DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Nu le tai, sunt gata tăiate.

Cum adică "cum îşi fac treaba"?! Tu nu ştii ce rol are bara antiruliu? Imaginează-ţi singur ce presupun bucşe mai rigide dar nelipite de bară. ;D

Sa inteleg ca inginerii de la volvo au fost neinspirati cand au lipit bucsile de bara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara antiruliu se uzeaza in locul unde vine bucsa

:)

de asta unii producatori vand bucsile cu bara cu tot (ex Alfa romeo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca şi cu multe altele, dealtfel. Au fost inspiraţi dintr-un punct de vedere, totuşi: ies bani mai buni din bucşele cu tot cu bară. La unele modele Volvo, bucşele barei stabilizatoare OEM sunt comercializate şi separat, la fel ca şi componentele unor modele de cutii de viteze, de exemplu, spre deosebire de cutia de viteze a maşinii tale, la fel ca şi planetarele maşinii tale, pe care Volvo le vinde doar întregi, deşi e nevoie fie de capul de planetară, fie de tripodă, la fel ca şi pompa servo, pe care Volvo te obligă să o cumperi întreagă, chiar dacă e stricată doar fulia, la fel ca şi basculele faţă la modelele mai noi, pentru care ar fi nevoie doar de bucşe ş.a.m.d. ... ;D

Îmi menţin părerea că ai aruncat la canal peste 500 de lei pentru că nu te-ai documentat cum trebuie, cum spune Lică. Chiar dacă le luai pe ălea de care spui, cu 500 de lei, tot făceai o economie de aproape 400 de lei, bara antiruliu e făcută din oţel de arc, nu se uzează, nu se deformează, nu necesită înlocuire. Tot ce se uzează sunt acele bucşe de cauciuc, deşi şi alea s-ar putea să-ţi fie încă bune, o să te convingi de spusele mele când o dai jos pe cea veche.

Nu ai inteles un singur lucru bucsile din poliuretan sunt pentru masini care au toata suspensia sport pentru ca sunt foarte rigide asta e parerea mea .

N-ai cum sa pui asemenea pucsi pe o suspensie moale .Ca ai facut tu experimente cu masina ta asta e parte a doua , Mie personal imi place sa arunc cu banii la canal de ex .: o sa cumpar un ambreiaj complet original ca imi place sa arunc cu banii.Scuze moderatorilor de off topic :slap:

Edited by adrian mangalia
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta spui acum, când încerci să-ţi justifici în primul rând ţie însuţi o investiţie nejustificată...

Da, ştiu că tu preferi doar OEM, ai mai spus-o şi cu alte ocazii, chiar mie... ;DÎn altă ordine de idei, cred că şi pe buşonul vasului de expansiune ai dat banii degeaba... probabil te-a deranjat că "scapă"... na, drăcie, că şi cel nou va scăpa, pentru că aşa sunt făcute, cu supapă... aşa s-au gândit inginerii Volvo... ;D

Vezi cum te contrazici , tu zici ca au turnat bucsile pe bara ca sa dau 900 in loc de 500 pe bucsi dar daca o gandeau in felul asta doar pentru bani de ce nu au vandut si restul :vasul de expansiune si cel de servo fara sa se gaseasca busoanele separat , iar basculele fata tin sa te anunt ca gasesti toate bucile separat pe original si pivotul . Sunt multe de zis dar nu vreau sa mai intru in polemica, ca oricum ce zici tu e bine. :evil6:

Edited by adrian mangalia
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg ceva! Ce va place domne sa vedeti cum scrie Volvo pe ambalajul pieselor? Sa platiti aproape dublu numai pentru acest lucru, este efectiv risipa de bani! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stergatoare faruri volvo originale stergatoare parbriz bosh becuri faruri exista din cate stiu philips si osram restu e can can iar eu am philips lichid parbriz sonax alceva mai vrei sa afli ???? ???? ???

Eu nu inteleg ceva! Ce va place domne sa vedeti cum scrie Volvo pe ambalajul pieselor? Sa platiti aproape dublu numai pentru acest lucru, este efectiv risipa de bani! :smile:

Anumite piese nu le gasesti decat pe original iar la alternative daca sunt de calitate am pus si altceva gen lemforder

Edited by adrian mangalia
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca la tine au fost doar 'acele anumite piese' care nu le gasesti decat OEM, pana acum de cand ai achizitionat masina :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii tu despre calitatea pieselor dar nu prea intr-un post anterior ziceai ca meyle e de rahat uite pe saitul tau preferat

http://www.partsforvolvosonline.com/product_info.php?cPath=2_546_538_564&products_id=6716

Iar despre jicniri se pare ca atat poti si mai esti si moderator sper sa te maturizezi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara stabilizatoare cu tot cu bucse nu e doar la Volvo :

-Mercedes (multe modele)

-Chrysler

-Jeep

-Dodge

-Alfa

-Toyota

-Honda

-Mitsubishi

-etc etc

Nu stiu daca e vorba de bani, decat de faptul ca cele sertizate pe bara tin mult mai mult ca cele normale care se dau jos.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum de exemplu este la Golf/Bora unde niste bucse de bara stabilizatoare nu tin mai mult de 20.ooo km, alea originale tin mai mult dar si alea incep sa scârțâie la un moment dat .

@Heim, nu poti obliga lumea sa faca exact ca tine iar legat de bucsele de poliuretan nu ai dreptate, nu amortizeaza mai bine decat cele de cauciuc pt ca materialul este mai rigid, este cat se poate de logic.

Vrei sa-ti aduc aminte de gresala facuta la cutia de viteze? Te costa 1000 lei o cutie sh buna si tu ai dat dublu pe reparatie .

A fost alegerea ta la fel cum a fost alegerea lui Adi sa cumpere o bara stabilizatoare noua.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pina la urma - faceti pace sau nu ? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este corect ce spui tu, se leagana mai putin DAR cu ce costuri ? Disconfort maxim pe drumuri denivelate, riscul de a pierde aderenta in curbe .

Daca pui 2 bucse de poliuretan dar ai amortizoare stock, bascula stock, arc stoc nu inseamna ca masina sta mult mai bine pe curbe .

De fapt dupa cum am mai spus eu nici nu am la V70 bara stabilizatoare pe spate, daca era atat de importanta sunt sigur ca Volvo o punea la toate variantele de V70 .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi tu, aici vroiam sa ajung, la :"a fost o alternativa" . Este alegerea fiecaruia din noi sa facem o anumita alegere la un moment dat, acea alegere este cea mai buna pt noi, asta nu inseamna ca este cea mai buna alegere pt toata lumea .

Numai timpul ne poate arata ca am facut alegerea cea mai buna si in acelasi timp sa avem taria sa impartasim experienta noastra chiar daca am facut o alegere buna sau nu.

Eu de exemplu am recunoscut o gresala, am schimbat un tampon motor vacuumatic, am pus Meyle si a fost un loz necastigator, a tinut 3 luni . In acelasi timp am reparat amortizoarele de la XC70, lucru de neconceput pt altii si a fost loz castigator, masina se tine foarte bine pe curbe stand lipita de un anumit Volvo R .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am pus DRL-uri. Nu astazi ce-i adevarat, acum 2 saptamani :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am alimentat de 100 lei si i-am cumparat trei braduleti Wunder-Baum (Exotic) ;D ;D ;D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A... din aia la oferta? Eu mi-am luat Pina Colada. Se asorteaza bine la culoarea masini. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

A... din aia la oferta? Eu mi-am luat Pina Colada. Se asorteaza bine la culoarea masini. :P

La oferta, normal ;D ;D ;D! Ce vrei sa spui cu asortatul asta? Trebuia sa-mi iau si eu Pina Colada sa se asorteze cu albastrul meu? :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la tampoanele vacumatice...eu am febi de la 120k si acum am 174k. Inca sunt bune. Loz CASTIGATOR!!

Ontopic: Am spalat-o iar deoarece am fost pe un drum cu noroi si era vraiste toata masina. Aproape am terminat motorina cu aditiv de curatare injectoare. Acum trage ca turbata!!

ps: Helm....incearca si tu sa nu mai crezi ca ai intotdeauna dreptate. Fiecare cumpara piesele pentru masina dupa buget.. Odata poate ai mai multi bani si iei ceva mai bun....alta data ai mai putini si iei ceva mai slab calitativ. Se pare ca bieletele febi tin de minune...au vreo 50-60k si au fost 120 ron bucata. Pe lemforder erau undeva la 200 lei bucata. Eu daca as avea bani mai multi...as lua numai piese OEM pentru simplu fapt ca scrie VOLVO....si nu "Chao Jimbao". Nu uitati ca pe piata noastra sunt foarte multe piese falsificate. O seara buna.

Edited by zack
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am facut plinul (la 244)+spalat

altceva nu am ce-i face :hello2:

A da mai trebuie sa iau un proiector cu becul xenon h3 aferent nu de alta dar a disparut de pe masina (asta-i varianta cea mai ieftina de achizitie la noi) :confused2:

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

@heim, nu am nivomat .

@Oly, la noi se fura si proiectorul de ceata asa ca nu trebuie sa te mire disparitia unui bec .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Au venit gumele (cam tarziu ,stiu) si in w-e le testez....

2. Am reparat maneta semnalizatorului care re-incepuse sa-si faca de cap...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facut interiorul (la baietii de la go clean), mers in service la Negostina pentru verificari de rutina. Gasit burduf planetara (spre roata) stinga fisurat, cablul de frina de mina (tot pe stinga) aproape rupt - probabil de la intoarcerile pe zapada din iarna trecuta :)... Vineri - mers la dat bani pe reparatii + schimb ulei si filtru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri mi-am cumparat 2 proiectoare si 2 becuri xenon H3 :)

nu de alta dar sa am de rezerva pe data viitoare

(trebuie sa leg proiectoarele de alarma sa vad daca mai au curajul sa taie respectivii firele; cu curent in ele)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am dat jos 2 kile de lene si am desfundat furtunele din spate de la trapa;

mi-a luat treaba asta cam 2 ore (stiam ca nu-i usor), dar am reusit pe bajbaite,

cu o sarma de 1m, daia veche de telefon; initial m-am uitat la cele din fata si

am cotrobait in spate cam pe aceeasi directie, din 5-6 incercari una se simtea

ca intra si insistam cu binisorul sa nu se indoaie sarma ... am turnat apa si iese

jos sub aripile din spate ... daca cineva are o ideie mai buna, sa scrie .

CpNmTboooo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei Alex, acum merita sa folosesti mai des trapa. Mai ales noaptea pe sosea, poate fi spectaculos.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now