danutzzz

Amortizoare Bilstein Volvo S80

24 posts in this topic

Salutare prieteni.Bine v-am regasit.Intrebare de nota 10.Vreau sa imi schimb amortizoarele si am gasit pe un site de piese pt Volvo un set fata-spate de Bilstein la un pret destul de rezonabil.Din ce am gasit pe alte forumuri , bineinteles ca parerile sunt impartite.Acum vine intrebarea : voi ce parere aveti despre aceste amortizoare?A folosit cineva asa ceva pe masina lui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt nevoit sa schimb telescoapele pe fata. Am comandat dupa VIN si mi-au adus alte telescoape. Cand am demontat roata sa le schimb, mecanicul a spus ca nu se potrivesc (cele de pe masina erau mai subtiri) si a gasit pe ele (cele vechi) eicheta cu codul Volvo. Cand am verificat codul, surpriza UN TELESCOP + KITUL DE PRINDERE - 3400 RON. (pentru suspensie variabila 4C).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt nevoit sa schimb telescoapele pe fata. Am comandat dupa VIN si mi-au adus alte telescoape. Cand am demontat roata sa le schimb, mecanicul a spus ca nu se potrivesc (cele de pe masina erau mai subtiri) si a gasit pe ele (cele vechi) eicheta cu codul Volvo. Cand am verificat codul, surpriza UN TELESCOP + KITUL DE PRINDERE - 3400 RON. (pentru suspensie variabila 4C).

Vezi ca 4C-urile erau fabricate de Monroe, create de Ohlins, le gasesti pe cod Monroe mult mai ieftin, in jur de 1500 ron bucata. Credca inca Monroe le fabrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus 4 Bilstein noi si sunt multumit de ele.Acum sunt curios cum se vor comporta cand ajung in tara , ca acolo e problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata,

1.la s60 merg schimbate doar arcurile cu cele de la eibach sau trebuie si telescoape sport pentru o stabilitate mai buna?

2.s60urile astea au arcuri doar pe fata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au arcuri fata si spate. Esti sigur ca vrei sa pui articulatie sport? Si asa masina este rigida

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60ul este rigid ? Ce ai băut Ionutz ?

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am baut Pepsi. Si da, S60 cu jante 17 este rigida comparativ cu suratele din grupul VAG, BMW, Mercedes, chiar si Ford

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi cum este in s80 cu jante de 18 inch, presiune de 2.6 bari, amortizoare KYB schimbate recent. Te zgaltie maxim la orice denivelare. Confirm si eu, este mult mai rigida fata de passat 2000-2007, bmw f10 (2011) si audi a6 (2003). Acum mai conteaza si uzura suspensiei. Pana sa schimb amortizoarele era mult mai "moale".

ps: Cred ca mai bine decat sa bagi banii in suspensie sport, cumperi niste cauciucuri noi de marca. O sa iti schimbe masina total. Eu pe xc90 am pus niste Toyo Proxes T1 SportSuv si sta muuult mai bine pe curbe...ca sa nu mai spun de distanta de franare.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine s60 face exxact ca o barca!La mai mult de 60 km/h in curbe,se inclina in toate partile.De aceea am si intrebat.

Un prieten cu bora,pana nu si-a montat arcuri sport de la eibach,nu a scapat de barcuiala.Iar comparaand s60ul cu fostul v40 din 2003,pot sa spun ca v40ul era mult mai stabil pe curbe in comparatie cu s60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in momentul de fata am toata suspensia in stare foarte buna mai putin 2 bucse pe spate (nu sunt praf dar sunt mai obosite) si nu am schimbat flansele spate cand am schimbat amortizoarele. Sincer imi pare rau ca nu le-am schimbat, desi sunt ok la "ochi" si nu bat. Urmeaza sa le schimb cat de curand. Daca erai din Bucuresti te dadeam o tura ca sa faci o comparatie cu masina ta. A mea nu se balanseaza mai deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am doua arcuri pe fata de la apex -30 mm , ti le dau sa experimentezi , daca iti plac iti cumperi si pe spate si gata . 

Eu nu le-as schimba . Dar omul pana nu incearca nu se convinge .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack tu nu ai mers cu mașini rigide. De exemplu New Beetle cu -40 mm la arcuri și jante pe 18. Sa vezi cum se plimba rinichii sus/jos.

Sau c30 cu aceiași configurație .

Sau S60R V70R . Alea sunt rigide.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia incercati un Smart bai laudarosilor :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut eu la 850 arcuri de curse :lol: lolo (urmeaza sa le pun inapoi). Iti rupea gatul la gropi.

Btw, la v70 am lowering kit, zici ca e semi-cart.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbesti despre arcurile alea rosii care zac prin garaj, Vadime? Le incerc si eu intr-o zi? Ca tot le tii pe dreapta:)
 

Edited by skipper2oo6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-ti iei 850, le incercam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 10/16/2016 at 9:29 PM, Midnight Caller a spus:

Ia incercati un Smart bai laudarosilor :)

Avem si noi niste standarde ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de ce incercati sa vi le coborati odata cu garda atunci ?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca eu am standarde foarte...joase pe fata :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florinelu, la tine e ok ca ajunge la orizontala cu toate sculelele de cantat in spate :))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadim, cu cat pune botu' mai jos cu arcurile alea smechere, rosii? 

Siiii, nu te-ai saturat sa zaca nefolosite? ;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat de cat am mers cu masini diferite inclusiv cu smart care stateam la volan ca pe scaun la computer si imi mai venea si berea inapoi. Cea mai top masina care am avut-o si comparat-o cu alte modele intre 2006-2012 a fost v70 II.  Stabilitate, comfort...... o placere.

De cand am xc90 (tot dricul il cheama si pe asta)  sa vezi aici barcă, instabilitate si neconfortabila. In curbe imi lasa impresia ca ma rastorn cu toate ca amortizoarele si arcurile sunt bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now