DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Păi, nu-mi place te că nu are aşa mulţi neme, are doar cepe mai mulţi, prefer un de. ;D

Sau mai bine un TV (Tudor Vladimirescu) :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doc, vezi ca SB are mai multi neme decat ve-ul tau ;) nu multi, dar e vreme sa rectific asta. Da' remuscarile nu-s din cauza sb, ci ca trebuie sa plece celalalt (altfel umbla Costita cu el si-si da salarul ... inapoi la stat).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da' se-be nu e te, ci de, deci ca ve.

On topic: Am schimbat nasul maşinii. Adică senzorul pentru calitatea aerului de la IAQS. Clapeta se închide şi se deschide, mai trebuie să văd dacă se poate şterge eroarea.

PS: Dacă vrea cineva un senzor IAQS pe LIN, adică de S80 2005, de exemplu, să scrie cu voce tare aici pe topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce bani heim? Banuiesc ca este functional!! O poza cu el te rog!!

ontopic: Azi am lustruit (polishat) s80-ul cu ajutorul masinii Einhell BT-PO 110 si a pastei Turtle Wax Color Magic. A iesit super bine. Am aplicat pasta cu "carpa" pufoasa din polyester dupa care am curatat cu carpa de bumbac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din câte ştiu eu, e funcţional.

Dacă te interesează, vorbim pe PM.

post-820-0-54512900-1369678694_thumb.jpg

Volvo IAQS air quality LIN sensor PN 30676508

Ai scăpat de nişte gârâieturi superficiale cu polishul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scapat de zgarieturile in forma panzei de paianjan care se vad la soare dar si de unele mai adanci. Oricum e o diferenta semnificativa inainte si dupa polish.

Nasul ala pare ca este ca al meu. O poza frontala la partea stanga mi-ar fi de folos.

ps: Am tras si o spalare la jeton masinii...acum fuge apa de ea!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă are acelaşi PN, sigur e ca şi al tău. poză cu găurile nu am cum să fac în acest moment, dar arată fix aşa (poza e preluată):

post-820-0-87593800-1369718264_thumb.jpg

Şi-n VADIS dă acelaşi PN:

post-820-0-00884900-1369724826_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi i-am facut ITP-ul si l-a trecut. Spre mirarea mea, cica articulatia pe fata nu are nimic, dar mie imi troncane ceva cand dau in gropi (ori flansele de amortizor, ori bara de torsiune sau stabilizatoare)! Pe spate mi-a spus ca trebuie sa schimb bucsile de la cele doua brate.

Ps: am si alimentat de o suma mica, dar foarte mica :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă are acelaşi PN, sigur e ca şi al tău. poză cu găurile nu am cum să fac în acest moment, dar arată fix aşa (poza e preluată):

post-820-0-87593800-1369718264_thumb.jpg

Şi-n VADIS dă acelaşi PN:

post-820-0-00884900-1369724826_thumb.jpg

offtopic: Vezi ca nu pot sa iti dau pm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu i-am facut dar urmeaza :glasses9: Azi au ajuns piesele, marti sau miercuri le voi monta.

post-5223-0-44515100-1369850758_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incheiat asigurarea la 244 pe un an ; 397 lei la asirom ;era si mai ieftin dar nu vreau euroins :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe hutchinson nu scrie pe nici una "made in romania"? :smile:

Doar Made in EU pe curea. Pe carton nu scrie nicaieri nimic e doar adresa din Franta banuiesc de la sediu...

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

În ultimele câteva zile, am făcut aşa:

- ;

- am înlocuit bucşa mică a tamponului antitorsiune inferior cu una de poliuretan. Am aşteptat să se aşeze puţin, că imediat după montare primul meu gând a fost "nu mult stă asta pe maşină, dacă o ţine aşa". Se pare, însă, că deja a mai lăsat de la ea şi sincer, în acest moment, nu ştiu dacă trepidează mai tare decât înainte. Impresia mea e că nu. Să vedem cât durează până o rupe pe-aia de cauciuc... ;D ;

- am înlocuit uleiul. Am scos , de care mă declar foarte mulţumit, şi am revenit la Castrol. Edge, pentru prima dată (restul au fost toate doar SLX). 0W40, A3/B3/B4. Evident, am înlocuit şi filtrul de ulei (Knecht) dar şi valva (capacul, ventilul) oil-trapului. Membrana celui vechi era cam şifonată, nu mi-am dat seama dacă era şi spartă sau nu. De asemenea, am curaţat cu spray pentru discurile de frână şi cu apă separatorul de ulei (PN 8642426), pe care nu l-am găsit separat;

- am înlocuit senzorul pentru calitatea aerului de la IAQS şi am şters eroarea, revenind la statusul de NO DTCS SET. Să vedem până când...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa-ti iei un te nu un ve . :D

G, Ce-ul ala ce face? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a cam ingrasat . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am schimbat becurile de 6000 k din proiectoare cu altele de 3000 k, sa fie practice :D

post-259-0-41708400-1370176890_thumb.jpg

post-259-0-02549400-1370176891_thumb.jpg

post-259-0-72803600-1370176891_thumb.jpg

post-259-0-44075300-1370176892_thumb.jpg

post-259-0-05923000-1370176893_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat prefixul la kilometraj. Acum incepe cu 32... si nu sunt zeci de mii. :)

I-am cumparat un cap de bara pentru dreapta, bucsi la bara antiruliu spate si un bec de pozitie spate. Pe stanga am cap de bara lemforder care a spravietuit cu brio la 2 capete marci mai ieftine de pe dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am demontat volanul, levierul de la schimbatorul de viteze , manerele de pe fetele de usi si usita de la suportul de pahare , le-am trimis la bucuresti pentru vopsitorie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu pistol si cu vopsea speciala dar iese ca nou o sa pun poze dupa .Si chiar se mentine bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar Made in EU pe curea. Pe carton nu scrie nicaieri nimic e doar adresa din Franta banuiesc de la sediu...

Salut,

Care sunt primele 3 cifre de sub codul de bare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Care sunt primele 3 cifre de sub codul de bare?

Doar la cureaua de la alternator se mai vede codul, la distributie e avariat cartonul acolo 3 159 750 62863

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now