feraru3333

topic la biiiiiiizzzzzzzzzzzzaaaaaaaaaaaaaa

1,100 posts in this topic

Pe anvelope run flat se pot monta senzori de presiune (TPMS) ?

Sper ca nu ai RF pe C30!!! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal, anvelopele Run Flat se monteaza numai cu senzori, ca altfel nu sti ca faci pana. Am un prieten care a montat anvelope RF pe jante fara senzori si a mers pe pana pana s-a taiat anvelopa 20 cm si a inceput sa faca zgomot

La masinile noi nu mai este obligatoriu sa ai TPMS pe run flat (asa a si venit din fabrica, anvelope de vara cu TPMS si de iarna fara)...cand aveam type R cei de la reprezentanta mi-au spus ca sunt obligatorii senzorii pentru ca exista riscul sa zboare anvelopa de pe janta daca abordezi virajele cu viteza mare...inteleg ca merg pusi senzori

Merci

Sper ca nu ai RF pe C30!!! :smile:

Nu, dar cred ca @trancenergy are :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai bre', cum a venit cu anvelope de vara cu senzori si de iarna fara? Senzorii se monteaza pe janta! De fapt sunt niste valve cu senzori, care se monteaza in locul valvelor clasice. Poate masina are roti de iarna separat, fara senzori. Ca daca schimbi doar anvelopele, senzorii raman pe jante si functioneaza si cu anvelope RF si cu anvelope normale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, jante separate...am gasit si se pot monta.....eu credeam ca anvelopa run flat este compartimentata si camerelenu comunica intre ele, dar e o prostie :)

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, jante separate

Si rotile de iarna au tot anvelope run flat? Nu cumva au anvelope normale? Si daca rotile de iarna nu au senzori, nu-ti da eroare ca nu ai presiunea corespunzatoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si rotile de iarna au tot anvelope run flat? Nu cumva au anvelope normale? Si daca rotile de iarna nu au senzori, nu-ti da eroare ca nu ai presiunea corespunzatoare?

doar cele de iarna sunt run flat

cele de vara nu sunt si au senzori tpms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce este asa! Senzorii se pot monta pe ambele tipuri de anvelope, ca vezi in permanenta presiunea din anvelope. Insa la cele runflat stiam ca este obligatoriu sa ai senzori, pentru ca la o pana, roata nu se lasa, nu face zgomot si mergi asa cu ea 3-400 de km (poti merge si cu viteze mari), pana se taie anvelopa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, mi-au confirmat ca se pot pune si pe run flat

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti se cred mecanici ;D ;D ;D:

cristyan186

Incepator

st.png

Data inscrierii: 26-09-2011

Locatie: bucurestiMotorizare : 1,5dci

Varsta: 28

Posturi: 2Membru :

[Incepator]

icon1.gif

salutare am stie cineva ce sa imi zica?am schimbat uleiul la masina numai ca in loc sa il scot pe ala din motor l-am scos pe ala din cutie,si am mai adaugat 4 litri peste ceilalti 4,am plecat la ploiesti din bucuresti si a inceput sa fluiere treapta a 5-a asa mi-am dat seama ca gresisem am ajuns acasa am scos uleiu din motor am pus 4 litri si am bagat si in cutie 2,7-2,8 litri.intrebarea este masina merge nu se mai aude e posibil sa cada cutia in timp sau motoru ceva dat fiind ca mi-a aruncat ulei pe la turbina asta ce am vazut eu...astept raspuns

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andule ....asta e bâză ma gandesc :smile:

Nu cred. Am un vecin care a facut acelasi lucru la un VW Tiguan. Din pacate vecinu a distrus cutia

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Din pacate vecinu a distrus cutia

Eu as zice ca din fericire. Nu o merita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai bre', cum a venit cu anvelope de vara cu senzori si de iarna fara? Senzorii se monteaza pe janta! De fapt sunt niste valve cu senzori, care se monteaza in locul valvelor clasice. Poate masina are roti de iarna separat, fara senzori. Ca daca schimbi doar anvelopele, senzorii raman pe jante si functioneaza si cu anvelope RF si cu anvelope normale

Off topic !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bubuleeee, ai net sau ai rupt lantul de ai aparut online ? :D

@Ionutz, de aia e misto BMW-ul, "citeste" pana fix de pe abs si nu ai nevoie de nici un senzor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bubuleeee, ai net sau ai rupt lantul de ai aparut online ? :D

@Ionutz, de aia e misto BMW-ul, "citeste" pana fix de pe abs si nu ai nevoie de nici un senzor .

Bubuleeeee ...inca mai vomit ...dar cu siguranta , cand voi termina , o sa ma simt mai bine !

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

" La suptura cea de supt / De copil de dedesupt / De copilul de deasupra / UPRA UPRA UPRA UPRA ! "

Tot asa s`asa ...mult ne-om ingrasa !

gott-nytt.jpg

Edited by alinbuga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu doar soarele rasare dinspre ei, dar si sperantele noastre pentru masini mai frumoase, mai fiabile, mai trendy...

Gott nytt år! sau altfel spus : 新年快樂!

post-677-0-20245300-1424358349_thumb.jpg

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vine fara motoras, cand il cumperi de la magazin. Insa nu mi se pare ieftin. Eu am vandut cu 100 de euro 2 faruri impecabile, fara nici un defect. Aratau exact ca unele noi si aveau si motorase si becuri :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care este diferenta intre ele? Si oricum nu este model 2005, cum scrie in anunt. Este 2001-2004

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum nu e 2005 , asa nu a fost nici montat pe masina :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur heim ca nu mai ai probleme cu farurile :D sa fie intr-un ceas bun si sa tina macar 600 k km :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut "accidentu" Renault Modus cu Volvo 945... renou face pilaf pe volvo... si comenteaza unu dedesubt: "Prefer sa mor intr-n volvo decat sa supravietuiesc intr-un renault" hahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now