Guest stirbat

Furturi oglinzi

476 posts in this topic

Se fura orice si nu numai in Bucuresti , de la simplele capacele de ventile pana la masini !

Sa fiu un pic off topic, dar este rasul plansul! Am ajuns aseara acasa si cand sa aprind becul....pauza! Ma uit la sigurante in casa, erau ok, pe scara la fel! Sun la un vecin...nu mergea soneria. Imi dau seama ca este o problema generala. Il sun pe un prieten de la alta scara, el avea lumina. Problema era la scara mea, celelalte 2 scari aveau lumina. Prietenii de la electrica au zis ca vin in 12 ore... deci mai era de asteptat. O iau cu un vecin pe traseu sa vedem unde este problema! Cand ajungem la panoul general, stupoare! Nu mai era sigurantele generale, de pe faze. Niste chestii mari si patratoase, care costa 150 de lei bucata, 6 la numar. Au fost furate in miezul zilei si nu a vazut nimeni nimic si trebuie manusi de cauciuc si niste clesti foarte bine izolati sa le scoti. Cei de la electrica au zis ca trebuie sa le cumparam noi daca sunt furate. Prin urmare am strans bani pe scara si am cumparat altele, dupa care am pus lacat pe usa aia! Deci oglinzile la masina sunt un fleac! :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cica sa mai crezi ca-i pedepseste Dumnezeu ! Pedeapsa hotilor trebuie sa fie aici, pe pamant, nu intr-o iluzorie alta viata.

Cred ca o sa ma apuc de fabricat sau importat camere de luat vederi si sisteme de supraveghere video. Presimt un boom al vanzarilor daca o tinem tot asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine e atât de idiot încât nici nu se uită dacă maşina s-a închis, după ce a apăsat pe "lock", merită cu vârf şi îndesat...

Eu o mai uit descuiata si nu locuiesc intr-un cartier tocmai prietenos !!! Cand aveam megane 2 am uitat de 2 ori geamul deschis si nimic suspect, mai era si vara !

1 pic de offtopic

Vad ca is ceva scantei intre voi .....in curand tre' sa va luati o camera .....poate la nationala ? grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai acu' ce vina are Heimdallr. Doar el posta primul

Daca Andu G se facu singur idiot ca nu fu atent la postarile colegilor....ce sa ii facem...... Ghinion :)

Lasa ca le trece.... :)))

Amuzant :)

Danyx, te ocupi tu de cazari? baga-i impreuna si vedem ce o iesi dimineata de acolo... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic ,

Eu nu am nimic cu nimeni, inca, mai ales cu Heimdallr , dar am observat ca este cam revoltat, mai ales pe mine

[text şters]

Vezi că întreci măsura. Te rog să te linişteşti!

Edited by HEIMÐALLR
Ofense aduse altui utilizator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic,

Heimdallr, nu pot sa-ti da pm :D :D :D

Offtopic ,

Eu nu am nimic cu nimeni, inca, mai ales cu Heimdallr , dar am observat ca este cam revoltat, mai ales pe mine

[text şters]

Vezi că întreci măsura. Te rog să te linişteşti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai prietene ca-ti spun eu cum sta treaba in Bucuresti...De ce crezi ca sunt locuintele mai scumpe in capitala decat cele din Craiova sau Targu Jiu?In capitala cand achizitioneaza cetateanul locuinta doreste sa aiba toate unilitatile..si le au...apa,gaze,politistul de proximitate si ciorditorul de oglinzi volvo de cartier :slap: ..pachet complet .Pacat de frumuseatea si istoria acestui oras,

:machinegun: Vandal Volvo

Nu va suparati pe mine, da' ce mama naibii de oras e Bucuresti? Cand ajungi sa-ti pui lacat pe oglinzile de la masina, trebuie sa te intrebi serios daca locuiesti unde trebuie.:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prost sistem de prindere au masinile astea la oglinzi, ca azinoapte mi-au cazut si mie oglinzile! De fapt ale mele cred ca au evadat, ca s-au smucit tare si au rupt si sistemele de prindere :)). Momentan am demontat motorasele sa incerc sa le repar si apoi om vedea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am "pierdut" :blink: si eu pe amandoua vineri noaptea. Gasitorului ii urez numai si numai de "bine".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu i-aş ura de "bine"... eu îi urez direct, în locul tău, să se autodecapiteze accidental în timp ce se bărbiereşte... hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca s-au pus rau de tot astia pe volvo-uri. Oare cui le-o vinde? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am "pierdut" :blink: si eu pe amandoua vineri noaptea. Gasitorului ii urez numai si numai de "bine".

Si ale mele tot vineri noaptea! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E groasa. Mi-au furat si mie oglinda de pe dreapta...

O sa ma duc la un geamgiu momentan, sa-mi taie o bucata ordinara, pina gasesc alta.

In rest, totul e o jale romaneasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am mai auzit sa se fure oglinzile la masini ! Mai nou se pierd sau cad :)

Vreti sa ne strangem mai multi si sa mergem sa le gravam sau inscriptionam ? Cu cat santem mai multi, vom plati mai putin si riscul de a le pierde este mai mic ! Ce ziceti? O sa deschid un topic pe subiectul asta !

E groasa. Mi-au furat si mie oglinda de pe dreapta...

O sa ma duc la un geamgiu momentan, sa-mi taie o bucata ordinara, pina gasesc alta.

In rest, totul e o jale romaneasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca rata criminalitatii a tot crescut la furtul de oglinzi auto, postez cu scopul de a diminua aceste furturi ( pentru cei care au fost pagubiti si pentru cei ce nu vor sa fie victimele acestor hoti ) prin inscriptionarea/gravarea/sablarea oglinzilor ! Propun sa ne strangem cat mai multi si dupa ce vom cadea de comun acord unde si cum ,sa mergem si sa facem aceasta treaba ! Cu cat numarul de persoane doritoare va creste, cu atat reducerea va fi pe masura, chiar daca este vorba si de cativa lei !

Atasez cateva linkuri cu cei care sableaza oglinzi :)

http://www.inscripti...oglinziauto.ro/

http://www.matuire.ro/

http://sablare-inscriptionare.ro/

http://inscriptionarioglinzi.ro/

http://inscriptionariantifurt.ro/

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le astept sa ajunga de pe ebay si apoi merg sa le inscriptionez :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce fac cu ele mai Bogdane? Tu ai cumpara un set de oglinzi inscriptionate cu alt numar de inmatriculare stiind ca este posibil sa te trezesti cu proprietarul lor si sa cazi de vinovat ? Eu nu cred ! Si mi se pare mult sa dai 40 lei de oglinda pe o bucata de tabla indoita si un nit :D, asta pot sa faci si eu si nu numai !!!

Din pacate se fura si oglinzile inscriptionate .

Recomand antifurt -> http://www.antifurt-oglinzi.ro/ costa 80 RON/set .

Ionut, asteapta si tu dupa ce le cumperi, fara a le monta si mergem impreuna sa le sablam !

Asteptam doritori :D :D :D

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu din pacate sablarea se poate reface, se poate scrie alt nr peste .

Share this post


Link to post
Share on other sites

'' Prin inscriptionarea oglinzilor se intelege marcarea permanenta a acestora cu numarul de inmatriculare, seria de sasiu sau numarul dvs de telefon printr-un procedeu chimic ireversibil ''

'' Procedeul prin care se obtine sablare oglinzi auto/inscriptionare oglinzi auto si a geamurilor este DEFINITIV SI IREVERSIBIL ''

''Suprafata sticlei respective este efectiv topita si apoi este adaugat un strat alb semitransparent, acest proces chimic este definitiv neexistand la ora actula nici un procedeu chimic sau mecanic prin care sa se poate reface luciul oglinzi''

Cred ca ar iesi o mare varza ! Pentru curiozitatea ta, suna la cei care sableaza si spune-le ca doresti sa inscriptionezi o oglinda deja inscriptionata !!! Sa ne anunti si pe noi de raspuns :D :D :D

Andu din pacate sablarea se poate reface, se poate scrie alt nr peste .

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu vă întruniţi, câţiva dintre victime, şi să-l prindeţi pe unu' de-ăsta care se serveşte cu oglinzile voastre? Filmaţi toată tărăşenia şi o faceţi (cât mai) publică, să o vadă şi alţii care-şi imaginează că pot face o afacere din oglinzile altora. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ar fi si victimele acuzate de violenta in grup ;D;D;D

Nu cred ca acesti hoti au o anumita zona de ''lucru'' deoarece risca sa fie prinzi operand pe zona respectiva ! Ca si hotii de buzunare !

De ce nu vă întruniţi, câţiva dintre victime, şi să-l prindeţi pe unu' de-ăsta care se serveşte cu oglinzile voastre? Filmaţi toată tărăşenia şi o faceţi (cât mai) publică, să o vadă şi alţii care-şi imaginează că pot face o afacere din oglinzile altora. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E groasa. Mi-au furat si mie oglinda de pe dreapta...

O sa ma duc la un geamgiu momentan, sa-mi taie o bucata ordinara, pina gasesc alta.

In rest, totul e o jale romaneasca.

Matrix, dacă te ajută, îţi dau eu una de pe dreapta, da la a mea. Nu ştiu dacă ai putea-o adapta sau nu, dar presupun că tot e mai bună decât una de la geamgiu. Problema e că e crăpată şi cu rezistenţa arsă. Te costă numai transportul.

post-820-061825000 1298974316_thumb.jpg

post-820-068441700 1298974324_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ar fi si victimele acuzate de violenta in grup ;D;D;D

Nu cred ca acesti hoti au o anumita zona de ''lucru'' deoarece risca sa fie prinzi operand pe zona respectiva ! Ca si hotii de buzunare !

N-am zis de violenţă... puteţi să le daţi flori, dacă vreţi... hehehe... sau să chemaţi poliţia pe ei. Nu trebuie neapărat să le rupeţi molaru'... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now