lucianmarius

Ramas bun...momentan

28 posts in this topic

Buna seara!

Va anunt cu regret ca am parasit grupul posesoril de Volvo!

Am avut un accident, din fericire Volvo s-a descurcat onorabil.

Accidentul a fost in spate cu un Jeep, nu mi-am zgariat nici o unghie nici eu nici cei 2 pasageri.

Pentru cine se intreaba inca daca volvo e sigur, ii confirm.

Masina a fost declarata dauna totala si am recuperat banii de la asigurare.

Am sa pun poze cu inlocuitoarea.

Toate cele bune si drumuri bune!!!

Si poze cu frumoasa!

Prietena inca nu s-a acomodat cu inlocuitoarea, tot de volvo imi zice!

post-4050-0-90226400-1363565287_thumb.jp

post-4050-0-44353600-1363565499_thumb.pn

post-4050-0-56119500-1363565501_thumb.pn

post-4050-0-83547700-1363565503_thumb.pn

post-4050-0-10012800-1363565507_thumb.pn

post-4050-0-90192800-1363565509_thumb.jp

post-4050-0-47357500-1363565513_thumb.jp

post-4050-0-33941300-1363565516_thumb.jp

post-4050-0-41940800-1363565521_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca n-ati patit nimic!!! Din poze...pare ca mai iesea "masina" din ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce masina frumoasa...mare pacat.

Important e ca sinteti bine !!! Fierul se repara/vinde/cumpara altul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat, de curiozitate ce valoarea ti-a fost platita de asigurator? Chiar sunt curios. Problema e ca daca asiguratorul intra putin pe google si gasea forumul si mai vedea ca ai topicuri deschise de upgrade auto si tot felul de intrebari legate de schimbatul masinii din luna octombrie 2012 pana anul asta puteai fi banuit de frauda. Mai ales ca din ceea ce se vede vina a fost a ta din nerespectarea distantei regulamentare fata de masina din fata tu intrand in spatele acelui jeep.

Bine ca n-ati patit nimic!!! Din poze...pare ca mai iesea "masina" din ea.

Ar fi iesit fiind un accident aproape superficial. Probabil ca valoarea reparatiei si a pieselor era mai mare ori aproape egala cu valoarea asiguarii si atunci au preferat sa plateasca pentru dauna totala un procent plus epava. Asa am patit si eu la un vw cand am avut accident. Pentru o bara fata, vasul stropgel, compresorul Ac, aripa ,airbag-uri fata, plansa bord, si centurile de siguranta cu capsele pirotehnice au declarat masina dauna totala desi valoarea reparatiilor se ridica la aproape 4000 euro. Cele mai scumpe fiind evident piesele de interior si bord-ul.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca sunteti teferi! Ai ramas cu epava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea buna este ca sunteti nevatamati si ca ti-ai recuperat banii de la firma de asigurare!

Nu trebuie sa parasesti forumul daca nu mai ai volvo!!! Esti binevenit cu orice masina la intalniri :hello: !

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o masina foarte frumoasa. Ma doare inima cand o vad asa...

Important e ca nu ati patit nimic. Cum spunea si Florin, fierul se repara/cumpara.

Sper ca urmatoarea achizitie sa fie tot Volvo :)

Cam ce viteza aveati la impact?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinteti intregi si nevatamati ,asta este cel mai bine. :smile:

Cit despre masina asa cum arata ,mai poti recupera din paguba cu ceva sansa si rabdare ,fie sa o instrainezi complet sau pe bucati.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa mai recupereze, oameni buni ? A primit despagubirea pe CASCO, deci astia sunt banii. Epava, cel mai probabil e a asiguratorului si va ajunge la Remat. La cum arata masina cand nu era busita, cred ca a incasat destui bani de un avans la una noua. Oricum ar fi, bine ca au scapat teferi ocupantii.

Asta trebuie sa apreciem la masinile noastre, ca ne protejeaza cat se poate de mult. Si nu e putin lucru. E esential.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Epava, daca e a asiguratorului, cel mai sigur va fi cumparata de niste "baieti", pusa pe picioare si adusa din nou pe strazi, stai linistit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate chiar vanduta...aici.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

inainte de accident...chiar faina faina masina, bine intretinuta pe exterior.

dupa accident.nu cred ca l costa mai mult de 4-5k euro reparatia pe original tot...si la casco trebuie sa aibe cel putin 8-9k dauna totala.

ma mir ca ti au dat dauna totala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pe langa bara, faruri, calandru, radiatoare, capota, airbaguri (minim 2 sarite) plansa de bord, centuri...probabil sunt avarii si la motor. Daca a lovit jeep a cam intrat sub el, bara fata n-a facut mare lucru, se si vede ca nu e nenorocita. Under-riding, din cauza ca fundul jeepului e mult mai inalt decat botul volvo-ului, deci zonele de absorbtie a impactului nu se pupa. In loc sa fie disipat socul in structurile special concepute, busesti altele mai scumpe.

Mie mi-au dat dauna totala pe o masina fara airbaguri sarite, fara avarii la lonjeroane fara nimic. Doar botul (plastic), capota (plastic), radiatoarele, calandru (plastic), un proiector (plastic), diverse grile(plastic) si mici indoituri si zgarieturi (niste vopsea), nimic mecanic avariat, doar carcasa de la cutia de vieteza sparta in zona volantei (deci nu pierdea ulei, fara avarii la mecanica, doar la carcasa).

Au mare interes sa-ti dea dauna totala inspectorii, fac smenarii cu masini de genul. Mie vroiau sa imi ia masina si sa ma faca sa licitez pt ea daca tin mortis sa pastrez epava. Se facusera stapani pe ea nemernicii. Asa ca le-am zis "reparatie in regie proprie" si mi-am luat masina de acolo. Bineinteles ca au bagat dosarul la cercetari, ca li s-a parut suspect, si am asteptat 4 luni pt ce a ajuns sa fie 1/4 din suma asigurata, de unde pana atunci fusese dauna totala, dar nu ma interesau banii lor, eu imi vroiam masina mea. Masina dreapta, fara nimic avariat la structura de rezistenta..am evitat un bou si am trecut peste/printr-un morman de asfalt spart si mormanit peste o canalizare in lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut recent un accident fata-spate cu o Toyota Yaris. Trebuia inlocuite barile, radiatoarele, haion, suporti radiator, podeaua portbagaj, un stop, un far, si inca o gramada de plastice. Capota, aripi fata nu aveau nimic. Nici un airbag sarit. Deviz de la reprezentanta a fost usor peste 7000Euro. Tot cu dauna totala s-a lasat. Si masina mergea inca perfect.

Edited by bartro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat, de curiozitate ce valoarea ti-a fost platita de asigurator? Chiar sunt curios. Problema e ca daca asiguratorul intra putin pe google si gasea forumul si mai vedea ca ai topicuri deschise de upgrade auto si tot felul de intrebari legate de schimbatul masinii din luna octombrie 2012 pana anul asta puteai fi banuit de frauda. Mai ales ca din ceea ce se vede vina a fost a ta din nerespectarea distantei regulamentare fata de masina din fata tu intrand in spatele acelui jeep.

Ar fi iesit fiind un accident aproape superficial. Probabil ca valoarea reparatiei si a pieselor era mai mare ori aproape egala cu valoarea asiguarii si atunci au preferat sa plateasca pentru dauna totala un procent plus epava. Asa am patit si eu la un vw cand am avut accident. Pentru o bara fata, vasul stropgel, compresorul Ac, aripa ,airbag-uri fata, plansa bord, si centurile de siguranta cu capsele pirotehnice au declarat masina dauna totala desi valoarea reparatiilor se ridica la aproape 4000 euro. Cele mai scumpe fiind evident piesele de interior si bord-ul.

Nu are nici o legatura forumul cu asigurarea.

Daca ai o masina asigurata casco nu ai voie sa iti doresti una mai buna?

Chiar e putin amuzanta discutia ca poate cineva gandi asa. Cine incearca sa fraudeze asigurarile ajunge fie la parnaie fie la popa deci sa lasam discutia asa...

Bine ca sunteti teferi! Ai ramas cu epava?

Epava s-a vandut contra sumei de 3.300 euro.

Partea buna este ca sunteti nevatamati si ca ti-ai recuperat banii de la firma de asigurare!

Nu trebuie sa parasesti forumul daca nu mai ai volvo!!! Esti binevenit cu orice masina la intalniri :hello: !

Bafta!

Multumesc frumos de binevenire in continuare:P

Era o masina foarte frumoasa. Ma doare inima cand o vad asa...

Important e ca nu ati patit nimic. Cum spunea si Florin, fierul se repara/cumpara.

Sper ca urmatoarea achizitie sa fie tot Volvo :smile:

Cam ce viteza aveati la impact?

Imi este greu sa estimez ca aveam in jur de 70kmh cand am intrat in curba, era noapte, contrasensul full de masini si faruri, pod si umed, deci cred ca am "aterizat" in jur de 20-30 kmh sub jeep in plina franare.

Ce sa mai recupereze, oameni buni ? A primit despagubirea pe CASCO, deci astia sunt banii. Epava, cel mai probabil e a asiguratorului si va ajunge la Remat. La cum arata masina cand nu era busita, cred ca a incasat destui bani de un avans la una noua. Oricum ar fi, bine ca au scapat teferi ocupantii.

Asta trebuie sa apreciem la masinile noastre, ca ne protejeaza cat se poate de mult. Si nu e putin lucru. E esential.

CORECT!!! Putini se gandesc sa plateasca pentru siguranta si la un moment dat chiar platesc pentru ea dar nu cu bani din pacate pentru unii. Aici tot respectul Volvo, ne-a protejat formidabil, masina varza noi nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kosfunny..Este tardiv si neesential dar totusi m-am gindit sa iti dau un raspuns eu,avind in vedere ce am intilnit ,vazut,asa in timp.

Din impact capota ,chiar din aluminiu fiind, poate lovi din cinematica impactului cu coltul in parbriz la baza lui si plus de asta caroseria sa stii ca se tensioneaza foarte usor la impact si il "torsioneaza" pina la dungi :smile: .Posibil sa ii fi sarit si ceva in parbriz la impact.In fine

Nu este nevoie ca la Ford-uri sau unele germane sa iti faca parbrizul praf din despicarea "usitelor" de airbag bord.(pasager).La Volvo sint mai inguste("usitele") un pic si oricum nu ajung in parbriz la fandare maxima .Centura sigur avea pusa ori simulata dar "sacul" sare oricum daca nu este "facut" din pad(daca are) .

Ca si cost sa stii ca daca folosesti piese OEM se duce f departe ca pret iar after trebuie sa aiba un "doctor" care le stie in tinichigerie sa iasa ca si de fabrica,insa posesor de Volvo fiind si masina asigurata te gindesti mai sus de acest aspect.

Pt. ce are de inlocuit pretul este f. mare daca o faci cum trebuie,altfel poate o vedem in tirg si rugamintea ca si curiozitate la o adica ar fi sa ne posteze VIN-ul si poate avem vreun nou coleg de breasla pe aici in viitor,2.0 D.... :wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare ca o parte din cei ce au comentat aici il acuza de frauda.Cei ce acuza nu sunt judecatori ,procurori,nu s-a dat o sentinta nu sunt probe impotriva lui .Asa ca fiti politicosi si vedeti-va de treaba in continuare,nu mai aruncati cu piatra deoarece nu aveti nici un drept!!! Poate se atrage si atentia moderatorilor pentru astfel de subiecte si acuze indirecte ..Numai lucruri urate am vazut pe acest forum si ma refer la atacuri la persoana,cu toate ca nu ne-am deranjat cu ceva si nu ne cunoastem facem acuze sa ne aflam in treaba ...In rest mergeti cu grija si incheiati-va polite RCA ca si cum ar fi pt. voi cu revers.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare ca o parte din cei ce au comentat aici il acuza de frauda.Cei ce acuza nu sunt judecatori ,procurori,nu s-a dat o sentinta nu sunt probe impotriva lui .Asa ca fiti politicosi si vedeti-va de treaba in continuare,nu mai aruncati cu piatra deoarece nu aveti nici un drept!!! Poate se atrage si atentia moderatorilor pentru astfel de subiecte si acuze indirecte ..Numai lucruri urate am vazut pe acest forum si ma refer la atacuri la persoana,cu toate ca nu ne-am deranjat cu ceva si nu ne cunoastem facem acuze sa ne aflam in treaba ...In rest mergeti cu grija si incheiati-va polite RCA ca si cum ar fi pt. voi cu revers.

Cand am avut Citroen C4 nu am stat pe forum, cand am avut volvo am vizitat un an forumul si a fost cam degeaba pentru mine. Acum cu noua masina la fiecare problema ma duc la mecanic si punct. Parerile valoreaza 0 lei, informatiile sunt importante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa citesc asta - ca forumul a fost cam degeaba pentru tine. Aici sint o gramada de informatii importante, pretioase, etc.

Cind ai o masina veche - forumul e nepretuit, orice parere poate ajuta - nu zice nimeni sa te repezi sa faci exact ca acea parere, dar e macar un punct de plecare, un ajutor primit.

Cind ai o masina noua, la ce-ti trebuie ajutor de la un forum ? Doar sa te intilnesti cu pasionati si sa pui fotografii/filme cu masina ta. In rest, la reprezentante sau mecanici.

Sa te bucuri de masina ta cit mai mult !

P.s. "ma duc la mecanic si punct."

Considera-te un om fericit in romanica, daca ai gasit asa ceva. Eu nu am gasit acel mecanic - in afara de mine, dupa care sa pun punct cu mina pe inima: fara sa ma uit dupa umar sa vad ce face, la ce cuplu strange, cum trage de ceva ca nu iese ca la carte, ce ciocan foloseste pe undeva de nervi, cum se face ca nu observa si alte chestii ce-ti sar in ochi odata pusa masina pe rampa...si lista poate continua la nesfarsit.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa citesc asta - ca forumul a fost cam degeaba pentru tine. Aici sint o gramada de informatii importante, pretioase, etc.

Cind ai o masina veche - forumul e nepretuit, orice parere poate ajuta - nu zice nimeni sa te repezi sa faci exact ca acea parere, dar e macar un punct de plecare, un ajutor primit.

Cind ai o masina noua, la ce-ti trebuie ajutor de la un forum ? Doar sa te intilnesti cu pasionati si sa pui fotografii/filme cu masina ta. In rest, la reprezentante sau mecanici.

Sa te bucuri de masina ta cit mai mult !

P.s. "ma duc la mecanic si punct."

Considera-te un om fericit in romanica, daca ai gasit asa ceva. Eu nu am gasit acel mecanic - in afara de mine, dupa care sa pun punct cu mina pe inima: fara sa ma uit dupa umar sa vad ce face, la ce cuplu strange, cum trage de ceva ca nu iese ca la carte, ce ciocan foloseste pe undeva de nervi, cum se face ca nu observa si alte chestii ce-ti sar in ochi odata pusa masina pe rampa...si lista poate continua la nesfarsit.

Probabil nici nu am rabdarea si cunostintele necesare sa separ informatiile reale de pareri.

Despre mecanic, am mers pe o recomandare a fratelui meu, un mecanic ce a lucrat la VW ce si-a facut echipa si service personal recrutat unul de la Peugeot, unul de la nu stiu unde, ideea e ca baietii lucreaza bine, cu documentatie.

Ex: am fost la reprezentanta la Citroen sa schimb burdufe planetara si mi-au zis ca se schimba cu pivot+rulment si ca va curge ulei din cutie, si altele si altele pe cand la mecanicul meu nu s-a intamplat nimic din asta dar a fost manopera mai mare cu 30 ron.

Cred ca sunt mecanici buni si la noi in tara dar sunt scumi si sunt doar cei ce lucreaza pentru ei, pentru businessul lor si nu cei angajati ce lucreaza pentru altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lucian...Este offtopic ,dar spun citeva cuvinte.

Intr-o reprezentanta se invata mult meserie insa doar cine doreste.De aici pleaca profesionistii in particular ,dar nu sint asa multi si cam lucreaza la tarife aproape de reprezentanta in unele cazuri ca se respecta in ceea ce fac si nu lucreaza pe genunchi.

Ex tau de la citroen nu reprezinta lipsa de profesionalism.Au dorit sa iti faca un ceva :smile:

Succes cu viitoarea achizitie

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit am reusit sa-mi dau semana de ce am avut accidentul dupa ce m-am dat cu un saab 9-3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ne spui si noua, daca doresti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare baieti,cu regret,sincer,trebuie sa scriu si eu pe aici. Datorita unor imprejurari am fost nevoit da vand masinuta mea si sa trec la alta marca. Chiar ca e "for life" acest microb. Imi lipseste starea data de aceasta marca,masina,comfortul din scaune :D ... Si nu in ultimul rand de fraternitatea din acest forum!!VOLVO FOR LIFE.in viitorul apropiat sper sa revin. Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te asteptam sa revii, cu o noua bijuterie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now