DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

O tratez mult mai bine decât mă tratează ea pe mine, crede-mă. Rahat cu roţi...

Glumeam cu direcţia, nu am de ce să rămân în drum, problema ei e că sună din cauza conductei de retur de la servodirecţie. După cum spuneam, există bulletin VIDA pentru această problemă, însă acel kit e prea scump (300 de euro, faţă de vreo 75-80 cât e conducta propriu-zisă şi pe care ar trebui să o includă, nu-mi pot imagina ce mama dracu' mai poate avea în plus acel kit). După ce i-am pus pompă, casetă, furtun de presiune, tot nu s-a încheiat?! Ce mai urmează?

PS: Sunt convins că ai veni dacă ai şti că am intrat cu maşina în şanţ, să te asiguri că am murit... ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic:

PS: Sunt convins că ai veni dacă ai şti că am intrat cu maşina în şanţ, să te asiguri că am murit... ;D

Zii Doamne fereste si multumestei lui Iisus ca te ocroteste! As veni sa te scot din sant, doar esti colegu' meu forum!!! Pe urma cu cine m-as mai intepa eu aici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ştiu, asta am spus şi eu, ai veni, n-ar trebui să te mai înţepi aici, m-ai scoate din şanţ şi m-ai înţepa cu un topor direct între urechi, să fii sigur că am mierlit-o de-a binelea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca ati ajuns pe aratura .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-as ajuta si eu mai Heim...ca-mi esti drag. Pe facand abstractie de rautatile tale...chiar mi-ai dat de multe ori informatii utile.

ontopic: Am polisat farurile la xc90. Mai ramane sa le polisez inca o data sa iasa ca noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat cu...boostul. Multumesc Marian78 si VLP, pentru tot ajutorul. :kiss2:

Dat o tura cu masina, momentan 1,1 bar cu BCV original (boost control valve). Maine se pune la loc cel de pe Subaru + inca 2 spire (de scurtat) la actuatorul wastegate-ului si dat inca o tura.

La 1,2 bari ma opresc. Urmeaza injectoare (macar white`s) , FMIC, BOV + alt soft mai agresiv - asta luat de pe ebay (chiar daca e din Suedia) nu-mi prea place (sau sint eu cu prea mari cerinte).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si-a dat aere timide injectorul 2 si preventiv a trebuit sa ii schimb inelul de etansare (saiba de foc).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi stă drept volanul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte drept!Mi l-a reglat bine,baiatu.Atat ca la mine are joc in caseta si va urma o schimbare pe viitor.

Mi-a spus ca are si el un 480 turbo :D

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aoleuuu!!! La mine, cu schimbul casetei, în februarie anul trecut, a început calvarul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, ca tu nu ai Ve-uuu :P ... aoleuu, am tacut :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, eu înţeleg că-i ziua ta, dar la ce oră-ncepi tu cheful? Ce diferenţă e între direcţia de ve şi aia de es, hî? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vaaiiii, si nici un la multi ani din partea ta? :D ...

Glumeam domnule, glumeam, repede te mai aprinzi! :P ... totusi este o oarecare diferenta intre ele, una este sedan, alta este break! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferenţă există pentru că a lui e din 2001 şi are sistem SMI iar a mea e din 2004 şi are ZF. Pentru acelaşi an, nu sunt diferenţe. Pune-te şi documentează-te când afirmi ceva, că sunt alţii care chiar cred ce scriem noi aici.

PS: Să trăieşti la mulţi ani, 'zo te-mbucure! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahhh, nu stiu de ce aveam eu impresia ca si a lui este tot 2004! Scuzele de rigoare :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai că dacă erau amândouă din 2004, sistemele de direcţie ar fi fost identice. Aşa, a lui e SMI şi a mea e ZF.

Mai sunt diferenţe între benzină şi diesel, însă în privinţa pompei şi conductelor, casetele de direcţie sunt aceleaşi.

Faptul că una e V şi alta e S nu comportă mari diferenţe. E puţin diferită caroseria în partea din spate, au altă formă spoilerul şi proiectoarele de ceaţă faţă, ceva diferenţe nesemnifiative în ce priveşte opţiunile de interior şi cam atât. V70-ul e varianta break a S60-ului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat uleiul , Addinol 5w30 la s40 2002 2.0i.Sper sa fie bun :D

post-312-0-89425100-1366914104_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am schimbat difuzorul de pe portiera stanga spate care era cam descentrat . Multumesc paunionutz pentru achizitie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am schimbat difuzorul de pe portiera stanga spate care era cam descentrat . Multumesc paunionutz pentru achizitie.

Sa te bucuri de ele :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inlocuit toba intermediara si "reparat" finala.... Volvo s-a gandit sa faca o margine tobei, sa tina apa si sa rugineasca, ca ne plictisim altfel :evil6:

Acum am alte preocupari: cat de tare se aud anvelopele, cat de bine se aude motorul.. :)

post-3567-0-21476700-1366916449_thumb.jp

Edited by ovidiu xc 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat 2 cauciucuri la s80 sh (235/40 r18...pirelli pzero rosso) Mai trebuie sa fac rost de inca doua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now