rgogonea

xc90 benzina t5 sau diesel d5

63 posts in this topic

La topicul dat nu mai raspund. Cine vrea la pariu face plinul.

post-4739-0-22632200-1353659448_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

un consum mixt de 8%.Din italia pana in romania un consum de 6,5%(mers 140-150)

Edited by daniel d
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

un consum mixt de 8%.Din italia pana in romania un consum de 6,5%(mers 140-150)

Hai ca asta-i si mai tare!!! Cumva au aparut xc90-urile economice? Auzi, 6,5L/100 km :hammer: :hammer: :hammer: !!!

I-a uitati-va ce consum am scos eu mergand linistit:

Ma credeti, nu? Daca voi ati scos o medie de 7,2 L/100 km si 6,5 L/100 km, eu de ce sa nu pot scoate o medie de 3,9 L/100 km?

post-1775-0-55293200-1353698476_thumb.jp

post-1775-0-01223100-1353698563_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-a uitati-va ce consum am scos eu mergand linistit:

Ma credeti, nu? Daca voi ati scos o medie de 7,2 L/100 km si 6,5 L/100 km, eu de ce sa nu pot scoate o medie de 3,9 L/100 km?

Andu nici nu stie diferenta intre instantaneu si mediu :))) Succese !!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romanului ii place sa fie mintit frumos, el vrea masina cu 80.ooo km in bord si consum de tico la XC90 . :D

Volvo spune la manual ca XC90 D5 Euro 4 consuma 7% la 90km/h . In realitate consumul este mult mai mare pt ca mai trebuie si DPFul regenerat la fiecare 600 km .

XC90 D5 Euro 3 consuma conform Volvo 7.5% la 90km/h, in realitate insa consumul este de 8% .

La XC90 Euro 3 bordul minte cu pana la 4L, adica tu vezi 10% iar in realitate este 14%, perfect normal .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu nici nu stie diferenta intre instantaneu si mediu :smile:)) Succese !!!

Pai daca te uitai la ambele poze puse de mine, in prima era consumul instant (care varia intre 3,7-4,1L) si in a doua media!!!

Andule, lasa-i ca viseaza.

Nu vor si nu vor sa inteleaga!

Romanului ii place sa fie mintit frumos, el vrea masina cu 80.ooo km in bord si consum de tico la XC90 . :D

Nici chiar asa! Poate xc 90 cu consum de Matiz :hammer: :hammer: :hammer: !

La XC90 Euro 3 bordul minte cu pana la 4L, adica tu vezi 10% iar in realitate este 14%, perfect normal .

Nici eu nu am crezut ca poate minti asa rau pana nu i-am facut consumul cu plinul la buza!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate afisajele mint. Unele mai mult, altele mai putin. Dar sa difere cu 4 litri la suta de km. mi se pare exagerat de mult.

La mine, facut plin pana in buza de doua ori, mers exclusiv in Bucuresti, distante scurte ( media de 5 km. la un drum), viteza medie orara 18 km./ora, consum afisat 12,0, consum real 12,4 (calculat raportand litri de benzina introdusi conform bonului de benzina la numarul de km. efectuati conform kilometraj = 345).

La drum lung, diferenta e si mai mica, de maxim 0,2 litri la suta, testat asta vara. Adica afisat de computer era 6,8 si real era 7,0.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi amintesc bine, ultima data cand ma uitasem la consum, am plecat spre Maramures. Facut plinul in Brasov, oprit in Tg Mures, pe bord imi arata 8.1 media. Dupa ce am facut din nou plinul si am calculat, rezulta ca consumul mediu era de 10%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca sunteti OFF TOPIC :offtopic:

Omu` a intrebat ce sa aleaga; motorina vs benzina. mergeti cu consum de bicicleta - kcal/km

:machinegun:

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate afisajele mint. Unele mai mult, altele mai putin. Dar sa difere cu 4 litri la suta de km. mi se pare exagerat de mult.

La mine, facut plin pana in buza de doua ori, mers exclusiv in Bucuresti, distante scurte ( media de 5 km. la un drum), viteza medie orara 18 km./ora, consum afisat 12,0, consum real 12,4 (calculat raportand litri de benzina introdusi conform bonului de benzina la numarul de km. efectuati conform kilometraj = 345).

La drum lung, diferenta e si mai mica, de maxim 0,2 litri la suta, testat asta vara. Adica afisat de computer era 6,8 si real era 7,0.

Al tau este benzina , injectoarele de diesel se decalibreaza in timp .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce conteaza cat consuma un tanc de masina? Ce mi-e 10 ce mi-e 14. Daca era asa important consumul luati altceva. Nu mai faceti plin pana in buza, inundati canistra de vapori, si nu e asa ieftina una noua. Ca sa nu mai zic ca e periculos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai faceti plin pana in buza, inundati canistra de vapori, si nu e asa ieftina una noua. Ca sa nu mai zic ca e periculos.

Asta este valabil doar la motoarele pe benzina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now