DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am facut cheie briceag la S60 :D (in colaborare cu Bogdan G, de fapt mai mult el :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bagă mult tracţiune spate?! ;D

Tractiunea spate se numeste propulsie, altfel este un antonim, la fel cum tractiune fata este un pleonasm. :P::)

Sent from my {windows phone}

Am montat leduri cu lupa :smile:.

Unde? La ce?

Sent from my {windows phone}

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am citat pe cineva, nu am spus eu, vezi un etaj mai sus... deşi eu credeam că tracţiunea spate trage în manşaler iar cea faţă în rest... ;D ... de aia e tâmpenii maşinile cu tracţiune integrală...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut cheie briceag la S60 :D (in colaborare cu Bogdan G, de fapt mai mult el :smile:)))

Detaliaza si tu ce si cum :D

Poze ceva,nu ai cu ce a iesit?

Am montat leduri cu lupa :smile:.

Au lumina mai buna sau care e secretul la lupa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zack, asta cu "tractiune baga mult pe spate" vezi ca e gresit, complet gresit, pe spate ai tractiune doar daca calculatorul prin manevrele tale il convingi ca nu ai aderenta la roti,(diferente de viteza intre rotile punti fata si cele ale punti spate) si atunci ai dar destul de putina "forta" trimisa catre puntea spate si pe perioade scurte de timp. Altfel si eu ma dau pe zapada/gheata, si nu as zice ca sufera asa de plans masina, atata timp cat aluneca bine si nu o dai de borduri sau mai stiu eu ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut niste cerculete de toata frumusetea...daca-mi aduc bine aminte in treapta a II-a. (are cutie manuala). De aici am tras concluzia ca a cuplat mai mult spatele decat fata... Probabil ca a vrut sa-mi arate inca odata ce poate...si m-a convins. Pe zi ce trece o ïubesc mai mult. Abia astept sa vina caldura sa o rasfat.

ps: Desi e gresit cum se spune "tractiune spate" este foarte des intalnit incat na ca m-am molipsit si eu. :evil6: Rusinicaa rusinicaa...

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MAriusB, gresala asta este normala pt ca simti cum masina te impinge, de fapt atunci cand faci cerculete tractiunea este 50:50 pt ca fata este priza directa si nu se poate decupla decat atunci cand se rupe/scoate o planetara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

puntea rigida de la 244 face fata cu brio la asa ceva ; dar nu m-a mancat sa fac de astea de mult; stii amarul imbatranesc si eu si el :) dar totusi o data o sa ard si eu un set de cauciucuri de alea pe 14 originale pe asfalt (le am de vreo 3 ani pregatite )

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detaliaza si tu ce si cum :D

Poze ceva,nu ai cu ce a iesit?

Au lumina mai buna sau care e secretul la lupa?

1. Cheia am luat-o de la Bogdan. Nu stiu daca mai are. Este cheia briceag, "meid in Ciaina", se desface, se copiaza lama, se baga cipul in ea (cipul scos din cheia ta), se baga electronica din telecomanda si gata. O sa pun poze maine seara

2. Ledurile cu lupa, sunt pe pozitie si sunt ceva mai puternice decat restul. Lumina mai buna de la pozitie ... niciodata

3. Mi-a pus Bogdan "fata" de ceasuri 2005 cu inele cromate si mi-a schimbat si ledurile. Acum am lumina uniforma. Se vede bestial bordul. Poze le pun odata cu cheia :D

4. Maine vin restul de boxe de kevlar si abia astept sa le montez.

5. Daca nu ploua in weekend am in plan :

-vopsit bandouri (tot negru mat)

-vopsit etrieri

- curatat si montat rotile de vara

- schimbat distantierele saboti frana de mana

- schimbat goarna la alarma

- schimbat boxele :D

Si daca ma misc repede:

-schimbat senzorul detonatii

-curatat epuratorul de gaze

-eventual schimbat si un cap de bara

Am pregatit toate piesele si toate materialele, sper sa ma lase si timpul/vremea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat tampon motor OEM cod 9487349 Torque arm, lower cu tampon motor SWAG cod 50929747 ( engine mount). OEM-ul era Fomoco. Diferente pret: OEM 400 lei / after market cu tot cu transport 172 lei.Tamponul desi are o forma putin diferita se potriveste perfect la distante si gauri montaj. L-am gasit la www.onauto.ro. Iari am dat comanda si azi l-am primit si montat deci..sunt destul de promti. In cutie e cel uzat OEM.

post-4736-0-34968200-1364642924_thumb.jp

post-4736-0-17040500-1364642967_thumb.jp

post-4736-0-62263900-1364643117_thumb.pn

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ajuns tarziu de la munca si nu am apucat sa fac tot ce mi-am propus.

- schimbat boxe

- schimbat goarna alarma

- schimbat roti

- schimbat distantiere frana mana

- vopsit etrieri

Restul probabil ca maine :D

Si pozele care le-am promis

post-259-0-00939600-1364665823_thumb.jpg

post-259-0-60663600-1364665823_thumb.jpg

post-259-0-33803800-1364665824_thumb.jpg

post-259-0-99530100-1364665824_thumb.jpg

post-259-0-64550400-1364665825_thumb.jpg

post-259-0-18917200-1364665826_thumb.jpg

post-259-0-82354200-1364665826_thumb.jpg

post-259-0-42715800-1364665827_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat tampon motor OEM cod 9487349 Torque arm, lower cu tampon motor SWAG cod 50929747 ( engine mount). OEM-ul era Fomoco. Diferente pret: OEM 400 lei / after market cu tot cu transport 172 lei.Tamponul desi are o forma putin diferita se potriveste perfect la distante si gauri montaj. L-am gasit la www.onauto.ro. Iari am dat comanda si azi l-am primit si montat deci..sunt destul de promti. In cutie e cel uzat OEM.

Si eu l-am schimbat dar am pus Lemforder, nu ma priceb e buna marca asta? La fel de buna ca Swag?

Azi am mai montat o priza de 12V in portbagaj si am antifonat "oalele) rotilor pe interior (in portbagaj) ca daca toyt mi-a mai ramas STP de la usi si il am de vre-un an prin pod :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off Topic

Tampoanele motor (toate) ce marca sunt?

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ionutz ledurile alea par foarte puternice!Nu te deranjeaza noaptea?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ionutz ledurile alea par foarte puternice!Nu te deranjeaza noaptea?!

Nu ma deranjeaza si pot sa diminuez lumina daca este nevoie. Reglajul este functional

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PaunIonutz, pacat de poze, mai bine nu le puneai . Un aparat foto nu ai ? :D

@Nionut, tu ai cumparat de fapt corespondentul codului 30636888 iar acesta costa pe original 200 lei . Am comandat si eu unul de la Alex, trebuia sa vina azi, daca ceream modelul nou acela costa 400 lei si facea acelasi lucru dar arata ca cel pe care l-ai dat tu jos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PaunIonutz, pacat de poze, mai bine nu le puneai . Un aparat foto nu ai ? :D

Am si aparat foto, dar era in casa si trebuia sa ma duc dupa el :D. Mai aproape era rabla de telefon :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off Topic

Tampoanele motor (toate) ce marca sunt?

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Fomoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum e Lamforderu' ca nu mi-ati raspuns.E bun? Comparativ cu SWAG de ex.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PaunIonutz, pacat de poze, mai bine nu le puneai . Un aparat foto nu ai ? :D

@Nionut, tu ai cumparat de fapt corespondentul codului 30636888 iar acesta costa pe original 200 lei . Am comandat si eu unul de la Alex, trebuia sa vina azi, daca ceream modelul nou acela costa 400 lei si facea acelasi lucru dar arata ca cel pe care l-ai dat tu jos .

Pai si ce ai luat tu cum arata? Ca cel nou pus de mine? ori ca cel vechi dat jos? De potrivit se potrivesc. Nu stiu cat sunt de bune SWAG-urile dar mai avea Febi si am evitat. Cel putin asa mi-a spus MC. Oricum mai am cel de-al 3 lea tampon de schimbat, E vb de cel din dreapta. Costa pe OEM vreo 500 lei. Nu stiu daca gasesc aftermarket. Are o forma mai ciudata si cred ca e mai greu de schimbat.

Si cum e Lamforderu' ca nu mi-ati raspuns.E bun? Comparativ cu SWAG de ex.

Sunt bune. Eu nu stiu nici SWAG-ul cum este. Pe ambele tampoane date jos scria Fomoco. Ca e SWAG ori Lamforder ori Febi...sper sa-si faca treaba bine. Probabil nu au rezistenta in timp ca cel OEM dar pretul e la jumate deci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swag=Febi=caca

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut Eu am comandat pt o masina din 2004 iar in acel an se punea modelul pe care l-ai montat tu acum, modelul nou arata ca cel pe care l-ai dat tu jos. Modelele sunt insa compatibile, adica tu la 200 lei puteai lua de la Alex pe original modelul vechi, era mai bun ca SWAG-ul si costa cam la fel .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swag=Febi=caca

Samsung Galaxy S on JellyBean

sa inteleg ca Lamforder nu = caca :D

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva mai bun dar nu la fel de bun ca OEM, care OEM oricum e prost :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut Eu am comandat pt o masina din 2004 iar in acel an se punea modelul pe care l-ai montat tu acum, modelul nou arata ca cel pe care l-ai dat tu jos. Modelele sunt insa compatibile, adica tu la 200 lei puteai lua de la Alex pe original modelul vechi, era mai bun ca SWAG-ul si costa cam la fel .

Cand o fi sa-l schimb de acu. Am retinut. Bine ca m-ai luminat. Eu din ce mi-a dat MC preturi aveam 400 si 500 lei. Probabil ca sunt diverse coduri. Nu ma pricep. Daca tot stii ceva de aceste tampoane...mai am pe cel din dreapta de schimbat. Pe OEM cica e 500 lei. Pot gasi mai ieftin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now