Raull

Motoare noi Volvo

80 posts in this topic

sincer, nu-mi place sincronizarea la m56 pe masina mea. este un compromis, banuiesc ca era mai bine daca avea vitezele mai scurte si 6 viteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutiile (automate sau manuale) folosesc cit mai multe trepte pentru a oferi motorului o plaja de turatii optima la un anumit cuplu cerut de sofer. Mai ales la motoarele turbo se poate seta incarcarea turbo mult mai eficace daca dispui de mai multe trepte de viteza.

Dezavantajul la manuale este ca inebunesti schimbind, iar la automate ca sint mai scumpe.

Si eu "schimb" cite-odata intr-a 7-a, desi n-o am... :rolleyes2:

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Smecheria" mare nu este noua cutie in 8 trepte ci motorul ce invarte cutia .

Noul motor D4 in 4 cilindrii, Euro6 si numai 181cp .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

i´m not impressed. fara 5 cilindri nu mai exista volvo. si fara volvo nu mai exista motoare cu 5 cilindri.

adio.

Edited by LeChuck
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este gen fara Nokia 3310 nu mai exista telefoane :D Lumea evolueaza... motoare cu cmc mic & putere mare si bine inteles cat mai putin co2

Share this post


Link to post
Share on other sites

motoare cu cmc si putere mare = c*catu facut bici care sa si trosneasca. adio 5 cylinder.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte bune si motoarele in 4 cilindrii, stai sa vezi peste 5 ani cand toata lumea va trece pe 3 cilindrii iar cei bogati vor avea 4 cilindrii .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Vezi A45 AMG ;D

Motor de 2 litri, 360HP.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu dati banii pe prostii,

luati mai bine audi rs3, ford rs500 sau bmw mcoupe la copii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte bune si motoarele in 4 cilindrii, stai sa vezi peste 5 ani cand toata lumea va trece pe 3 cilindrii iar cei bogati vor avea 4 cilindrii .

Ca si o confirmare : http://www.promotor....umului-12157796

In citiva ani motoarele peste 2000 cmc vor fi o amintire. Pacat de I6 de la bmw, T5 de la volvo, si multe alte motoare excelente.

Eu ma consider norocos ca am trait intr-o perioada in care am putut calari herghelii. Nu stiu ce vor zice nepotii mei , insa imi pare rau de ei de pe acum.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

ceva special pentru voi toti, cu toate ca ma indoiesc ca e thread-ul potrivit, dar daca tot veni vorba...

Edited by LeChuck
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

In citiva ani motoarele peste 2000 cmc vor fi o amintire. ...

Sau poate ca cei de care pana acum s-a ras ca mergeau cu Porche-le sa alimenteze cu GPL, s-au dovedit vizionari.

Motor mare, emisii scazute; doar pe combustibil alternativ.

Abia astept sa o vad si pe asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar si cu GPL un motor mare tot are peste 130g CO2/km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi am inteles chestia ca se reduce cilindreea si bla bla bla, dar daca masina actuala va tine, eu o voi pastra pana dincolo de 2020 si daca o s-o alerg odata pe luna dar tot nu o dau.Oricum normele europene au aplicabilitate pentru autoturismele ce urmeaza a fi produse incepand cu 2015 respectiv 2020.Bineinteles, vor veni alte Regulamente CE care sigur vor reglementa problematica poluarii la motoarele SH, astfel ca nu este exclus ca in decurs de 2-3 ani, sa nu mai existe taxa aberanta de mediu, iar locul ei sa fie luat de o scurta plimbare la fisc unde declari ca mergi 15 k sau 25 k/an si platesti anual o taxa aferenta normei de poluare a masinii.

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, aici e problema. Pentru prima data s-a pus problema unui prag de emisii, pana acum era obligatorie norma nu si emisiile . Adica din 2011 EURO 5 la turisme dar nu un nr de grame iar faza cu nr de grame poate da idei diferitelor guverne pt inventarea de noi taxe. Deja sunt tari in UE unde se platesc taxe de drum/inmatriculare in functie de nr de grame, cand introduc toti aceste taxe sa vezi distractie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asa este, si prima dintre ele a fost Olanda, daca nu ma insel ! acolo se merge pe principiul poluatorul plateste (la noi se lauda ghiolbanii de la guvernare ca aplica principiul mentionat doar ca nu poluatorul plateste ci cumparatorul, si ca "prostimea"sa plateasca muuult si bine mai iau in calcul si cilindreea cu toate ca taxa asta o platim pe la Primarii , si pentru care primim in schimb .......jumatatea lui 5).

Share this post


Link to post
Share on other sites

i´m not impressed. fara 5 cilindri nu mai exista volvo. si fara volvo nu mai exista motoare cu 5 cilindri.

adio.

A mea oare câti cilindri are?
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea oare câti cilindri are?

4

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu sint de parere ca motoarele in 5 de la volvo au fost exceptionale, cu tot cu problemele lor. Era un semn distinctiv pentru volvo. Acum ne integram.

Si au si un feeling deosebit. Asta e , s-au dus. Pacat, asta e economia de piata.

Motoarele in 5 fac deosebirea intre volvo si bmw. Au facut.

Da, Bogdan, alea de la bmw erau mai puternice.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu înțeleg urmatorul lucru. Volvo a redus deja cilindreea pentru motorul D5 și l-a făcut de 2 litri ieșind D3-ul ceea ce după părerea mea e o minunăție de motor, 5 cilindri sunet de motor bogat, putere, dar impozit mic. De ce nu puteau sa îl evolueze pe asta și în schimb au ales sa facă în 4 cilindri ca toată turma. Un 4 cilinder poate fi mai eficient decât un 5 cilinder?

Sent from my Z10 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cilindri mai multi, eficienta mai mare, turatii mai mari, cuplu mai mare, pret mai mare.

Asta , cu pretul, e cea care influenteaza cel mai mult.

Daca n-ar fi asa s-ar face v10 de 2 litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as plăti un preț mai mare upfront pentru putere mai mare și eficienta mai buna decât unu în 4 dar de cilindree identica.

Sent from my Z10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as plăti un preț mai mare upfront pentru putere mai mare și eficienta mai buna decât unu în 4 dar de cilindree identica.

Sent from my Z10 using Tapatalk

Da , dar tu "esti" putini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, aici e problema. Pentru prima data s-a pus problema unui prag de emisii, pana acum era obligatorie norma nu si emisiile . Adica din 2011 EURO 5 la turisme dar nu un nr de grame iar faza cu nr de grame poate da idei diferitelor guverne pt inventarea de noi taxe. Deja sunt tari in UE unde se platesc taxe de drum/inmatriculare in functie de nr de grame, cand introduc toti aceste taxe sa vezi distractie .

Adica daca eu planuiesc un R pe anul viitor de exemplu s-ar putea sa ma trezesc ca guvernantii nostrii introduc o "noua" taxa pe gramajul de CO2 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now