mariusdaniel

Acciza suplimentara de 7 EuroCenti, doar pe benzina?

78 posts in this topic

E in traditia schimbului de ani sa se scumpeasca combustibilul... cu acciza sau fara.

Eu care colectez bonurile spre decontare am sesizat deja diferenta de 0.05 lei la aceeasi statie de joia trecuta pana astazi dar voi aici incercati sa gasiti profilul victimei mai bune si nicidecum sa va revoltati. In 2007, nu era nici 3 lei litrul. Nivelul vostru de trai a crescut la fel?

A vazut cineva filmul http://www.imdb.com/title/tt0328223/ ?

Nu imi doresc o bata ci un ciocan adevarat, sa va trezeasca din somn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai 0,05bani/litru, saptamana trecuta la Mol piatra neamt dimineata am alimentat cu 5,77 dimineata si seara cu 5,83, 0,06 bani in mai putin de 12ore si era o zi de joi 05.12."13.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si iti pare normal sa iei banii din accize combustibil si/sau timbru de mediu iar cu acesti bani sa faci catedrala mantuirii !@#$%^ ?

Desi esti off topic, iti raspund ca din punctul meu de vedere nu trebuie sa plece nici macar un singur leu catre biserica si cler, indiferent sub ce forma. Eventual, doar sub forma acelui celebru 2 % redirectionat din impozitul pe salarii. Dar felul cum pui tu intrebarea, imi arata ca nu ai inteles nimic din mica lectie despre buget, asa ca nu o sa mai insist pe tema asta. Nu inainte de a-mi raspunde tu la o intrebare : cum ai ajuns la concluzia ca acea biserica incriminata s-a facut fix cu banii de la mediu si nu cu banii din acciza la tigari, sa zicem, sau din amenzile de circulatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai foarte simplu, pt ca nu s-a facut nimic pt mediu si am presupus ca acei bani au plecat in alta parte, de exemplu pt catedrala mantuirii .

Nu trebuie sa-mi dai lectii de economie pt ca stiu destul de bine cu ce se mananca si am spus raspicat ca nu se rezolva problemele reale ale tarii punand noi taxe in contextul in care populatia nu poate plati aceste noi taxe .

Iar in economia reala nu pe hartie, o crestere de 10% la motorina se traduce intr-o crestere de 10% in produsul final iar acest lucru nu este deloc normal pt ca transportul este X procente din pretul unui produs dar in domeniul alimentar de exemplu (pt ca asta il cunosc ceva mai bine) cei cativa mari distribuitori/importatori se agata de acea crestere pt a justifica o marire de preturi.

Cu taxarea suplimentara a combustibilului statul va incasa instant o suma mai mare de bani, asta pe termen scurt si tot nu rezolva problema .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu uitam ca initial cel care a gandit :evil7: aceasta acciza a spus ca se va introduce in afara bugetului, cu destinatie pentru infrastructura, cand in incompetenta lor (mai tineti minte balbele premierului la conferinta de presa) si-au dat seama ca nu au voie sa introduca taxe pe langa buget au zis bun, lasati ca o s-o bagam in buget si asa o sa pierdem urma banilor mai usor.

Si apropo de depersonalizarea (cum spune mariusdaniel) banilor ajunsi in buget mi-am adus aminte de raspunsul unui director al unei case de sanatate judetene pe timpul cand se construiau aceste impozante cladiri, cand a fost intrebat daca banii cheltuiti cu atata darnicie pentru constructie si dotari nu puteau fi folositi in interesul bolnavilor, a spus ca banii cheltuiti in acest sens, respectiv pentru constructie sunt din alt cont, nu din cel destinat bolnavilor de parca in acel cont se stransesera bani din donatiile lui nu tot din contributia asiguratilor.

In concluzie pot spune ca in foamea lor de bani pot, si vor inventa tot felul de taxe pentru e ne stoarce de bani pe toti contribuabilii persoane fizice sau juridice.

Edited by vcristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fericirea a durat putin, ca in Romania.

Amanarea accizei a determinat FMI sa ceara inventarea de noi taxe care sa compenseze "pierderea" data de amanarea introducerii accizei suplimentare.

Traim in Romania... da' n-o s-o mai ducem mult...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa faca o emisiune despre asta la "Romania te iubesc". :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut la stiri ca peste 3 luni se va scumpii si motorina tot cu 7 centi , sunt curios cum alte tari o duc mai bine ?!mergem fara clima si iarna nu mai incalzim motorul ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper din tot sufletul sa se organizeze a II-a Revolutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar pune cate 100 de lei la salar de cate ori se scumpeste carburantul nu ti-ar fi ciuda dar cand salariile raman de 5-10 ani la 250euro mediu cum sa nu te apuce nervii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta e problema!! Motorina ca motorina....benzina ca benzina...dar cresc preturile la TOATE!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In luxembur 1.2 e litru motorina si nu ma bag la salarul mediu ca nu I'll stiu dar nam vazut masina mai veche de 2006

Luxemburg

In austria sa ieftinit e cam 1.36 , franta 1.36 in ro tot pe acolo va fi deci nici nu e asa rau daca compari doar preturile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack : "Sper din tot sufletul sa se organizeze a II-a Revolutie."

Cine sa organizeze ? ai de la putere, desigur inclusiv "opozitia",

si-au facut plinul si au alte planuri - cum sa-si sporeasca averile ca,

de, nu-i poate opri nimeni, iar noi suntem bine mersi, dezbinati, indiferenti..

in fiecare saptamana Petrom scumpeste benzina de 99 cu 5 - 7 bani, asa

ca taxa e deja in "vigoare" pentru aceasta caracatita numita ca mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In luxembur 1.2 e litru motorina si nu ma bag la salarul mediu ca nu I'll stiu dar nam vazut masina mai veche de 2006

Luxemburg

in luxemburg salariu mediu e in jur de 1800 euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spre deosebire de alții noi avem PETROL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar spre deosebire de altii, noi NE-AM VANDUT PETROLUL ALTORA SI ACUM IL CUMPARAM DE LA EI !

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar spre deosebire de altii, noi NE-AM VANDUT PETROLUL ALTORA SI ACUM IL CUMPARAM DE LA EI !

nu noi cei de la volanul tarii :)

si au tras foloasele

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar avem zapada

Sper ca na ramas nici un volvo inzapezit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MC, daca vindeam numai petrolul eram departe . :D

Sunt curios daca noul val de anticoruptie schimba ceva si mai ales daca se opreste hotia acolo sus, eu sunt sceptic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic mai repede sa facem un pariu daca litrul va fi sub 1,5E sau peste, in 2014.. :salut:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trece de 1.5 e dar in lei sare de 6.5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are legatura cu combustibilul, dar are legatura cu taxele in general, si cineva ar trebui sa-i faca o statuie in fiecare capitala

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G : valul e de coruptie nu de "anti" ...

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, de furat se fura la fel de mult si jos, la baza, nu doar la vârf. La baza sunt milioane care fura cu miile, iar la vârf sunt mii care fura cu milioanele.

Inmultirea e comutativa...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

... iar miezul, doar arata cu degetul ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now