onezero

onezero's voLOWvo

580 posts in this topic

da, mai ales la semafoare ma intreaba cateoda lumea "baiatu, is de x5 jantele?" :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil au comenzi de x5 de onorat ... :)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca tot vine caldura, cumva sa "ajut" la racire.

before

post-6070-0-53368300-1402942810_thumb.jp

after

post-6070-0-45047300-1402942836_thumb.jp

p.s. ii un effect placebo placut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capitonajul ăla are (și) rol la insonorizare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

oare de asta nu se auzea bine motorul meu V8? de scuturat se scutura bine cand-l opresc, bine ca acuma stiu de ce nu se auzea:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pui racire la baterie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

as vrea sa am o tubulatura de aia, dar trebuie sa modific toata admisia atunci. credca mi-ar trebuii tubulatura de T5 ca sa-mi fac admisie si racire la baterie si nici atunci nu cred ca as putea, ca la 1.6d ii un labirint admisia. asa ramane pe timp de vara, si la iarna il pun inapoi

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 2.0D are din fabrica admisia cu racire pt baterie.Dar sincer da fiu nu prea ii vad rolul...

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

candva ma gandeam si eu la asta, ce rost are racirea bateriei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are rost atunci cand ai un motor care se incinge, 1.6D-ul nu se incinge, abia ajunge evacuarea la 440C dupa o sarcina sustinuta pe autostrada cu 160-170km/h . In rest in regim normal abia se incalzeste 1.6D-ul iar din acest considerent nu are nevoie de racire baterie .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are rost atunci cand ai un motor care se incinge, 1.6D-ul nu se incinge, abia ajunge evacuarea la 440C dupa o sarcina sustinuta pe autostrada cu 160-170km/h . In rest in regim normal abia se incalzeste 1.6D-ul iar din acest considerent nu are nevoie de racire baterie .

Offtopic..Este vorba de dispunerea evacuarii care este in fata la 1.6D,fata de spate la 2.0 si D5 .De aceea si nu pt. ca se incalzeste diferit fata de 2.0.Are Dpf comun cu catalizator,prost gindit celelalte 2 amintite mai sus fiind gindite bine pe evacuare (dpf).

Coloana de aer dizlocata de maisna "ajuta "putin ca sa se ajunga greu la temp de 460gr din DPF.Deci temperatura incinta motor este mai redusa un pic. Prost gindit acest sistem .(am si un 307/110cp faraDpf dar etse peste orice asteptari fata de psa Volvo, de aceea vbesc)

In esenta ai zis bine doar am completat un pic. :smile:

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am gandit la evacuare, este posibil sa ai dreptate si sa nu fie loc .

Totusi nu e foarte incinsa incinta motorului in comparatie cu 2.0D. DESI trebuia sa fie mai incins la 1.6D din cauza DPF-ului care se afla la motor, totusi e bine izolat acesta si nu degaja multa caldura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

legat de evacuare, daca ii fac teava goala, are sens sa-i pun catalizator sport? ma refer sa nu scoata fuuuuuum dar sa scap de hardughia aia mare [dpf off]

Share this post


Link to post
Share on other sites

am reusit sa-o pun ca la carte, am pus uleiul eneos si ma pot declara multumit, deocamdata.

inventie: am facut o chestie sa nu mai vina oloiu inapoi pe admisie [carter off :))]

post-6070-0-72408600-1403106468_thumb.jp

post-6070-0-56818600-1403106483_thumb.jp

post-6070-0-90260400-1403106499_thumb.jp

post-6070-0-17976200-1403106516_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numa' cap de furtun de gradina n-am vazut in motor =))))))))))

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai gandit ca poate acel epurator poate face presiune? Daca iti crapa tot capacul? Sau se sparge membrana epuratorului si iti va improsca cu ulei primul injector?!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii la liber teava aia care am facut-o. are la capat burete, ar trebuii sa respire bine pe acolo, cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, arata super cu ala pus acolo,dar cu capota inchisa :laughing9:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum vine întrebarea magica. de ce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu se mai murdareasca turbina/filtrul aer de ulei, banuiesc :dontknow:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact de aia.+ca...teoretic baga si "aerul" cald inapoi, asa fara "aerul cald" ar trebuii sa mearga cu ceva mai bine..sau poate placebo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce facem cu functionarea motorului ? Cum facem ca acum este alt debit de aer citit de MAF, cum facem ca avem presiune mare in epurator ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce ma uit mai mult pe topicul asta, de aia ma minunez mai mult. Astept momentul in care o sa faca POC si o sa bagi mana in buzunar pana la ciorap, sa platesti "inventiile" facute

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg asta cu presiune mare in epurator. daca gazele au loc sa iasa, cum ramane acolo presiune? o explicatie mai detaliata te rog...

daca o sa se gata motorul, ca intr-o buna zi se va termina si asta. o sa pun un d4 sau un d5 pe s40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now