Cristi Muresan

Cauciucuri Iarna

123 posts in this topic

Teoretic, ai dreptate, Marius. Dar ce te faci, daca nici macar nu poti iesi din parcare cand e zapada, ca sa mai poti ajunge pe sosea si sa te tina acolo in mers?

De aceea recomand rotirea fata/spate, ca sa ai anvelope cu uzura aproximativ egala. Daca cele de pe puntea spate sunt atat de uzate ca nu te mai tin pe sosea, ce rost mai are sa le pui pe fata? iti cumperi unele noi si termini povestea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi dau cu presupusul nu sunt inginer ! nici pe departe , rog sa ma corectati daca gresesc !

-unghiul de fuga nu este cu roata perfect dreapta si perpendiculara cu drumul !

-tu cand virezi (la viteza) uzeaza predominant partea exterioara si interioara pe roata cealalta

-si reglarea unghiului de fuga depinde unde o faci ! chiar daca e cu laser (eu am patit cu V70 II sa il reglez de 7 ori + schimbat arcuri bucse flansa arc fata flansa spate , telescoape toate 4 si tot imi tragea intro parte pana am mers la un optic clasic cu lumini si hopaa masina merge drept !)

toate astea + umflatul necorespunzator , si din cate stiu eu aerul isi modifica dimensiunile (volumul ) si in functie de temperatura

eu stiu ca v50 ,s40 are un reglaj al unghiului de fuga mai sport sa ii zicem asa , te poti uita la o masina wtcc si iti dai seama la ce ma refer

un unghi inchis pe spate , toate astea + fortele de franare tind sa uzeze cauciucu pe margini... ma gandesc eu

sunt de acord cu tot ce ai scris mai sus, dar ar mai fi de adaugat :

acel mit nu e tocmai spulberat ! daca tu ai cauciucuri mai bune pe spate decat pe fata ai niste lipsuri , franare mai slaba (masina franeaza predominant fata)

accelerare mai slaba , si in legatura cu acea stabilitate ... nu iti derapeaza spatele ca iti derapeaza fata (nu intrii in parapet cu spatele ca intri cu fata)

concluzia e daca stii ca ai cauciucuri mai slabe pe spate poti adapta viteza in curbe in functie de aderenta carosabilului , dar daca nu poti frana lafel de bine in conditii de urgenta ! urgenta no poti preconiza , dar curba da !

spatele in derapaj il poti si prinde si faci un drift de toata minunea ! :hello2: babele de pe margine

Eu înţeleg ce zici şi aceasta a fost şi întrebarea mea către cei de la ÖAMTC:

Răspuns:

1.maşinile din ziua de azi nu mai frânează faţă cum era mai de mult.

Se frâneaza aproximativ 60%(faţă) - 40% (spate).

2.dacă ajungi în derapaj cu spatele: în primul rând datorită scaunelor din maşinile de uz în trafic

realizezi târziu ca spatele a luat-o pe ulei (este unul din motivele pentru care profesioniştii sunt

"una cu scaunul" sa simtă în şolduri ce face spatele), mai apoi redresarea spatelui e mult mei grea decât

redresarea feţei. (Crede-mă, am încercat sa redresez la acele teste maşina din derapaj al spatelui,

nu prea ai şanse...decât cu mult exerciţiu). La faţă e mai simplu, "deschizi" încet şi virezi apoi din nou în curba

şi de cele mai multe ori reuşeşti să reintri pe traseu (desigur dacă ai abordat curba cu viteza care să permită).

Acestea sunt câteva dintre motive şi cum spatele trebuie sa stea pe drum, acolo ai nevoie de cauciucuri bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va reamintesc ca ne aflam in topicul "Cauciucuri de iarna". Asadar se discuta despre acest tip de anvelope si drumuri posibil acoperite cu zapada, gheata, polei. Cei mai multi dintre noi nu ne aventuram sa plecam la drumuri lungi in astfel de conditii, poate la servici si la supermarket. Cum sa pleci, daca nici macar nu poti iesi din parcare cand e zapada, doar pentru ca ti-ai pus cauciucurile mai bune pe spate? Vara e altceva, alta discutie, alt topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie personal imi place mult iarna ...in concluzie 4 cauciucuri nokian noi ! Daaar am avut experiente drifting fara voia mea dar am prinso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce a inteles gresit toata lumea(parerea mea) e ca nu se discuta despre slicuri pe fata si senile pe spate... eu unul ma refeream la diferentele de uzura acumulate la 10-20.000 km.

Nu am avut vreodata cauciucuri cu profil sub 5 mm.

In principiu( citez dintr-o carte cu sigla DEKRA, ADAC, si mai erau dar nu e cartea mea si nu mai stiu:P) la fiecare 10-15.000 de km cauciucurile trebuie inversate fata-spate pentru ca in timp uzura sa fie egala si pentru ca e cel mai indicat cand le schimbi, e sa schimbi toate 4 cauciucurile odata.

Si am spus si mai sus... cand spun cauciucuri mai rele nu ma gandeam la unele care sa semene cu cauciucurile lu' Vettel de pe Redbull, ma refeream la cauciucurile cu care s-a circulat un sezon si peste vara/iarna au stat la naftalina...

A iesit cam multa cearta in topicul asta:P:P:P

Edited by vpr
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, in cazul asta ai dreptate. Ideea e ca multi extrapoleaza si cred ca isi pot pune doua cauciucuri noi pe fata, si doua luate de la dacia lu bunicu', ca ce naiba, tre' sa fie niste chestii rotunde care sa se invarta.

Ideea pe care vreau sa o subliniez este ca poti merge si cu sapunuri in loc de roti, cat timp stii ca ai sapunuri, si mergi cu o viteza adaptata aderentei cojilor de banana cu care rulezi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce a inteles gresit toata lumea(parerea mea) e ca nu se discuta despre slicuri pe fata si senile pe spate... eu unul ma refeream la diferentele de uzura acumulate la 10-20.000 km.

Nu am avut vreodata cauciucuri cu profil sub 5 mm.

In principiu( citez dintr-o carte cu sigla DEKRA, ADAC, si mai erau dar nu e cartea mea si nu mai stiu:P) la fiecare 10-15.000 de km cauciucurile trebuie inversate fata-spate pentru ca in timp uzura sa fie egala si pentru ca e cel mai indicat cand le schimbi, e sa schimbi toate 4 cauciucurile odata.

Si am spus si mai sus... cand spun cauciucuri mai rele nu ma gandeam la unele care sa semene cu cauciucurile lu' Vettel de pe Redbull, ma refeream la cauciucurile cu care s-a circulat un sezon si peste vara/iarna au stat la naftalina...

A iesit cam multa cearta in topicul asta:P:P:P

Corect. Adevarul e ca aici suntem multi si fiecare are etalonul sau de valori.

Pentru unii cauciucul ok e cel care are minim 4mm, iar pentru altul

e cel in a carui santuri poti sa bagi un pic unghia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea sunt cauciucurile mele de pe fata, cele putin uzate... oare risc sa pierd controlul masini daca am altele mai bune pe spate?

5,3 mm masurati cand le-am dat jos!

post-5107-0-35410300-1386869746_thumb.jp

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dunlop sp 01 si de iarna si de vara,195 60 15 iarna si 205 60 15 vara,multumit de ambele cele de vara un pic cam zgomotoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la uzura: anvelopele indiferent de fabricant sau scopul utilizari, au un marcaj care ne indica limita uzuri maxime admise (in mod normal aceasta este de 1,6mm), mai precis cand acest marcaj/semn ajunge sa atinga carosabilul anvelopa este considerata ca fiind complet uzata si este necesara inlocuirea. Daca noi le schimbam inainte de a atinge aceasta uzura e foarte bine, daca le scimbam dupa fiecare sezon si mai bine sau poate sunt care isi permit sa le schimbe lunar/saptamanal, sa zicem mai norocosi. Dar atunci cand ajungem sa circulam peste acest marcaj sa fiti siguri ca siguranta nu mai avem in anvelope. Referitor la aderenta: nu uitati ca trebuiesc inainte de toate respectate presiunile recomandate de fabricantul masini si nu al anvelopei (totusi in situatii limita o anvelopa mai putin umflata este mai aderenta, se obijnuieste a se desumfla anvelopele pentru a iesi din nisip, zapada, etc.). Presiunea: o anvelopa prea umflata (tolerante mici fata de normal) duce la economie de combustibil, la uzura pe "coama"/mijloc si aderenta scazuta, o anvelopa "moale" (atentie mare daca este foarte redusa presiunea, masina la fiecare viraj sau la viteza crescuta devine incontrolabila) duce la un cosum crescut, uzura pe "flancuri"/marginea anvelopei. Anvelopele de iarca sunt caracterizate de acele rizuri/desene/crestaturi sau cum doriti sa le denumiti, mici care se compota ca niste ventuze, pe tern alunecos indeosebi polei, zapada batatorita si sunt gandite asfel pantru siguranta noastra atunci cand suntem in mers (la plecarea de pe loc nu suntem in pericol). Acest efect de "ventuza" este inutil vara motiv pentru care se recomanda a se schimba iarasi anvelopele cu cele de vara. Mai exista si varianta de mijloc si anume anvelopele vara-iarna, sau va rog sa ma scuzati: all-seasons. De folosit folositi de care doriti vorba lui @Midnight Caller puteti sa mergeti si cu "sapunuri" desi daca nu sunteti in decor probabil o sa fiti peste mine sa zicem si nu o sa fiu incantat de cunostinta la o asa prezentare. Personal la masina folosesc totul asa cum cere fabricantul, mai putin uleiul care acum ca am sarit de 100.000km am sa-l schimb la 25.000km in loc de 30.000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vpr daca conduci atent si iti adaptezi viteza la conditiile meteo vei fii in siguranta , nu sunt adeptul "am volvo am cauciucuri noi ,dai talpa pana in primul plop" poate acele ventuze ajuta sa ne cataram pana in varful plopului. Eu am condus v70 in multe conditii nasoale in plin sezon iarna pana in franta , pana la iasi , sovata , am prins zapada de 4-5 cm pe autostrazi , si drumuri nationale cu anvelope sh 4 mm uzura , prudenta face mult !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singurul contact al masinii cu asfaltul sunt anvelopele deci...ar trebui sa fie cele mai importante dintr-o masina nu?

Eu am avut un accident dauna totala cu S40 din cauza anvelopelor de proasta calitate. Noroc ca am fost in volvo ca altfel nu stiu ce se intampla.

Acum am luat pe masina actuala Continental ContiWinterContact TS 830 225/55/R17 777 lei bucata. Nu le-am testat inca pe zapada dar sunt foarte moi si confortabile. Pe asfalt se misca exemplar.

Intr-adevar condusul prudent este cel mai bun. La mine s-a intamplat o situatie limita. Noapte, pod, ploaie, trafic,viraj 90 grade, o masina de pe contrasens a intrat in depasire la limita, soferul masinii din fata mea s-a speriat si s-a infipt in frana, oprindu-se de tot. Vizibilitatea in curba~ 15 metri. In situatii din astea mi-as fi dorit sa am anvelope premium si nu saraciile de Hankook de 4 ani cu care am luat masina. Am zis ca e februarie , ca iau la anul altele mai bune, si tot asa. Nu a mai apucat masina anul. Bine ca am apucat eu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea sunt cauciucurile mele de pe fata, cele putin uzate... oare risc sa pierd controlul masini daca am altele mai bune pe spate?

5,3 mm masurati cand le-am dat jos!

Nu te poti ghida doar dupa cati mm ai, ci si calitatea caiciucului conteaza. El isi pierde din proprietati

in timp, mai ales daca nu e tinut in conditii optime - chiar si perioada de dinaintea vanzarii conteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricatie saptamana 48 din 2011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricatie saptamana 48 din 2011

Ideea de a pune pe spate cauciucuri mai bune decât pe faţă e când ai de ales.

În cazul tău, caucicurui 2011 cu 5,3 mm pe faţă, iar pe spate cauciucuri şi mai bune

de atât, eu zic ca ai să treci iarna cu bine. Probabil şi cea 2014-2015 tot cu astea.

Apoi, chiar daca ar mai fi 4 mm să zicem, eu alea din 2011 le-aş schimba.

Media de viaţă a unui caucciuc e cam 3-4 ani/sezoane. Trebuie luat in calcul

şi depozitarea lor de dinaintea vânzării:

Caucciucurile de iarnă se produc vara şi cele de vară iarna, sa fie mereu pe stoc

când este cerere. Ideea e că mulţi le cumpără înainte ţi le adăpstesc pe unde apucă:

astfel cauciucul în sine are de suferit: cel de iarna se coace vară prin hale la căldură

şi cel de vară se caseaza iarna la frig. Nu e o regulă, dar nu cred ca cineva încălzeşte

halele sau pune climă ca să păstreze un climat recomandat pentru cauciucuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ADAC recomanda folosire cauciucurilor pana la 5 ani!

Iar cauciucurile mele sunt fabricate in octombrie 2011. adica au 2 ani si 2 luni... si la mine sunt din ianuarie 2012.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.michelin....poveste-stocare

Eu depozitez cauciucurile intr-un pod, umflate cum trebuie la drum , pe janta, in pozitie culcata, cite 4 unul peste altul, fiecare in sacul lui de plastic.(sacii le protejeaza de ultraviolete,ozon si grasimi petroliere)

Inainte de a le depozita le spal, le echilibrez , indrept micile deformatii ale jantelor (daca e cazul) si scriu pe ele unde au fost pe masina (df,ds,sf,ss).

Recomand sa faceti indreptari de jante doar la rece undeva unde au aparatura dedicata, nu la coltul blocului cu ciocanul si lampa de benzina.

Cauze de ovalizare : gropi luate in frinare, presiune in pneuri mai mica decit cea normala pentru viteza si incarcarea masinii, indice de incarcare al pneurilor prea mic, etc.

Cind urcati borduri opriti masina cu roata lipita de bordura si apoi accelerati progresiv pina urcati cu acea roata bordura. La fel si pentru celelalte 3 roti. Din aceasta cauza bordurile se suie oblic, nu perpendicular.

Verificati mai ales interiorul jantelor care au fost pe dreapta pentru ca acolo se iau gropile cel mai frecvent. Pentru o verificare eficace se dau cauciucurile jos de pe jante. La ochi scapa multe ovalitati , mai ales la interior.

Daca la echilibrare aveti nevoie de mai mult de 50 grame (pe exterior sau interior) , probabil janta e lovita rau (bine).

Cind cumparati jante (noi) verificati echilibrarea FARA cauciuc pe ele. Daca cer mai mult de 5 g (ideal ar fi sa nu ceara nimic) luati altele. Pentru jante scumpe, de firma, greutatea lor ar trebui sa nu depaseasca greutatea data de producator cu mai mult de 5%, ceea ce e valabil si pentru cauciucurile noi provenite de la producatori recunoscuti.

Edited by iulirx
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ADAC recomanda folosire cauciucurilor pana la 5 ani!

Iar cauciucurile mele sunt fabricate in octombrie 2011. adica au 2 ani si 2 luni... si la mine sunt din ianuarie 2012.

De acord. Eu ma ghidez dupa ÖAMTC şi ADAC.

Daca ai cauciucuri luate de pe raftul unui magazin si costa 100 lei bucata,

nu m-as avanta sa le tin poate nici 3 ani/sezoane.

Cazul tau si chiar is al meu e altfel. Eu am un continental si a iarna a cincea cu ele,

si nu sunt incantat, desi cauciucul are uzura putina, are grip (l-am si testat la primul polei).

Oricum e ultima iarna cand sunt la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la ski , zapada , drum poleios . In concluzie sunt foarte multumit de nokian wr d3 , sunt la fel de silentioase ca dunlop

Dar am modelul fara runflat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Am si eu nevoie de roti de iarna pentru masinuta mea. Vreau sa ii pun jenti de tabla de 15 inch si cauciucuri 195/65/15 Nokian WR D3 (am citit foarte multe review-uri si raportul pret-calitate la ele este cel mai bun, zic eu).

Aici in Germania pot sa iau cu 100€ roata gata montata cu aceste gume (dimensiuni janta: 15 Zoll 5 x 108.00 x 63.30 ET: 46.00)

In Romania am gasit doar cauciucul cu vreo 350 ron si janta vreo 80€ pe un site, deci 160€ rotund :|

Stiti voi unde pot gasi jenti de tabla NOI in Ro la un pret mai acceptabil? Ca la 80€ imi iau jenti de aliaj de aici din Germania.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
post-3087-0-31203800-1408386649_thumb.jppost-3087-0-33821900-1408386667_thumb.jppost-3087-0-31123300-1408386680_thumb.jppost-3087-0-31203800-1408386649_thumb.jp Gasesti la mine setul de 4 bucati la doar 600 lei. SCUZE acum am vazut anul de fabricatie pt masina ta.Am un set de jante de aliaj pt V50-S40 fara cauciucuri la 700 leipost-3087-0-68880300-1408387007_thumb.jpAsta este modelul de jante Edited by blackhole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din dezmembrari iti iei jante pe 15 cu max 200 de euro, de aliaj, dar probabil vei gasi mai ieftine

sau http://www.tocmai.ro...8-12084408.html

Multumesc

As cam prefera parca sa nu iau SH...ca sunt patit cu jenti de alu SH ovalizate care pareau ok pana am ajuns cu masina la 140 si a inceput sa tremure volanul...

Si pentru iarna as vrea de tabla ca sa nu fie asa expus sistemul dr franare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.anvelopej...YgIwwodDUEA3g#s

Nu stiu de ce nu merge sa pun tot link-ul, insa din partea stanga selectezi jante otel/tabla, diametru 15, latime 6,0, prezoane 5, distanta 108 si o sa-ti apara cu pret de 189 lei bucata

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.anvelopej...YgIwwodDUEA3g#s

Nu stiu de ce nu merge sa pun tot link-ul, insa din partea stanga selectezi jante otel/tabla, diametru 15, latime 6,0, prezoane 5, distanta 108 si o sa-ti apara cu pret de 189 lei bucata

Multumesc mult, Ionut! Cu astea acum, ies mai bine decat in Germania :hello2: Si le ridic eu personal din Timisoara cand vin in tara ca vad ca au reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now