Catalin76

Discuri de frana S40

80 posts in this topic

Si daca mergi doar in oras, mai tin FIX 90k? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu franezi depasesti lejer 90.000 km

Eu daca nu gresesc prea tare n-am reusit niciodata sa tin mai mult de 60.000 km o pereche de discuri, ceva mai mult pe spate, numai OEM din cutie albastra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim. Și dacă mergi în oraș ce ? Dacă nu franezi agresiv țin mult și bine iar când spuneam că țin dublu mă refeream la o mașină condusă de aceiași persoana ce are același stil de condus.

@Maurice uzura discurilor tine de stilul de mers al fiecăruia. Totuși cam puțin 60k km iar eu vorbeam de un XC60 si e vorba de discurile pe spate. Cele pe fata acum sunt de schimbat si au 220 k km. Cele de spate au ținut mai puțin, cele originale au fost schimbate la 170 k km iar acum la 220k km trebuie schimbate din nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de trafic, cutie de viteze(manuala/automata), sofer, temperatura exterioara samd. Din punctul meu de vedere nu ai cum sa zici tin lejer 30/60/90k. 

Discurile se masoara la fiecare revizie, functie de asta poti aproxima cand sa le schimbi. Iar 170k cu discuri de fabrica poate, repet POATE doar daca a vazut numai autostrazi si nu mai mult de 2 seturi de placute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa cumpar si eu niste placute de frana. Singurele ATE pe care le gasesc le pot lua doar din Germania (AutoDoc) si dureaza ceva pana ajung (adica gasesc si aici, dar unde le gasesc au niste preturi de te intrebi daca nu s-a intalnit hotul cu prostul :) ).

Asa ca am de ales intre  Volvo_brake_pads_large.jpg de pe www.partsforvolvosonline.com      sau 

TRW la acelasi pret, de pe www.micksgarage.com. Numai ca la TRW scrie ceva de genul: 

Manufacturer Restriction: ATE.      

Aveti idee ce inseamna asta? Adica nu e bine sa pun TRW daca am sistem ATE pe masina? Ideea e ca habar nu am ce sistem am. In cazul asta ma gandesc sa le iau pe primele. 

 

Ma puteti ajuta cu o parere? Multumesc.

NewPicture141.bmp

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now