Alecss

Neachitarea costurilor reparatiei de catre asigurator - ce pot face in aceasta situatie ?

52 posts in this topic

buna ziua .

in data de 23 aprilie 2011 mi.am gasit autoturismul marca volvo v50 avariat in fata porti.

in urma sesizarilor de la politie a fost gasit vinovatul care detinea rca omniasig ,am incercat sa imi repar masina pe rca-ul faptasului dar paguba de 11.000 euro nu era acoperita de rca.

am hotarat astfel sa imi repar masina prin regres deoarece detin casco la Euroins.Acestia din urma au aprobat intrarea in reparatie a autovehiculului la service-ul primus auto.Au trecut 3 luni de cand masina a intrat in reparati, este gata dar cei de la euroins nu au achitat costurile reparatiei

au trecut cele 15 zile calindaristice in care puteau sa achite.am fost la primus auto am vazut masina iar stopul care a fost inlocuit este intr-o stare jalnica (zgarieturi micute .mizeri si anumite pete in interiorul stopului) Ce as putea sa fac in aceasta situatie,opc ma poate ajuta ?

post-3139-0-28150900-1313008399_thumb.jp

Edited by aysel8993

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer adica ai belit o cateva luni fara misto.cum poti sa ti faci casco la euroinsssssssssssssss.tu nu sti cat de hoti is?eu am stat 6luni dupa rca lu altul pt euroins.altii au stat un an.a mai patit careva la fel cu casco la ei.4 ani de plata si fara avarii.o data a avut avarie de 12000lei...i a aprobat doar 5000 si cu piese sh.

fratieeeeeeee fugi de euroins.

ontopic:justitia nu te poate ajuta,ma refer la proces avocat.singura sansa ii sa faci plangere la CSA http://www.csa-isc.ro/ cam una pe saptamana.la mine la a3a m au sunat si au zis sa nu mai fac(aflasem ca seful mare de la euroins este ruda primara cu sefa de la CSA si le cotizeaza bani)dupa 6luni am primit banii.euroinsul si carpatica is hoti.in partea opusa este omniasigul care la 2 zile dupa finalizarea dosarului de rca a vinovatului mi a virat banii(politistul care mi a facut procesul verbal avea la fel paguba de 8luni la euroins neplatita).

si eu am fost la avocat si mi a zis ca nu ai sansa.opcul nu se baga.

intra de forma pe google si cauta euroins neplata...vei fi surprins.

dar 11mii oiro??????ce mama masii a stricat ala???

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am stiut ca sunt asa cei de la euroins....am aflat prea tarziu , dar avand in vedere ca e prin regres adica ei oricum isi recupereaza bani mai am o speranta acolo ca o sa pleteasca sper

dar in legatura cu stopul inlocuit care arata jalnic se poate face ceva ,eu am citit aici http://www.anpc.gov.ro/anpc/index.php?option=com_content&view=article&id=277:service-urile-auto-in-atentia-anpc&catid=23:comunicate-de-presa&Itemid=51 si ma gandeam ca se poate face ? sunt nou pe aici si nush cum si unde pot sa postez cateva poze ca sa vezi ce a stricat la masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! ma bag si eu: opc te ajuta doar daca esti persoana privata. daca ai cumva masina pe firma, nu te ajuta, te trimite in justitie.

demult, tare demult, csa te ajuta instant. acum...

parerea mea: citeste legea si respect-o! fa totul ca la carte si dupa expirarea termenelor din lege adreseaza-te justitiei indiferent de promisiunile unuia sau altuia. in justitie, ia un avocat si cere si pe masa (in lege sunt penalizari pentru fiecare zi de ne plata). chiar daca iti promite si mama directorului de la asig ca o sa plateasca si tu esti in a 21 zi de neplata (candva erau 20 limita in care sa efectueze plata - nu stiu daca mai e asa), mergi si fa plangerea in justitie si cere ce ti se cuvine (avocat, dauna, penalitati, daune morale pentru zile fara masina). doar in felul asta vei primi mai repede banii.

putin offtopic, cred ca la 11 mii de euro, mai bine luai banii ca sa o faci in regie proprie si vindeai masina. cu ce luai pe ea si cu banii primiti, luai alta! asta daca nu cumva era vre un s60 nou nout!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru modalitatea de reparatie de la primus poti face plangere la opc.pt ca euroinsu nu vireaza banii la primus ca apoi sa si recureze ei de la omniasig doar cu plangeri scuccesive la csa.ma gandesc ca serviceu nu ti da masina pana nu le intra banii in cont.

tot nu imi imaginez cum ai 11 oiro paguba in asa fel incat vinovatul sa poata pleca de la locul accidentului.si mai mult decat atat,primus repara masina incaseaza 11mii oiro si isi bate joc de reparatie prin farul de care te plangi.

ma mir ca au acceptat euroinsu sa faca reparatia de 11mii pt ca masina nu valoreaza atat,daca este v50 din 2005. ce valoare ai pe polita?

pozele le poti pune pe picassa si pui linkul aci.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nici o treaba OPC-ul cu asigurarile, se face plangere la CSA iar in functie de raspunsul de la CSA se alege calea corecta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie cam la 3 saptamani dupa cea de a 3a plangere la csa mi or bagat banii de la dauna totala.si dupa 3-4 zile mi or trimis scrisoare acasa ca s-a rezolvat.trecusera cam 4-5 luni de la accident

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai noroc si te rezolva Euroins-ul.

Totusi cam mult 11.000 E reparatia aia,parerea mea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu dar la ce preturi au ,am devizul pacat ca nu am cum sa il postez ..a valoarea pe polita este de 15.550 euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii bataie de batjocura.11 mii oiro.nu se vede in fata pe partea stanga ce i lovit.ma gandesc capota:care ma gandesc ca este indreptata nu schimbata,si posibil spoileru spart care ff posibil ca a mers reparat.sau schimbat 6-7sute oiro cu vopsire. la spate sa pui un 2500 schimbat ce i pacolo.sincer mai multe de 3500 maxxxxxx 4000oiro.mi se pare hotie pe fata.11mii.nu cunva ii 11mii lei?adica 2500oiro?nu cred ca este vro companie sa accepte un astftel de deviz la asemenea suma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

totul a fost schimbat ..nush daca stopul a fost nou la cum arata

lasa.mi un id ceva sa iti dau devizul sa vezi acolo

aa si inca ceva asta in legatura cu stopul - asta mi-au trimis ei astazi ...Stopul dreapta a fost curatat de acele mici particule ramase de la etansarea stopului ......este posibil sa faca asta fara ca stopul sa fie afectat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper sa rezolvi cat mai repede, sa plateasca asigurarile si sa te vezi cu masina acasa. Tine-te de capul lor - al astora de la asigurare

Si mie mi se pare cam mult 11.000 E... Dar ma rog, daca au acceptat...

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai tura-vura, din cate se vede din poze, daca numai asta este, nu are cum sa coste 11.000 de Euro. E imposibil. Ori a fost ceva afectat si pe la motor si nu stii tu, ori e ceva necurat. Ar trebui sa ai si tu o copie a constatarii facuta de asigurator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai tura-vura, din cate se vede din poze, daca numai asta este, nu are cum sa coste 11.000 de Euro. E imposibil. Ori a fost ceva afectat si pe la motor si nu stii tu, ori e ceva necurat. Ar trebui sa ai si tu o copie a constatarii facuta de asigurator.

Si eu am vrut sa zic ca ar fi ceva manareala la mijloc... La mine a fost lovit spatele - bara inlocuita, haion reparat (a fost foarte putin indoit) plus vopsit ambele si a costat 8600 RON in reprezentanta la Bucuresti. E drept ca a colegului nostru a fost putin atinsa si in fata, dar pana la 11.000 Euro e cale lunga.

Dar nu asta e important, ci sa se vada omul cu masina acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper sa rezolvi cat mai repede, sa plateasca asigurarile si sa te vezi cu masina acasa. Tine-te de capul lor - al astora de la asigurare

Si mie mi se pare cam mult 11.000 E... Dar ma rog, daca au acceptat...

sper sa ma vad cu masina acasa intr-un final ca de 4 luni m-am tot saturat

uite aici primul deviz estimativ http://cinemaonline.hi2.ro/fisierultau/download.php?file=752RA-018_BU_20224723_.pdf%20(1).pdf

referitor la ce mi-au zis ei azi ..ca stopul a fost curatat in interiorul lui ,din cate stiu eu stopul nu se desface ...???

ma insel ?

Edited by aysel8993

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Aripa Spate DR 2870,00" :machinegun:

Cum naiba sa coste atat o aripa?E placata cu aur african sau ce naiba?

Dupa o simpla cautare pe gugal rezulta asa :

-aripa spate stg/dr aprox 200 e pe original

-capota noua 360 e

..

Sincer sa fiu ,acolo se invart banii cu lopata nu gluma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Aripa Spate DR 2870,00" :machinegun:

Cum naiba sa coste atat o aripa?E placata cu aur african sau ce naiba?

Dupa o simpla cautare pe gugal rezulta asa :

-aripa spate stg/dr aprox 200 e pe original

-capota noua 360 e

..

Sincer sa fiu ,acolo se invart banii cu lopata nu gluma!

da asta e ..ideia e sa plateasca cei de la asigurare sa imi iau masina si nici sa nu mai aud de service primus auto

aripa spate dr vine cu tot cu geamul lateral probobil si din cauza asta e mai scump ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal pe tine nu ar trebui sa te intereseze sumele astea pe care le invart astia.pt asta ai casco.dar nu cred asa ceva ca o firma de asigurari vor accepta acel deviz de reparatii.far complet fata ma gandesc cu xenon de fabrica la 3300lei dar grilaaaaaaaaa 12mil sau capota si aripa la pret de o masina.ca sa nu mai zic de bara fata 32mil care ii doar un amarat de plastic.

omule manopera inlocuit aripa spate si reparat ce o fo de reparat 31mil??

normal asta ii devizu oficial dar nu cred ca anu asta iti vei vedea masina.deci cand o sa plateasca euroinsu suma aia....la pastile cailor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal pe mine m ar interesa cat e devizul. Altfel anul urmator iti face compania de asigurari un deviz la casco de mai platesti masina o data. Ma rog, vorbim ipotetic. Nu ca mi as mai face casco urnatorul an la o companie ca asta. Dar sa presupunem ca esti la una care se comporta corect si deconteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sper totusi sa o vad ,odata ce au acceptat ma gandesc ca odata si odata ori sa plateasca

ma rog momentan nu pot decat sa stau si sa astept cat o sa vad ....si asa din aprilie de cand a fost lovita si pana acum a trecut destul

doamne ajuta sa platesca odata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

adevarat ca pana la urma o sa o recuperezi.dar in lunile cat va sta la primus nu se va misca,va ploua,se caca porumbeii,praf mizerie ceea ce nu este bine pt masina.bateria sa te tina numa.unde o tin?ma gandesc ca nu in garaj.

pozele cu masina.

masina din fata a fost si ea avariata?la ce distanta ai lasat masina de aia din fata?

post-555-0-21199900-1313387443_thumb.jpg

post-555-0-86324000-1313387462_thumb.jpg

post-555-0-05657200-1313387473_thumb.jpg

post-555-0-95063800-1313387481_thumb.jpg

post-555-0-69292800-1313387492_thumb.jpg

post-555-0-79511300-1313387500_thumb.jpg

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now