presio

Oglinzi furate XC90

18 posts in this topic

Salutare!

Luni dimineata am constatat ca au facut baietii de cartier ore suplimentare si la Volvache al meu si m-au curatat de oglinzi. N-am avut timp pana acum sa ma interesez sau sa dau de veste pe aici. Are cineva idee unde as putea sa caut in afara de Primus (600ron/buc) si de "baieti" (din principiu). Daca aveam Casco era bine, dar... vremurile astea... . Nu m-ar deranja sa gasesc si fara incalzire, simple, mai accesibile sa fie. In paranteza fie spus, nu credeam ca se practica si la Volvo. Asta a fost unul din motivele pt. care am vrut sa scap de BMW (6 randuri de oglinzi)! Asta e tara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumpara oglinzi si graveaza-le. Eventual imbraca-le in chestia aia de protectie.

E cineva pe forum care se ocupa cu asa ceva. Vezi la prestari servicii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti le-au speriat ? Sau poate le-ai pierdut ? :D :D :D

Este un topic deschis aici http://www.volvo-clu...__1#entry140239 unde tot asa s-au pierdut oglinzile !

Le aveai inscriptionate ? Mai poti incerca la dezmembrari, sigur o sa gasesti, dar sa te tocmesti cu ei ca cer si cat nu face ! Uite mai jos o protectie pt oglinzi !Numai bine

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti le-au speriat ? Sau poate le-ai pierdut ? :D :D :D

Este un topic deschis aici http://www.volvo-clu...__1#entry140239 unde tot asa s-au pierdut oglinzile !

Le aveai inscriptionate ? Mai poti incerca la dezmembrari, sigur o sa gasesti, dar sa te tocmesti cu ei ca cer si cat nu face ! Uite mai jos o protectie pt oglinzi !Numai bine

laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, nu rade, ca nu-i de ras :D :D :D ! Eu cred ca as innebuni daca '' le-as pierde '', ma bate gandul sa le gravez sau inscriptionez ! Ar trebui batuti pana la sangele oamenii astia, chiar daca ii prinzi la alta masina !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt alea mari (pana in 2006) am eu un set, da-mi un tel si stabilim ce si cum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca un mic + de protectie obisnuiti si pliati oglinzile. Sper sa ma ocoleasca "binevoitorii".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, nu rade, ca nu-i de ras :D :D :D ! Eu cred ca as innebuni daca '' le-as pierde '', ma bate gandul sa le gravez sau inscriptionez ! Ar trebui batuti pana la sangele oamenii astia, chiar daca ii prinzi la alta masina !

Ma radeam de poza aia rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut ceva asemanator pe un mercedes S class, nu asa finisate ca cea din poza ! Cred ca omul se saturase tot sa schimbe oglinzile :D :D :D

Ma radeam de poza aia rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zack nu exista protectie pt hoti, poti sa le ai pliate ca tot se scot oglinzile, este asa de greu de pliat o glinda de Volvo ? laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e ca poate le sare in ochi o masina (din fata sau din spate) care are oglinzile nepliate :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere ca le sare in ochi emblema de Volvo dupa care se uita la oglinzi. laugh.gif

Ideea este ca se fura de la orice tip de Volvo, incepand de la S40 1996 pana la S80 2011, toate modelele si sunt multe modele de oglinzi, toate se fura.

Eu nu inteleg ce fac cu ele pt ca nu ai ce face cu oglinzi de S80 (07-) pt ca sunt foarte putine si nu ai cui sa le vinzi, cel mai logic este sa furi de S60 pt ca merg si la V70 sau S80 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cleptomani maica, cleptomani.

Din pacate sunt incurajati tot de pagubiti care-si cumpara oglinzi de la "baieti" ca sunt mai ieftine.

Cate oglinzi se distrug in accidenta ca sa zici ca-i cerere pe piata de oglinzi SH?

Cererea o creeaza tocmai ei prin furtul lor, fura de la tine si mi le vinde mie caruia mi-au furat oglinzile ca sa i le dea lui Bogdan. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de sfaturi! Le tin pliate tot timpul dar asta cred ca a fost cea mai mica problema a lor. Nu le aveam inscriptionate, nu credeam ca e nevoie. Acum nici nu le mai pun pana nu le inscriptionez si le pun niste placute antiefractie. Ceva mai discret oricum decat la cea din poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam ca am putea sa facem o harta a hotilor de oglinzi. E vorba de capitala noastra mult iubita, Bucuresti. Mai concret, sa vedem mai intai daca si pe alte forumuri se raporteaza astfel de evenimente si in ce masura. Apoi, cu ajutorul lui Adrian, sa deschidem o harta, unde fiecare posesor de Volvo afectat de acest fenomen nedorit, sa infiga un stegulet cu locul unde s-a intamplat furtul. Mai apoi, sa adresam invitatia si pe celelate forumuri auto importante, de a infige stegulete pe harta. Steguletele ar putea avea culori diferite, in functie de marca. In final, sa facem o petitie la Politia Capitalei, cu prezentarea cazurilor si a hartii. Asa, cam ca in filmele politiste...Poate se strange latul si cad in plasa nenorocitii astia de hoti. Sigur ca nu e imposibil ca chiar in aceste clipe, unul din ei sa citeasca aceste randuri :-[ . Dar poate nu. Ce ziceti ? Nu ca ar fi dulce, "succesul" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai logic este sa furi de S60 pt ca merg si la V70 sau S80 .

Mai Bogdanel, ia lasa tu lectiile de logica pentru t(h)oti..;D

Sunt de aceeasi parere cu Maurice, ca e un cerc vicios.. au fost de ajuns unul-doi care sa se intereseze pe ici-pe colo si s-au gasit mai multi sa ofere, aia care au ramas cu surplus inapoi nu le puteau duce si si-au creat singuri cererea din alte parti.. si tot asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt deacord cu tine, chiar am povestit la o intalnire faza haioasa cu hotul prins in mall ca fura oglinzi de BMW, avea numai 36 de seturi in porkbagaj iar raspunsul lui a fost ca face prima data cerere in piata pt a putea vinde laugh.gif

Ideea este ca se fura indiferent de model de Volvo si asta e stupid rau de tot, eu mi-am cumparat un set in plus pt XC70 special pt ca nu se gasesc, sunt al dracu de rare in comparatie cu alea de S60 de aia ma minunez ca se fura si astea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

ca tot se vorbeste de oglinzi, daca are cineva o oglinda (doar sticla) dreapta, si body-ul de plastic pentru oglinda stanga (adica tot fara capac si sticla), va rog dati un semn :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now