alexpopeystar68

R C A

23 posts in this topic

Am auzit si eu: cica vor ca in caz de accident sa fim despagubiti de firma la care avem incheiat RCA-ul! Adica daca eu am RCA la Omniasig si sunt lovit de o masina care are RCA la Astra Omniasigul imi va plati reparatia masinii urmand sa-si recupereze banii platiti. Poate asa vor disparea firmele de asigurari rau platitoare, pe primul loc fiind cei de la Carpatica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si se vor tripla RCA-urile la pret

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si, probabil, vor dispare asigurarile casco...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare o idee buna. Degeaba fac eu RCA la un asigurator serios daca ala care ma loveste isi ia cea mai ieftina asigurare de pe piata. Eu pierd de doua ori, odata ca dau mai multi bani la RCA si inca odata ca nevinovat fiind trag ponoasele si trebuie sa ma iau la tranta cu asiguratorii aluia.

Asa, macar stiu pe ce dau banii.

Chiar mi se pare o idee excelenta, sper sa se implementeze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se tripleaza asigurarile ... sa vezi baietii ce pleaca pe BG :lol:

Analfabeti economici..... intr-o tara ca asta unde salariu net bate la 1000 lei , astia fac bani din pix , marim impozite si preturi .. moaaa ce de bani ( teoretic )

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca noutate in domeniu este si interogarea istoricului de daune al masinii... deocamdata doar pe baza de CNP.

CEDAM

Vad ca-s trecut cu 2 daune acolo ca le-am zgariat masina unora si am stat/recunoscut ca fraierul, dupa ce mi-am gasit masina bucati si nimeni nu a stiut nimic dar daca se majoreaza consistent RCA-ul cred ca nu mai fac si gata... ca oricum nu am avut onoarea pana acum sa imi dea cineva RCA-ul. Numeroase lovituri in portiere, bara rupta, stop spart, far spart, parbriz... nu am avut onoarea sa cunosc faptasul.

Sa ma caute si sa ma dea in judecata; o sa am grija sa dureze ani de zile. :director:

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde le scoateti pe astea cu triplarea pretului la RCA sa nu mai zic cu disparitia CASCO ? Majorarea pretului la RCA este posibil si de asteptat si daca nu se fac mult discutabilele modificari (dealtfel foarte bune si chiar laudabile, ca si consumatori avem numai de castigat), iar CASCO cum sa dispara?, ex: tu lovesti pe cineva esti vinovat si pagubitul isi repara rapid masina, ii plateste asiguratorul lui care, ulterior, recupereaza bani de la asiguratorul tau. Ei acum el (pagubitul) are masina ok, dat tu?, cum o sa procedezi?. E aici apare CASCO daca ai sau portofelul daca nu ai. Va rog filtrati putin stirile de la TV mai ales, la RADIO sunt mai ok (acolo se mai si gandeste), la TV nu e nevoie, trebuie sa fi blonda si atat, practic nici nu ai voie sa gandesti (citesc o stire si atat, iar stirile sunt "culese" nici macar amatori nu le putem spune celor care pur si simplu nu au idee despre subiectul tratat). Sunt rau stiu asta, dar asta e realitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte : te lovea gigel , era vinovat,n-avea rca. Tu trebuia sa-l dai in judecata ca sa-ti repare masina.

In viitor : te loveste gigel, e vinovat, n-are rca. Tu te duci la societatea ta unde ai rca-ul , iti repari masina , urmind ca societatea ta sa-l caute de bani pe gigel...

Parca nu-mi vine sa cred....

Mai repede cred ca nu se va schimba nimic in afara de preturile la rca....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si se vor tripla RCA-urile la pret

Galaxy S on IceCream Sandwich

De ce sa se tripleze ???

Inseamna ca tu-ti faceai asigurare d-aia de kko cea mai ieftina si acum nu-ti mai convine stiind ca tu trebuie sa tragi cu asiguratorul de kko pe care l-ai ales si care-i tinut in brate de nu stiu ce ruda de la CSA care nu da curs miilor de sesizari despre neplata daunelor.

Inainte te dure-n basca ca-l loveai pe nevinovat si el tragea ponoasele asiguratorului tau ieftin si de doi lei.

Nu cred ca acesta va fi un motiv de marire a pretului, poate se va mari si sigur asa va fi pt ca "trebuie sa ne aliniem UE".

Eu sper sa faca modificarea dar am mari indoieli exact din motivul pe care l-a spus Iuli, va trebui asiguratorul sa-si recupereze banii de la un inconstient care n-are RCA si s-ar putea sa ia teapa, lucru inacceptabil pentru asiguratori.

Teapa trebuie sa luam decat noi, ei nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"trebuie sa ne aliniem UE"

Ca sa te aliniezi, trebuie sa respecti standardele europene, ceea ce la noi in tara, vezi decat doar mariri de taxe, mariri de impozite, mariri la alimente, mariri la consumabile DAR FARA MARIRI DE SALARII! Si atunci cum poti spune tu ca trebuie sa ne aliniem la UE cand defapt avem economia la pamant?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si crezi ca daca se maresc salariile o sa se ridice economia de la pamint ? Si daca s-ar tripla salariile, economia tot acolo ar ramine !

Are ea, economia, niste chestii de nu vrea si pace sa se ridice. E furata!

Orice marire de salarii fara munca mai multa si furt mai putin inseamna SARACIE si mai mare !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

iuli, este o saracie crunta in tara! Taranul roman, a ajuns sa nu isi mai permita sa cumpere o masina cu lemne pentru la iarna, sau mai grav, sa nu aibe cu ce sa isi intretina familia!

Pai nu este logic ca daca vor creste salariile, automat va creste si productia? Asta inseamna mai multa forta de munca adica LOCURI DE MUNCA, mai multa CARTE, readucerea la viata a scolilor de meserii, readucea la viata a agriculturii, investitii in ea, apoi infrastructura, etc....

Nu asta inseamna Buget, Economie? Cum sa intram noi in zona UE cand salariul minim pe economie abia daca trece putin peste 100 euro? Crezi ca astia sunt prosti de nu ne-a bagat inca in europa? Noi in momentul de fata, suntem controlati in totalitate de uniunea europeana! Pana atunci in continuare doar vom PRIVATIZA! In momentul in care nu vom mai avea ce vinde, poate ne primesc si pe noi, doar ca sa le facem consum, nu de alta!

Si atunci, unde vedeti voi alinierea in zona UE?

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simplu ... suntem piata de cosnum (asta ca raspuns la "de ce ne-au primit in UE?". Incearca tu sa faci productie aici ca te omoara astia .

Nu cred ca mai are rost sa vorbim de impozite cand mancarea este mai scumpa ca in toata Europa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eee, hai sa nu exageram totusi! Poate in raport cu salariile noastre, DA, este a naibii de scumpa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topicul este deschis in sectiunea "daune accidente si asigurari " ....il mutam , inchidem sau il pastram ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu mi se pare corect sa ajungem in situatia asta! Bai nene, cine vrea casco, sa isi faca casco, cine nu, nu! Dar tu ca stat roman, nu ma obliga sa infulec galusca asta si sa ma plimb cu ea in continuare! Plus ca, unde mai este castigul celor care asigura? Daca voi avea dauna totala, o va mai repara sau cum?!.....ca nu inteleg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu mi se pare corect sa ajungem in situatia asta! Bai nene, cine vrea casco, sa isi faca casco, cine nu, nu! Dar tu ca stat roman, nu ma obliga sa infulec galusca asta si sa ma plimb cu ea in continuare! Plus ca, unde mai este castigul celor care asigura? Daca voi avea dauna totala, o va mai repara sau cum?!.....ca nu inteleg...

Sa nu te superi dar chiar nu inteleg care-i problema ta.

A zis cineva ca trebuie marita asigurarea, eu am zis doar ca se va mari, asa cum se intampla de cativa ani incoace. Nu modificarea modului in care vei fi despagubit va duce la asta ci ... de aia ca asa vrea asiguratorul.

Nu am firma de asigurare asa ca si eu sunt afectat de orice marire la fel ca tine sau altul deci nu-mi sari in cap cu nivelul de trai, salarii si alte alea.

Nu inteleg nici in ruptul capului care ar fi problema pentru tine sa-ti faci RCA ca si pana acum, unde vrei, e libera ta alegere.

Fa-ti aceeasi asigurare ieftina si buna si vei beneficia de ea.

Nu inteleg de ce ti se pare anormal, ca daca ma lovesti, eu sa-mi pot repara masina pe RCA acolo unde am decis sa platesc, mult sau putin, la o firma cu renume bun sau ingrozitor, nu acolo unde te-ai zgarcit sau nu sa-ti faci tu asigurare ca era cel mai ieftin sau cel mai scump?

E normal ca fiecare sa traga ponoasele sau sa beneficieze de avantajele alegerilor facute.

Ti se pare normal ca daca esti lovit de un bizon care n-are RCA sa te judeci cu el 1000 de ani sa-ti iei banii pe reparatie?

N-o sa mai pot dormi noaptea stiind ca firma la care mi-am facut RCA si mi-a platit reparatia va trebui sa se judece in locul meu cu bizonul fara RCA sau ca o sa dea faliment daca bizonul nu plateste niciodata nimic.

Pe mine ma intereseaza sa beneficiez de alegerea mea, buna sau proasta, cum o fi, nu de alegerea altuia. De aia am RCA la cine trebuie si ca sa elucidam misterul am si CASCO.

Restul discutiei e istoria artelor si aici era strict vorba de cum se va rezolva pe viitor (sau nu) situatia cu RCA-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca o ti pe a ta sa ne facem asigurari de kko, ieftine si bune!

Nu pune problema asa, ci faptul ca fiecare dintre noi, duce un trai diferit! Faptul ca tu iti permiti sa platesti un asigurator bun, asta nu inseamna ca acelasi lucru putem toti! In momentul de fata, pot spune ca masina a redevenit un moft si un lux, ci nu o necesitate! Din ce observ, te intereseaza decat "pielea ta"...bun! Asta este opinia ta, deci fiecare are problema lui si este liber sa si-o exprime! Cat despre viitor, tocmai despre asta vorbeam, ne furam caciula unul altuia si o sa ajungem "o groapa de kko"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati auzit de reparatie Casco cu cascadare in RCA? Eu asa am facut cand m-a lovit unul cu RCA la Carpatica - daca ai Casco nu mai stai dupa RCA-ul aluia - direct la Casco la tine si pe urma au ei grija sa isi recupereze dauna din RCA.

Si a mers struna: Casco de acolo direct la Volvo - gata masina am luat-o imediat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca o ti pe a ta sa ne facem asigurari de kko, ieftine si bune!

Nu pune problema asa, ci faptul ca fiecare dintre noi, duce un trai diferit! Faptul ca tu iti permiti sa platesti un asigurator bun, asta nu inseamna ca acelasi lucru putem toti! In momentul de fata, pot spune ca masina a redevenit un moft si un lux, ci nu o necesitate! Din ce observ, te intereseaza decat "pielea ta"...bun! Asta este opinia ta, deci fiecare are problema lui si este liber sa si-o exprime! Cat despre viitor, tocmai despre asta vorbeam, ne furam caciula unul altuia si o sa ajungem "o groapa de kko"...

Vad ca tot nu m-am facut inteles. Vorbim impreuna si ne intelegem separat.

Tu-ti faci asigurare la Carpatica si eu la Omniasig. Tu platesti 100 de la si eu 1000. (valorile sunt alese la intamplare). Care ar fi rationamentul ca eu sa "beneficiez" de servicii de 100 de lei si tu de servicii de 1000 de lei in cazul unui accident?

Te-am obligat eu sa-ti faci cea mai scumpa asigurare?

Fa-o pe aia pe care doresti dar asteapta-te sa primesti ce ai platit tu cu manuta ta nu ce am platit eu.

Tu te duci la piata si cumperi muschi ce porc iar cel din spatele tau tacamuri de gaina.

La casa platiti fiecare ce ati ales dar dupa aia vanzatorul iti da tie tacamurile si celui din spate muschiuletul tau.

O fi oare echitabil ???

Aia cu pielea mea a fost cea mai tare.

Tu dormi noaptea sau te perpelesti pe toate partile pentru ca eu platesc cateva mii de euro pe luna asigurare la masina, CASCO si RCA ???

Pai atunci eu de ce n-as dormi eu de grija ta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda.....bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now