Guest stirbat

Furturi oglinzi

476 posts in this topic

Dar tu te-ai duce la asigurari pentru capacele de ventil furate? Ce naiba, AnduG ... vrei sa fii spiritual dar nu prea ai inspiratie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi sa am casco (fara fransiza) m-as duce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate la cat iti creste casco daca apelezi ? Am un amic care si-a agatat oglinda de un pom si a reparato pe bani lui cu toate ca avea casco ? Nu lam intrebat de ce , el mia spus ca asa e mai bine ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate la cat iti creste casco daca apelezi ? Am un amic care si-a agatat oglinda de un pom si a reparato pe bani lui cu toate ca avea casco ? Nu lam intrebat de ce , el mia spus ca asa e mai bine ?!

Poate omul avea fransiza de 100 €, 200€, 300€ ori alta suma pe eveniment! Daca s-ar fi dus sa repare oglinda pe casco, platea fransiza si repara oglinda, chiar daca reparatia costa mai putin decat fransiza. Asa ca, decat sa plateasca fransiza, a ales sa repare oglinda in afara casco-ului, fiind mult mai ieftin. Casco ii creste doar daca valoarea reparatiilor pe un an de contract depaseste o anumita suma!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius...casco e lejer 800-1000 de euro. Am luat 2 oglinzi, le-am sablat si am pus antifurt la ele. Au costat 250 ron oglinzile, 40 lei sablatul si 80 lei antifurtul. Cate rânduri de oglinzi trebuiesc furate pentru a acoperi cat platesc un an de casco?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum naiba dai tu 4.000 de lei pe Casco , nu prea inteleg. Eu la S40 1,8 benzina am dat in ianuarie fix 1.341 lei pe an. La Allianz Tiriac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine si RCA-ul este mai scump (tot la Allianz). De Casco nici nu mai vorbim.

Sigur nu-s euro? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai ai 21 de ani . Daca masina e pe numele tau , ai o asigurare mare eu spre exemplu 23 ani pt v50 ar fi trebuit sa platesc 2400 lei si pe mama e muuuult mai putin

Vreo 700 lei parca ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pardon, am uitat ca nu am facut RCA la Allianz tocmai din cauza ofertei: 1176 lei - 12 luni. Cea mai ok oferta si cea pe care am ales-o (exceptand firmele rau famate) a fost de la ASIROM, adica 930 lei - 12 luni. Masina este inmatriculata (ergo asigurata) pe numele maica-mii, care are permis din '87 si mult peste 30 de ani. Pe numele meu asigurarile ar fi sarit bine de pragul de 2500 lei, cum ai spus si tu.

Ma rog, haide sa incheiem off-topicul ca aici e vorba de oglinzi furate, nu de cum ne fura asigurarile pe noi. :D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

80 lei antifurtul.

Da' ce antifurt ti-au pus de banii astia? Auzi la el, sa dea 80 lei pe 4 bucati de cornier din aluminium si pe 8 nituri! Bravo!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine si RCA-ul este mai scump (tot la Allianz). De Casco nici nu mai vorbim.

Sigur nu-s euro? :D

Lei toata ziua. Si masina mai e si pe firma. Daca era pe persoana scapam si mai ieftin. Iar RCA a fost de 696 lei pe un an de zile. La ambele plata a fost integral pe un an. Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius sa ne intelegem, la un xc90 n are cum sa coste un Casco 1300 lei, totusi masina a costat noua 40k sau mai bine.La V am platit 310 Lei/6 luni cu b0 si in vederea inmatricularii, dar e pe numele mamei(tocmai din cauza asigurarii aberant de scumpe)

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inafara sa dai teapa la casco cu cate o vopsire totala , un parbriz , nu il vad bun la nimic de banii aia ....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pardon, am uitat ca nu am facut RCA la Allianz tocmai din cauza ofertei: 1176 lei - 12 luni. Cea mai ok oferta si cea pe care am ales-o (exceptand firmele rau famate) a fost de la ASIROM, adica 930 lei - 12 luni. Masina este inmatriculata (ergo asigurata) pe numele maica-mii, care are permis din '87 si mult peste 30 de ani. Pe numele meu asigurarile ar fi sarit bine de pragul de 2500 lei, cum ai spus si tu.

Ma rog, haide sa incheiem off-topicul ca aici e vorba de oglinzi furate, nu de cum ne fura asigurarile pe noi. :D

Buna seara,

Preturile astea mi se par fooooarte exagerate, tin minte ca dinainte sa plec din tara pentru vechiul meu peugeot plateam 300-400 RON asigurare pe AN.

In UK pentru S60 2011 cu casco cu tot platesc 700 de lire pe an, pentru S60 2004 (pe numele sotiei) tot 700 costa RCA-ul din cauza ca are mai putini ani de experienta in condus (mai putini ani avea asigurarea pe numele ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In dimineata asta am ramas si eu fara oglinzi. L am prins in fapt, cand m a vazut la geam a inceput sa traga ca disperatul de oglinda si a fugit. Toata treaba s a intamplat la ora 6.20.

Hotul era tipul de baietas tip vitan, gras si imbracat in trening.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe 1 MAI ?!?!?!?! Au inceput si acolo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naspa. Si cand te-a vazut, tot le-a mai luat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai a scris ca A RAMAS FARA OGLINZI, nu ca ERA SA RAMANA FARA OGLINZI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand m a vazut a inceput sa traga ca ultimul nemancat de oglinda de la sofer, ca aia mai ramasese de furat.

Sper sa ajung dupamasa la sectie sa fac plangere si sa ia amprente. Dimineata am sunat la 112.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuia sa deschizi geamul si sa strigi poate era careva in zona si-l prindea. Poate aveti camere supraveghere sa fie identificat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

A durat cateva secunde pana sa deschid eu geamul ala a fugit :lol:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit in Clubul Pagubitilor de Oglinzi din sectorul 1! :machinegun:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' ce antifurt ti-au pus de banii astia? Auzi la el, sa dea 80 lei pe 4 bucati de cornier din aluminium si pe 8 nituri! Bravo!

Decat sa ma mai cacai sa alerg dupa cornier,vopsea neagra, pop-nituri si burghiu am preferat sa pun oglinzile pe masina si le si "asigur". Poate ca aia 80 lei imi puteau salva oglinzile furate. :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 960 e un sistem care nu te lasa sa scoti oglinda chiar asa usor. Nu am studiat pe indelete dar pare compatibil cu oglinda normala.

Va anunt daca se poate face retrofit.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 960 daca stiu bine sunt oglinzi ca pe 850, x70 si x40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now