iulirx

Stiri de interes general

46 posts in this topic

Am dat si eu testul asta anul trecut in ianuarie! Intrebarile sunt usoare si daca nu iei examenul, poti sa-l dai din saptamana in saptamana :)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platesti vre-o taxa pentru acest examen ? Cit e ? Cind poti sa-l dai cel mai devreme (considerind ca azi mi-a luat permisul si mai am , sa zicem, 5 zile dovada)

Ps. Nu mi-a luat nimeni permisul, era un exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu parca nu am platit nimic! Dupa ce expira dovada dai examenul! Daca dovada a expirat pe 14.03.2012 si ai promovat la test, peste 30 zile, adica pe data de 14.04.2012 ai permisul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu,am dat examenul dupa o luna de la ziua in care am ramas fara el si apoi intr-o saptamana l-am primit inapoi.

Am incercat recuperarea imediat dupa examinare dar nu s-a putut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu,am dat examenul dupa o luna de la ziua in care am ramas fara el si apoi intr-o saptamana l-am primit inapoi.

Am incercat recuperarea imediat dupa examinare dar nu s-a putut.

Cand ai dat examenul Dani?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 2008,172km/h in drum spre Mangalia.

Permisul luat pe loc.Revenit la proprietar dupa o luna si o saptamana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata ceva ce ne va face viata mai usoara si un condus mai sigur : Lumini de drum inteligente

Sint curios cit de repede vor face ceva asemanator si ceilalti constructori de autovehicole pentru ca este intr-adevar ceva extrem de util noaptea pentru toti soferii ! (inclusiv pentru cei care nu au autoturismul dotat cu asa ceva)

trafic din fata : si ...cu lumini inteligente

trafic in acelasi sens : si...cu lumini inteligente

care sint diferentele dintre cauciucurile ieftine si cele scumpe ?

configurator jante oz, borbet,fondmetal,sparco

(daca se considera ca este publicitate, desi nu am intentia de a face asa ceva, se poate sterge linkul)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce tare asta cu luminile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

OMV Petrom schimba, incepand de marti, 01 Mai 2012, denumirile comerciale ale carburantilor comercializati.

Noile denumiri sunt benzina Standard 95 (anterior denumita Premium fara Plumb 95), benzina Extra 99 (anterior Top Premium fara Plumb 99+), motorina Standard (anterior Euro Diesel 5) si motorina Extra (anterior Top Euro Diesel 5).

Din pacate, sau din fercire, depinde cum privesti lucrurile, nu schimba si preturile !

In alta ordine de idei :

Ce taxe si impozite trebuie sa platesti atunci cand cumperi un autoturism dintr-o alta tara membra UE?

http://www.avocatnet...l#ixzz1tDliBczV

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, deh, vine 01 Mai, lumea circula mult, alimenteaza des...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe a2 , de la bucuresti in directia constanta, intre km 93 si 98 mergeti incet . Acolo e o zona de linie dreapta de vreo 2-3 km si pun baietii radarul ala nedetectabil care va filmeaza de la 1500m .

Stiu sigur asta deoarece am oprit la masina de politie care utiliza acolo acest radar si am vazut cu proprii mei ochisori cum am fost luat de la 1624 m distanta timp de 6 secunde fara ca detectorul meu sa zica ceva. Oricum de la distanta asta nici daca ai ochi de vultur nu vezi masina politiei.

Noroc ca n-am avut ghinion ! :smile:

(radarul sta pe un trepied, nu este montat pe masina ! e pe baza de laser de foarte mica energie, poate apropia si stabiliza imaginea, masoara viteza indiferent de cite autoturisme circula linga tine, indiferent de sens, cu precizie de 0.15 km/h) Te ia de la 1500-2000 m (iti poate masura viteza) ,insa te vede de la 3000 m. E jale in liniile drepte, pe timp frumos...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e foarte bun la radare obisnuite (inclusiv la cele cu laser obisnuite- tip pistol), in linie dreapta le vede de la minim 3000m, verificat asta cu masina de politie . La asta nici mau n-a zis si am fost focalizat minim 6 secunde ! Daca n-aveam noroc (e un fel de-a spune... mai bine tac !) apaream la stirile pro-tv si faceam reclama platita (de mine...) la volvo...pentru un nou record. :smile:

Apropos : nici de la 10m nu piuie !!!, pur si simplu isi bate joc de detectoare !

Am intrebat organul : ce sa-mi iau ca sa-l depistez ? Mi s-a spus sa-mi iau la revedere ! :)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiti cum se mai spune ca ''norocul si-l face omul si cu mana lui '' , sper sa nu fi numarat prea mult . Am un Bell 995 care inca ma mai ajuta , in scurt timp il voi da copiilor sa se joace cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar daca ati merge cu viteza regulamentara de pana in 150 km/h pe A2, si daca mergeti cuminte nu va spune nimeni nimic? Testat de mine fara niciun detector.

Daca consideram ca A2 are aprox. 140 km efectiv, si ma rula cu 140 km/h fara sa acceleram/franam/oprim la Fetesti la taxa, am face 1 ora de la Bucuresti la Cernavoda.

Daca in conditiile de mai sus rulam cu o viteza de 200 km/h am face 42 minute de la Bucuresti la Cernavoda.

Si asta in conditii ideale - fara opriri, fara incetiniri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia de la 200 in sus incepe distractia - pina acolo...plictiseala :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca frinezi pina la 240 , si viteza asta e plictisitoare ! :):headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La naiba, iar am intrat din greseala pe forumul BMW :sad3:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La naiba, iar am intrat din greseala pe forumul BMW :sad3:

Oooops! Asta chiar a durut.... :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un sfat : daca puteti, faceti o refinantare a creditelor la banci cu capital majoritar grecesc.

Ar fi o idee buna sa nu aveti bani in acelasi loc...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proteste impotriva efectelor folosirii de biofuel in continutul motorinei.

http://www.avaaz.org...cars_b/?tqXSJcb

Se pare ca apetitul fermierilor de a trece la culturi masive de rapita si alte plante oleaginoase duce la foamete, cresteri de preturi la alimente, defrisari, etc...

"Food crops are going up in smoke, trashing rainforests and driving mass starvation. The European Commission was set to announce a halt to this dangerous trend this Wednesday, but instead corporate lobbyists have all but convinced the EU to burn more food and we have only hours to stop them. Send an urgent message, in English or any other European language, to EU President Barroso now using the form on the right -- below are some suggestions on what to say:

  1. European biofuel use is driving up food prices in a world where almost a billion people already go hungry.

  2. Instead of reducing greenhouse gas emissions, EU biofuel policy is making them worse by clearing rainforests - but the EU does not even count this major source of emissions in its carbon calculations.

  3. It is time to call a halt to this madness. The EU should immediately get rid of biofuels that make climate change worse by releasing more greenhouse gases than fossil fuels, and act now to end the use of crops as fuel."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now