DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am trecut la rotile de vara, curatat tot interiorul + un dus pentru frumoasa mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trecut la rotile de vara, curatat tot interiorul + un dus pentru frumoasa mea.

Vara ? Voi aveti vara acolo ? La Arad mai ninge inca. Nu am mai vazut o zi cu soare frumoasa de cateva luni bune, suntem ca vampirii.

On-Topic: Nu i-am facut nimic masinii mele.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

WTF... la Bucuresti acum 3 zile ne plimbam in tricou cu bicicleta. Acum sunt 18 grade !

Mai suflati si voi spre nord sa dati aeru' rece la unguri :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am montat si eu ( ma rog, e un fel de-a spune ca "am montat", mai degraba mi-au montat...la AutoSoft) noile jenti Volvo Ares pe 16 inch si cauciucurile de vara Dunlop Sport Maxx RT 205/50 R16 cu protectie de janta. Am avut bucuria sa constat ca sunt fabricate in saptamana 12 din anul 2013, deci "calde" ca sa zic asa.

Arata foarte bine, iar primul lucru pe care l-am simtit ( adica auzit) a fost ...linistea!

Sunt foarte silentioase ( 66 Db ) si au clasa A la acvaplanare.

Am lasat jantele pe 15 inch cu anvelopele all season la AutoSoft in custodie pentru suma de 17,10 lei pe luna ( era 19 lei, dar am primit o reducere de 10 % multumita unui prieten bun de aici).

Ma gandesc ca la toamna sa incerc sa vand anvelopele all season ( M+S +semn de fulg de nea),care nu s-au tocit mai deloc si sa trec pe unele de iarna adevarate.

Ce sa fac, rasfat si eu masina, ca in rest...

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze, poze, poze! ;D

Să ai noroc de ele!

Mâine, dupa ce o spal, fac si poze.

Multumesc de urare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am revenit cu pozele, asa cum am promis.

post-677-0-76036900-1365670903_thumb.jpg

post-677-0-25136300-1365670907_thumb.jpg

post-677-0-50302300-1365670911_thumb.jpg

post-677-0-75032600-1365670914_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niiiiiiiiiiiice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi i-am pus bateria care a fost pusa la incarcat pe redresor, am alimentat cu carburant si am spalat-o!

post-1775-0-94449700-1365700335_thumb.jp

post-1775-0-57251700-1365700337_thumb.jp

post-1775-0-19770300-1365700339_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

bullbar-ul l-ai pus tu ?

Asa am cumparat masina.

Ca să poată îndoi stâlpi cu el... ;D

Esti invidios ca tu nu "ai cu ce"?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mah Heim, Andu e pe jumatate iertat ca s-a autointitulat cocalar ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vreau sa ii pun mamei bulbar pe xc90. Nu vad ce e rau in a avea bulbar. Cu el sunt sanse mai mici sa gasesc sparta/zgaraiata bara fata de un eventual idiot care da cu spatele si nu se uita.

ps: Am spalat xc90-ul.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, pune-i şi-n spate unul şi şi pe laterale câte două, ca să fii sigur că nu o găseşti zgârâiată pe nicio parte... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sint de parere sa lasati masinile asa cum au venit - de-aia sint frumoase si le-ati cumparat.

Nu de alta, dar sint destui in romanica ce au asemenea idei, vezi exemplul de mai jos. Noi sintem altfel, cred.

post-96-0-01777700-1365728958_thumb.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe spate se vede urat. Pe laterale arata bine pragurile de aluminiu care ajuta sa ne urcam mai usor in masina. . Loganul de mai sus este "kitsch". La xc90 arata bine + ca poate salva bara fata (si nu numai) la impactul cu un caine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack, nu putem sa ne dotam masinile cu protectii anticâine. Hai mai bine sa-i evitam, sa anticipam pe cat se poate.

Pentru inevitabil exista asigurari CASCO.

Bullbar-ul e util doar in anumite situatii din off-road. In oras nu are ce cauta. Frumosul nu trebuie stricat. Si nu se asociaza bine cu feminitatea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine renunti la masina si iti iei un Hummer H2, nu mai ai nevoie de nici o protectie de caine sau om .Asta daca vrei sa fi un adevarat razboinic :) .A patit-o un var in Danemark el fiind in mers, a intrat o caprioara direct in portiera fata,spate si aripa i-a facut varza masina, asta pe un drum judetean.Concluzie, daca cel de sus da noi le primim.Partea mai nasola a fost ca s-a oprit lumea, sa-l puna sa-i taie gatul caprioarei(sa-i curme suferinta) iar el cum nu stia legea nu s-a bagat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi place cum arata cu bull-bar si e bun pentru multe situatii, in special cand iti taie calea un nesimtit si nu mai esti obligat sa pui frana... :)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mah Heim, Andu e pe jumatate iertat ca s-a autointitulat cocalar ;D

Un nenorocit intitulat volvoasasin a postat filmuletul plus proasta descriere!!! Si acum ii mai umplu frigiderul cu, carne!!!

aaaaa ha ha ha haha ha ha!!! ;D

Păi, din partea mea e iertat 90%, dacă-şi şi dă un genunchi în c***e, îl iert 91%... iar dacă-şi şterge contul, 99%... 100% dacă dă jos bullbarul... ;D

Nu am nevoie de iertare din partea unui pagubos ca tine!!! Tu când gresesti, așa îți ceri iertare? Maltratandu-ți părțile ce țin de organul reproducator? La ce stapan/stapana ai activat?

Eu sint de parere sa lasati masinile asa cum au venit - de-aia sint frumoase si le-ati cumparat.

Nu de alta, dar sint destui in romanica ce au asemenea idei, vezi exemplul de mai jos. Noi sintem altfel, cred.

Florinei, tu de ce ai pus colant si ai vopsit anumite elemente ale motorului? Nu era destul de frumoasa așa cum era?

Zack, nu putem sa ne dotam masinile cu protectii anticâine. Hai mai bine sa-i evitam, sa anticipam pe cat se poate.

Pentru inevitabil exista asigurari CASCO.

Bullbar-ul e util doar in anumite situatii din off-road. In oras nu are ce cauta. Frumosul nu trebuie stricat. Si nu se asociaza bine cu feminitatea.

Decât sa eviti si sa dai in altele, mai bine lovesti animalul. Exista Casco pentru mașini nu mai vechi de 10 ani!!!

Mie imi place cum arata cu bull-bar si e bun pentru multe situatii, in special cand iti taie calea un nesimtit si nu mai esti obligat sa pui frana... :)

Bine zis Bogdane!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AnduG: Man, cat timp un filmulet este PUBLIC pe Youtube (la ALEGEREA TA) inseamna ca acel filmulet poate fi postat de ORICINE, ORIUNDE. Daca ai fi dorit sa il mentii privat, exista aceasta setare, tot in YouTube. Cat timp te pui singur pe net, iti asumi singur riscurile. PUNCT.

Revenim la topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce treaba niste colant si putina vopsea (ca sa mai acopere vizual putin din nesimtirea celor ce mi-au zgariat cu cheia toata masina) cu fierataniile ??

In sfarsit, treaba voastra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nevoie de iertare din partea unui pagubos ca tine!!! Tu când gresesti, așa îți ceri iertare? Maltratandu-ți părțile ce țin de organul reproducator? La ce stapan/stapana ai activat?

Aaaa ha ha ha ha ha!!! Cred că iarăşi faci din ţânţar armăsar, dacă ai fi citit atent măcar de data asta, ai fi observat că pentru automutilarea genitală primeşti doar 1%, deci te poţi lipsi, însă, dacă tot nu doreşti iertarea mea, de ce-ţi faci griji? ;D

On topic: am repetat procedura de aerisire a sistemului hidraulic al servodirecţiei, după metoda descrisă în VADIS, dar tot greu merge volanul, când uleiul e încins. Aveţi vreo idee? Să-i bag nişte elixir fermecat, adică Metabond H (pentru sisteme hidraulice)?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat bobina inductie (mersi capi_1977 pt pont ;) ) dat jos galeria de admisie si inspecatat oil trap-ul si furtunele adiacente (totul ok)...remontat la loc...apoi iarasi jos ca sa "pescuiesc" o garnitura de la un injector care evident ca a cazut intre galerie si bloc motor :crybaby: ... ma rog dupa vreo 3 ore am terminat distractia.

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat amortizoare fabrica cu unele nivomat si cauciucurile de vara din 225,50 17' inlocuite cu 235,45,17'cu dubla insertie.Diferenta mai rigida in curbe si denivelari,sper ca se va comporta bine si cu greutate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi s-a stricat senzorul de pozitie al cutiei (gear shift position senzor) :( :( :(!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now