Matrixxx

O intrebare - taxa poluare

26 posts in this topic

http://www.ghidtrans...-taxa-auto.html

Am de gind sa-mi iau (de distractie) un renault 5, destul de tunat. Nu gasesc insa nimic sigur daca trebuie sau nu sa platesc panarama asta de taxa poluare - care a fost aprobata in august. Nu am gasit-o in Monitorul oficial, poate nu stiu eu unde sa caut...

Masina e inscrisa in romania, a avut (din cite stiu) un singur proprietar care a facut doar un act de vinzare/cumparare cu un pusti (vecin, pe care-l cunoste) dar acesta a circulat cu talonul...mosului. A scos fisa fiscala cu stampila. a facut ieri cerificarea la RAR, itp-ul e pina in 2013, etc.

Am intrebat pe cei care au cumparat de curind masini (adica septembrie/octombrie) si mi-au spus ca nu au platit nici o taxa.

Insa peste tot internetul dau de aceasta taxa ! Masina fiind non-euro nici daca mi-o doneaza nu o iau - daca trebuie sa platesc stupizenia asta de taxa "retroactiva". Nici macar nu am gasit un nr. de telefon unde pot afla SIGUR aceasta informatie.

Daca stie cineva concret, va rog - putin ajutor :smile: Luni ar trebui sa ma duc la inmatriculari in Pipera...

http://www.fin.ro/articol_67318/noua-taxa-auto-de-poluare-la-un-pas-sa-fie-aprobata-de-senat.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

A facut senatul "pasul"? N-am auzit sa-l fi facut, ar fi vuit toate tv-urile/radiourile/internetul! In plus, daca te uiti pe site-ul ANAF, tot vechiul calculator de taxe e prezentat (2011).

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cite stiu eu, in momentul actual " Legea privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule" se afla la camera deputatilor dupa ce a fost aprobata de senat.

deci inca nu este promulgata. daca te grabesti sa faci actele inainte de 1 noiembrie (oricum, cit mai repede posibil), scapi de taxa. asta doar daca masina este deja inmatriculata.

nu se stie cit de repede va fi aprobata aceasta lege sau daca va fi "impinsa" ca ordonanta de urgenta de guvern, deci rapiditatea conteaza mult in cazul asta...

ps asta e un sfat pentru toti cei care au intentia sa vinda/cumpere masini inmatriculate in romania inainte de 2007 si care nu au taxa platita. GRABITI-VA !

ps2 felicitari pentru alegerea facuta ! n-o sa-ti para rau !

la 950 kg si , probabil 200+ cp, R5-ul e o racheta de buzunar ! se poate pune pe ea si motor de 1.7l dus la 250+ , mama, mama.

asta e masina pe care am invatat sa iau curbe, o bestie !!!

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

De platit, se plateste dar pe actuala lege iti poti recupera banii cu o actiune in instanta. Grabeste-te!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,(daca nu am postat unde trebuie rog un admin sa mute postul,multam)

de curand am imatriculat o masina mai exact la inceputul lui octombrie, acum as vrea sa recuperez taxa.. ce ziceti renteza?adica sa nu ma duce cheltuielile peste taxa ca nu mai fac nimic....taxa fiind de 2000 lei...

va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm... pentru 2.000 de lei sa deschizi actiune in instanta... eu zic ca nu renteaza timpul pierdut si cheltuielile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, eu am deschis pentru 1600 de lei. Sunt banii lui si sunt luati pe nedrept de statul roman, iar unora dintre noi chiar nu ne gem cardurile de bani. Personal ii sustin 100% cauza. El trebuie sa-si faca singur calculele daca se reprezinta singur, si daca iese pe plus, go.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, eu am deschis pentru 1600 de lei.

Si i-ai primit de la statul roman inapoi ???

Ar fi bine de precizat cat te-a costat actiunea (financiar si timp pierdut).

Tare sunt curios.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

in primul rand multumesc Alex.

dupa ample cautari am gasit asa:

1)scoterea/solitarea unui duplicat al dosarului de imatriculare... se zice ca dureaza pana la 20 zile.

2)se formuleaza o cerere de returnare a taxei la administratia financiara unde sa platit aceasta... la care mai mult ca sigur vei primii un raspuns negativ..

pasul 3)se formuleaza o plangere imptriva refuzului la tribulanul de care aparti...

costurile nu ar fi foarte mari daca fac treaba asta pe barba mea...sau cu avocat care imi ia 100e fara tva pe reprezentare + 10% din suma recuperata... toata tarasenia poate dura pana la 2 ani... acum intrebarea e...renteaza?astept pareri... dar fara cearta:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Makedon, vezi ca la pasul doi indicat de tine, cererea respectiva se intituleaza procedura prealabila si daca nu o indeplinesti (nu conteaza raspunsul dat de catre AFP) judecatorul iti va respinge actiunea inaintata instantei "din picioare".

Ulterior iti inregistrezi actiunea formulata in Contencios Administrativ si depui asa :

1. Copie dupa cartea de identitate a proprietarului.

2. Copie cartea de identitate a masinii emisa de Registrul Auto Roman.

3. Copie certificatul de inmatriculare emis de Statul Roman

4. Copie dupa factura sau contract de vanzare/cumparare prin care se demonstreaza provenienta masinii.

5. Copie dupa actele masinii din strainatate

6. Copie dupa decizia de calcul si dupa referatul de calcul emis de Administratiei Finantelor Publice.

7. Copie dupa chitanta cu care a fost achitata taxa de prima inmatriculare/poluare.

Binenteles depui si actiunea scrisa de tine, (desi de preferinta ar fi sa o redacteze un avocat), apoi taxa judiciara de timbru (de 40 lei) si timbru judiciar (altfel ti se respinge ca netimbrata actiunea), etc, etc.

Cel mai bine ar fi sa iei legatura cu una din " sutanele negre" si sa vezi cat iti va cere pentru toata tarasenia. De regula, un avocat percepe undeva la 10% din suma necesar a fi recuperata, nu mai mult. Daca ai "norocul" sa dai peste o "sutana neagra" aflata in declin bugetar, risti sa platesti in plus.

Intreaba-i si vezi cat ti se cere; ulterior iti faci calcule daca merita sau nu o actiune in Instanta.

Eu zic ca merita sa o faci, pentru ca e vorba de banii tai dati aiurea pe povesti impachetate frumos de catre Stat. De pierdut pierzi eventual taxa de timbru, onorariul avocatial si timpul alocat plimbarilor pe la diversele institutii pentru obtinerea unora din inscrisuri si/sau alte asemenea.

Din cate stiu, exista si avocati membrii au formului, sa vedem ce zic si ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10% din 1600 lei fac in orice variante 160 de lei.

Pentru banii astia gasesti avocat sa faca tot ce ai scris mai sus ??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti si pentru mai putin.

Am un amic jurist, care a strans in jur de 20 de procese active, pentru sume de la 500 pana la 25000ron. Costurile pentru cel care da in judecata sunt de neglijat.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ AdiP in problemele mele de expimare(adica din prostie) nu am precizat toata documentatia aia...le am pe toate, si am si cererea/actiunea aia scrisa de un nene care stie cu astea... mai taziu o sa pun modelul si aici ca poate cine stie mai au si altii nevoie.. eu m-am decis sa fac toata treaba(mai putin redactarea acele cereri) singur...

Rezulatatele le voi posta aici.. pana atunci orice sfat, parere e binevenita.

Multumesc.

Edited by makedon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si i-ai primit de la statul roman inapoi ???

Ar fi bine de precizat cat te-a costat actiunea (financiar si timp pierdut).

Tare sunt curios.

Nu i-am primit... ideea e sa nu ii dau ! :) E vorba de contestarea unui PV de amenda (de 1600RON) pt. parcarea pe locul cuiva, care nu era marcat mai mult decat cum sunt marcate cele de la supermarket (nicio tablita, nicio cifra pe asfalt). N-am detaliat pt. ca era offtopic, ideea este nu de suma ci de respectarea legii. Datul in judecata pt. contestarea unui PV nu costa nimic. Deci... n-am cheltuit nimic, iar termenul il am pe 7 Nov, va anunt atunci ce si cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu i-am primit... ideea e sa nu ii dau ! :smile: E vorba de contestarea unui PV de amenda (de 1600RON) pt. parcarea pe locul cuiva, care nu era marcat mai mult decat cum sunt marcate cele de la supermarket (nicio tablita, nicio cifra pe asfalt). N-am detaliat pt. ca era offtopic, ideea este nu de suma ci de respectarea legii. Datul in judecata pt. contestarea unui PV nu costa nimic. Deci... n-am cheltuit nimic, iar termenul il am pe 7 Nov, va anunt atunci ce si cum.

MULT NOROC!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Senat s-a adoptat noua forma a taxei de poluare.

"""Proiectul adoptat de Senat prevede reducerea taxei cu pana la 25%, dar si plata acesteia pentru masinile inmatriculate inainte de 2007, pentru care nu a fost achitata o astfel de taxa.

Taxa de poluare va fi platita o singura data, atat pentru autovehiculele noi sau second-hand inmatriculate pentru prima data in Romania, indiferent daca autovehiculul este produs in tara sau strainatate, cat si pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007 pentru care nu a fost platita o astfel de taxa.

Pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitata la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, in cazul instrainarii acestora, dupa ce intra in vigoare noua lege,

Taxa pentru emisii poluante este calculata, in noua forma, pe baza unor "criterii obiective":

–► tipul monitorizarii, capacitatea cilindrica, emisia de dioxid de carbon, norma de poluare si deprecierea autoturismului """".

Sa vedem ce scoruri vor fi conform acestor criterii obiective! :smile: sau :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

si sa vezi cite masini inmatriculate in ro,vor fi "vindute" fara sa se intocmeasca acte de vinzare cumparare

si ala o va "vinde "mai departe ,si tot asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Senat s-a adoptat noua forma a taxei de poluare.

Pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitata la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, in cazul instrainarii acestora, dupa ce intra in vigoare noua lege,

Ce sa intelegem din acest text ? Ca, daca am masina cumparata si inmatriculata inainte de 2007, pentru care nu s-a platit aceasta taxa, voi plati doar cand o vand ? Adica, daca nu o vand, nu platesc ? Mai aiurea nici ca se putea. Inseamna ca poti sa poluezi cat poftesti, daca nu vinzi masina, nu platesti taxa ! Astia au nevoie de o taxa pe prostie, zau asa...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu platesti tu, plateste ala care o cumpara de la tine, ca si cum ar fi cumparat-o din afara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cea mai idioata lege data de vreun guvern post decembrist si este inrudita cu una din legile statului New York, lege care spune asa: "The penalty for jumping off a building is death."

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

off

zice ca a aparut un nou drog

nu stiu daca sa-l legalzeze sau nu

nu provoaca dependenta

se poate lua o singura data- provoaca moartea ,nu dependenta

eu as fi de acord sa-i dea drumul legal pe piata,sa fie de vinzare la supermarcato

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva idee cat e taxa la un S40 din 2003, 1.9, 115 cp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre 1300 si 1600E in functie de data primei inmatriculari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now