DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

E acrilic/rasina pe un suport tare... de la socul loviturii initiale s-a deformat suficient de mult baza/suportul, incat sa compromita totul. De acolo pica totul... acrilul/rasina de calitate e de 1.5-2.5 ori mai tare decat sticla de aceeasi grosime.

Merci.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, daca tot ai reusit sa dai jos sigla, lamureste-ma te rog, exista posibilitatea sa am acces la partea cromata a cercului ?

Tare m-ar bate gandul sa incerc macar sa ii refac partea superioara daca as fi sigur ca pot ajunge acolo fara sa distrug iremediabil ce a mai ramas din partea cromata.

Suspectez si eu ca motiv al exfolierii "cromului" aceleasi infiltratii cu H2O intre cerc si polimerul transparent, turnat la cald peste intreaga sigla, motiv pentru care ea arata si mai penibil decat cea pe care o vad mai sus in imaginea cu coleoptere decedate.

Merci in avans pentru raspuns.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai acces, dacă înlături acel adeziv cauciucat, însă nu prea ai cum să recondiţionezi "cromul", fiind doar o foiţă extrem de subţire şi de friabilă. Singura modalitate de recondiţionare pe care mi-o pot închipui ar fi să îndepărtezi adezivul şi să re-vopseşti, dar ar fi o muncă de Sisif, cu multe ajustări şi reluări de la capăt...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate repara emblema din grila, se poate pune alta personalizata facuta pe CNC . Eventual si iluminata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la 244 ce pot face cu emblema?

ii cam forjat ;are cam 28 anisori:)

Modelul din 93 am (masina completa)dar nu se potriveste,este mai mic.

De v40 am unul nou dar iarasi ii micut.

Ma gandeam sa fac din autocolant la o firma (macar sa se vada ca este Volvo ,ca lumea nu prea stie)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi la astia care fac "breloace", in Bucuresti am gasit unde dar B este departe de Turda :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am schimbat sigla masinii pe casco. A fost undeva la 150 ron....originala si Made in USA. :evil6: M-am amuzat cand am vazut ca e facuta in state.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi la astia care fac "breloace", in Bucuresti am gasit unde dar B este departe de Turda :D

Nu este departe ;oricum trebuie sa-mi fac timp sa ma duc dupa diploma la cantemir:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat placutele de frana spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-ai schimbat deja ? :o Abia ce ne-am intalnit in trafic la 8:40 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-ai schimbat deja ? :o Abia ce ne-am intalnit in trafic la 8:40 !

Sunt schimbate...am scris inainte sa plec la service :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri i-am pus jantele cu cauciucurile de vara. Le-am vopsit un gri...am pus o sigla cu volvo din targ. Nu sunt cine stie ce siglele alea din targ cu volvo dar decat altceva...

ps: Abia le-am gasit si pastea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la 244 ce pot face cu emblema?

Vezi dacă te ajută cu ceva: CLICK! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut dar nu trimite prin posta/curier.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am mai curatat mufa la egr :-D

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut dar nu trimite prin posta/curier.

Multumesc

Te-as ajuta eu sa o cumperi, dar este problema cu firmele de curierat, mai exact nu au grija de pachete la incarcat si descarcat (chiar de scrii "fragil" pe ambalaj)! Daca ai vre-o cunostinta care mai trece prin Bucuresti, te ajut :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am spalat-o si am schimbat busonul la vasul de servo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-as ajuta eu sa o cumperi, dar este problema cu firmele de curierat, mai exact nu au grija de pachete la incarcat si descarcat (chiar de scrii "fragil" pe ambalaj)! Daca ai vre-o cunostinta care mai trece prin Bucuresti, te ajut :hello:

multumesc

Stiu cum este m-a costat o placa de baza de 350 lei; vinovat posta romana(chipsetul s-a deteriorat ,eee manipulare sau au calcat pe ea)

Pe mine numai emblema ma intereseaza restul nu se potriveste ;este modelul inainte de '83

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lasat acum cateva minute masina mea fara sofer. Carnetul la pastrat. Macar am ajuns in vama :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am primit de la bunul meu prieten Opus kitul de Cruise. Maine ma apuc de montat - daca e vreme buna si de testat, daca toate merg bine.

:77:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat-o!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri am spalat masina si la cateva ore a inceput o ploaie torentiala :toothy2: :toothy2: :toothy2: !!!

Astazi i-am infundat pragul de plastic in coltul unei borduri destul de inalte. Pur si simplu am uitat ca am parcat aproape de bordura respectiva.

;D ;D ;D

Si pragul...

post-1775-0-19889100-1337164195_thumb.jp

post-1775-0-54760600-1337164199_thumb.jp

post-1775-0-53808900-1337164203_thumb.jp

post-1775-0-12495100-1337164208_thumb.jp

post-1775-0-50548700-1337164212_thumb.jp

post-1775-0-82055700-1337164284_thumb.jp

post-1775-0-65627900-1337164350_thumb.jp

post-1775-0-06857200-1337164355_thumb.jp

post-1775-0-34905000-1337164359_thumb.jp

post-1775-0-02751900-1337164364_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urat. Cred ca s-a dus pana in tabla...

Azi am reusit sa pun rotile de vara.

Nu stiu daca a ajus pana la tabla! Noroc ca am plecat usor si cand am simtit ca am atins bordura, am franat imediat.

Cam tarziu ai pus rotile de vara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cool, o sa incerc si eu la C30 meu...mi se pare zgomotos in stationare fata de cealalta masina;

Am masurat si eu nivelul zgomotului in interior la nivelul capului si mi-a indicat 42-44 decibeli stationaand

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now