DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Apropos de timbru verde observ ca dupa valoarea platita nu a diferentiat functie de combustibil, cum se sustinea de catre R. Plumb.Adica diesel se taxeaza mai mult iar benzina mai putin pt. aceeasi capacitate.In fine ,tot este aberanta acesta taxa dar fara nu poti inscrie masina .

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu a intrat varianta R. Plumb care diferenteaza in functie de combustibil. Nici DPF nu o sa mai conteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adrian inca nu este 15 martie, este 2 martie iar eu am platit si inmatriculat masina pe 1 martie . Dupa 15 martie o sa fie alta taxa, de exemplu la XC70-ul meu taxa o sa fie 10.500 E, bine ca a fost platita .

Exact, conform taxei noi nu mai conteaza daca masina are DPF sau nu, niste cretini .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul in care nu mai conteaza DPF-ul e bine ca poate toata lumea sa le scoata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am facut o diagnoza cu dice propriu si personal. :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc . Cateva mici erori stocate din vara pana acum inclusiv heaterul care tot ma chinuie in fiecare an .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adrian_mangalia: ti-a ajuns DiCE-ul ala ? Scuze de intarziere, cred ca ti-a explicat baiatul motivul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Alex pentru indrumari ,a ajuns oricum mi-a pus ceva probleme la instalare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la doctor G si mi-a montat kitul de reparatie al RTI...imi merge si mie ecranul navigatiei :hello2: ...... acum imi lipseste harta pentru Romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update soft ECM + ADM la Primus auto... Spalat din partea casei (nu se mai vedea culoarea masinii de noroi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor, cand ai avut nene timp sa faci si poze ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D :D :D ....Bogdane, ce faci bre cu atentia distributiva? Probabil cand te-ai aplecat dupa o scula, ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Victor, cand ai avut nene timp sa faci si poze ?

cand erai in atelier si schimbai rotitele navigatiei...l-am tras in poze si pe Buga

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am băgat un sfert de majă de poşircă-n rezervor şi am scuipat-o pe capotă, ca să nu se deoache, adică să nu mai lasă urme de degete toţi dobitocii care trec prin faţa ei... ;D

I-am băgat şi jum'a de majă de dumnezei. Asta, doar aşa...

Cat de inteligent!!! :laughing4: :laughing4: :laughing4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si te mai miri ca pica pe bucati... sau IN bucati ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat-o....dupa care am luat-o la ture prin oras. Aveti mare grija la radare....soseaua Virtutii este plina !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

RCA+Rovinieta. Revizie, inlocuit curea alternator si termostat, inlocuit diuza la luneta, recirculat/reumplut clima cu agent refrigerant + igienizare instalatie AC. Plus o verificare pe tester - nu are nicio eroare si m-a umplut de bucurie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat din nou s80-ul. Nu stiu ce sa ma mai fac cu pasarile astea....imi vor distruge vopseaua!!! :cursing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic posibil sfat: tine in masina o sticla de 2L de apa si spala cat se poate de repede gainatul - acidul mananca iremediabil lacul - am vazut caz cand doar retus local vopsea sau revopsire au mai "reparat" vopseaua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: Crede-ma ca am incercat si varianta asta. Sunt depasit numeric....pasarile sunt 20...eu unul. In momentul de fata am zgariat capota datorita stersaturilor de gainat. Oare ce pasari sunt astea de fac gainatul de pana la 7 cm diametru?

ps: Urmeaza cat de curand un polish cu Turtle wax Color Magic negru. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: Crede-ma ca am incercat si varianta asta. Sunt depasit numeric....pasarile sunt 20...eu unul. In momentul de fata am zgariat capota datorita stersaturilor de gainat. Oare ce pasari sunt astea de fac gainatul de pana la 7 cm diametru?

ps: Urmeaza cat de curand un polish cu Turtle wax Color Magic negru. :evil6:

Am si eu porumbei la greu. Sunt pasari mutante. Spui ca se balega o vaca nu alta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folie transparenta suprafetele cel ai des atacate si multa ceara pe restul panourilor ca sa salvezi vopseaua. Buzunarul o sa te usture oricum, nu poti sta cu gainat pe masina orice protectie ai avea, nu te incanta sa mergi cu un masina aratand ca un cotet de gaini.

Se gainateaza asa nasol pt ca mananca tot felul de dubiosenii, nu doar grau si paine, mananca si mancare de pisici, si shaowrma, si mortaciuni, orice. Si sucul gastric e incredibil de acid.

Sa vezi in Constanta cand iti trage un pescarus adult o balega, ti-o face de la un cap la altul. Eu stau cu sticla cu apa in masina, si cu spuma de tapiserie/sau sampon auto + servetele. N-ai ce face. Nu poti scapa de ele, decat partial schimband locul de parcare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: Crede-ma ca am incercat si varianta asta. Sunt depasit numeric....pasarile sunt 20...eu unul. In momentul de fata am zgariat capota datorita stersaturilor de gainat. Oare ce pasari sunt astea de fac gainatul de pana la 7 cm diametru?

ps: Urmeaza cat de curand un polish cu Turtle wax Color Magic negru. :evil6:

Cu cat o duci la polish mai des, cu atat ti se va subtia lacul mai repede la masina! Asta nu este o varianta nici prea comerciala, nici prea ieftina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat ulei+filtre si revizie instalatie GPL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now