DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am schimbat uleiul cutiei de viteze la japoneza , am optat pentru Castrol Dex II (28 lei/l) initial mi-a spus 25 dar 25 era pt manuala .

Am folosit 6 litri pt flush , uleiul din ea era negru , nici nu ziceai ca a fost candva rosu :lol:

Acum schimba lin si nu mai patineaza in turatii mari :D

Evideent ca uleiul scos din cutie l-am reciclat :laughing7: acum este diesel :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am despuiat cobaiul .

post-178-0-70085100-1362674119_thumb.jpg

Si i-am pus bara spate

post-178-0-93386900-1362674151_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am despuiat cobaiul .

post-178-0-70085100-1362674119_thumb.jpg

Si i-am pus bara spate

post-178-0-93386900-1362674151_thumb.jpg

Dar ce ai avut cu el/ea? :) Bara spate java brown dar cu gri-ul nu merge deloc :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce ai avut cu el/ea?

Parca vad ceva de umplut AC?

Bara spate java brown dar cu gri-ul nu merge deloc :(

Exagerezi! De-abia vad diferenta de nuanta :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut, nu e java brown este rich java brown, adica un pic mai deschis .

@Bart, pai nu ti-am zis ca la masinile de Olanda nu prea merge AC-ul, sunt curios daca pana maine a pierdut vacuumul .

@Ionut, cu jantele pe 18" si evacuarea dubla o sa arate excelent chiar si cu bara maro . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

incepi sa o impodobesti? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am despuiat cobaiul .

...

Acum imi dau seama ce suna a gol cand am bocanit in ea. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut, nu e java brown este rich java brown, adica un pic mai deschis .

@Bart, pai nu ti-am zis ca la masinile de Olanda nu prea merge AC-ul, sunt curios daca pana maine a pierdut vacuumul .

@Ionut, cu jantele pe 18" si evacuarea dubla o sa arate excelent chiar si cu bara maro . :D

Sunt vopsite (bara, pragurile, spoilerul) in rich java brown ori le-ai gasit chiar asa la culoarea asta? Jantele de 18 banuiesc ca sunt astea:

post-4736-0-76072700-1362721304_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca sunt vopsite, Claudiu stie mai bine .

Jantele sunt Capella .

Montat azi ceasuri de bord hibrid, electronica 2007 in carcasa 2008 . :D

post-178-0-62314300-1362860022_thumb.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca sunt vopsite, Claudiu stie mai bine .

Jantele sunt Capella .

Montat azi ceasuri de bord hibrid, electronica 2007 in carcasa 2008 . :D

post-178-0-62314300-1362860022_thumb.jpg

Nu ma pricep dar ce ai vrut sa spui cu electronica 2007 in carcasa 2008? Mie nu-mi pare nimic diferit. Doar ca ai meniul in limba romana. Curios cum arata masina cu acele jante. :)

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai omule tu nu intelegi un lucru, ti-am mai spus o data, TU ai masina 2008 si are ALT INTERIOR, noi astia mai amarati avem acelasi interior din 2004 pana in 2007 .

Acum ai inteles . Am luat placa electronica de 2006, am modificat pozitia martorilor dupa care am pus carcasa de 2008 .

Nu vezi in poza ca eu am doua "bete " in bord de unde reglez ceasul si T1/T2, tu nu ai decat T1/T2 pt ca ceasul il reglezi din ICM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai omule tu nu intelegi un lucru, ti-am mai spus o data, TU ai masina 2008 si are ALT INTERIOR, noi astia mai amarati avem acelasi interior din 2004 pana in 2007 .

Acum ai inteles . Am luat placa electronica de 2006, am modificat pozitia martorilor dupa care am pus carcasa de 2008 .

Nu vezi in poza ca eu am doua "bete " in bord de unde reglez ceasul si T1/T2, tu nu ai decat T1/T2 pt ca ceasul il reglezi din ICM .

Nu-i vb de amarat. Am vazut ca ai un batz in plus :smile: Tu de unde iei piesele astea? Ba ceasuri, ba spoilere, ba evacuare, ba jante... Adica bagi ceva in masinutza asta. Pasiune pasiune dar unele modificari abia pot fi observate. Daca nu explici sa mor daca stiam :smile:

La partea de CD player umbli? Banuiesc ca nu ai mp3 cum nici eu nu am :(

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

La partea de CD player umbli? Banuiesc ca nu ai mp3 cum nici eu nu am :(

Umbla si acolo (am vorbit eu cu Bogdan) si a zis ca il indeasa pe Adrian Minune in spate la CD-player, ca e mai mic, sa-i bage ceva live in C30 si la 10 minute trebuie sa bage Bogdan cate 10 lei prin fanta de la CD :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am sistem High Performance cu magazie de 6 CD-uri (cred ca-l am si pe Minune pe un CD da nu-i dau bani ca ma bate sotia daca mai dau bani la lautari) + mufa AUX. Oricum ascult numai DANCE FM .

Jante am si de 17" ale masinii si de 18" de la V70, spoilere, de vopsit, LED-uri si alte modificari pot spune doar ca am lasat loc de buna ziua peste tot si toate au fost moka sau aproape moka. Bani in masina am bagat numai 150E, pana si freonul pt AC a fost moka .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia astept sa vad rezultatul final.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi spui, si eu abia astept sa finalizez dar nu am deloc timp .

Am uitat sa spun ca i-am pus si grila sport primita "cado" de la nenea Victor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am vopsit putin grila :smile:

Si asa arata murdara

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

off topic : Colegu Dinoco sper ca ai matuit bine partea cromata si degresat,altfel ai riscul in timp sa-ti sara vopseaua.

on topic :Aceeasi operatie am facut-o si eu ,impreuna cu colant carbon pe consola,comenzi volan si folie fumurie pe ceasurile de bord,dar cu ceva timp in urma.Era sa uit,mi-am sablonat singur cotiera iar cu 15 lei cusatura mi-am facut una ca noua :)

post-4299-0-17370100-1362936646_thumb.jppost-4299-0-64427500-1362936753_thumb.jppost-4299-0-39081200-1362936853_thumb.jp.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@salman

Ceea ce am facut acolo este de proba, asta a fost si ideea; sa vad cum se vede. Nu am slefuit nimic, pur si simplu am dat cu spray negru, sunt constient ca se va exfolia la prima spalare sub presiune dupa care voi slefui bine partea cromata dupa care urmeaza vopsitul definitiv.

Multumesc pentru sfaturi!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joi am pus rotile de vara pe 18" - total alta experienta a condusului fata de 17" (235/40/18 vs. 215/45/17) - stabilitate, precizie directie, mai ales la viteze mari pe autostrada. Interesant este ca nu am simtit diferente semnificative la confort - ambele variante am mers cu presiune 2.6 fata / spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu regreti cu rotile de vara...aici a nins peste noapte 30de cm de zapada :( am inteles ca peste 1 sapt ajunge si in Romania mizeria alba ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am vopsit putin grila :smile:

Si asa arata murdara

Arata bine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fostele 2 masini aveau la fel grila vopsita si nu a sarit vopseaua de la spalat ci de la pietre, mici puncte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu regreti cu rotile de vara...aici a nins peste noapte 30de cm de zapada :( am inteles ca peste 1 sapt ajunge si in Romania mizeria alba ...

eram tentat sa le schimb si eu dar m-am uitat putin pe accuweather si am zis ca mai bine mai astept ca diminetile tot sub 7 sunt si nu vreau sa ma fac sanie cu cele de vara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, sambata viitoare ninge la Bucuresti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now