaclu. O sa il las scos si pe el dar si mocheta scoasa pana cand va ploua abundent si o sa ma conving daca mai intra apa sau nu in masina. Am tras de parbriz si este lipit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am schimbat anvelopele; 4 anevelope Yokohama advan sport v103 215/45/18 si sper sa fie bune

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aflat sursa zdranganitului si am facut o improvizatie de moment, mai exact: inainte de toba finala, galeria are doua mustati care se prind de masina prin doua tampoane de cauciuc (reperele nr. 20). Mustatile de pe galerie au mai fost sudate (nu de mine) si acum s-au rupt din nou. Pana cand ii sudez alte prinderi, galeria sta pe o bucata de fier beton prinsa cu doua coliere de metal si la capete pentru a nu iesi de pe tampoanele de cauciuc am pus tot doua coliere de plastic (soricei)!

post-1775-0-53152500-1333868287_thumb.jp

post-1775-0-38336000-1333868319_thumb.jp

post-1775-0-56682600-1333868324_thumb.jp

post-1775-0-38026300-1333868328_thumb.jp

post-1775-0-53936900-1333868332_thumb.jp

post-1775-0-41123800-1333868337_thumb.jp

post-1775-0-91139200-1333868341_thumb.jp

post-1775-0-72772200-1333868345_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am sters eroarea srs (multumesc AVX)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am cumparat si eu cauciucuri de vara si le-am montat pe noile(vechi jante)

Jante sh, desigur, strambe.... bani pe indreptat.

Cauciucurile de pe ele, sh, desigur,... strambe... le-am aruncat. Stricam amortizoarele.

Am cumparat 4 caucicuri noi, Michelin pilot sport 3 (parca asa se numesc).

Vineri le scot pe autostrada sa vad daca alearga bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am dat comanda de luneta originala, dupa incidentul petrecut week trecut! Maine dimineata ajunge si poate reusesc sa o si montez!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat-o....acum o saptamana am si ceruit-o...arata foarte bine dar tot intra apa in dreapta :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now