Alecss

achizitionare parbriz ?

114 posts in this topic

Vreau sa rectific ceva am curatat parbrizul cu o carpa cu care imi stersesem bordul cu silicon și azi dupa 2000 + km am prins soare din fata sa observ (folosit-am ochelari de soare polarizati), decii posibil sa nu reflecte noaptea aiurea, scuze de neintelegere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu s80 are NordGlass din 2006 (cel putin atunci este fabricat parbrizul). Ce pot sa spun...cand e soare sunt multe ciupituri, puncticele, etc care se vad. In schimb este foarte rezistent...am luat multe pietre in el si a refuzat sa se sparga. Chiar eram suparat ca nu s-a crapat...asta pe vremea cand aveam casco. Urmele de la stergatoare se vad putin...dar tind sa cred ca acest parbriz are lejer 150 000 km de ROMANIA.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stupid question:

Cand spunem CU SENZOR ,ne referim la faptul ca parbrizul vine cu senzorul inclus,sau cu forma pentru senzor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se refera la cele care au forma pentru senzor.Senzorul aflandu-se in capacul de la oglinda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham...Ma gandesc si eu sa il schimb pentru ca pe timp de noapte ma cam chinuie farurile celorlalti....

 

Apropo:s-a dus dracu cautarea pe un FORUM specific ( adica doar pe S40/V50)  sau nu gasesc eu optiunea?

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge.Dai din orice la cautare in Acest topic sau Acest forum si dai cuvantul cautat

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fuyao si atat cumparat de unde trebuie nu sare de 650 lei si e la fel ca ala de 1700+ TVA de-ti place tie sa-l spargi pe centura . :D

Cat costa oficial la Primus sa lipesti un parbriz ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc ca la un service autorizat se lipesc parbrize. Odata crapat, se recomanda inlocuirea. Sau te referi chiar la inlocuire?

 

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate se referă chiar la refacerea lipiturii/prinderii parbrizului pe caroserie. Probabil atunci cand ploua intra apa pe la parbriz, problema care am mai auzit-o la S40/V50 si nu numai.

Alexz, daca te referi la operatiunea mentionata mai sus, banuiesc ca Primus nu face așa ceva, iar la un centru de parbrize nimeni nu iti garantează ca nu se va sparge parbrizul la demontare.

O zi buna.

 

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi dimineață am observat o crăpătură în parbriz de vreo 7 cm. Nu știu cum a apărut. Nu se văd semne ca ar fi lovit de ceva. Poate vreo torsiune de la vreo groapă...

Cum ar fi mai bine să procedez:

Să încerc o sigilare dat fiind dimensiunea crăpăturii?

Sau să încep demersuri ptr unul nou?

Trimis de pe al meu V1_Viper_E folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, enyl a spus:

Azi dimineață am observat o crăpătură în parbriz de vreo 7 cm. Nu știu cum a apărut. Nu se văd semne ca ar fi lovit de ceva. Poate vreo torsiune de la vreo groapă...

Cum ar fi mai bine să procedez:

Să încerc o sigilare dat fiind dimensiunea crăpăturii?

Sau să încep demersuri ptr unul nou?

Trimis de pe al meu V1_Viper_E folosind Tapatalk

Eu am o crapatura de circa 10 cm , in partea din stanga jos a parbrizului si am reusit sa ii fac o gaura si sa il opresc am zis ca la primara o sa il schimb si eu dar pana atunci , merge si asa ...

 

Later Edit : daca vrei pot sa ii fac o poza maine si sa iti trimit sa vezi cum arata ? 

 

 

Edited by Marian Sabou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aș da o fugă la AGER să văd ce îi pot face. Principiul am văzut ca este cam același. Un orificiu care să stopeze fisurarea. Apoi umplerea cu nu știu ce rășină.

Trimis de pe al meu V1_Viper_E folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 minut, enyl a spus:

Aș da o fugă la AGER să văd ce îi pot face. Principiul am văzut ca este cam același. Un orificiu care să stopeze fisurarea. Apoi umplerea cu nu știu ce rășină.

Trimis de pe al meu V1_Viper_E folosind Tapatalk

Exact la fel mio facut si mie .. a costat in jur de 25 de lei daca imi aduc bine deaminte , fisura a aparut cred ca in urma unui canal . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Later Edit : daca vrei pot sa ii fac o poza maine si sa iti trimit sa vezi cum arata ? 

 

 

Mulțumesc, dar mă duc indiferent de cum va arăta .

Important este să țină până fac rost de unul nou.

Trimis de pe al meu V1_Viper_E folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now