DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Semiconvergenţa spate este reglabilă la P2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In concluzie, chiar nu merita, pentru tine ma refer.

Nu vreau nici un avantaj,nici bani, nici alte piese, vreau doar sa imi apar drepturile de "cetatean european". Daca altii se complac cu situatia, eu vreau sa imi apar drepturile de consumator, pentru ca astfel de situati sa nu se perpetueze.

Le-am cumparat pentru calitate, nu pentru pret, ca altfel imi luam bucsi separate cu 30 de lei bucata. Bratul original, daca retin bine, era cu maxim 100 de lei mai mult dar am vrut sa le iau printr-un service care sa isi asume responsabilitatea operatiunii.

Service-ul de unde le-am cumparat este de acord cu demararea procedurii dar trebuie sa recunosc ca nu am timp de asa ceva, in consecinta am sa ma gandesc la solutii alternative de a atrage atentia forurilor competente. Adica, daca a venit de la UE cum trebuie etichetate anvelopele, de ce nu ar veni si cum ar trebui etichetate piesele si informatiile despre garantie si durata de viata?

Sta in puterea fiecaruia sa atraga atentia asupra unor aspecte si domenii neglijate. Cu "asta este" doar ne garantam dreptul la nefericire, situatie cu care eu nu o sa ma impac niciodata.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, din pacate niciunul din furnizori nu da garantie la bucsi. Pentru ca nu poate nimeni controla daca tu mergi doar pe autostrada, sau faci off-road cu ea... Imi pare rau pt. cele intamplate, dar nici mie nu mi s-ar fi dat garantie de la furnizori pe ele, indiferent daca ar costa 50 de lei sau 500 de lei bucata... Pur si simplu astea sunt conditiile pieselor de schimb...Sunt "consumabile", iar la "consumabile" nu se da garantie. Tot e bine ca se da garantie la curele...

Ah da, daca ti se rupe o bucsa, intri cu masina pe aratura, atunci SUNT SANSE dupa procese sa iti iei banii pe reparatie, dar aia e altceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba doar de bucsi, ci de piese auto in general. Mai nou, nu doar datele elementare de identificare a producatorului lipsesc, pe unele nici nu mai scrie unde sau din ce sunt facute.

In esenta este vorba strict de un produs ca oricare altul care il poti cumpara de raftul unui magazin universal, care are 2 capete, un producator si un cumparator. Ideea de consumabil poate tine in lumea auto dar nu are nici o baza in drepturile consumatorului (cel putin cele de informare). Consumabil poate fi orice produs sau subansamblu auto sau nonauto.

Prin absurd, crezi ca nu ar interesa pe cineva daca filtrul lui de habitaclu fabricat in china "poate contine urme de azbest" sau plumb?

Garantia e una dar dreptul la informare este sfant.

Cu piesele auto e ca-n codru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba doar de bucsi, ci de piese auto in general. Mai nou, nu doar datele elementare de identificare a producatorului lipsesc, pe unele nici nu mai scrie unde sau din ce sunt facute.

In esenta este vorba strict de un produs ca oricare altul care il poti cumpara de raftul unui magazin universal, care are 2 capete, un producator si un cumparator. Ideea de consumabil poate tine in lumea auto dar nu are nici o baza in drepturile consumatorului (cel putin cele de informare). Consumabil poate fi orice produs sau subansamblu auto sau nonauto.

Prin absurd, crezi ca nu ar interesa pe cineva daca filtrul lui de habitaclu fabricat in china "poate contine urme de azbest" sau plumb?

Garantia e una dar dreptul la informare este sfant.

Cu piesele auto e ca-n codru.

Uite de aceea eu am tinut tare si sus sa conving pe toata lumea sa ramana cat poate fiecare pe piese OEM, pentru ca adevarul e ca - NU MAI STII CE DRACU' sa cumperi, sunt atatea gunoaie pe piata de piese auto, crede-ma ca nu iti imaginezi, iar situatia nu e asa doar in piese auto ci si in alte domenii.

Nici la piese OEM nu putem avea 100% garantia ca sunt cele care au fost odata calitate dar macar macar.

Peste 90% din vanzari in magazinele multi-marca se fac pe piese aftermaket de calitatea "mai jos decat jos". Pot sa numar pe degete in 3 ani de zile cat am lucrat in piese auto cate seturi de placute originale am vandut.

Pur si simplu apar firme peste firme producatoare de piese aftermaket la preturi extrem de mici si la o calitate si mai joasa. Avem acum aproape toti distribuitorii cu gunoaie brand propriu care se vand in draci', dezinformarea clientului, goana dupa profit maxim, etc.

Distribuitorii sunt si ei de vina, in loc sa faca oferte si promotii pentru piese OE sau de calitate, prefera sa faca pentru piese AM de cea mai joasa calitate, pentru ca se vand rapid, e rulaj, apoi evident tin putin si clientul revine sa ia din nou si uite asa = profit maxim.

Adi, imagineaza-ti ca de ani sunt distribuitori mari pe tara care nu au traduceri cerute de RAR pe anumite produse si nimeni nu face nimic, unde sa mai scrie si din ce e facut, mai nou produsele vin direct in pungi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adaptati-va-ti pietei actuale de AF. :smile:

Tot ce este after-market Nu este altceva,in general vorbind , decit matrita fabricantului de componente auto care are un nr. foarte mare de produse fabricate si iese din parametrii de top impusi de marca respectiva.La "cauciucuri " bucsi etc este mai ieftin sa s-o produca ,in rest cand este vba de tabla si componente dintr-o bucata totul merge la un nivel imediat mai inferior ,adica AF.

O matrita cumparata Sh pt AF are o valoare mult mai mica de piata decit ai concepe asa ceva de nou.Unde mai faci amortizarea cind un model auto poate tine max 5-8 ani si dupa aceea cine mai stie ce comenzi de piese mai ai?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montat turbina de TDI la cobai, trage grav dar mai trebuie putin ajustat softul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și numerele cum sunt acum?

E bolt-on turbina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bolt on, numai pe compresor difera putin si a trebuit adaptat.

Astept softul nou, teoretic trebuie sa fie peste 140cp . Oricum acum trage violent peste 3000 rpm iar presiunea e 2.4 bar absolut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar presiunea e 2.4 bar absolut .

Cu atata merg si eu la Smart ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, tot atat are si XC70-ul meu dar la ala sar de 600kg de aer/ora (aer aspirat) iar la 1.6 abia ajung la 400kg de aer iar tu la smart probabil ca ai 200 kg aer pe ora .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai raportat la volumul total al motorului...e ok :)

Te-ai mai jucat cu winOLS-ul sau te-ai lasat pagubas ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am lasat pagubas, poate in alta viata ma apuc de softuri.

Oricum fix acum a venit softul si ma apuc de scris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

schimbat becuri in totalitate cu unele noi deorece cele vechi erau afumate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat s80-ul!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat ulei, filtre, lichid racire motor, lichid servo directie si desfundat furtunasul de evacuare a apei de la clima. Era infundat si mi-a bagat apa in masina. Acum miroase ca naiba :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică pute. Aşa miroase naiba. Pute. ;D

Eu i-am făcut nişte RTI DVD-uri (back-upuri de pe cele originale, evident), SL, în următoarele combinaţii: AUT+HUN, HRV+SVN, ITA+SMR şi CZE+SVK, conform tabelului de aici: http://www.volvo-club.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=34497

... şi i-am lipit cu supărgluu sticla oglinzii de pe partea (împotriva buzunarului) şoferului, care s-a dezlipit din cauza afurisitului de Efect Coandă, la peste 180 km/h (pe Autobahn, evident). Norocul lui (al buzunarului) a fost că am apucat să bag mâna şi să o ţin, că se ridicase ca fusta lui Monroe (şi nu a amortizorului), deasupra canalului... ;D

... şi-am mai vrut să-i bag acele ace (acele acelea) pentru reparaţia şinelor scaunului, însă VIDA spune că se bagă în partea din faţă iar eu aud pocu' în partea din spate, aşa că m-am hotărât să mai aştept până reuşesc să mă autosugestionez că mi se pare că se aude din spate şi o să le bag cum zice VIDA, fără niciun efect. O să pot înjura mai cu poftă, aşa... ;D

PS: La DVD-uri, ca să încapă, am mai eliminat eu câte ceva din IDX, după caz, ce mi s-a părut mie că nu sună aşa de important... ;D ...deocamdată, merg toate. Habar n-am ce-am eliminat. [aici ar trebui un smiley, dar aş încălca regulaţiomentul şi mă tem să nu iau ban]

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da cum sa scot putoarea din ea acuma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce anume pute. Probabil ar trebui scoase şi spălate mochetele. Sau făcut un "diteiling", adică, printre altele, dat peste putoare cu ceva ce miroase frumos. Ştii tu, efectul "miroase ca un că**t într-o pădure de brazi". ;D

LE:

[...] am apucat să bag mâna [...]

Adică să scot mâna. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică pute. Aşa miroase naiba. Pute. ;D

Eu i-am făcut nişte RTI DVD-uri (back-upuri de pe cele originale, evident), SL, în următoarele combinaţii: AUT+HUN, HRV+SVN, ITA+SMR şi CZE+SVK, conform tabelului de aici: http://www.volvo-club.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=34497

... şi i-am lipit cu supărgluu sticla oglinzii de pe partea (împotriva buzunarului) şoferului, care s-a dezlipit din cauza afurisitului de Efect Coandă, la peste 180 km/h (pe Autobahn, evident). Norocul lui (al buzunarului) a fost că am apucat să bag mâna şi să o ţin, că se ridicase ca fusta lui Monroe (şi nu a amortizorului), deasupra canalului... ;D

... şi-am mai vrut să-i bag acele ace (acele acelea) pentru reparaţia şinelor scaunului, însă VIDA spune că se bagă în partea din faţă iar eu aud pocu' în partea din spate, aşa că m-am hotărât să mai aştept până reuşesc să mă autosugestionez că mi se pare că se aude din spate şi o să le bag cum zice VIDA, fără niciun efect. O să pot înjura mai cu poftă, aşa... ;D

PS: La DVD-uri, ca să încapă, am mai eliminat eu câte ceva din IDX, după caz, ce mi s-a părut mie că nu sună aşa de important... ;D ...deocamdată, merg toate. Habar n-am ce-am eliminat. [aici ar trebui un smiley, dar aş încălca regulaţiomentul şi mă tem să nu iau ban]

IDX-urile in cazul DVD-urilor cu continut media tin "timing-ul" subtitrarilor de obicei, dar e foarte posibil sa contina total altceva in cazul RTI, poti folosi orice extensie la fisierele cu date.

Daca totusi contin text, probabil ai sters ceva 'Disclaimers", "Warnings", sau alte texte. Daca nu cauta dupa ele explicit nu credca ai probleme.

:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, tocmai ştiind cele spuse de tine, am procedat la eliminarea câtorva de pe-acolo. Nu-mi apar mesaje de eroare.

Mulţumesc pentru ajutor! Aveam subiect oarecum dedicat dar un binevoitor s-a gândit că dacă nu-i e bun lui, să-l închidă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece toba originala a fost construita de mantuiala de cei de la Volvo si dupa doar treisprezece ani de folosinta (.. :smile:)..) a inceput sa se gaureasca usor pe la imbinari si cum nici racordul flexibil nu mai avea decat clipe de trait , am schimbat ce este dupa catalizator cu o toba in stare foarte buna de la dezmembrari . Ce nu s-a potrivit a fost diametrul tevii, toba “noua” fiind de pe un T5 iar al meu fiind casnica cu 10 valve. Dar service-ul care a sudat noul racord flexibil pe catalizator a rezolvat si problema diametrelor diferite si acum 850-ul zboara din nou fericit, poate un pic mai ragusit (aproape insesizabil) dar totusi sanatos !

post-50-0-50334600-1372178018_thumb.jpg

post-50-0-66024600-1372178064_thumb.jpg

post-50-0-07467700-1372178086_thumb.jpg

post-50-0-33028200-1372178118_thumb.jpg

post-50-0-67921300-1372178147_thumb.jpg

post-50-0-59878000-1372178191_thumb.jpg

Edited by opus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inlocuit distributie (sambata).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi tobele la Fiaturi ce se duc dupa 7-8 ani !! Am impresia ca la Alfa Romea se duc la fel de repede!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o fisura la racordul flexibil...trebuie facuta in curind o mini-reparatie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now