daniel san

Pareri XC70

27 posts in this topic

Salut. Sunt nou pe aici. Va rog sa-mi scuzati micile erori de folosire a acestui forum.Este prima data cand intru pe un forum.

MA intereseaza pareri legate de XC70, model 2011 (sau despre modelul 2008-2010) de la posesori sau de la cei care cunosc modelul.

Pareri despre fiabilitate, cutia de viteza automata, motor D5 (215 CP, 205 CP, sau 185 CP).

Ma intereseaza achizitia unui XC70 nou, il studiez de vreo 1,5 ani insa nu am nici un feedback de la nici un posesor, daca sunt multumiti de achizitie sau nu.

Pareri despre service, utilizare zilnica, daca se justifica comandarea toturor chestiilor electronice (BLIS, ACC, City Safety, Pedestrian Detection, suspensie activa), pareri pro si contra piele.

Iubesc aceasta masina dar, doar, din poze si de pe site.

Vreau pareri sincere.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel, XC70 este ca orice Volvo o BIJUTERIE.

Nu-l baga in seama pe domnul Heimdallr deoarece dansul a prins o masina cu probleme.

Poti vedea aici ce inseamna fiecare chestie electronica.

Daca ai bani, comanda-le pe toate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate traim intr-o piata de consum si masinile nu mai sint cele de altadata. Ca parere personala, e o masina ok. Electronica este pretutindeni, nu cred ca mai exista o masina fara electronica. E o masina eleganta, cu clasa. Din pacate la revanzare pierzi o gramada de bani. Daca o iei sa mergi 300.000 km in 5 - 7 ani e ok, daca nu mai bine cauti un SH. Eu zic ca-i ok. A mea este din 2004, am 200.000 km si nicio problema majora pina acum (am cutie geartronic). La modelele noi este alta cutie care nu este asa proasta cum se spune. Decizia iti apartine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC70 MY11 este o masina mult mai fiabila decat XC70 2004-2008. Nu exista probleme la arcul care se rupe pe fata, sistemul 4C este matur, cutia de viteze este ok daca se schimba uleiul din 80k in 80 k km, o masina exceptionala fara probleme tipice Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc pentru raspunsuri.

cum se comporta pielea vara (nu se transpira pe ea cand bate soarele si se incinge?) dar toamna si mai ales iarna, nu este rece la spate?

Se justifica piele ventilata? ce efect are.

In legatura cu service-ul, ce stiti de reprezentantele VOLVO din Romania (eventual Timisoara), sunt serioase sau nu.

Nu le cunosc, eu am trecut doar prin service-uri Dacia si VW si am un gust amar. O cunostinta de-a mea are XC90 si nu face service in Romania, doar Germania si Ungaria.

Chiar este o solutie sau este doar un moft nerecunoscut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sunt cheltuielile aferente motorului D5 2,4 l, 215 CP?

Ma refer la consum in oras si in afara si la impozitul anual, pt ca stiu ca la motoarele mai mari de 2 l impozitul creste simtitor.

Sunt firme de asigurare care tin cont de toate sistemele de siguranta de la VOLVO si sa faca reduceri la polita de asigurare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista scaune cu piele ventilata, este chiar ok .

In service lucreaza oameni iar omul este supus greselii, orice om mai greseste.

Cred ca glumesti cu impozitul, cand o masina costa peste 60.ooo E tu mai intrebi de cat costa impozitul ?

BAD JOKE :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am intrebat de impozit, am crezut ca este un impozit f mare de 3-4000 lei, asa auzisem la TV anul trecut.

Eram speriat pentru ca la un asemenea impozit azi, va da-ti seama cine ar mai cumpara masina asta peste 5-6 ani de la mine.

In ritmul de evolutie al motoarelor actuale, preconizez ca in maxim 6-7 ani nu se vor mai fabrica motoare mai mari de 2 l; va dati seama ce impozite mari vor fi pt motoarele pt care azi se plateste aprox 1000 EUR.

Datorita acestui fapt, eu consider ca singurul minus al acestei masini este faptul ca nu pun pe ea un motor de 2 l si min 180 CP.

Asta ar fi realizabil daca s-ar modifica motorul D3 de 2l si 163 CP, pe care sa-l ridice la minim 180 CP si sa-l conecteze cu o cutie PowerShift pe care o au in portofoliu la alte modele.

Nu inteleg de ce nu folosesc aceasta cutie mai mult, pt ca este o cutie automata buna (echivalentul lui DSG) care ajuta motorul mai mult decat cea automata clasica.

In rest, inteleg din aceste discutii ca XC70 este o masina OK, cu un plus la capitolul siguranta (si datorita electronicelor si datorita constructiei structurii de rezistenta), dar dpdv al fiabilitatii nu este nici mai buna dar nici mai rea decat restul.

Totul tine de ceea ce iti place si cat esti dispus sa cheltui, dar imaginea pe care ti-o da o astfel de masina este greu de egalat de catre modele manelizate.

Revin.

M-am referit ca nu pun pe masina un motor de 2 l AWD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai s-o luam marunt:

123.000km (din care vreo 35.000 tractare de rulota 1300kg) si schimbate doar basculele pe fata (nu se mai schimba doar bucsele, se schimba bucse+bascule)

Cutie automata, motor D5/185CP.

Am mai schimbat o duza ceva pe la vreo 45.000 ca se decalibrase si a dat cu virgula la tester, eu nu sesizasem nimic neobisnuit.

In rest, apa paie si bataie, adica, service (reprezentanta), revizii la termen, uleiuri si motorina.

Pielea-super eleganta si de buna calitate.

4C-merita toti banii deoarece masina-i foarte inalta

Singurul inconvenient este consumul mai mare datorita 4x4 permanent.

In extraurban 6-8l% iar in oras 9-13%.

Daca ti-o poti permite, merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut!

Sunt nou pe acest forum si m-am inscris pentru ca cochetez cu ideea de a-mi lua un XC70 - SH an fabricatie dupa 2010. Ca buget maxim ar fi undeva pina in 20K euro. Si asa la 20K sunt cam sufocat. Am tot urmarit pe mobile.de si autoscout si am vazut ca sunt si pe la 14-15k insa la Km se invart undeva pe la 200.000. Habar n-am daca inseamna mult pentru aceasta marca sau nu. 

In prezent am un Passat din 2004 cu 225.000 de Km care as vrea sa-l vand pentru a-mi lua o masina mai tinara si cu Km mai putini. Alt motiv nu am pentru ca m-a multumit aceasta masina insa dupa cum v-am spus vreau ceva de 3-5 ani.

Sunt din Bv si un lucru foarte important este sa gasesti un mecanic bun care sa stie ce face . Poate obtin ceva informatii de la voi si in aceasta privinta.

Va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Cauta sa cumperi o masina cu istoric si cel mai sigur de la o reprezentanta.Poate fi cu ceva mai scumpa decit la restul dealeri-lor

 Generic vorbind o astfel de masina poate fi in regula si la 200oookm  insa daca o pastrezi vreo 100-150oookm ar fi bine sa o cumperi sub 100oookm rulaj intrucit astfel ai avea intretinerea ceva mai mica per total rulaj.Tot ce se vinde peste 200oookm de principiu si-a facut stagiul  in care costurile sint mai mici de intretinere.Totusi fiind un fier poate fi si o chestiune de loterie mai cu seama ca nu o cumperi precum una noua.

Nu ai inca masina si vrei mecanic ,logistica!!:)La  un buget de 20k crezi ca va trebui sa mergi la mecanic cu masina de indata ce ai cumparat-o pt altceva decit simpla revizie?

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebasem de mecanic ce se pricepe la Volvo si sa fie din zona mea , pentru ca la VW gasesti mai usor. Nu vreau sa intru pe mina vreunui `Dorel` daca voi avea nevoie si pe urma sa-mi pling in pumni.

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna flobv. La bugetul de care dispui poti sa iti iei o masina extraordinara. Eu am dat pe a mea, xc70 crosscountry din 2011 15.000 euro, am adus-o personal din Belgia. Iti recomand sa mergi tu si sa iti cumperi masina de afara, mai ales daca dispui de acest buget. Asa cum spun si colegii este important sa iei o masina la care sa cunosti istoricul de service. La acesti bani poti sa iti cumperi o masina f buna trebuie doar sa ai rabdare si sa cauti. Multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare , recent am facut si eu o achizitie , iti dau cateva sfaturi : cumpara prin volvo selekt (garantie 1 an in europa , km 100% reali , doar masini sub 150 000 km ) . 

Apoi daca iei geartronic (manuala nu cred ca este) sa o iei bine la puricat , e important sa aiba uleiul schimbat la cutie (pana in 100.000 km) in germania din cate am inteles de la o reprezentanta volvo (de pe langa Lindau) ei nu schimba uleiul la cutie ! (Cica asa se procedeaza in germania la toate rep)  . Am testat la ei un v60 awd geartronic 129 000km , si cutia mergea destul de prost (smucituri)

In franta am inteles ca schimba uleiul la cutie la 100 000 km . Incearca pe volvo selekt fr(cauta pe google) , sau pe leboncoin.fr 

Eu pesronal m-as ferii de masini din belgia sau germania (daca ai tester la tine , stii la ce sa te uiti , si ai timp si motorina de pierdut poate gasesti una buna si in germania )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut !

Va rog sa va expuneti parerile privind versiunile AWD si FWD. Am gasit diverse variante insa cele mai multe FWD find si usor mai ieftine decat AWD. Daca ar fi dupa mine avantajele ar fi pentru versiunile FWD iar pretul ar trebui sa fie mai ridicat pentru aceasta versiune si nu invers . Stiu ca la versiunile AWD consumul este usor mai ridicat cu aprox. 1l/100 km. 

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin asupra postului de mai sus si rectific cele scrise . Acum ma documentez pe net si observ ca AWD este mult superior FWD si DA isi merita banii. Faceam o mare confuzie in traducere si anume ca FWD= four wheel drive ( tractiune 4X4 cuplata manual ) si AWD ( all wheel drive ). Vad ca totusi FWD se traduce prin FRONT Wheel Drive deci tractiunea numai pe fata. 

Totusi va rog sa expuneti parerile asupra versiunilor. 

 

Edited by flobv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna tractiune PDC ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Awd-u (4x4) foloseste un sistem haldex (generatia 3 sau 4) diferentele le simti pe zapada , plecare pe umed in panta , noroi (suprafete alunecoase, si alte situatii in care te salveaza awd-u) eu zic ca merita un xc awd , altfel parca nu e xc . 

Tractiune pdc probabil se refera la faptul ca e un 4x4 temporar (nu permanent ) pentru detalii scrie haldex vs. Torsen pe google , si cauta pt ambele informatii pe wiki

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna tractiune PDC ?

Vezi ca de obicei inseamna Park Distance Control .....:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tarctiune cu parcare :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Pe masura ce ma documentez incep sa-mi pun multe alte intrebari !

Observ ca majoritatea XC70 AWD sar lejer de 20K de euro an de fabr. 2010-2012. Si cu toate astea cele mai multe nu au navigatie. Din punctul meu de vedere cred ca de 4x4 as avea nevoie pe timp de vara poate o data sau de 2 ori ( merg  pe malul Oltului la pescuit ) si cred ca iarna ar fi un avantaj destul de mare ( fac naveta la servici cca 12 KM ) desi drumul nu pune probleme , este in linie dreapta pe ocolitoare.

Versiunea FWD , este mai ieftina cu aprox. 2-3k de euro decat AWD si intervine si problema consumului mai mic fata de AWD. Dar totusi dupa cum spunea si Cristi cateva posturi mai sus , daca cumperi XC fara AWD atunci parca nu simti ca ai XC. Habar nu am , sunt diferente atat de mari intre ele ?

Poate posesorii de ambele versiuni isi vor spune parerile.

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

P.S. Din ce am citit pe un forum strain am inteles ca la AWD se impune o intertinere suplimentara fata de FWD ! Care e acea intertinere , acolo nu am aflat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am condus v60 awd / fwd (una dupa cealalta) si mare diferenta nu am observat pe drum uscat (la o intoarcere 180 fortata am simtit cum a intrat awd-u) si la o plecare mai serioasa (face un pic de polizor si se ridica mai tare de bot fwd-u) la consum nam vazut mare diferenta (niciuna... ) dar nu am urmarit acest aspect in detaliu . 

Pe zapada si pe ud sunt sigur ca se simte o mare diferenta (la plecare 110%) volvoul e mare greu(mai ales v70/ xc70) si avand cuplu mare , mai mult patineaza decat pleaca de pe loc (chiar si pe uscat) 

Recomandarea mea e: awd (nici n-as sta pe ganduri) 

Legat de costuri suplimentare , ar fii de schimbat uleiul in grup (nu este obligatorie , el teoretic e longlife) si nu poti opta pt cutie manuala (din cate stiu eu)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Eu am patit o treaba interesanta anul asta la ski, pe un drum asfaltat dar abrupt si cu multe viraje si plin de zapada, putine masini urcau, eu am reusit sa urc linistit si am fost nevoit sa fac si niste manevre de inainte/inapoi si nu am avut nici o emotie. Ciudat a fost ca am gasit pe drum un XC70 de belgia care nu reusea sa urce nici cum si nici prea familiarizat cu lanturile pe care voia sa le monteze nu era :) Cand m-am dus la el, scandalizat ca ne face modelul de ras, sa il ajut cu ceva, mi-a zis ca e cu tractiune fata si chiar nu reuseam sa urcam cu el, desi avea cauciucuri ok, cu lanturi si impins a reusit, dar e o diferenta enorma.

M-am amuzat ca omul imi spunea obsesiv cu o engleza panicata ca "It's a fake XC70 because it's not AWD" :)  :)  

Morala e ca pe masina asta daca vrei sa se comporte asa cum a fost ea gandita, si mai stai si in Bv (unde mai ninge din cand in cand) ar trebui sa fie 4x4, in caz contrar, e lafel de bun orice break mai mare (clasa E poate).

 

Spor

Edited by Andrei Nae

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now