iulirx

Stiri de interes general

46 posts in this topic

http://0-100.hotnews...ra-deputatilor/

Proprietarii de masini vor putea sa asiste la interventia din service sau sa o urmareasca video, prevede un proiect de lege adoptat de Camera Deputatilor“Aceasta reglementare ofera sansa proprietarului unui autoturism, beneficiarului unei astfel de interventii in service, sa asiste la interventia care se face propriei masini, sa conteste. Exista, incepand cu acest act normativ, obligatia unui Registru de contestatii. Contestatia este initiativa cetateanului. El poate sa conteste in mod absurd. Imediat, insa, in termen de sapte zile, exista obligatia RAR sa verifice contestatia respectiva”, a precizat presedintele Comisiei de Industrii din Camera Deputatilor, Iulian Iancu, initiatorul proiectului.

El a precizat ca la un numar de cinci contestatii se repeta obligatoriu auditul efectuat de catre RAR la service-ul in cauza si daca auditul are loc de doua ori in 12 luni se suspenda licenta acelui service.

Iulian Iancu a explicat ca prevederile noului act normativ reprezinta o provocare pentru service-uri, pentru ca trebuie sa fie transparente si sa ofere o sansa clientului, explicandu-i toate interventiile pe care le face la masina.

“Service-ul trebuie sa justifice in acest fel si costul, uneori foarte ridicat al interventiei. In al doilea rand ofera sansa beneficiarului sa fie confortabil ca el asista, vede, este sigur ca ce se intampla la masina lui este in conformitate cu prestatia mentionata de catre service-ul auto.(…) De asemenea actul normativ instituie si un set de amenzi pentru categoriile de activitati contraventionale in urma incalcarii prevederilor acestui act normativ”, a mai spus Iancu.

""

"Potrivit noii legi, nerespectarea acestor conditii de catre operatorii economici da dreptul beneficiarului sa refuze motivat in scris semnarea receptiei respectivelor activitati, prevazute in devizul de lucrari, si inclusiv plata acestora, pana in momentul in care acesta nu mai are obiectiuni in ce priveste realitatea si calitatea lucrarilor."

Va fi nasol pentru orice service !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta ar fi de senzatie. S-ar mai elibera traficul prin orase si pe sosele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi ceva, doar ca mie mi-au venit toate amenzile acasa de la financiar cum ca le am neplatite, si a trebuit sa fac din nou dovada platii. Nu era problema pt ca aveam chitantele, dar drum si timp pierdut... acum ce fac, mai umblu cu un set de copii dupa mine in masina cand ma opreste politia? Poate se apuca si ei si folosesc sitemele informatice implementate de atatia ani si cu sume mari de bani platite din impozitele noastre, ca sa nu mai fac dovada platii de 2-3 ori pt o amenda platita de 1 an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa umbli cu chitantele la tine - nu ti-ar folosi la nimic. Cind fiscul vede o intirziere de peste 90 zile anunta politia si aceasta, la rindul ei, te cheama sa predai permisul, anuntindu-te in acelasi timp ca incepind cu data de....., daca vei mai circula ca sofer vei fi considerat fara permis si, in consecinta, vei suporta rigorile legii.

Partea nasoala pentru multi care n-au platit va fi ca trebe sa le platesca ( sau sa dovedeasca plata) PE TOATE.

Nu sint avocat , insa chestia aia care spune ca permisul e NUL DE DREPT in momentul cind ai depasit cele 90 de zile de neplata, te poate aduce in situatia sa fii oprit de politie si sa fii considerat ca sofind fara carnet DESI tu ,inca, n-ai fost anuntat de politie sa predai carnetul !! Cei care sint in domeniu ma pot contrazice !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da` carutele cind le scot de pe drum ? Da` gropile cind le repara/carpesc ? Da` cand n-or sa mai stea la panda cu radarele (alea scumpe platite tot de noi) ?

Prosti mai sintem ca acceptam toate mizeriile. Atit stiu astia: Taxe-amenzi, taxe-amenzi... Da` drepturi ?

Nu mai scriu ca ma enervez.

Ma duc pina la bucatarie sa-mi pun un Remy Martin.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa vezi cand o sa platesti taxa pe respirat sau pe baut Martin din ala . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut o experienta deosebita, legat de amenzi. In 2010 (parca) am platit absolut toate amenzile, dupa hartiile date de cucoana de la financiar. In iarna asta am fost sa platesc impozitul si pe langa cele 2 amenzi pe care le-am luat intre timp (si nu le-am platit), au mai aparut 2 amenzi din 2005. Tanti de la ghiseu nu a stiut sa-mi explice ce-i cu ele si unde au fost "ascunse" pana acum si mi-a zis ca nu s-au prescris pana acum, pentru ca au fost "publicate pe site-ul Monitorul Oficial". Eu nu am auzit de asa ceva pana acum, dar nu asta este important. Ideea este ca dupa 8 ani te trezesti cu o amenda la financiar, astia iti suspenda permisul, tu te plimbi cu masina, te opreste, nu ai permis si-ti face dosar penal, pentru conducere fara permis.

Si inca o nelamurire! Daca imi ia permisul pentru neplata amenzii, imi da o alta amenda? Adica imi da amenda ca nu am platit o alta amenda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti mai da alta amenda : pentru neplata la timp a amenzii pedeapsa este suspendarea permisului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vi se pare ca suna ciudat sa-ti suspende permisul fara sa incalci vreo regula de circulatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discutabil, in alte tari faci puscarie daca incalci anumite reguli de circulatie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In UK , nu e nici o gluma, e real ca lumina zilei : daca te sui in masina cu un sofer baut si se dovedeste ca stiai ca e baut si ai carnet de conducere, TI-L SUSPENDA ! desi nu tu erai la volan si n-ai incalcat nici o regula de circulatie !

Nu e gluma ! In tarile nordice daca nu platesti amenzile de circulatie iti confisca masina (daca ai) si nu mai ai dreptul nu stiu citi ani sa fii sofer. Parca in Norvegia era chestia asta, nu sint sigur.

Apropos de gropi pe drumuri si de taxe la masini : sa vedeti aci in UK gropi pe autostrazi, in orase, pe drumuri secundare. Noi, avind in vedere ca taxele sint incomparabil mai mici si amenzile la fel, gropile ,cel putin pe autostrazi, fiind mult mai putin prezente comparativ cu UK, avem ,sa zic asa, "noroc". La astia sint speed camera din 3 in 3 mile si orasele sint full de camere peste tot. Tot mai bine in sinul politiei de la noi ! :evil6:

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre , ....te contrazic , eu am mers exclusiv pe autostrada de la mine pana in Scotia , si nu am intalnit nici macar o singura groapa , adancitura ,...etc.

Dupa cum vezi am avut ceva de mers.

post-66-0-28329500-1361957986_thumb.png

In schimb orasul Edinburgh era praf...PRAF , incat o comparatie cu Romania nu se putea face ; dar, lucrau baietii grupa mare , tot orasul era in renovare .

Camere , la tot pasul . Pe autostrazi la fiecare pasarela , in orase aproape la fiecare semafor . Am aproape 2 ani de cand sunt aici si nu am vazut in oras nici macar o singura depasire . Toata lumea merge legal , nu exista flash-uri sau claxoane ale celor din spate .

Din pct. de vedere al sigurantei in trafic , eu sunt foarte PRO cu acest "big brother" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce o sa avem sosele si autostrazi ca cele de-afara, am sa fiu si eu de acord cu big bro. Pina atunci (slabe sanse sa se indeplineasca conditiile de mai sus - adica niciodata in viata asta) se descurca fiecare cum poate, printre bizoni, gropi si nea garcea pandind o spaga dupa o curba, ascuns, apasind ranjind butonul de veioza al radarului Instant.

Ah, si ranjetul ala tot din buget se trage...si cascheta, si hainele, si bocancii si...si...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gropi, adancituri, lucrari neterminate pe motiv de vreme rea, ..., nu cred ca e undeva mai rau ca la noi;

recent am luat noaptea o "gropita" pe sos. Pantelimon si acum trebuie sa indrept janta fata stanga ...

puah romanica banana si bucale cu un primar de rusine (huooo) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare, specific americanilor:

"FEMA produces a comprehensive Disaster Preparedness Guide called Are You Ready?, which can be easily downloaded by section or in its entirety."

Dai click curios si... "File not found." :female:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania au aprobat cei la la SPD (un fel de PSD la noi) ca de la anul sa bage viniete pe autostrazi. Au zis ca sunt singura tara care au autostrazile "libere". Anul trecut in Elvetia era sa platesc 34€ pentru o luna dar am preferat sa o iau pe drumuri judetene 100km unde vroiam sa ajung. Scump domne scump... Sper ca am postat unde trebuie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce scor va avea,dar in cazul va fi scumpa,garantez ca vor iesi astia in strada sa o scoata :))).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix pt tine am gasit si pdf-ul cautat, uite-l aici .

Partea amuzanta este ca ambasada SUA spune acelasi lucru pe care il spune si ambasada Romaniei in Chile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now