DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Cine are volvo se respecta! ...

Aşa m-am săturat de poveştile astea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

pt al meu s40 a fost un an plin. a primit vopsea noua in vara, sistem audio nou nout cu doua amplificatoare, sub si tot ce trebuie ( am demontat tot interiorul pentru a trage cablurile pe sub mocheta si nu prin praguri) , faruri noi, amortizoare, discuri frana, un set de roti de iarna, si, saptamana asta, pe sambata sper sa vina pistoanele pentru ca asteapta de mai bine de o luna .

De fapt au venit pistoanele saptamana trecuta dar nu s-au potrivit, erau pt t4 de 1.9l si al meu este de 2l.

Chiuloasa a fost la doctor si ea: planeitate, ghiduri supape schimbate si supape rectificate. Am lucrat putin si la turbina zilele trecute ( curatat corpul de evacuare si sudat pe alocuri ), si nici caseta de directie nu a scapat de un control amanuntit facut la Targoviste. Am insotit-o personal, pe caseta desigur, sa ma asigur ca e ok. Suportii motor au venit si ei, fisele si bujiile sunt deja in garaj, impreuna cu placutele de frana si chitul de distributie (daca tot e desfacut motorul)

Desi am lucrat mult la cele de mai sus, in topul operatiilor se gaseste capitonarea capotei cu material termoizolant....: carton, marker, sabloane, foarfeca, pensula , adezivi..ca la scoala. Si ar mai fi in top si montarea unui triplu stecher auto in capacul cotierei ( greu de vazut si cu instructiuni :smile: ) , si montarea statie CB sub bord si antena in aripa dreapta spate.

V-am zis ca s40-ul meu nu s-a plictisit :smile:...si unde pui ca am un calculator cu chip pregatit deja care astepta rodajul motorului si.... primavara :smile:

Spor la treaba va doresc !

post-4339-0-17478300-1356047919_thumb.jppost-4339-0-83765800-1356047915_thumb.jppost-4339-0-63396700-1356047924_thumb.jppost-4339-0-13308900-1356047910_thumb.jppost-4339-0-77897200-1356047930_thumb.jp

Edited by adrianciocan
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ce naiba sa mai povestesc la 18"? :D

In schimb, ce-i drept nu fac multi km pe an, deci, am volvo, o rasfatz :P

Asa este Heim, nu se merita sa ai roti mari la noi in dumbrava minunata!

Frumoasa culoare adrian, se aseamana cu cea de pe masina mea :P

Este metalizata? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Adrian Ciocan :hello: :hello: :hello:!

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceeasi culoare am si eu ca Adrian,acelasi nume: Adrian,aceeasi seria de volvo adica S40,dar difera motorizarea si dotarile de pe masina :hello2: .Bravo pt treava facuta si bafta in continuare.

Edited by AdiBurlacescu

Share this post


Link to post
Share on other sites

agr, pe ce volvo ai roti de 18 ? esti tare curajos :smile: . culoarea este metalizata, este culoare din paletarul volvo, dar ceva mai noua fata de anul masinii,cred.

Multumesc frumos pentru aprecieri, totul se face cu pasiune pentru ceea ce eu consider a fi cea mai frumoasa berlina din clasa ei, fara a mai povesti de tinuta de drum si de performante.

Bafta si tzie tizule!

p.s chiar daca la auto 2 am trecut bmw, sa stiti ca si acolo tot pasiune este pentru cel mai frumos coupe, dupa c70 desigur :D

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe s40, dar generatia noua, 2004 :)

Inseamna ca avem aceeasi nuanta, sigur! Si eu tot de pe paletarul volvo am facut-o, tot integral vopsita :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

agr, pe ce volvo ai roti de 18 ? esti tare curajos :smile: . culoarea este metalizata, este culoare din paletarul volvo, dar ceva mai noua fata de anul masinii,cred.

Multumesc frumos pentru aprecieri, totul se face cu pasiune pentru ceea ce eu consider a fi cea mai frumoasa berlina din clasa ei, fara a mai povesti de tinuta de drum si de performante.

Bafta si tzie tizule!

p.s chiar daca la auto 2 am trecut bmw, sa stiti ca si acolo tot pasiune este pentru cel mai frumos coupe, dupa c70 desigur :D

imi dai si mie codul de culoare?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigur trebuie sa ajung la slatina , acolo am factura si devizul de la service. revin zilele astea cu raspunsul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa schimbarea ultimei flanse, mi-am amintit senzatia de "tren pe sine" care m-a facut sa ma indragostesc de masina asta. Pacat ca acum nu imi mai merge servo si... povestea/saga continua.

E de-a dreptul ridicol ce se intampla: motorul si cutia sunt neatinse de cand e ea dar din cauza suspensiei/directiei si franelor, cred ca doar ~35% din km efectuati m-am putut bucura de ea la capacitate maxima. Bine ca macar s-a amortizat dupa primii 1.5-2 ani de folosinta si ce se intampla de atunci incoace e doar transport "low cost".

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ultimul timp am facut urmatoarele pe la masina:

- schimbat fise

- schimbat bujii - multumesc Alex

- schimbat debitmetru

- schimbat senzor temperatura apa - multumesc funky_dj

- masurat compresie motor - multumesc matrixxx

Masina merge ca noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sapalat xc90-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am facut asigurare si rovinieta pe un an de zile, i-am pus rotile de iarna, am alimentat si i-am cumparat furtunul de aer ce face legatura intre turbina si filtru de aer!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am lasat C30 pe strada lui Alex cu capota motor deschisa; dupa 24 h vad ca nu a disparut nimic, Alex merci ca ai avut grija de ea. :P

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nicio strada cu capota deschisa. Dar daca vrei am un patut pentru copil cu picioare de lemn ;D

Statul vegheaza :)))

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am bibilit un pic mufa si motorasul unui stergator de far, dupa care am constatat ca a inceput sa imi mearga servodirectia. :cyclops:

Nu imi dau seama ce s-a intamplat dar oricum, frumos cadou de Craciun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am mai completat un litru de ulei!, si am facut buba la o roata. Frumos sa schimbi roata pe -5 grade si sa scoti tot portbagajul afara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vandut-o !!!!!! Uraaaaaa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vandut-o !!!!!! Uraaaaaa

Pe care ai vandut-o? S40-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jupane,sa fie intru-un ceas bun si sa îți fie de folos! Așteptăm cu nerăbdare următoarea achiziție!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am montat senzori de parcare si o unitate mobile media station Alpine, cu DVD si Bluetooth.

De-acum pot vorbi si eu la telefon tinând mainile pe volan si pot sa ascult in sfârsit fisiere audio tip mp3.

Are si intrare pe USB, plus intrare tip jack pentru iPod sau alte dispozitive asemanatoare.

Conectarea telefonuil;ui pe bluetooth s-a facut in cateva secunde, ca si transferul agendei si a apelurilor precedente.

post-677-0-40763300-1357312001_thumb.jpg

post-677-0-59907100-1357312004_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am montat senzori de parcare si o unitate mobile media station Alpine, cu DVD si Bluetooth.

De-acum pot vorbi si eu la telefon tinând mainile pe volan si pot sa ascult in sfârsit fisiere audio tip mp3.

Are si intrare pe USB, plus intrare tip jack pentru iPod sau alte dispozitive asemanatoare.

Conectarea telefonuil;ui pe bluetooth s-a facut in cateva secunde, ca si transferul agendei si a apelurilor precedente.

Astept sa vad live.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri si astazi am verificat: releul bujii/ECU, NTC sensor de la termostat, motoras relanti, conducte motorina, filtrul de aer, incarcarea... Am schimbat filtrul de motorina cat si corpul filtrului, cel cu pompa de amorsare dar tot nu ii dau de cap. Motorina are; aer nu este pe traseu.

Face mult fum albastru atat in gol cat si in sarcina/mers. La rece se opreste, la cald merge balbait, fara putere. Face 4000rpm nu foarte greu (parca mai greu merge intre 2400 si 3000, dupa 3000 e mai ok) iar ulei nu consuma.

Poate am timp maine sa verific injectoarele si daca nu-s alea mai ramane pompa de injectie sau turbina... caz in care o va astepta o foarte foarte lunga vacanta.

Mai are cineva vreo idee sau sa imi rezerv bilet la tren?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi mi-a adus Alex discurile de frana +placute spate si uleiul de frana...acum am setul complet (toate ATE)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now