Guest stirbat

Furturi oglinzi

476 posts in this topic

Sa vedem ce se intampla, azi noapte au atatac din nou, au furat oglinzile de la un porche cayenne parcat la 7 m de a mea.M-am luat de polite de dimineata cand au venit la constatare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimpotriva, eu spun ca a facut foarte bine ca a depus plângere la Politie, din urmatoarele motive :

1.- Daca toti pagubitii ar face plangere, Politia ar realiza ca are o problema si ar patrula mai des si mai eficient prin zona.;

2.- Daca nimeni nu face reclamatie, Politia ar crede ca totul e minunat si nu ar mai patrula, sau nu ar mai depune niciun efort sa prinda hotii;

3.- Daca, printr-o sansa extraordinara hotul e prins in noaptea asta, sa spunem, la furat, ar putea sa-i gaseasca acasa obiectele furate, printre care se poate gasi si oglinda lui ptutunaru. Daca nu face plangere, Politia nu ar sti ca printre obiectele furate se afla si oglinda lui.

De 25 de ani ne plangem ca suntem furati de stat si nimeni nu ia masuri, iar tu ai impresia ca daca faci reclamatie la politie, or sa iti stea aia sa iti patruleze mai des prin fata casei? Esti comic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimpotriva, eu spun ca a facut foarte bine ca a depus plângere la Politie, din urmatoarele motive :

1.- Daca toti pagubitii ar face plangere, Politia ar realiza ca are o problema si ar patrula mai des si mai eficient prin zona.;

2.- Daca nimeni nu face reclamatie, Politia ar crede ca totul e minunat si nu ar mai patrula, sau nu ar mai depune niciun efort sa prinda hotii;

3.- Daca, printr-o sansa extraordinara hotul e prins in noaptea asta, sa spunem, la furat, ar putea sa-i gaseasca acasa obiectele furate, printre care se poate gasi si oglinda lui ptutunaru. Daca nu face plangere, Politia nu ar sti ca printre obiectele furate se afla si oglinda lui.

Din ce revista ati luat articolul? Stiti ce face politia in caz ca printe hotul? (oricum daca-l prinde nu are asupra lui obiectele, scapa de ele cand fuge), il retin 24 ore dupa care ii dau drumul. In cele 24 de ore retinut te cheama la sectie si-ti comunica ca au prins un - hot de oglinzi- si ca "daca vreti, puteti deschide un proces civil contra suspectului, dar dureaza" Asta Face Politia Romana.

In cazul colegului @ptutunaru daca a fost la militie si i-au "mazgalit" masina cu pasta pentru amprente si daca au descoperit ceva poate exista vreo sansa, dar ma indoiesc ca hotul nu a purtat "prezervativ" pe maini. Asa ca...sa lasam basmele si povestile.

Aaaa, si inca ceva; vineri dimineata pe la 8am eram prin spatele Guvernului (Venezuela cu Aleea Alexandru si apoi pe Paris) au fost "rezolvate 5 XC60-uri de oglinzi. Si asta intr-o zona unde sunt ambasade/resedinte pazite de jandarmi. :hello2:

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a spart toate geamurile la masina cu ranga acum 3 ani. A venit politia dupa 4 ore si ceva, mi-a umplut masina de porcarie daia neagra, mi-au pus niste intrebari cretinoide gen "cine a fost,la ce ora, etc" si au plecat. De atunci nu mai stiu nimic:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa dau o tura maine prin Vitan, sa vad preturile, poate dau si de oglinzile mele din greseala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce revista ati luat articolul? Stiti ce face politia in caz ca printe hotul? (oricum daca-l prinde nu are asupra lui obiectele, scapa de ele cand fuge), il retin 24 ore dupa care ii dau drumul. In cele 24 de ore retinut te cheama la sectie si-ti comunica ca au prins un - hot de oglinzi- si ca "daca vreti, puteti deschide un proces civil contra suspectului, dar dureaza" Asta Face Politia Romana.

In cazul colegului @ptutunaru daca a fost la militie si i-au "mazgalit" masina cu pasta pentru amprente si daca au descoperit ceva poate exista vreo sansa, dar ma indoiesc ca hotul nu a purtat "prezervativ" pe maini. Asa ca...sa lasam basmele si povestile...

Daca nu faci plangere nici nu il va prinde vreodata. E ca la loto, cum vrei sa castigi, daca nici macar nu joci ?

Cu astfel de argumente, nu faci decat sa dai apa la moara hotilor.

Zici ca te pune sa deschizi proces civil impotriva hotului ? Minunat! Nu asta ar trebui sa faci fata de cineva care te fura ? Sau tu il ierti, ca sa faca in continuare la fel, ca deh, pagubitii sunt buni la suflet ?

La supermarket, crezi ca iarta pe cineva care e prins furând ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut plangere pentru lovituri si zgarieturi, cei doi "politisti" care au

venit dupa doua saptamani m-au intrebat direct : "pe cine banuiti?" si "v-ati

certat cu cineva?", apoi am fost chemat sa dau alta declaratie in care scria ca

s-au facut cercetari la fata locului dar nu au fost descoperite persoane suspecte!?! :evil6:

comica treaba ... oricum am ramas "prieten" cu politistii respectivi, ii vad cam

din an in pasti si ne salutam :slap::nana: ... deh, nu pot sa ma plang de neatentie !!!

@mariusdaniel

la noi, hotii ori sunt "informatori" ori sunt prinsi pur intamplator si scapa in

cateva ore, dar cel mai des (cam 99,9%) nu sunt prinsi niciodata!

o reclamatie la politie pentru ceva atat de "minor" e curata pierdere de timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Total off-topic, dar si eu credeam ca nu are rost sa depui plangere.

Si totusi, in studentie ne-au spart camera de camin si au luat cam tot ce se putea: cd-player-ul cu cd-uri, 3 telefoane mobile, 2 statii walkie-talkie, un portmoneu etc. Fara vreo speranta, am depus plangere la politie. Asta se intampla duminica. Miercuri dimineata ne-au sunat de la politie sa mergem sa ne recuperam lucrurile. Lipseau doar banii din portmoneu, in rest am recuperat tot. Si tot atunci, ne-au spus cei de la Sectie ca au o gramada de electronice, casetofoane si gps-uri de masini, biciclete, roti de rezerva, telefoane mobile, haine etc. care zac in depozit pentru ca pagubitii nu depun plangere si prin urmare nu stiu cui sa le returneze...

Asa ca sunt de acord cu mariusdaniel. Daca nu depui plangere, sansele sa recuperezi ceva sunt 0. Daca depui, ele cresc. Mult, putin, nu conteaza...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai fratilor... parintilor prietenei mele le-au spart casa din Lehliu de 11 ori (unsprezece) si ultima oara i-au dat si foc si nu au prins pe nimeni !!!!! Si e vorba de un rah.at de sat cu 1000 de locuitori sau cat o avea. E drept va acea casa nu e locuita dar faptul ca tot nu se prind faptasii nu ar trebui sa va spuna ceva ?

A facut tatal ei plangere la IGP pt a arata iresponsabilitatea si incapacitatea sefului de post si ce credeti... i-a venit inapoi raspuns ca s-au facut cercetari si ca seful de post nu a comis nicio infractiune ! WTF !

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primit,luni la 9 iti raspund.. azi si Doamne-Doamne e liber :)

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

3600lei motoras stanga+dreapta si sticla oglinda stanga+dreapta.

Primus

Sticla oglinda stg - 330RON

Sticla oglinda dr - 330RON

Platou motorase stg/dr - 410RON/buc x2 = 820RON

Total - 1480RON... adica mai putin de jumatate din Primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Aveti grija pe unde va parcati masinile.

Ziua in amiaza mare mi s-a furat oglinda exterioara, mai exact sticla de oglinda.

Unde? In Cluj, parcarea SigmaCenter. De la politistii care instrumenteaza cazul

am aflat ca nu e primul furt in incinta acestei parcari si ca se obisnuieste.

O fi un caz izolat sau nu, nu stiu, dar m-am gandit sa va transmit sa aveti ochii

larg deschisi.

Printre altele: La multi ani!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumim pentru informaţie, îmi pare rău de paguba ta...

...mai mer'e dracu' la întâlniri la Sigma... ;D

[subiect comasat cu cel pre-existent]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumim pentru informaţie, îmi pare rău de paguba ta...

...mai mer'e dracu' la întâlniri la Sigma... ;D

[subiect comasat cu cel pre-existent]

Da, si e parcare pazita...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer imi pare rau pentru ce ti s-a intimplat .

...si paznicii nu "e" si ei oameni ...uite asa se consuma "detergentul" spalind miiniile.. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E oameni si ei, si isi fac treaba.

E sigura parcarea, foarte. Adica e sigur ca se fura.

Problema e ca acei paznici sunt platiti degeaba,

dar trebuie sa fie platiti ca doar nu e nevoie de ei in urma celor intamplate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu ma asteptam la asta in Cluj si mai ales nu acolo la Sigma Center ... tare trist dar se pare ca adevarat.

Imi pare sincer rau de paguba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se intampla sa ramaneti fara oglinzi :help: la S80 99-2004 ,va ofer la 350 ron oglinda completa s/d si toata lumea este multumita..

Dvs. de achizitie la un pret rezonabil,hotul de un ban de buzunar sau bila iar eu de un ban cinstit :) :)

Toti avem de castigat.. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' de ce şi-ar dori cineva să fie mulţumit hoţul?! Să-l trăznească Dumnezo! ;D

În altă ordine de idei, dă-mi voie să-ţi reamintesc faptul că reclama nesolicitată este interzisă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa mai zicem de Volvo, ca azi noapte am ramas fara oglinzi la duba, la Peugeot Boxer oameni buni. Cine dracu cumpara oglinzi de duba? Cand aftermarket costa 70 lei bucata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine dracu cumpara oglinzi de duba?

Tu sau firma la care lucrezi! Nasoala treaba, chiar de nu le platesti tu. Prin ce zona-cartier era masina parcata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz: a ramas un prieten fara oglinzi la AstraG si sunt 50RON PERECHEA ! Orice e posibil in Romania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Culmea face ca si eu am ramas la BMW azi ,Nimeni nu este multumit ca iau furat oglinzile doar ca am dat exemplu ca toate persoanele ies multumite!

Acum sa revenim la atentionare, nu sunt singurul si observ ca se obijnuieste si prin alte postari. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede ca Danyx este in vacanta :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now