Guest stirbat

Furturi oglinzi

476 posts in this topic

Am inscriptionat si eu oglinzile la xc90... era pacat sa le pierd....mai ales ca sunt tratate si hidrofug.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le mai inscriptionati degeaba ca exista spray special de scos de pe sticla sablatul ala. Am aflat asta la service. Singura solutie este sa ai o parcare iluminata si cat de cat supravegheata. Va speriati aiurea la o oglinda. Ia priviti aici furt de furt. Asta da paguba. Furt de jante 19 inch la A8 +bandouri + grila proiectoare. Nu s-au legat de oglinzi ca nu le erau de folos Oare cum e senzatia sa te duci dimineata sa pleci cu masina si sa o gasesti pusa pe bca-uri in loc de roti? Cica sa-ti iei masina scumpa in romanica :smile: Culmea ca unde este gardul ala exista o firma de uleiuri auto si au sistem video supraveghere. Degeaba.

Scuze de off topic dar nu m-am putut abtine :smile:

post-4736-0-86463800-1367560328_thumb.jp

post-4736-0-80932600-1367560344_thumb.jp

post-4736-0-11706300-1367560364_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuuu cred asa ceva :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit Dane ca nu vrea nimeni rotile tale pe 18" :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca nu prea ies in evidenta, cand am masina murdara :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le mai inscriptionati degeaba ca exista spray special de scos de pe sticla sablatul ala.

Solutia de sablat este de fapt un acid care ataca sticla si o matuieste. Este ca si cum ai zgaria sticla. Ce spray poate repara asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutia de sablat este de fapt un acid care ataca sticla si o matuieste. Este ca si cum ai zgaria sticla. Ce spray poate repara asta?

Ma refeream la inscriptionarea lui. Stiu ca mi-au spus de la service ca au gasit o solutie de indepartat inscrisul de pe oglinzi. Acum ca sunt serigrafiate, sablate, etc depinde si nu ma pricep. Am sa ma interesez si postez aici. Oricum arata ca naiba sa mergi cu oglinzile sablate, inscriptionate cu numele, numarul de masina ori mai stiu eu ce coduri trecute pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti poti trece porecla pe oglinda, am vazut cu URSU, BORIS, FANE, etc . :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti poti trece porecla pe oglinda, am vazut cu URSU, BORIS, FANE, etc . :P

Papa Smurf :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu le am inscriptionate pt ca imi parchez masina in curte dar este o idee . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este cand o lasi parcata in zone mai..."dubioase"....asa nici la mine in parcare nu au disparut oglinzi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este cand o lasi parcata in zone mai..."dubioase"....asa nici la mine in parcare nu au disparut oglinzi...

Nu e o regula asta cu zona dubioasa.

Eu stau de 3 ani in zona de unde mi au luat oglinzile. Deci in 3 ani mi au luat o data oglinzile. Cum e zona: dubioasa sau nu?

Totul tine de noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu le am inscriptionate pt ca imi parchez masina in curte dar este o idee . :D

Si la V70 nu ti le fura ca le vindeai tu inainte :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un prieten cu un E46 Coupe, il tine ca-n cutie. Peste 5 perechi de oglinzi sablate i-au furat baietii. Intr-o dimineata o coborat la masina, unu mai creol umbla la ele, tupeul maxim ce a avut hotul: pretindea ca e masina lui, continuarea v-o imaginati. O oglinda, o grila, un bandou il mai iei cum il iei. Dar ca sa iei Jantele de pe un A8, nesimtit e proprietarul ca face manarii cu casco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello,

am patit-o si eu cu oglinzile. Prima data in Oct 2012 din parcarea blocului (zona Tineretului, Bucuresti), iar a doua oara ieri seara in zona Floreasca, Bucuresti. Asta desi de ambele dati masina era parcata in zone luminate, deci s-ar fi vazut usor inscriptionarea.

Cand am patit-o prima oara am zis hai sa mi le inscriptionez daca tot au asa cautare. Iata ca si inscriptionate se fura.

Any ideas ce as putea sa fac (niste cleme, ceva suplimentar) ca sa nu imi mai fie furate? Urasc sa conduc fara oglinzi...

Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am patit-o si eu. In zona Gara de Nord am ramas fara oglinzi. Unde se pot sabla? Ma gandesc ca e mai bine sa sablez setul pe care o sa-l cumpar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un topic mai sus, ai doua link-uri cu inscriptionari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit toate cele 23 de pagini.... pai eu mi-am facut cruce mai fratilor. Astia nu merita dusi la politie, asta in cazul in care ar fi prinsi ci legati de pom, batuti bine si lasati acolo. In sibiu n-am auzit sa se fure oglinzi si nici eu n-am avut probleme pana acum. Tot ce stiu in Sibiu e un cretin care cand se imbata da cu piciorul in oglinzile masinilor si le rupe, dar numai la dacii modelele alea 1300 - 1310

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si maicamea a ramas la XC90 fara oglinzi ieri. Ca o fi fost ziua...sau noaptea...cert e ca la 3 dimineata cand am plecat era totul in ordine!! Piuitoarea aia de alarma aftermarket cand am rabadat oglinzile a inceput sa urle. Din cate am inteles de la un vecin nu a auzit nimic, s-a operat "fin"...scoase frumos firele. Marea mea nedumerire e...ce face cu ele?! Ca doar le-am sablat cu numarul de inmatriculare.

ps: Ofer recompensa pentru cine vede oglinzile alea cu B 254 ZKU.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am gasit niste oglinzi...o sa le sablez din nou si le pun antifurt. Desi nu exista "lacat" pentru hoti...macar incerc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu banii de pe doua rânduri de oglinzi sablate faceai o asigurare Casco si dormeai linistit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu banii de pe doua rânduri de oglinzi sablate faceai o asigurare Casco si dormeai linistit.

Mariusica, dar pe tine te-au despagubit de fiecare data cand ai ramas fara capacele la ventil?

Am pus din nou toate capacelele de ventil. E pentru a doua oara cand dispar toate patru. Metalice, de fiecare data. E posibil sa cada singure? Sau cuiva de la mine de la bloc ii plac atat de mult ca nu se poate abtine? A mai ramas cineva fara capacelele de ventil? Imi vine greu sa cred ca exista hoti care ar risca sa fure asa ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now