alexandrubog

Nesimtire maxima la serviceul numit "la service"

35 posts in this topic

Exista un service in Bucuresti,prin Regie pentru care s a inventat cuvantul "nesimtire".Am trait multe experiente in care diferiti oameni in diferite situatii au incercat sa ma prosteasca si practic sa ma traga in piept cu banii dar ce am patit la acest service le a intrecut pe toate:

m am dus sa mi inlocuiesc 2 amortizoare spate si marele patron care pastoreste serviceul mi a cerut nici mai mult nici mai putin de 4 milioane ( 400 ron).Pentru cei care nu cunosc,o asemenea operatie dureaza fix 30 de minute cu tot cu demontatul rotilor .

Succes in afaceri in continuare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU stiu cum e in Bucuresti,dar eu am platit 300 ron pentru 4 telescoape.Montat+demontat+o sticla de vin :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat 70 de lei pe schimbatul amortizoarelor spate... poate chiar mai putin.

Dar si mie mi-au cerut la inceput o suma asemanatoare, cand au vazut ca e Volvo, m-au luat cu povesti cum ca ar fi complicat. Cand au vazut ca stiu sigur despre ce e vorba, au schimbat placa: "aaa... alea sunt simplu de schimbat".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 2 suruburi in afara de alea de la roata. La ce sa te duci la service?

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca omu nu se pricepe..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prost e cine da nu cine cere, nu prea gasesc sensul acestui topic, orice pravalie este libera sa-si puna ce adaos doreste .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce am zis eu ca n are voie,asta le am si urat la sfarsit,"afaceri bune in continuare"?Credeam ca aici impartasim impresii despre diferitele serviceuri...si impresia mea a fost ca acest service umbla dupa tunuri date unora care eventual nu se pricep,aviz necunoscatorilor,asta e tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prost e cine da nu cine cere, nu prea gasesc sensul acestui topic, orice pravalie este libera sa-si puna ce adaos doreste .

Nu e prost ala care cere, dar e cu siguranta nesimtit si merita taxat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

30 ron - inlocuire amortizoare spate S60, in Focsani. Mi s-a parut putin si am lasat 50 de ron. Operatiunea a durat cam 40 de minute, "la pas domol" :), ca mecanicul venise dupa pauza de masa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irina nu vreau sa te contrazic dar nu prea vad cum poti taxa pe cineva care nu se adreseaza masinilor Volvo, pretul este prohibitiv pt ca Marian nu vrea sa aiba la el prin service masini Volvo, chiar nu s-a prins nimeni de asta ? Ma mir .

Ia sa-l intrebi cat costa pt o masina VAG, sa vezi preturi modice .

Dorine am si eu o intrebare de Bula, la voi in Focsani chiria este 1 leu sau 2 lei ? Nu de alta dar cu 30 lei manopera trebuie sa faci cateva sute de masini pe luna ca sa poti plati salariile si chiria . Fie salariile sunt de 1 leu fie chiriile sunt de 2 lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane,Marian nu este ala care se batea cu pumnu'n piept ca face si drege diagnoza nu stiu de care si sa vina toate masinile volvo la el.

Acum nu mai vrea volvo.Daca nu vrea volvo poate spune la inceput clientului ca nu repara volvo si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, vorbind de chirii, sunt cam o treime din chiriile practicate la Bucuresti.

Un apartament de 3 camere la Bucuresti de inchiriaza cu 300 de euro/luna, in timp ce in Focsani discutam de 100 euro/luna (evident, nu in zone centrale).

Inteleg, desigur, ca intrebarea ta este retorica, insa nu e singurul exemplu pozitiv privitor la manopera auto, pe care pot sa ti-l dau.

La XC60-ul pe care l-ai "bibilit" si tu, saptamana trecuta am schimbat bascula-spate, amortizor si brat de fuzeta spate (toate rupte cu ocazia trecerii peste un bolovan), placute de frana (toate), facut unghi de fuga, schimbat 4 cauciucuri si echilibrat roti. Manopera pentru toate cele de mai sus s-a ridicat la 373 de ron, iar operatiunile au durat aproape 4 ore.

Nu fac apologia service-urilor din Focsani, multe sunt pocnitori si mereu m-am gandit cu neliniste la situatii in care pot sa dau de vreun mecanic care "nu stie dar se baga". Mie mi se par preturi corecte pentru nivelul (redus) al veniturilor majoritatii populatiei din zona si complexitatea (minora) a operatiunilor pe care le-au executat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai depinde si de mecanicul/service ul unde mergi.Daca mai stii si tu oleaca,e posibil sa scapi mai ieftin.

Sa facem o mica comparatie: care este pretul pentru schimbul de ulei ? aici ma refer la 5/6 l de ulei 10w40/0w30/.. + filtrul

Eu ultima data am platit 25 ron(Piatra Neamt).

Voi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca atunci cand spui acte te referi la factura/garantie,atunci raspunsul este NU.Cu acte costa 60 ron :))

Oricum,eu nu merg pe baza ca " ai factura,firma respectiva garanteaza pentru opratia facuta"..

Totusi,exista o posibilitate.Cumperi uleiul + filtru de ulei de la firma M si schimbul se face gratis.Eh,dai si tu de o bere(la mecanic) daca ai de gand sa mai treci pe acolo,altfel uita :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

d-aia sintem considerati asa cum sintem considerati : pentru ca , la noi, prost e ala care da. (citat din bogdan G , un "clasic" in viata)

ce seriozitate, ce respect fata de propria meserie, ce dorinta de a multumi clientul, nimic. totul se reduce la bani - si nu orice fel de bani - bani cistigati din pacalirea clientului.

cu oameni care cistiga bani din prostia altora nu vom ajunge niciodata la calitate. vom ajunge o tara plina de smecheri si fraieri. ("basesti" si "pulimea")

n-am vazut nici un comentariu referitor la seriozitate. pacat.

pacalim pe toti pe care-i putem pacali, si ne vaitam ca avem o tara plina de prosti si profitori...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiam eu ca fara acte...Tocmai de asta am intrebat. Pai, atunci, hai sa vorbim de preturi in mod compatibil. Nu vreau sa discut aici de faptul ca nimeni nu ar trebui sa fie fericit ca i s-a facut o lucrare fara acte. Caci asta inseamna mai putini bani pentru scolile unde invata copiii nostri, mai putini bani pentru pensiile bunicilor sau parintilor nostri, spitale fara cele necesare sau medici prost platiti si exemplele pot continua.

E vorba de faptul ca, atunci cand lucrezi legal, cu acte si taxe platite, nu poti sa fii atat de ieftin. E imposibil. Asadar, ne trebuie o unitate de comparare.

Eu unul, recunosc, am ales calea service-urilor autorizate, care imi dau factura, care platesc salarii, taxe, care dau de lucru si la altii. Tot asa lucrez si eu la firma pe care o detin, astfel incat nu vad de ce as plati ceva la negru. Continui sa cred ca daca toate firmele ( si cei fara firme 8) ) ar lucra astfel, ar fi mai bine pentru toata lumea.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facturi si chitante, pentru lucrarile de mai sus.

Daca nu ma credeti, pot sa le scanez si sa le postez pe forum.

In ambele cazuri piesele schimbate au fost noi si am nevoie de dovada montarii intr-un service autorizat, pentru a beneficia de garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facturi si chitante, pentru lucrarile de mai sus.

Daca nu ma credeti, pot sa le scanez si sa le postez pe forum.

In ambele cazuri piesele schimbate au fost noi si am nevoie de dovada montarii intr-un service autorizat, pentru a beneficia de garantie.

Atunci e mult mai ieftin la tine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Detonator dap ala e :D

@Lika eu am schimbat uleiul vineri la reprezentanta Volvo din Bucuresti (Primus Auto) si a costat 53 lei manopera . De obicei schimbam uleiul in curte si ba il mai varsam pe jos ba mai picuram, dupa care alergam tot Bucurestiul la o benzinarie care sa colecteze ulei uzat. Pentru ce sa ma mai chinui? Pt 53 lei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan nu ai de vopsit un gard?:D Nu de alta dar se mai coloreaza putin :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare dragi colegi,

Acum vad si eu ca exista acest topic si as vrea sa adaug si eu niste cuvinte.

In primul rand ma adresez domnului alexandrubog si as dori sa il intreb daca in afara pretului care a fost sau i s-a parut dumnealui mare a mai "beneficiat" si de alte tratamente rele la noi in service care sa il determine sa ne potretizeze cum a binevoit in primul post? Sunt convins ca la momentul respectiv a primit si o explicatie pentru pretul estimat dar se pare ca aceasta explicatie s-a pierdut pe parcurs. Masina ta vad ca e din 1996 si sunt sigur ca si acest lucru a cantarit in momentul in care ti-am dat pretul dar din acest punct si pana la a ne face nesimtiti cred eu ca mai e cale lunga. Daca ne-am fi apucat de ceva si ti-am fi spus la final ca te costa 400 de ron atunci puteai sa ne dai si foc la pravalie dar asa sa te superi pe noi dintr-o situatie ipotetica e putin cam mult nu crezi? Plus de asta pana sa scrii pe forum puteai sa imi zici mie " marele patron care pastoreste service-ul" ca nu iti convine pretul si atunci poate situatia ar fi fost alta.

Ca si infromare sunt multi colegi care vin si fie isi repara masinile fie cumpara piese de aici si sunt multumiti zic eu din moment ce mai revin si mai aduc si alti prieteni / cunostinte.

In alta oridinde de idei noi nu avem o experienta atat de mare pe masinile volvo mai ales pe modele ceva mai vechi pentru ca focusul nostru principal il constituie grupul VAG. Asta nu inseamna ca un Volvo nu este binevenit La Service ci doar ca e posibil ca o estimare data initial sa fie mai mare sau dupa caz mai mica decat pretul final al operatiunii. au fost colegi de pe forum care au platit mai mult la final sau care au primit banii inapoi sau nu au fost taxati in cazul in care reparatia a esuat sau nu a avut rezultatul scontat.

Sper sa nu mai fiti asa de axati pe scris pe forum si daca aveti ceva de spus sa stiti ca personal incurajez comunicarea face to face :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sunt convins ca la momentul respectiv a primit si o explicatie pentru pretul estimat dar se pare ca aceasta explicatie s-a pierdut pe parcurs. Masina ta vad ca e din 1996 si sunt sigur ca si acest lucru a cantarit in momentul in care ti-am dat pretul

Pai si care e explicatia ? Sa o auzim si noi.

Volvo 900 kombi am impresia ca are amortizoare normale si nu nivomat-uri, deci ar trebui sa fie banala schimbarea lor !

De ce ar avea importanta vechimea masinii ? E suspensie normala, nici pe departe la fel de complicata ca un A4 de ex >2000 unde ai nspe brate de schimbat si suruburi intepenite !

@alexandrubog - Ai amortizoare normale sau nivomat-uri ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ roberto

La momentul actual nu mai stiu ce exlpicatie a primit si de asemenea nu stiu daca pretul cerut de el a fost cu tot cu piese sau fara. Eu tind sa cred ca pretul furnizat a fost cu tot cu piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now