DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Teoretic asa se schimba,stiu!Dar nu sunt la prima masina care schimb cate unul,iar celalalt a mers bine mersi in ''n'' km. :D Ma refer la pivoti.Amortizoare,bielete,flanse le-am schimbat intotdeauna pereche.

Sper sa nu se strice pana gasesc sa o marit si eu :smile:

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am gasit timp sa schimb filtrul de polen ca-l plimbam de o saptamana in portbagaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat rotile - am trecut la rotile de vara pe 17 again. Aliaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lipit sticker cu VOLVO-CLUB pe gandacul meu ;)

Alta viata frate :P:lol:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

merge mai bine eh :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, a crescut numarul de cai putere :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma apuc de pregatit pentru vopsire jantele de vara. Ce culoare sa le dau? Astept pareri.

ps: Mi-a trecut o "pasarica" sa le fac un alb perlat...dar cred ca e prea mult pentru masina. Sa le fac un argintiu gen crom? (nu vopseaua de la jantele thor black edition deoarece costa vreo 8 milioane suta de grame..sau cam asa ceva)

Astea sunt jantele...astept niste pareri. Intr-o saptamana si jumatate sper sa incalt masina.

post-621-0-58371400-1332274795_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar merge si un negru,parerea mea.Alb nu are nimic de a face cu masina.

Dar cu pata din poza ce este? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sters pe cineva din poza. Negru l-am cam exclus din start deoarece se vede absolut tot praful + ca ar deveni prea monotona masina. Un gri sobolan? hmm...cred ca ar arata bine.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe gri sobolan crezi ca nu se vede.Iti fac maine o poza cu jantele mele gri sobolan prafuite sa vezi cum arata :D

Mi-am imaginat ca e asa ca sa ascunzi pe cineva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut exista o rezolvare mult mai ieftina decat kit reparatie oem pentru mine un drum spre constanta in localitatea lazu exista o fabrica care iti face ce furtun vrei de frana de servo ,tevi de aer conditionat orice .le face ca noi.

Azi am schimbat stergatoarele am pus bosh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca si bate la gropi, eu prima oara as schimba crucea de la coloana de directie... e si mai ieftin.

Mie toata lumea mi-a spus ca e din caseta jocul/bataia dar uite ca acum dupa ce am schimbat si coloana si crucea respectiva, nu mai bate/joaca nimic.

Culmea, jocul crucii vechi era aproape infim, nu imi dau seama cum putea sa bata atat de sesizabil, nici nu s-a simtit cat l-am verificat pe masina....

La nuca aia din plastic de pe caseta, care se presupune ca strange, nu mai umblati ca umblati degeaba. Are rol de strangere numai prin efect colateral, nimic de durata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum crezi... Oricum daca e umezita conducta care intra si iese din caseta, masina a mai avut probleme cu directia/servo.

Nu stiu daca la voi e stantata data fabricatiei pe piesele originale ca sa mai poti verifica ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De conductele proprii ziceam si eu... La mine in afara de astea 2, mai e o conducta care intra si iese din caseta.

Sa iti explic fenomenul la care m-am referit in postul precedent:

Cedeaza pompa de servo la un momentdat; omul nu are bani pe moment sa ia una noua si merge cu servo-muschi o perioada. Cand face rost de pompa servo, le service descopera ca are probleme la aerisirea instalatiei. Ce fac cei din service ca omul sa plece cu servo functionabil de la ei: desfac conductele proprii ale casetei, astfel facand o aerisire fortata.

...Conducta si filetul daca nu ma insel sunt din aluminiu, corpul casetei e un fel de zamac. Combinatia asta odata desfacuta, greu o mai faci sa mai fie ca din fabrica.

Deci, asta nu are de a face cu coloana de directie sau cu siliconul negru. :D

Spor! :)

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi cu ajutorul lui Vadim (de fapt mai mult datorita lui Vadim) am dat jos chiulasa si turbina in vederea reconditionarii.

Turbina probabil o voi face singur sau voi cersi pe la Matrixxx un pic de ajutor, chiulasa o fac la Gieuroservice, am inteles ca lucreaza bine oamenii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi cu ajutorul lui Vadim (de fapt mai mult datorita lui Vadim) am dat jos chiulasa si turbina in vederea reconditionarii.

Turbina probabil o voi face singur sau voi cersi pe la Matrixxx un pic de ajutor, chiulasa o fac la Gieuroservice, am inteles ca lucreaza bine oamenii...

Ai ales bine, ei vor face verificare prin presiune, la o firma specializata in reparatii chiulase, bafta; totusi

de ce dai jos chiulasa? iti mananca antigel, sau il arde intr-un piston? ai verificat garnitura ?

la mine a fost fisurata si imi baga presiune in sistemul de racire, am fost nevoit sa o schimb ...

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Papa mult ulei (4-5L la 10.000km) si e de la simeringurile de supape. Si cu ocazia asta schimb si alta cauciucaraie de prin motor ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Papa mult ulei (4-5L la 10.000km) si e de la simeringurile de supape. Si cu ocazia asta schimb si alta cauciucaraie de prin motor ;)

Am inteles; vezi ca trebuie rectificata chiulasa inainte de remontare, fac ei si treaba asta,

sper sa nu fie vreun por in chiulasa; garnitura cum era? te intreb pentru ca sunt curios, nu am

ce sa te invat eu, sper ca nu te sacai cu postarea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e problema, chiulasa nu cred ca trebuie planata, dar oricum o sa-i rog sa o verifice pe palpator. Garnitura era perfecta, fara gauri. Multumesc de grija ! :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trecut pe incaltamintea de vara...la volvo.

Abia astept sa-mi vina botoseii de vara si pentru rs...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vineri am schimbat şi eu bateria maşinii. Am pus tot Varta silver dynamic de 63 de amperi.

E fabricată în februarie 2012 şi sper să mă ţină câţiva ani buni. Omul de la magazinul Varta, care a montat-o, a găsit că firul de plus care vine de la alternator e prea fierbinte. A măsurat tensiunea şi zice că firul are un contact imperfect aproape de bornă.

Marţi o duc la "doctor" şi sper să o rezolve.

Altfel, maşina merge perfect, chiar dacă a zăcut 72 de zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un sfert de an? Pai cu ce ai mers atata timp? :)

De 63 amperi ai pe masina? Hmmm, nu era de 56?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now