onezero

onezero's voLOWvo

580 posts in this topic

Din pacate clema aceea de la tapiterie, prinde tapiteria spatarului in partea de jos si atat. Ca sa defaci toata tapiteria spatarului mai ai de taiat o gramada de sarme, reglajele spatarului si tetiera. Sa vezi acolo "pain in the ass".

Legat de ultima poza, nu am inteles ce anume vrei sa faci! Este uzata, sau ce anume te deranjeaza?

Daca este uzata, singura varianta ar fi schimbarea ei cu alta. In dezmembrari nu cred ca sare de 100 de lei

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii unpic indoita, dracu stie ce are. nu-i ca si ala de pe partea dreapta frumos si drept ci seamana cu un drum proaspat asfaltat de prin ceva sat tot cu hopuri.

la mine clema de la buzunarul spatarului era desprins, eu credeam ca ii rupt si mi-am bagat mana pe acolo si l-am pus inapoi - cheap fix! unu mi-o zis ca trebe sa desfaca cusatura si sa-o faca inapo si bla bla bla 300 de lei:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

au sosit si distantierele, pacat ca nu erau gata cand am fost la brasov..

trebe sa o cobor mai mult pe spate si e perfecta

post-6070-0-41608400-1431464542_thumb.jp

post-6070-0-50076200-1431464564_thumb.jp

post-6070-0-16376200-1431464585_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Din ce-mi dau seama din poza pusa de tine cu centura de siguranta, pare ca arcul care o tensioneaza nu mai lucreaza corect in pozitia initiala si in concluzie nu o mai tine intinsa. Banuiesc ca aia e durerea ta, ca nu mai sta intinsa si dreapta ci se onduleaza usor.

Nu stiu daca ai rabdarea si sfintii necesari sa desfaci masca de pe stalp ca sa ajungi la cutia unde se strange centura, insa in principiu ar trebui sa desfaci cutia respectiva si sa vezi de ce nu mai trage pana la capat centura.

Si nu stiu sa-ti spun sigur daca la Volvo cutia centurii e capsulata etans sau se poate desface....poate ne ajuta cineva cu informatia asta.

Imi amintesc ca a pi..duit tata o zi intreaga dupa ce a desfacut o centura la un Hyunday Elantra si a constatat ca era capsulata cutia. Se poate desface pana la urma, dar iese o treaba urata si cu multi sfintisori. :smile:

Bafta!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

de tras se trage inapoi, cureaua e indoita doar pe o portiune foarte mica, si ma enerveaza:)) mersi la fel!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa tragi de ea de-o parte si de alta a "umflaturii". Trebuie sa se traga atele alea...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@1.0 incearca sa o incalzesti un pic(cu bricheta sau cu o lampa cu gaz)dar nu prea mult ca are 230 de fire din plastic si se topeste,incalzeste-o un pic si tine'o exact invers fata de cum e acum pana se raceste,daca nu merge din prima mai incearca de vreo 2 ori,ai grija ca se topeste deci nu o incalzi prea tare,prin vara vin acasa si eu cu Volvo si te ajut cu cea mai mare placere.

ps:cand mai vreti sa desfaceti centuri de siguranta dati'mi niste poze si va spun cum se desfac,am 7 ani la activ in domeniu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

o las sa moara asa, poate o sa schimb cureaua intr-o zi cu soare:))

distantiere puse! buza pusa! filtru de aer sport PRO, saptmana viitoare imi ajung si alte piese...acum ce mai ramane sa ma bucur de ea, ea de mine si sa avem un timp "...happily ever after"

post-6070-0-05361800-1431690915_thumb.jp

post-6070-0-48970800-1431690949_thumb.jp

post-6070-0-85696200-1431690990_thumb.jp

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lip spoilerul, mi se pare cam mare/iesit in afara. Eu l-as fi bagat mai in inerior un pic. Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

difera unpic de oem, ii cu vreo 2-3 mm mai lung si capetele o sa le modific sa dea mai mult spre oem numai ca trebe sa o las asa 72 de ore pana se intareste lipiciu si...suruburile :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-a scos mocheta din interior, spalat cu karcher si cu solutie si..se poate numi o masina noua pt. ca totul e pico-bello [interior].

ieri am spalat si exteriorul, am verificat nivelul la ulei si...ne bucuram unul de altul in continuare:D

acum ce urmeaza : participarea la streetmaniacs, sa trec de examene, si niste road tripsuri bine meritate. ieri o facut 160.000 dar n-am apucat sa-i fac poza. la multi ani:D

urmatoarele pe lista :

- xxxxxx si xxxxxxx

- xxxxxx oem

- xxxxxxxx cu xxxxxxxx si xxxxxxxxx

- xxxxxxxxxx

- schimb ulei si filtre la 161.000 km

- curatare egr

- curatare galerie admisie

si...am rezolvat problema de LOW-BOOST!!! Mersi Adi inca odata. BUBA propriu zisa a fost DEBITMETRUL! Am pus alta noua PIERBURG [credca asta se pune si de fabrica nu?] si masina merge BRICI!

*btw, la iarna sper ca ma platesc astia cu dezapezirile lor:))

post-6070-0-01503800-1433498676_thumb.jp

post-6070-0-97122000-1433499247_thumb.jp

Edited by onezero
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

la d5 oem e bosch , dar pe v70 am pierburg de cand am masina(aprox 5 ani , 100k) si merge brici

Share this post


Link to post
Share on other sites

-------------------------------------and it's closed--------------------------------------------

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu. A cerut pt monent inchiderea topicului. So...closed.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Redeschis la cerere

Share this post


Link to post
Share on other sites

No pai: ti-ai luat un S60 2.5T din 2003. Caz in care ai postat in sectiunea gresita. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va face transplant de motor pe S40 ;). Am cautat si eu un 2.4 diesel si era mai ieftin sa cumpar o masina. lovita cu motorul respectiv, fata de motorul simplu din dezmembrari. Vom vedea.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat ca nu se poate monta motorul pe S40 . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat ca nu se poate monta motorul pe S40 . :D

Hai maaaa, esti rau, nu-i strica bucuria, ca i-am mai zis si eu odata mai de mult si nu m-a crezut :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now