Guest stirbat

Furturi oglinzi

476 posts in this topic

particip si eu la adunarea de grup. eu vin la inscriptionat cu 3 bucati (1 pereche jumate) + antifurt cu nit pe 4 bucati(2 perechi). daca se reuseste o negociere calumea ar fi ideal. astept detalii cand ne strangem destui !

PS: ma bag si la dat flori daca ii gasim. am o gradina intreaga de dat avand in vedere ca au calcat pe plantatie de 2 ori !!!

Edited by wam

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cred ca ar fi o solutie buna ....lipirea unui autocolant care sa imite oglinda sparta ....banuiesc ca nu s-ar mai deranja blink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba este ca acea camera nu suporta card mai mare de 32 GB si timpul de inregistrare este de maxim 16 ore, dupa care rescrie fisiere vechi ! Daca nu folosim masina zi de zi, cum este si in cazul meu, trebuie sa verificam daca este intreaga din 16 in 16 ore , ca sa nu mai vorbim de camera cum zicea colegul wam ! Treaba cu tablita si nitul pe post de antifurt putem sa o facem si noi, cleste pentru nituri am, tabla aluminiu am, ce ne mai trebuie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu chiar m-am gandit la asta, sa decupez o bucata subtire de colant culoare gri sau gri inchis si care lipita sa dea impresia de oglinda crapata ! Dar poate invata '' oamenii '' si inainte sa la pierdem, sa racaie cu unghia sa vada daca chiar este sparta ;D;D;D

pai cred ca ar fi o solutie buna ....lipirea unui autocolant care sa imite oglinda sparta ....banuiesc ca nu s-ar mai deranja blink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ştiu câtă utilitate poate avea nici această a doua metodă de protecţie. Dacă hoţu' vede că nu poate lua sticla, rupe oglinda cu totul... atunci, să te ţii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa alcatuim lista doritorilor pentru sablare/inscriptionare/gravare oglinzi ! Eu is primul :D

1 Andu,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tocmai ce am terminat o saga de aproape 2 luni cu asigurarile si 2 furturi consecutive la numai cateva zile distanta. M-am uitat pe strada in serile respective si doar la a mea "cazusera". Cred ca sunt o retea organizata si fura de volvo mai nou. Poate isi fac stocul. Le-am inscriptionat acum si de 1 sapt vad ca n-au mai picat...

Imi pare rau sa vad ca si matrixxx a ajuns victima. Probabil sunt aceiasi pentru ca stam foarte aproape. Am fost si in targ Vitan si nici vorba de oglinzi de Volvo. Nu intleg ce fac cu ele daca nu le scot la vanzare...poate sunt pentru export? :D

M-am enervat serios, cu treaba asta in special a doua oara.(le-am pus vineri la primus si sambata seara nu le mai aveam).

1. Nu stiu cati v-ati uitat la filmuletele cu cei care fura. Sunt 2 si le fura in 3s. Vine fiecare pe cate o parte si in maximum 1-2 secunde au plecat cu ele. Nu te ajuta camera cu nimic. Eventual doar sa vezi spatele unui tigan cu un hanorac pe cap si o mare geaca.

2. La politie nu le fac mare lucru. Cand am fost sa dau cele 2 declaratii erau niste tiganusi cu oglinzi. Nu o sa-i bage la puscarie pentru atata lucru. De fapt, m-au pus sa ma uit prin ce aveau sa vad daca nu le gasesc. Aveau doar de BMW si OPEL. Ii iau in evidenta si le dau drumul.

3. Sistemul ala antifurt e cu nituri. Eram interesat dar dupa ce am vazut live mi se pare un pic inestetic. Nu prea am chef sa-mi gaureasca nimeni oglinda. Cea mai buna solutie ar fi inscirptionarea. Daca le fura si asa, a doua oara nu cred ca se mai ating pentru ca ei cunosc masinile si nu au ce sa faca cu ele. Nu am nici o indoiala ca masinile sunt filate.

Edited by Sepukku

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sectorul 3? sau au acoperit mai multa zona in vinerea "neagra"? :mad:

Sa nu mai spun ca am fost in dimineata respectiva la politie si mi-a zis un tilica sa vin mai tarziu, ca nu are timp atunci... :anallove::machinegun:

Si ale mele tot vineri noaptea! :D

Edited by teac

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu am vazut cu ochii mei oglinda rescrisa, se face un dreptunghi cu sablare mai mare dupa care in dreptunghi se trece noul numar .

Din pacate numai antifurtul este solutia ideala .

Am stat si m-am gandit, nu cumva chiar cei care sableaza oglinzi au un interes in furarea acestora? Nu de alta dar Volvo sunt prea putine si nu am vazut pe nicaieri de vanzare oglinzi SH, nici baietii cu dezmembrari nu prea au .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sectorul 3? sau au acoperit mai multa zona in vinerea "neagra"? :mad:

Sa nu mai spun ca am fost in dimineata respectiva la politie si mi-a zis un tilica sa vin mai tarziu, ca nu are timp atunci... :anallove::machinegun:

Da. In sectorul 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma cine mai doreste sa-si inscriptioneze oglinzile ? Bogdane, te bagi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma bag pt ca eu tin masinile in curte laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar si cand iesi la plimbare ? Sau cand stationezi in afara de locul de parcare din curte ai in permanenta pe cineva care sa vegheze asupra masinii? Cred ca nu vrei sa-ti murdaresti oglinzile cu numarul de inmatriculare sau de identificare al masinii ;D;D;D

Nu ma bag pt ca eu tin masina in curte laugh.gif

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta celor care-si vor inscriptiona oglinzile si vor scapa de necazuri.

Eu nu-mi inscriptionez oglinzile...Nu pot sa ma uit in ele si sa sa vad de fiecare data nr. ala inscriptionat. Imi va da o stare proasta, ma voi gindi ca le-am inscriptionat pentru ca traiesc in romania si ca politiZdul roman ridica din umeri la toate problemele mele, insa imi ia carnetul ca am jenat vreu pieton care vroia sa traverseze !

Cine a furat DOAR o oglinda de 850 a avut o... "comanda". 100%. Nu renteaza sa te duci cu o oglinda de 850 in nici un tirg.

Heimdallr, multumesc pentru oferta oglinzii tale. Am sa incerc sa iau de la Criss (forum) una.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin vezi ca alea de 850 merg si pe s40 >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sa fie, cuiva cred ca i s-a pus pata pe masina mea : mi-a "disparut" si bratul de stergator de la farul drept ! Asta-i saptamina... patimilor ?? :blink:

Vreme de 4 ani nu mi-au furat nimic iar acum, intr-o saptamina deja 2 repere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fi ''cazut'' si bratul de stergator la o groapa mai marisoara? Am auzit si de copii care fura oglizi, asa ca....

Referitor la politisti, mai ales cei de la furturi auto, se misca ei cam incet, dar rezolva peste 70% din furturi, asta cand nu sant in colaborare cu hotii, cum se mai intampla ;D;D;D

Mai sa fie, cuiva cred ca i s-a pus pata pe masina mea : mi-a "disparut" si bratul de stergator de la farul drept ! Asta-i saptamina... patimilor ?? :blink:

Vreme de 4 ani nu mi-au furat nimic iar acum, intr-o saptamina deja 2 repere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sant ''migratori'' oamenii astia ;D;D;D

Se îngroaşă gluma... Să fie o soluţie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In nici o alta tara europeana nu am vazut masini cu oglinzi inscriptionate sau ''insemnate'' in vreun fel.In cel mai rau caz te trezesti fara toata oglinda din ''neatentia'' vreunui scuterist sau a vrunui schumacher!

Asta e tara in care traim si lucrurile nu par a evolua in vreun sens bun,ci din contra... pain10.gif Ma intreb ce anume trenuie sa se intample ca autoritatile police.gif sa ia o hotarare in acest sens,incat sa plateasca cu adevarat acesti ''ciorditori'' de 2 lei....protest.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar in Suedia se inscriptioneaza oglinzile si geamurile, la masinile de firma.

Eu la toate am vazut.

E ca un fel de numar de inventar, banuiesc. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin 2000 2001 2002 cand avea taicamiu BMW ... furau baietii oglinzi fara numar , intr-o iarna ni le-au furat de 2 ori :lol: , la alta masina a furat doar oglinda dreapta ( pe la gara de nord :D ) tot prin 2001 . Asa ca daca atunci furau ce va mai mira in 2011 cand deja e foame maxima pe aici :lol:

Sa o lipesti .. e trist , dupa ce ne-au furat a 2 a oara oglinzile la masina le-a lipit taicamiu cu superglue ... si cand au incercat baietii sa le fure , le-au crapat.

Cel mai practic ar fi sa lipim pe ele un reciver GPS :lol: asa te duci frumos si o recuperezi . Cat despre inscriptionat , dupa ce ca Volvo nu are cine stie ce oglinzi mari , daca le mai si inscriptinezi .. clar nu mai vezi nimic :lol:

BTW .. la MCV Costa o oglinda completa electrica , incalzita 150 de lei .. o scoti si mai ieftin .. nou nouta :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now