DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Adica "UV dye" aka vopsea verde fluorescenta .

Azi dau iar fata jos la C30 sa caut fisura . Evident iar nu merge AC-ul .

Nasol. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol. :(

Stai linistit ca al tau arata super fata de a lui Bogdan. Am numarat vreo 10 gauri in al lui :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus inapoi V-ul din Volvo. Prin 2008 a incercat cineva sa imi fure inscriptia dar cum s-a rupt, m-a iertat si m-a lasat doar cu OLVO.

Cu 3M pentru plastic flexibil, am prins si protectia plastic pentru cap de prag, asta fiind singura solutie... ca peste iarna mi-a disparut pragul. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gauri impropriu spus, erau 10 pete verzi, unele mai mari, unele mai mici . :D

Acum merg cu 25 bari azot in instalatie pana miercuri cand baga vecinu manometrele si verificam daca a pierdut presiune, daca nu a pierdut bagam freon, daca a pierdut caut alt radiator, radiatorul nou a fost "cado" de Pasti de la colegul Cristian V . Sa fie primit nea Cristi :D

Cu C30-ul asta incep sa-i dau dreptate lu` nea Ciocan, Volvo e o masina scumpa si proasta, bine ca au facut si modele scumpe si bune :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am tras o super-spalare, am dat-o cu ceara de "la soare te puteai uita dar la dansa, ba" si cum era de asteptat ieri a plouat de nu se mai cunoaste nimic din munca mea (S60-ul nevestei rosu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am indreptat jantele si am incaltat s80-ul cu "noile" cauciucuri sh. Acum are alta aderenta pe sosea!!

ps: Desi nu am luat pentru volvo...am luat 4 cauciucuri de vara pentru kalosul familiei...bridgestone turanza er300 185 60 r14 cu 90 ron bucata. Doua dintre ele au undeva la 6,3mm si 2 dintre ele undeva la 6,7 mm....fiind fabricate in saptamana 22 din 2010.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aam refacut cusaturile de la nuca de schimbator si a primit un o husa din piele de la schimbator noua de vita de culoare neagra ff ieftin 50 ron cu tot cu montat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumparat ieri un scaun pt pasager pt "pielea" de la speteaza. Tot ieri a ajuns si blocul de la maneta de la schimbator pt ca plasticul care tine fixat burduful de consola e rupt.. Urmeaza sa i-l fac bej si apoi aterizeaza in masina

post-5223-0-17585900-1367996300_thumb.jp

post-5223-0-27632200-1367996363_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

am luat azi tamponul motor suprior 235 ron (corteco) cel cu bucsa mai patratoasa abia ast sa il montez :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierdut paravant sofer (adica a zburat).

Aviz amatorilor de senzatii: nu va puneti paravanturi - la 220 km/h zboara pur si simplu. :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierdut paravant sofer (adica a zburat).

Aviz amatorilor de senzatii: nu va puneti paravanturi - la 220 km/h zboara pur si simplu. :iroc:

A mers masina aia cu 260 si nu au zburat,cred ca esti in saptamana ghinionista de ti se intampla toate relele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi vreun blestem de la vreun zeu... banuim noi care... :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am demontat si spalat scaunul de la sofer, credeam ca e simplu, 2 suruburi.

2 piulite...,a trebuit sa dau jos si cotiera, fiind inca un surub sub cotiera, in total

sunt 6 suruburi de 8 sau 10, nu stiu exact, fara tubulara de 15 mi s-a parut

ca fac muncile lui sisif; ... in fine, solutia de spalat e proasta rau, a iesit ca o

pictura abstracta si numai un sungur scaun, pentru al de la pasager nu ajunge

bio carpetul ...in final s-a lasat cu martor airbag aprins in bord ...a ramas un conector

fara corespondent, sau nu-l gasesc eu ... :evil6: , ce mai, sunt frant, nu e treaba asta

pentru mine, prefer sa dau 70 lei pentru 4 scaune, fara demontare ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi:

Pentru prima oara am schimbat singur placutele fata. Nu ma preucupat niciodata cum se schimba exact, in consecinta, mi-a fost de ajutor varianta "suna un prieten".

Am constatat ca o placuta veche era indoita iar elementul de frictiune rupt. :( Are cineva idee de la ce se poate intampla asta? Placutele vechi au fost trw.

Maine:

Tulcea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 2 ore de piguleala si o tona de colorant pt piele...Inca incerc sa ma "imprietenesc" cu el ;) Oricum am economisit o gramada de bani, numai nuca in bej costa aproape 90 de euro... http://www.skandix.de/de/fahrzeug-teile/kraftuebertragung/getriebe/schaltgetriebe/getriebebetaetigung/schaltknauf-beige/1031902/

post-5223-0-86958700-1368036212_thumb.jp

post-5223-0-63417900-1368036213_thumb.jp

post-5223-0-42023400-1368036214_thumb.jp

post-5223-0-18040400-1368036215_thumb.jp

post-5223-0-01367000-1368036216_thumb.jp

post-5223-0-95548200-1368036216_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am constatat ca o placuta veche era indoita iar elementul de frictiune rupt. :( Are cineva idee de la ce se poate intampla asta? Placutele vechi au fost trw.

Daca scapi o placuta de frana sau o lovesti mai tare, partea de frictiune se sparge/rupe. La tine, in afara faptului ca ai gasit-o rupta, mai era si indoita? :hammer: :hammer: :hammer:

E prima data cand aud de o placuta indoita, dar de sparte sau rupte am mai auzit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La puntea față, am avut si eu plăcerea să descopăr ca placuțele de pe fața exterioară a discurilor de frană, erau indoite si evident materialul de fricțiune desprins de pe placi. Aceeași marca de plăcuțe (TRW); gradul de uzură al celor de pe exterior fiind sub minim.

Din păcate nu cunosc fenomenul sau modalitatea prin care s-au indoit, insa desprinderea pastei s-a datorat clar curbarii metalului plăcuțelor.

Am evitat sa fac poze, preferand să arunc cat mai departe ceea ce am dat jos.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibila cauza: Placuta a iesit din locul ei si un cap a prins intre etrier si suport. In momentul in care ai apasat frana, o parte a intrat la loc si o parte nu. Pistonul a apasat pe placuta si daca un capat era "agatat" undeva, a indoit placuta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi,deci au fost ok placutele alea...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma speriati..ca si eu am schimbat acu o luna placutele..tot cu TRW

Share this post


Link to post
Share on other sites

Excelente TRW si eu am montat saptamana trecuta la XC70 iar la V70 tot TRW am pus .

Facut geometria la XC70, nu a iesit bine deloc iar pretul a fost fix ca la Primus . Data viitoare ma duc direct unde trebuie si iese bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde te duci? La AutoSoft? :smile: ... si eu ar cam trebui sa o refac ...

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now