DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am noroit xc90-ul la o partida de pescuit, am umflat o roata la s80 cu noul compresor achizitionat...si acum ma duc sa le spal!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat senzorii de detonatie, singur, in ploaie, cu lanterna in dinti :)). Si culmea, chiar functioneaza masina, dupa aceasta operatiune :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ti-a iesit :D

Se simte vreo diferenta la mers?Sau i-ai schimbat tu preventiv?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se simte nici o diferenta. Problema era urmatoarea: cand mergeam la drum intins, cu o viteza constanta, avea momente cand nu se mai accelera. Luam piciorul de pe acceleratie, dupa care acceleram si isi revenea. Am facut o diagnoza si nu a iesit nimic, iar la a doua a dat eroare pe "knock sensor". L-am schimbat, vedem daca mai face, cand o sa mai ies din oras la plimbare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles.

Eu nu scap de caderile alea de relanti atunci cand o scot din viteza sau calc frana.Clapeta e curata,furtunele sunt bune...mai investigam :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am problema asta, dar m-am obisnuit cu ideea, ca "asa face ea".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si s80-ul mai face asa cateodata. Am observat ca fenomenul asta apare cand merg foarte mult in oras.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu banuiesc "evap valve". Supapa de la canistra de vapori. Aceasta se deschide la anumite turatii, sau cand se umple canistra de vapori. Si ma gandesc, ca daca franezi in momentul in care este deschisa, este normal sa scada turatia, pentru ca se formeaza efectul de "aer fals" in galerie si sa oscileze la relanti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles.

Eu nu scap de caderile alea de relanti atunci cand o scot din viteza sau calc frana.Clapeta e curata,furtunele sunt bune...mai investigam :dontknow:

face mai des/mai rau cand e frig/iarna decat vara ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Face la fel chiar daca e cald sau frig afara.Din momentul in care ajunge apa la jumatate incepe sa faca.Cat e rece si sta putin turata nu face....

Apropos,azi am pus capacele nichel la prezoane.Se vede mult mai bine per ansamblu.Maine vin si cu o poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus jante de 17" intradevar. Are vre-o legatura?

LE: am schimbat un cap de bara azi

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,am pus jantele pe 17". Culmea e ca nu e atat de rigida pe cat ma asteptam,tinand cont ca am trecut de la 15" la 17",ma declar foarte multumit!

La S40 cand am trecut de la 16" la 17" a fost mult mai sesizabila senzatia de disconfort in ceea ce priveste mersul in oras prin gropi,linii,santuri,etc. Poze nu am facut pentru ca e murdara saraca :(

A naibii membrana se rupe ca proasta degeaba!? :) Oricum devine enervant...astazi la o intoarcere mai brusca mi s-a oprit motorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de la clapeta de acceleratie problema, mai baga o curatare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

scris injectoarele ca de schimbat le-am schimbat mai demult

treecut la jenti 17 + cauciucuri de vara+ prezoane pt genti aluminiu

tre sa fac directia

sper saptamina asta

Edited by feraru3333

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat filtrul de aer, pe care-l schimb la jumatatea intervalului pentru celelalte consumabile uzuale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles,Bogdan.Am sa ii mai fac o curatare si revin cu feedback.

Nea Nicu,ce model de jante ti-ai pus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-1859-0-16113800-1365521401_thumb.jp

Rotile de vara + am stricat doua stopuri impecabile...de ce? de dragu stiintei :)) am icercat sa ii desprind lentila/capacul de restul pt ceva modificari. Si nu m-am lasat pana nu le-am stricat pe aman2 :)) Acum 150 de eur tre sa scot din buzunar pt treaba asta minim :)

post-1859-0-50440500-1365521526_thumb.jppost-1859-0-35339600-1365521547_thumb.jppost-1859-0-45190200-1365521565_thumb.jp

la unul din ele aproape am reusit doar ca partea transparenta se creapa aiurea. Para e din alt material.Aceeasi treaba am patit la ambele, totul a mers bine pana la partea transparenta, care se crapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentul ai reusit sa-l schimbi ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ca tre sa fac la strung un inel ca sa pot baga rulmentul pe planetara. Maine mi- a promis strungarul ca ma rezolva :smile: . Daca ma apucam de schimbat la el nu aveam timp sa stric stopurile :(

LE - m-i se pare mie sau e putin cam inalta in spate masina, oare sa mai tai o juma de spira din arc?

Edited by larahau
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai taie din ele, da-le d**cu :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

LE - m-i se pare mie sau e putin cam inalta in spate masina, oare sa mai tai o juma de spira din arc?

Nu taia din arcuri, las-o asa!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoase jenti :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi la tractor am schimbat placutele (cam 15 k o tinut)montat gumele de vara (17")+semn de Volvo (s40 )model 2008 cu un pic de modificare. Al lui original dadea mai bine pe masina dar nu ma gasit de 7cm nicaieri alea mai mici am 2 bucati dar nu se potrivesc. +spalat

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat XC-ul azi, asa frumos e curat! Si i-am luat motoras pentru heater, ca tot era pe duca :smile: multumesc lui @adrian_mangalia pentru sugestie ! :smile:

post-938-0-79492700-1365586083_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

100 euro, ebay.de, 5 euro transportul prin DHL in Germania, ca imi vine cineva de acolo peste 1 sapt incoace :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now