feraru3333

topic la biiiiiiizzzzzzzzzzzzaaaaaaaaaaaaaa

1,100 posts in this topic

@mid Firma de ...rent a car

Nu stiu sa fie asa mare tupeu la o firma de rent a car care iti confirma rezervare de clasa gelaende/lux unde ti se pot cere si 2 carduri si iti ofera masina de clasa compact! Eu am luat de la Buchbinder luna trecuta, facusem rezervare pt 2 zile pe clasa compact si dupa ce m-a anuntat la ghiseu ca mi se ofera o Dacia Duster am spus ca vreau o masina bavareza pentru ca sunt in Bavaria.Mi-au dat un X1 pentru o diferenta de 10 euro/zi insa mi-au blocat de pe card 1000 euro pentru 10 zile. Scumpa Bavaria! La predare tipa care mi-a facut check-out era bulversata, nu intelegea cum mi-au dat X1, o masina identica cu cea primita de catre miine fiind ''disparuta'' de vreo 3 saptamani in Romania! Ghinion!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca se ridica si sus , si isi face si treaba foarte bine ! Eee :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu sa fie asa mare tupeu la o firma de rent a car care iti confirma rezervare de clasa gelaende/lux unde ti se pot cere si 2 carduri si iti ofera masina de clasa compact! Eu am luat de la Buchbinder luna trecuta, facusem rezervare pt 2 zile pe clasa compact si dupa ce m-a anuntat la ghiseu ca mi se ofera o Dacia Duster am spus ca vreau o masina bavareza pentru ca sunt in Bavaria.Mi-au dat un X1 pentru o diferenta de 10 euro/zi insa mi-au blocat de pe card 1000 euro pentru 10 zile. Scumpa Bavaria! La predare tipa care mi-a facut check-out era bulversata, nu intelegea cum mi-au dat X1, o masina identica cu cea primita de catre miine fiind ''disparuta'' de vreo 3 saptamani in Romania! Ghinion!

post-681-0-40065300-1426538620_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mid-ule data viitoare sa le spui ca esti tigan, ca nu exista tara a lor, deci nu ai unde sa fugi cu masina :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu sa fie asa mare tupeu la o firma de rent a car care iti confirma rezervare de clasa gelaende/lux unde ti se pot cere si 2 carduri si iti ofera masina de clasa compact! Eu am luat de la Buchbinder luna trecuta, facusem rezervare pt 2 zile pe clasa compact si dupa ce m-a anuntat la ghiseu ca mi se ofera o Dacia Duster am spus ca vreau o masina bavareza pentru ca sunt in Bavaria.Mi-au dat un X1 pentru o diferenta de 10 euro/zi insa mi-au blocat de pe card 1000 euro pentru 10 zile. Scumpa Bavaria! La predare tipa care mi-a facut check-out era bulversata, nu intelegea cum mi-au dat X1, o masina identica cu cea primita de catre miine fiind ''disparuta'' de vreo 3 saptamani in Romania! Ghinion!

Man, Bavaria e bavaria, irlanda e alta prastie. 26 de ani sa ai, carte de credit si primesti orice masina vrei. Au blocat cumva de pe cardul de credit 360€ dar pt ca le-am dus folzpagănu inapoi cu plinul facut am platit 150€ pt 5 zile si fara limita de km, adica eftin ca braga. Pe mine ma doare ca in loc sa ma plimb cu v60 sau xc90 m-am plimbat cu troşcoleta aia.

Poate la a ta! A mea, la două clicuri, blochează complet roţile spate. Da' io mi-o întreţin, nu-mi bat joc. ;D

Şi, în plus, sunt nişte fenomene care trebuie înţelese şi pe care eu le-am mai explicat, dar văd că degeaba: :slap:

No amu si tu. Stai ca incet le facem pe toate. Daca asa am luat-o eu ce sa-i fac?

Acum ma doare ca nu stiu mnezău pocane pe față. Da si cand ma bag in ea, o fac mai buna ca ta:))))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca s-o faci mai bună ca a mea, trebuie să o faci cu grijă la fiecare detaliu şi la fiecare milimetru şi - cel mai important - trebuie să o faci tu, nu service-urile. Alea n-au suflet.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poftiti la marmelada!!!!

Victima: Audi TT, 130.000 km fara sa scimbe uleiul

post-259-0-82728100-1427177436_thumb.jpg

post-259-0-19576200-1427177441_thumb.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum bine comenta unul pe facebook la acest articol, "ar fi dat compania de uleiuri" in judecata ptr ca si-a pierdut proprietatile de lubrifiere intr-un anumit timp si pana la 1 milion de km :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci maxim 100 000 de Km se poate merge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci maxim 100 000 de Km se poate merge

Ce? Era o gluma, sau vorbeai serios?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din povesti ce am prins ca la 3000 km completa 1l ulei ceea ce facea ca uleiul sa fie tot timpul fresh.

N-am vazut motoare multe la viata mea dar motor mai terci ca asta nu exista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ramane problema filtrului , daca il pierdea si pe ala la 5000 km , era perfect :D

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a luat dupa eticheta uleiul pe care probabil scria Long Life, in acest fel testand viata motorului :D

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce? Era o gluma, sau vorbeai serios?

Gluma pentru cei care cred in schimburi normale la 20-30 de mii de km. Eu daca prind 8000 fara sa schimb uleiul am cosmaruri noaptea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gluma pentru cei care cred in schimburi normale la 20-30 de mii de km. Eu daca prind 8000 fara sa schimb uleiul am cosmaruri noaptea

Eu am avut masini la care am schimbat uleiul la 25000km si nu a avut nimic motorul (motor diesel)

La Volvo nu am avut curajul sa las uleiul mai mult de 10000km

Sent from my iPhone

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gluma pentru cei care cred in schimburi normale la 20-30 de mii de km. Eu daca prind 8000 fara sa schimb uleiul am cosmaruri noaptea

NU este gluma ,este realitate si iti spun din experienta.Primul schimb a fost dus la ~22oookm iar al doilea ceva mai jos.Primul cu OEM iar al doilea cu Castrol,al treilea cu Aral .Masina fiind "tractor" D5/2008 care inca functioneaza bine ,acolo unde este :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

aral ?? In carticica scrie asa 31k castrol slx , 55.1 k castrol slx , apoi senzor dpf (dupa asta presupun ca ai bagat aralul) apoi a trecut la mine la 78 k unde a primit castrol , 90k oem , 108 oem , si acum are 125 (imd urmeaza schimbul ulei + filtre + caucioace vara)

Acum la v70 le-am dus la 15 k + de fiecare data (niciodata 0 30)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...

OEM a fost ,la 31k.Initial doream Castrol insa am inceput cu dreptul. :smile: NU am mai facut adnotari. dupa schimbul 2 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, e foarte bun Aralul, să ştii. De fapt, Aralul şi Castrolul sunt ambele BP, daci s-ar putea să fie acelaşi lucru. Am mai spus-o de câteva ori, dar eu spun, eu aud... să nu mai spun că nici nu trebuie să o spun, oricine şi-ar putea da seama după un search nu mai cronofag de-un minut...

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim am citit opiniile tale despre aral ! dar ulterior tu ai folosit oem ... deci ?!

Pe cutie scrie clar 30k / 1 an , eu majoritatea km ii fac pe autostrada/ drum national . vreo 2000 , din 18 000

Nu merg la reprezentanta pt ulei , ma costa 550 lei + filtre ulei / aer le schimb intr-o ora .... eu zic ca merita oem .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut să pun şi eu OEM o dată, să văd cum e. Şi nu simt nicio îmbunătăţire faţă de Aral/Castrol. Aproape că aş spune "din contră"...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

BMW X4 cu sigla de Mercedes - L-au copiat astia in proportie de 90%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma distreaza bolovanii aia de la inceput , cand se strica frana de mana electrica e numai bun un bolovan sa nu mearga masina pe alee singura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now