DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Andu pune mana si schimba filtrul de motorina. Eu la fiecare 15k il schimb...il bag alb-galbui si il scot negru ca abanosul + cu putina pilitura.

Şi de care foloseşti?

Ştie cineva care este producătorul filtrului OEM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

MAHLE

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu pune mana si schimba filtrul de motorina. Eu la fiecare 15k il schimb...il bag alb-galbui si il scot negru ca abanosul + cu putina pilitura.

Eu nu am filtru tip cartus cum ai tu si din cauza asta la mine se schimba la 80000 km!

post-1775-0-40236400-1353565526_thumb.jp

post-1775-0-94944200-1353565527_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiam ca si la diesel merg pe acelasi sistem cum este la benzina, un fel de "fuel tank", daca nu gresesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xc90-ul pe care l-am luat are tot tip cartuş...ca si s80-ul meu. Eşti sigur ca nu ai la fel ? Eu ştiam ca celălalt tip de filtru de motorina este folosit pt motoarele de 2.5 de la vw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit. Filtru cartus este dupa 2004, filtru insurubabil e pana in 2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha...si care este mai ieftin ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul tip cartus!Iar filtrul insurubabil se foloseste la modelele mai vechi,cum ar fi s/v40 1.9d pana in 09/2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine. Helm' eu folosesc mann...toate filtrele le pun pe mann.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intra 6 litri si ceva, plus ca mai trebuie completat din cand in cand ;D ;D ;D!

Azi m-am si interesat la Volvo, sambata fac si eu revizia. Dupa 'noile' standarde, mai nou se pun in motor 5.8 L ulei.(adica..6).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi m-am si interesat la Volvo, sambata fac si eu revizia. Dupa 'noile' standarde, mai nou se pun in motor 5.8 L ulei.(adica..6).

Dar in cartea masinii ce scrie la necesarul de ulei cand faci schimbul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi, i-am re-sertizat furtunul de presiune de la servodirecţie şi i-am montat cea de-a patra pompă de servo.

Am un singur sfat pentru voi: DON'T BUY ZF PRODUCTS!!!

Aşa arată Volvo 30648900 pe dinăuntru:

post-820-0-37103400-1353616755_thumb.jpg

Am luat eu unul, e "bulk", dar pare OK. E "Made in Romania"...

post-820-0-14451100-1353616789_thumb.jpg

PS: Zack, te rog frumos nu mă mai boteza! Mulţam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat eu unul, e "bulk", dar pare OK. E "Made in Romania"...

post-820-0-14451100-1353616789_thumb.jpg

Cred ca este mai bun fata de un filtru normal, cel fara carbon activ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, daca si ZF e de cacao chiar nu mai avem alternative. Si eu am dat 2 pompe pe Spidan la garantie inapoi si azi mi se intorc tot pe garantie 2 planetare OEM :(

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, prima pompă ZF curgea, a doua nu curge, dar nici nu face presiune, volanul merge greu, mai ales după ce lichidul s-a încins. Nu-mi permit să o mai schimb o dată pe garanţie, şi să tot plătesc manoperele de montare. Aş putea-o monta eu, dar mi s-ar anula garanţia, de care, evident, e nevoie...

Azi, i-am reglat direcţia (pentru a nu-mai-ştiu câta oară). Evident, volanul stă într-o parte. Destul de tare.

Sincer, aşa am obosit cu maşina asta... nu ştiu ce să mă mai fac cu ea... nu mai pot...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, aşa am obosit cu maşina asta... nu ştiu ce să mă mai fac cu ea... nu mai pot...

Eu ii ceream producatorului in afara de schimbarea produsului si costurile de montat-demontat piesa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, crezi că nu le-am cerut? A refuzat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Helm (scuze de botez dar e ok :D ) si eu am facut de 3 ori geometria intr-un loc la s80...si nu au putut s-o faca sa stea cu volanul drept. Si acum tin volanul spre stanga putin... Conteaza aparatura si omul care ti-o face. In locul tau as recupera banii pe pompa de servo si as pune una sh si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi cum anume ţi-ai recupera banii? Dându-i în judecată? Dar banii daţi pe manopere?

Şi încă ceva: am şi una din dezmembrări şi CURGE! Cu ce crezi că am umblat, de când am trimis-o pe prima şi până a venit cealaltă? Cu cea din dezmembrări! Tot alternatorul mi-e ulei de servo, s-ar putea să urmeze şi ăla...

PS: Eu trebuie să spun că nu mă deranjează să mă botezi, nu tu! Dar n-o spun, pentru că mă deranjează!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice produs cumparat in ziua de azi se poate aduce INAPOI la MAGAZIN in 30 de ZILE. Nu vor?! Plangere la OPC sa-i linisteasca + un mare scandal. Banii pe manopera nu trebuia sa tii mai ia!! schimba service-ul...

Eu am avut probleme cu o garnitura care a fost proasta/nu s-a asezat bine (naiba s-o pieptane) si mi-a fost schimbata dupa 3 luni deoarece supura ulei pe la ea. Este vb de garnitura de la capacul tachetilor la Chevy kalos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am facut cunostinta cu traficul din Bucuresti... intre 45 si 70 de minute de la sala palatului in aviatorilor iar astazi am facut peste 2 ore din cartierul francez pana pe centura, via Pipera... Acum, clar o pot arunca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-arunci nimic. Tu iubesti marca volvo.

Desi , aparent, te opui, esti un sustinator al "spiritului volvo"

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A primit incaltari de iarna si baia promisa :smile:

Am uitat sa mentionez ca astazi am depasit cu putin peste 77.000 km in bord :D

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Heim

1.Cumpara un kit de reparatie pentru pompa ( trebuie sa gasesti) , o refaci singur cu manutele tale si nu are de ce sa nu mearga .

2.Mergi la un service de geometrie si pune-i pe respectivii sa iti masoare caseta de directie ( rotatiile de volan din stanga sa fie egale cu cele din dreapta ) , multi fac asta dar nu o pun pe mijloc. Dupa ce iti aliniaza rotile , volanul nu trebuie sa stea neaparat pe centru , poate ai avut un cap de bara caruia filetul ii incepea din alta parte , asta se rezolva desfacand volanul si mutandu-l stanga sau dreapta pana este centrat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi Vadimutz ca nu mai e asa simplu la S60/V70/S80. Acolo mai ai spira pe care daca nu o muti conform sa fie pe 0 grade cand e volanul centrat,o dai peste cap la capat de cursa.

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now