claudette

Am ajuns si la... RAI

49 posts in this topic

"În parada de bolizi a prelaţilor, mărcile predominante au fost Audi şi Volkswagen. Şi chiar dacă bolidul de lux este lumesc, numărul de înmatriculare al înaltelor feţe bisericeşti din Bihor te duce cu gândul la cele sfinte, el fiind "RAI"."

Nu au stiut ce masina e :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multa minte le mai trebuie. Auzi tu, numar cu Rai ! Sa intelegem ca unii ar trebui sa poarte numere cu Iad ? Cat despre faptul ca oamenii Bisericii merg cu Volvo... ce sa zic... Dumnezeu e cu noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce perceptie are lumea ...

cum vede o marca germana, gata, uite bolidu'......

fir-as al dracu' daca nu-l duceam io pe prea sfintitul cu rs-ul sa vada ce e ala bolid si sa-si scuipe-n sin.... imi dadea cu crucea-n cap. :lol:

a doua zi facea baie in apa sfintita sa se curete de cel rau ! iar eu primeam ban 2 saptamini la biserica pentru tulburarea trimisilor lui dumnezeu pe pamint.

ce-o fi pe forumurile audi si vw , ma ia risul...auzi : bolizi audi si vw si ei pun poza cu volvo !

cind te gindesti ca "ziaristi" ca astia iau parte la comparative auto si-si mai dau si cu parerea....

hai ca m-ai inveselit, claudette ! din partea mea, da' nu se pune, ai un loc la balcon in rai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multa minte le mai trebuie. Auzi tu, numar cu Rai ! Sa intelegem ca unii ar trebui sa poarte numere cu Iad ? Cat despre faptul ca oamenii Bisericii merg cu Volvo... ce sa zic... Dumnezeu e cu noi !

Apropo de asta. Am un prieten care a terminat teologiea si acum e de meserie... popa. Si din... respect sa zic asa, pentru meseria asta si pentru faptul ca si-a cumparat masina intr-un timp relativ scurt, la numai cateva luni de la angajare, a pus numarul MH... SMV(nu mai stiu cifra), de la Sfanta Manastire Vodita. Si ca el sunt multi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multa minte le mai trebuie. Auzi tu, numar cu Rai ! Sa intelegem ca unii ar trebui sa poarte numere cu Iad ? Cat despre faptul ca oamenii Bisericii merg cu Volvo... ce sa zic... Dumnezeu e cu noi !

Marius,si eu sunt absolvent de teologie(e drept,nu m-am preotit).Sa inteleg ca,daca apare vreun preot cu Volvo pe forum,e persona non grata? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Opus...offf...m-ai descoperit :))

@Iuli: poate totusi pui o vorba buna :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius,si eu sunt absolvent de teologie(e drept,nu m-am preotit).Sa inteleg ca,daca apare vreun preot cu Volvo pe forum,e persona non grata? :lol:

Ma amuza doar numarul cu "RAI". Banuiesc ca unii isi pun "POP" sau "IPS". In rest, ma bucura ca cei care au legatura directa cu "cel de Sus" circula cu Volvo. Era chiar culmea sa mearga cu BMW :rolleyes: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma amuza doar numarul cu "RAI". Banuiesc ca unii isi pun "POP" sau "IPS". In rest, ma bucura ca cei care au legatura directa cu "cel de Sus" circula cu Volvo. Era chiar culmea sa mearga cu BMW :rolleyes: .

Nu prea am intalnit cu POP,IPS am vazut ceva...Mai sunt si cele cu HAR,destul de numeroase(la numar ma refer nu la harul prezent in interior,pe timpul transportului:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: cum ramane cu smerenia? Sau preasfintii se simt mai siguri intr-un Volvo cu 12 airbaguri decat intr-un Logan cu iconite atarnate de oglinda retrovizoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oamenii Bisericii sunt si ei tot... oameni. De aceea trebuie sa-i intelegem. Tot de aceea, eu nu pup mana nimanui in Biserica. Le acord respect, le spun din gura "Sarut mana, parinte", dar nu sarut la propriu, mâna, decât mamei mele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: cum ramane cu smerenia? Sau preasfintii se simt mai siguri intr-un Volvo cu 12 airbaguri decat intr-un Logan cu iconite atarnate de oglinda retrovizoare?

Daca tu te simti bine si in siguranta intr-un Volvo de ce nu s-ar aplica acelasi lucru si la ei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece (deocamdata) nu o cunosc personal pe @claudette, eu cred ca vrea doar sa stim mai multe despre ea ! era pe aceasi pagina... :rolleyes:

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/anca-neacsu-claudette-si-raoul-au-cantat-folclor-pentru-o-cauza-nobila-328092.html

Of, ce se alege din limba noastra?? Citez din articolul cu Claudette: "Claudia, Anca Neacșu şi Raoul, obişnuiţi cu scena din cluburi şi cu concertele unde ritmurile sunt departe de folclor, a trebuit să înveţe..." Daca nici ziaristii nu mai scriu corect ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici profesorii de limba si literatura romana nu mai scriu corect. pe ce lume traiesti : nu citesti presa online ?

ia uita-te pe acest forum la "greii" lui : citi stiu sa foloseasca verbul "a fi ". mai niciunul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici profesorii de limba si literatura romana nu mai scriu corect. pe ce lume traiesti : nu citesti presa online ?

ia uita-te pe acest forum la "greii" lui : citi stiu sa foloseasca verbul "a fi ". mai niciunul...

Presa care o citesc eu nu a scris in limba lui Creanga :unsure: Acest forum e unul dintre putinele in limba romana care le citesc si am vazut cum scriu altii pe aici. Dar articolul ar fi trebuit sa treaca printr-o verificare inainte de publicare, deci nu numai cel care l-a scris nu stie ... Iar la facultatea de jurnalism se dadea admitere din limba romana (gramatica si literatura) pe vremea cand am dat eu admitere (in alta parte, e drept ...).

Din pacate, ai dreptate, nici profesorii nu se mai straduiesc sa vorbeasca corect, dar sper ca macar scriu ::) (Speranta moare ultima :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot vorbim de popi eu nu inteleg un lucru...cum se defineste cel mai bine termenul de calugar?

eu am invatat de la beserica,mai de-mult, ca un calugar trebuie sa traiasca in post si rugaciune, sa nu pofteasca "excesiv" (ca sa fiu mai bland) de la bunatatiile lumesti si trupesti 8) ,mai pe scurt, sa duca o viata simpla in post si rugaciune.Si acum vine intrebarea:

-cum se poate ca (de ex in Alba) un calugar sa detina un Volkswagen New Beetle negru si sa mai aibe si numarul de inmatriculare AB nustiucat SXS ???

-cum se poate ca mai nou vedem tot mai multi calugari pe la Kaufland sau alte SM???

-cum se poate ca vedem tot mai des pe drumurile patriei masini,da masini tata nu carute(Land Rover,G Klasse,Land Cruiser,e.t.c.),pline cu cate 4-5 barbosi in ele??

-cum se face ca la manastirile de la Moldova cred ca fiecare calugar si calugarita are cate un logan nou ca sa nu mai vorbim de masinile care le au superiorii lor???

-sa nu mai vorbim de luxul pe care il au in chilii

Acum explicati-mi si mie termenul de calugar.

Explicatia mea pentru calugarul de azi ar fi: calugaria este varianta prin care un om viclean incearca sa "scape" de greutatiile vietii folosindu-se de puterea si inocenta acestui cuvant, si poftind la o viata cat mai indestulata si de cele mai multe ori fara sa cunoasca ce inseamna cu adevarat o viata de calugar.Sa le fie rusine,si sa ma ierte Dumnezeu dar oricum cred ca stie si EL despre ce vorbesc.

Cateodata ma andesc ca poate m-am tampit io si am uitat ce inseamna calugar,dar din cate imi aduc aminte prin anii 90 cand mai faceam cate o drumetie,cercetas fiind :) ,am avut ocazia sa vad ce inseamna cu adevarat un calugar, omul care se trezea de cu noaptea in cap in rugaciune si apoi muncea la gradina de legume sau e avea el pt as-i procura hrana si a servi cu mancare calde pe cei care treceau pragul Manastirii (acum se duc la Kaufland), calugarite care nu ridicau privirea din pamant in momentul cand trecea un grup de barbati (acum iti trage si cu ochiul) si multe altele...

Oare ma insel eu sau majoritatea "slujitorilor" lui Dumnezeu cam baut din vinul satanei si s-au imbatat??

Share this post


Link to post
Share on other sites

calugarii de pe muntele athos iau bani de la diferiti "becali" pentru a se lasa fotografiati impreuna.

calugari adevarati nu cred ca exista. asa cum nu cred ca exista nici preoti adevarati. asa cum nu cred ca exista oameni buni mereu.

cei care credeti : v-ati gindit vre-odata ca dumnezeu v-ar putea pedepsi pentru ca dati bani bisericii si oamenilor ei pacatosi. ca ii duceti in ispita ?

ca, impotriva a ceea ce a spus christos, voi , in continuare, sinteti adeptii afirmatiei : "sa faci ce spune popa, nu ce face popa" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biserica e un SRL evazionist. Popii si calugarii sunt administratorii si gestionarii. Daca srl-ul merge bine (si n-ar avea de ce, din moment ce e finantat de la stat si nu plateste nici un impozit) si administratorii isi plimba dosurile sfinte pe piele intoarsa. Exemplu: sfanta manastire Lainici, pentru ca pot observa aproape zilnic cum merg "afacerile". Se sfintesc masini, se dezleaga cununii, se citeste de succesuri la iegzamene, totul contracost fara nici o chitanta. Digul manastirii a fost facut in regim de urgenta si din bani publici, desi nu i-a obligat nimeni pe preasfinti sa se intinda cu cladirile auxiliare in albia majora a Jiului.Asta in conditiile in care DN 66 care trece prin fata manastirii este ca un drum de tarla si "oficialitatile" sustin ca nu sunt bani.

In final, sa-mi dea cineva un exemplu de tara ortodoxa in care lucrurile merg bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intotdeauna Biserica a fost bogata, foarte bogata si foarte influenta. A, sa nu uit, si foarte curva in comportament, intotdeauna de parte puterii (cu mici exceptii, bineinteles).

Numarul e de prost gust, la fel cum sunt multe, toate combinatiile de 666 hel, iad, dra, etc au fost luate (B 666 DRA e un volvo XC90) si exemple sunt o gramada. Ideea e ca de la o ''inalta fata bisericeasca'' aveam pretentii mai mari dect de la un putoi teribilist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunosc si eu un...popa, sa-i zic asa...si-a facut o vila foarte mare langa blocul meu...nu vreau sa spun prin ce metode lipsite de orice lucru dumnezeiesc si-a facut casa aia....Are un ML nou cu care pleaca mereu seara, in viteza, pe stradutele dintre blocuri pentru ca in rest, la slujbe sau alte treburi bisericesti se duce cu Mercedesul foarte vechi, sa nu cumva sa vada enoriasii bogatia lui...mai putin sufleteasca :)

Intr-o seara a facut fratele meu imprudenta sa parcheze o data la intrarea unde are vila. Aceasta intrare e de fapt un drum de acces si dupa cativa ani de cand a contruit vila, popa a strigat ca e de fapt a lui. Nu va puteti inchipui ce-a fost la gura lui....

Eu nu spun ca toti sunt asa, insa vedem mai mult exemple negative decat pe adevaratii parinti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu spun ca toti sunt asa, insa vedem mai mult exemple negative decat pe adevaratii parinti...

cine vede si/sau cunoaste un preot adevarat sa ma anunte si pe mine. as vrea sa vad si io unul pina mor. desi sint slabe sperante c-ar exista vre-unul pe tot mapamondul.

pina acum pe pamint au trait vreo 45 miliarde de oameni. o fi fost vre-un preot adevarat printre ei ? io cred ca nu.....si nici nu cred ca va fi.....

singurul lucru care ma face (impotriva logicii) sa nu spun ca SIGUR nu exista asa ceva este prezumtia ca nu toti ne nastem la aceeasi virsta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dale-ar al cu cornite cu ardei iute pe la b_ci sa le dea de smecheri ce sunt,da si oamenii is prooosti...ati vazut ce se calca in picioare pt o juma de kil de apa sfintita, ca vezi doamne o blagoslovito popa >:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratele unui prieten de al meu e preot.Omu vede preotia ca pe oricare alta meserie si atat.E tot om,greseste,ajuta face tot ce face un om normal in timpul liber.Ca atunci cand e in biserica e ''sfantul'' si ''credinciosul'',astea fac parte din meserie.

Mai cunosc si cazuri de preoti care joaca barbut,distractii cu femei,afaceri peste afaceri si tot asa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic, preotia e o vocatie, nu o meserie. Adica nu te faci popa fiindca n-ai reusit la facultatea de stomatologie. Pana la proba contrarie, pentru mine toti popii sunt niste evazionisti nenorociti. Nu exista nici o societate dezvoltata in care statul sa se confunde cu biserica iar aceasta sa fie scutita de impozite si sa i se dea bani de la buget pentru activitatile curente. La noi fiindca marea majoritate a populatiei e credincioasa, biserica a fost intotdeauna complice si partasa la toate marsaviile statului si politicienilor. Popa zice in biserica "votati-l pe x ca a ajutat la vopsirea gardului bisericii", prostimea se conformeaza, ca doar "asa a zis parintele". Pentru biserici intotdeauna se gasesc bani, pentru spitale, scoli, gradinite, drumuri, statiuni nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now