Guest stirbat

Furturi oglinzi

476 posts in this topic

@betty

Locuri de parcare se gasesc in 90% din cazuri, cu mult mai multa usurinta decat in bucuresti.Traficul e mult mai ok. Daca stii pe unde sa iesi si cand sa te bagi, n-ai probleme.Prioritate se da mult mai des decat in bucuresti, mai ales daca vad numar de provincie.Drumurile, intr-adevar au destule probleme, dar in ultima vreme au inceput sa se amelioreze lucrurile.Iar in bucuresti nu e asa roza starea drumurilor cum spui tu, si cand spun asta ma gandesc la strada Barbu Vacarescu, care se vrea sosea...si nu prea e o incantare pentru soferi..Exista braileni care ating viteze ametitoare, stai linistita...media orara e mult mai mare decat cea din Bucuresti,belive me ;)

Amortizoarele le-am schimbat cand am luat masina si de atunci si pana acum(70.000km)nu dau nici un semn de oboseala,trebuie sa si stii sa mergi ca sa te tina o masina,iar bucurestiul din nou in afara strazilor mari si circulate la cele laturalnice nu sta prea bine,admit it :rolleyes: Numai eu stiu de cate ori am injurat cand am nimerit pe cate o 'straduta' a mirificei capitale.Locuiesc in zona vidin,brailita mai exact si crede-ma ca de 4 ani de cand am masini tinute in fata portii(nu am garaj si nici posibilitate de a baga-o in curte)nu am avut absolut nici o problema/zgarietura.In bucuresti intr-o ora am fost lasat fara un geam si detectorul din dotare,montat la parasolar,plus o ridicare pe degeaba,toate astea in zona dristor,mc'donald's.

Bucuresteni intelegatori si simtiti,cand,unde ca mie de fiecare data cand vin in bucuresti imi mai iese cate un fir de par alb la ce stil barbar si haotic au de condus(persoanele de fata se exclud :D ,nu le-am intalnit in trafic)

Sunt curios de cand nu ai mai fost la br si cat de mult ai ramas!?

Cheers!Vinul din seara asta il beau pt voi bucurestenii!

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

In bucuresti intr-o ora am fost lasat fara un geam si detectorul din dotare,montat la parasolar,plus o ridicare pe degeaba,toate astea in zona dristor,mc'donald's.

No ...pe bune is o gramada de documentare care iti spun toate acelasi lucru .... ffest fudu nu ie bun , na ca sa vezi si tu rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ce sa ii fac,am fost constrans vreo 3 ani sa tot stationez pe acolo,nu ca as fi innebunit dupa 'mac',(mai degraba prefer o portie de pastrav cu mamaliguta si usturoi) ;) ....because of my significant other :lol:

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

...mai degraba prefer o portie de pastrav cu mamaliguta si usturoi) ;) ...

frate,mi-ai lasat gura apa!!! :lol: scuze de offtopic:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vita_fresh

In august am fost ultima data. De fiecare data imi vine sa iau taxiul in orasul ala. Cred ca esti tu prea mandru de orasul tau si nu privesti obiectiv lucrurile :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus ca nu privesc obiectiv lucrurile,inca mai sunt si aici multe minusuri ca oriunde de altfel,dar momentan e mult mai bine aici decat in capitala,parerea mea.Pe viitor om trai si om vedea.Toate cele bune! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vita_fresh

In august am fost ultima data. De fiecare data imi vine sa iau taxiul in orasul ala. Cred ca esti tu prea mandru de orasul tau si nu privesti obiectiv lucrurile :rolleyes:

@betty

Tu din cate observ te incadrezi in categoria celor care odata plecati din provincie au devenit bucuresteni 100%( no offence).Daca tu consideri ca in bucuresti se circula bine, inseamna ca n-ai stat niciodata la coada pe Bulevardul Eroilor, sau in alte zone ale capitalei.Sau poate iti face placere sa faci 2 ore pana la serviciu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vita_fresh, depinde mult de zona, nici eu nu am avut nici o problema de 4 ani de zile de cant stau în zona Chitila, o zona "de vis" a Bucureștiului .

Bubulino dar ce răutăcioasă ești :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vita_fresh, depinde mult de zona, nici eu nu am avut nici o problema de 4 ani de zile de cant stau în zona Chitila, o zona "de vis" a Bucureștiului .

Bubulino dar ce răutăcioasă ești :lol:

Nu sunt rautacioasa:-P

Eu una am avut niste experiente in traficul bucurestean...de ma lasa rece orice fel de aglomeratie.sunt imuna deja:) Poate sunt eu de vina ca ies din casa la orele alea:))

Edited by scufita rosie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aglomerație bara la bara am întâlnit și în Tulcea asa ca nu ma mai mira nimic, singura chestie buna este ca în țară e lumea mai normala si nu se fura asa ca-n codru oglinzi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@scufita rosie

Ma asteptam sa primesc un astfel de raspuns cliseu ceva mai repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... singura chestie buna este ca în țară e lumea mai normala si nu se fura asa ca-n codru oglinzi .

Va invitam cu drag in orasul de la malul marii... :lol: nu se fura ca-n codru ci ca pe litoral(vorbesc din experientele cunoscutilor):))

Edited by andforgiven

Share this post


Link to post
Share on other sites

@scufita rosie

Ma asteptam sa primesc un astfel de raspuns cliseu ceva mai repede.

Ce ti s-a parut cliseu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@scufita rosie

Faptul ca orice parere negativa despre orasul/tara din care ai plecat trebuie sa atraga neaparat un raspuns de genul "ai uitat de unde ai plecat", "ai ajuns la Bucuresti si te crezi bucuresteanca" etc etc. Pur si simplu din punctul de vedere al problemelor in trafic si al nivelului de "smecherie" Braila e fruntasa. Care-i legatura cu cat de bucuresteanca sunt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreun oras anume e problema, ci tara. Degeaba va certati, toate orasele din Romania sunt varza, cele din provincie economic, Bucurestiul din punct de vedere al traficului, poluarii si aglomeratiei. Uitati-va pe webcam-uri la Jurnalul National, in orasele moarte economic e liniste si pace, in Bucuresti e ca-n Calcutta. Depinde fiecare ce alegem, un trai agitat pe mai multi bani sau mai multa liniste si provincia. Si nu numai in Bucuresti se intampla chestii nasoale, eu mi-am gasit din nou capota zgariata cu caramida de pustii din spatele blocului. Cel putin in Bucuresti se vandalizeaza din interes, in provincie din plictiseala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@scufita rosie

Faptul ca orice parere negativa despre orasul/tara din care ai plecat trebuie sa atraga neaparat un raspuns de genul "ai uitat de unde ai plecat", "ai ajuns la Bucuresti si te crezi bucuresteanca" etc etc. Pur si simplu din punctul de vedere al problemelor in trafic si al nivelului de "smecherie" Braila e fruntasa. Care-i legatura cu cat de bucuresteanca sunt?

Asa e, ai dreptate.Traficul din Bucuresti e net superior!O incantare pentru orice sofer!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter

Braila e moarta econimic si totusi s-au inmultit masinile ceva de speriat. In niciun caz nu e traficul lejer din orasele sarace. Iar Bucurestiul o fi aglomerat dar totusi exista un anumit grad de bunavointa in trafic, soferii sunt mai predictibili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, dacă un oraş e mort economic, ar trebui să existe mai puţine maşini "de firmă" (incluzând aici şi taxiurile), nu? Păi, dacă "e" puţine maşinile de firmă, traficul ar trebui să fie mai civilizat, nu? Că maşinile de firmă circulă cel mai anapoda, nu?

În Brăila n-am circulat, dar despre Bucureşti pot spune că n-a fost chiar aşa cum spun "legendele" din "provincie". E aglomerat, e drept, dar nesimţirea e la acelaşi nivel ca în orice alt oraş mare al patriei :sad4: , când primeşti prioritate, când degete... :thebirdman:

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce aveti voi de impartit cu Braila, eu ma refeream la orase de provincie in general. La mine cel putin se circula mai aiurea mult ca in Bucuresti, toti taranii dati jos din caruta si-au luat masini si nu stiu decat hais si cea, nu exista semnalizare, sensuri unice, sensuri giratorii, totul se rezuma la "am trecut si de data asta". In schimb in Bucuresti am lasat 2 ore masina langa statia de metrou Pacii si am gasit-o cu antena facuta funda. Fara nici un motiv, era parcata pe strada , nu pe locul cuiva. Probabil i-a casunat cuiva care i s-a parut suspecta o masina de Gorj si s-a gandit sa ma goneasca din neighbourhoodu' lui. Din orasele de provincie cel mai varza cred ca se circula in Craiova si cel mai ok in Timisoara. In Timisoara se fura oglinzi si semnalizari la greu, in Craiova se zgarie portierele. Asa ca fiecare oras cu plusuri si minusuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Las' că şi-n Cluj mi-au maltratat antena, la Astra, şi eram pe locul meu de parcare. Şi, aici, mai există încă un sport: ridicatul ştergătoarelor. Şi-am păţit-o şi p'aia, da' aşa că mi-au rupt sistemul patrulater (tot la Astra şi tot pe locul meu parcat).

De circulat, se circulă ca pixu' în toate oraşele în care se prinde proteveu' şi tarafteveu', că doar sunt surse de inspiraţie. De-acolo învaţă să circule cu damigeana în borbagaj...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat mai Doc pt ca si la Tulcea se prinde Protv si TarafTV si nu mi-a furat nimeni oglinda, antena.......praful de pe toba ...etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu stiu ce aveti voi de impartit cu Braila" suntem trei braileni, de-asta :) Eu n-am condus suficient prin alte orase ca sa-mi fac o parere.

"Păi, dacă un oraş e mort economic, ar trebui să existe mai puţine maşini "de firmă" (incluzând aici şi taxiurile), nu? Păi, dacă "e" puţine maşinile de firmă, traficul ar trebui să fie mai civilizat, nu?" Nu neaparat, sunt extrem de multe masini si se circula exasperant de incet. De multe ori am avut impresia ca ala din fata se pregateste sa vireze de merge asa incet. Iar pe banda 1 nu prea merge nimeni, in general e plina de gropi. In fine, e totusi un oras dragutel, mergeti cu trenul sa-l vizitati ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now