nionut76

Iata si noul xc90

220 posts in this topic

Daca ne luam dupa ce spune lumea ca " vreau sa fiu altfel" probabil ar alege un maserati :)

Sent from my iPhone using TapatalkDoar ca ghibli nu-i suv

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioanee... sa-mi dai si mie un PM, cand termini. Zici ca i-ai luat locul lu' Heimdllr

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar, unde a disparut Heim? Sa facem un topic cu asta :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nionut, tu ai farmecul tau aparte insa hai sa comparam mere cu mere, XC90 are faruri led si jante pe 21", te rog sa pui aceste lucruri la X5, dupa care XC90 are citysafety te rog sa pui si aceasta optiune la X5.

Tu esti suparat pe Volvo pt ca ai cea mai ieftina varianta de C30, cand te dai jos din C30 2012 Summum nu-ti mai pare asa de nasol C30-ul, pe testate nu pe vorbe, nici nu-mi mai venea sa ma dau jos din masina lui Mihai si acum caut si eu aceiasi varianta dar e la pret de XC60 .

Asa ca hai sa comparam mere cu mere .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un RR sport si un volvo xc90 oricum le schimb eu uleiul :D volvoul diesel si rr ehh v8

Asta daca as castiga la loto ... ideea e ca multi au bani de ambele una sa plimbe copii in siguranta cealalta sa ii omoare cand se aduna prea multi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nionut, tu ai farmecul tau aparte insa hai sa comparam mere cu mere, XC90 are faruri led si jante pe 21", te rog sa pui aceste lucruri la X5, dupa care XC90 are citysafety te rog sa pui si aceasta optiune la X5.

Tu esti suparat pe Volvo pt ca ai cea mai ieftina varianta de C30, cand te dai jos din C30 2012 Summum nu-ti mai pare asa de nasol C30-ul, pe testate nu pe vorbe, nici nu-mi mai venea sa ma dau jos din masina lui Mihai si acum caut si eu aceiasi varianta dar e la pret de XC60 .Asa ca hai sa comparam mere cu mere .

Nu compar merele cu perele. Dar unde ai vazut tu ca xc90-ul are jante de 21 in dotare standard? Toti ceilalti producatori premium au dezvoltat sisteme comparabile citysafety. Ca volvo are patentat si rezervat acest nume de citysafety nu inseamna ca ceilalti nu au. Mai mult pana si vw ofera optional acest sistem. Si nu vad un asa mare avantaj sa ai jante de 21 mai ales intr-o tara ca Romania. Si bmw-ul are full led sa nu mai zic de audi ori mercedes ptr care led-ul e un fel de bec cu filament si au trecut la laser. Eu m-am referit strict la pret. Oricat vor cei de la volvo sa rupa gura targului masina asta nu merita 90.000 euro+. Nu merita pentru ca exista o concurenta foarte puternica pe acest segment si mai ales la acele preturi. Si ma refer doar la marci premium nu pseudopremium.

Daca se merge pe sistemul asta ca vrem sa avem masini mai scumpe sa nu ne mire daca vor scoate modelul de mai jos la preturi de 100 mii + 8b47ee697dfdf9a1de207a5486c63b71.jpg

Si nu sunt suparat pe volvo. Eu sunt incantat cat de ieftin de intretinut este aceasta masina. C30-ul meu e benzina si motorul cel mai mic. Ptr oras imi pare masina ideala. Chiar n-am nimic cu aceasta marca si mai ales cu acest model. Mie mi/a luat ochii din prima cand am vazut/o. Banuiesc ca D3,D4 ori D5-ul fuge de rupe pamantul si are o alta dinamica dar mi-e suficient ce am cat am. Toata aceasta discutie o fac referitor la pret. Ptr volvo este mare oricata tehnologie spatiala baga chinezii in ea. Iar asta o sa vedem in timp daca a fost succes ori nu. Eu sunt mai retinut cu incantarea despre acest model xc90.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Night vision + pedestrian detection bmw. Era deja in pretul trecut mai sus.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Si Audi

Astia de la Volvo parca sunt cei de la Apple care inventeaza roata desi ea exista de ceva vreme. Cand citesc sisteme de siguranta in premiera si vezi ca ele existau deja la altii de 1-2 ani te cam scarpini in cap. REBDSA- detecteaza devieri periculoase de la traiectorie si actioneaza directia. Si asta exista deja. Dar suna bine si da bine ca justificate pentru pretul ala astronomic . Niciodata nu mi-au placut Bmw-urile ori Audi-urile. N-am fost vreun fan al acestor marci. Prefer marcire medii ca pret.

Si nu inteleg cum sa te ingramadesti sa dai 90 mii + pe in volvo fie el si limited edition cand preturile de lansare facute public pentru SUA sunta modelul T6 AWD costa 48.900 usd adica 37.000 euro. Iar pentru T6 AWD First Edition costa in Sua 69.500 usd adica 52.700 euro. Asa da preturi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane si Samsung Galaxy S3, cand a aparut a costat 3500 de lei si acum costa 1000 lei si au fost multi care si-au cumparat la un pret nejustificat de mare. De ce? Pentru ca.....

Cam asa se intampla in orice domeniu, cand apare ceva nou are un pret foarte mare, iar dupa 1 an, incep sa scada preturile

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E adevarat ca e foarte scump acest model...E adevarat ca trebuie sa ai niste bani frumusei in conturi nu doar ca sa ti-o iei, dar si pentru viitoarele cheltuieli legate de ea. Dar...ce nu am inteles eu: sa zicem ca te decizi sa dai suma asta pe masina...si deja te gandesti sa o vinzi ? Iei o masina noua sa o vinzi pestre 3 ani ? sau 5 ? Daca tot vrei sa o vinzi, ma gandesc ca iti iei un second hand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mare suma asta de 90 mii +. Nu stiu dc nu recunoasteti ca e prohibitiva. Ma mira cat de mari sunt diferentele de pret intre SUA si EU. Una e 52 mii euro o suma absolut rezonabila pentru o asemenea masina si alta e 90 mii + .

Multe persoane cumpara masini si le schimba la 2-3-4 ani maxim. Cel putin in Eu. Fac km, ies din garantie ori apar facelifturi si atunci dau masina la buyback ori o vand urmand sa achizitioneze modelul nou. Piata din Romania este atipica. Sunt extreme la noi. Oameni care isi permit asta si schimba masina dupa 3 ani si altii care o cumpara si ies la pensie cu ea. Totul tine de puterea de cumparare.

La pretul asta de 52 mii euro e de inteles ca dau navala cei din State sa cumpere masina. Mai ales la T6 AWD care are 320 cp si fuge de rupe.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut-un seria 3 cu de toate pe el ajunge la vreo 50-60k €. Tu la banii astia vrei sa iei SUV cu de toate???

Daca o gandin asa, nici indienii de la Range nu au pe ce sa ceara 100k+. Pe ce? Pe niste briz-brizuri care ia ochii?

Sau alt exemplu: o Insignia cu dotari medii 27k €? Ti se pare putin la ce ofera masina aia?

Volvo a aruncat cartea in joc Timpul ne va spune daca a fost cu noroc sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturi intre 28.000-55.000 ptr o masina fie ca e suv, turism imi par preturi acceptabile pentru orice om care castiga un salariu european si nu un salariu romanesc.

Ptr preturi de la 80.000 in sus ma uit la masini care fie au performate uimitoare ori au un brand care se vrea luxos. Asa hai sa punem toata tehnologia pe un Duster si sa cerem 50 mii euro. Sa vedem daca se cumpara. Punem night vision, piele de crocodil, trapa cat tot plafonul, punem orice. Si jante de 25 daca se poate. Eu ma refer la lungul nasului. Cei de la volvo se pare ca au uitat sa-si priveasca lungul nasului. Ptr neamtul de rand 27 mii euro o insignia este un fel de 8000 euro un logan ptr roman.,isi permite. Pretul trebuie corelat cu piata. In cazul de fata nu-mi pare un pret corelat cu piata. Pentru a avea succes cu un model in afara sa-l faci ochios trebuie sa fie si fiabil cat si atragator la pret. Plus serviciile post vanzare , garantie, service. Acest model spui ca a fost scos de o companie americana si nu una europeana. Diferente de pret foarte mari pentru aceasi masina vanduta pe 2 continente diferite. Unde mai pui ca se fabrica in europa si mai costa si transportul pana in state. Cu toate astea e mult mai ieftina de luat de acolo decat din Eu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maestre, despre ce discutam pana la urma? Ca XC90 este scump pentru europeni si accesibil pe alte piete pentru care a fost in special gandit? Un XC90 nou nu si-l cumpara din banii de alocatie mamica aia care va naste doar dupa ce primeste masina ci sotul ei care are probabil un business care genereaza un profit lunar si este motivat sa faca o astfel de achizitie decat sa plateasca tva-uri si impozite aiurea.

In Germania la achizitiile private masinile facute de coreenii sunt pe primul loc de departe insa cand vine vorba sa-si ia o masina ,,pe firma,, se mai uita si la cate-un Volvo.

O sursa buna de re-import pentru XC90 va fi Canada!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maestre, despre ce discutam pana la urma? Ca XC90 este scump pentru europeni si accesibil pe alte piete pentru care a fost in special gandit? Un XC90 nou nu si-l cumpara din banii de alocatie mamica aia care va naste doar dupa ce primeste masina ci sotul ei care are probabil un business care genereaza un profit lunar si este motivat sa faca o astfel de achizitie decat sa plateasca tva-uri si impozite aiurea.

In Germania la achizitiile private masinile facute de coreenii sunt pe primul loc de departe insa cand vine vorba sa-si ia o masina ,,pe firma,, se mai uita si la cate-un Volvo.

O sursa buna de re-import pentru XC90 va fi Canada!

Bravo ! ai atins un punct sensibil . sau 2.

Coreeni vand mai bine. de ce? De 2-3 ani fac masini din ce in ce mai interesante ca design si ofera garantie si asistenta gratuita !

Tineti minte Mercedes A clase? Vanzari foarte slabe ...... Noul A Clase? au crescut vanzarile de n ori... de ce?

De ce vinde Apple mai multe telefoane decat ceilalti: bai, arata misto, e premium , e lucrat .... tot in China, dar arata diferit !!!!

Dintre toti competitorii lor, HTC a vazut oportunitatea si au mers pe un design diferit. Rezultatul - vanzari incredibile !

Oamenii NU cumpara ce au nevoie , ei cumpara ce le place ! Daca Range Rover venea cu un design de Defender nu mai avea atata succes cu Evoque !

"Ce naiba, daca imi place , ma imprumut, fac leasing, rate, dar trebuie sa am masina aia !!!!" Asta este gandirea consumatorului azi. Sau " Bai, e tare rau Volvo XC 60, lasa sa se mai ieftineasca un an, dar tot il iau!". Problema e ca acest impuls de "must have" nu o am la vederea noului XC 90. Si cred ca nici altii ! Altfel discutiile despre pret nu ar avea loc.Practic vorbind, vor exista si versiuni mai ieftine, probabil peste vreo 2 ani, vor incepe de pe la 50.000 euro.

E o masina ok, chiar foarte interesanta cand te uiti la fisa tehnica: consum mic,cilindree mica ( taxe mai mici), motor Euro6 ( nu se plateste taxa de inmatriculare),

putere mare, interior foarte elegant ( un minus- computer de bord adaptat DOAR pt iPhone!!!! Eu am Android!). Asadar, fara un design exterior care sa imi scoata banii din buzunar imediat, ma mai gandesc. Si ma mai gandesc, si gasesc tot felul de motive sa nu il cumpar, ba ca e scump, ba ca nu e ca X 5 , ba ca smartphone-ul meu nu e compatibil cu softul masinii,, etc. Dar, de fapt , defectul lui principal este un design comun, neatragator. Se poate remedia ceva? Da: ofera o varianta ieftina de pe la 39.000 euro fara TVA, cu dotari minimale( strategia asta a adoptat-o si VW cu Touareg) si poate vor mai vinde cate ceva.

Personal nu prea imi place nici celebrul "ciocan al lui Thor" de la faruri. Poate daca il puneau invers era mai atractiv.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la lansare vor avea disponibil si pentru android.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E distractiv sa vezi carute si cai si betivi intinsi dealatul drumului cu "night vision-ul masinii" :))) atunci se simte problema cu adevarat .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, sunt curios cum au fost cumparate. Cate EU si cate US. Banuiesc ca datorita diferentelor de pret de ordinul zecilor de mii de euro au fost achizitionate mai multe in US decat in EU.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In prima ora de la deschiderea shop-ului au fost rezervate mai toate.

Sa ajuns la 7 masini pe minut in orele de varf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nionut, eu am impresia ca ma iei la misto. La postul #31 ai un link, dai click pe acel link si vezi cat costa in Germania un XC90 editie limitata 1927 si evident ce dotari are. Deschizi un configurator BMW si bagi optiunile oferite de acest 1927 Edition. Este destul de simplu .

Nu am spus niciodata ca BMW nu are un sistem similar CitySafety, am spus numai ca nu e standard iar ca orice optiune are un pret .

Nu spun ca 90.ooo E sunt bani de seminte sau ca sunt putini bani, totusi orice masina nou aparuta costa absurd de mult, vezi noul seria 3 vs vechiul seria 3 pe care il iei acum SH pe mai nimic desi este 2011-2012.

La fel a fost si cu primul XC90 2003 D5 care in 2003 sarea de 60.ooo E iar acum cu 45.ooo E iei acelasi lucru, este normal sa fie asa dupa cum a explicat si domnul Paun mai sus .

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daa, am o placere deosebita sa te iau la misto :) Am vazut postul nr.31, am vazut pretul. Tot ce spun e ca este scumpa. Dar pretul asta mare este in Eu. In state e alta poveste. Pretul de 52 mii euro este senzational pentru o asemenea masina.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am vazut postul nr.31, am vazut pretul. Tot ce spun e ca este scumpa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

De la inceputul topicului spui asta si nu vazut pe nimeni sa te contrazica . Normal ca este scumpa , scump este tot ceea ce nu iti permiti.

Am vazut pixuri la 4000 lei , o tampenie sa dai atatia bani pe un pix , si am mai experimentat si cazul in care toti banii mei erau 70 de bani iar o paine era 1 leu , sa vezi ce scumpa imi parea painea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scump rau. Dar asta este doar la noi. In state e alta treaba. Iar pentru cei care spun ca le merg vanzarile in Sua si de asta e ieftina acolo...aveti mai jos lista cu vanzarile volvo pe luna August. Si la fel pot pune si de pe iunie, iulie unde volvo scade cu 11-12% desi au lansat v60-ul polestar, v60-ul etc. 2cfa4b74e2d6ff61eb667110f52b8ffb.jpg

Sent from my iPhone using TapatalkOverall Volvo Cars US was down about 10% in sales. Once you look at the data, most of it looks flat until you get to the 500+ C70 sales that disappeared...

Sent from my iPhone using TapatalkI expect we will continue to see North American sales numbers continue to decline at an accelerating rate through the first quarter of 2015 as the product offering ages and the competition continues to introduce new things.

Interestingly Jeep who's sales were up 20% accomplished that through leasing and a sub prime loan program.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aveti si un articol interesant mai jos

http://www.autonews.com/article/20140901/OEM03/309019974?template=mobile&X-IgnoreUserAgent=1

Volvo xc90 de la 40 mii usd inclusiv shipping. Prin asta vrea volvo sa se impuna. Doar ca la noi in Eu volvo merge invers. In sus cu preturile.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut76: citesc cu interes posturile tale, dar nu ca ar fi ceva interesant ci doar "scump, domne, scump, in partea cealalta este mai ieftin", ci ptr ca esti la o limita mica de ceea ce noi numim instigare la flame. Nimic din ceea ce colegii de forum spun nu pare a-ti fi pe plac si ptr orice gasesti argumente ce nu sunt tocmai constructive.

Te rog sa consideri ca acest mesaj este un avertisment. Daca vei continua in aceeasi maniera se va acorda o pauza de 7 zile.

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am voie sa am parerea mea ca o masina este scumpa? Fie ea si ultimul model xc90? Si nu poti fi indignat cand vezi ca pretul in germania este de 90 mii euro + tva si in sua este 52 euro ( conversie din usd)? Adica ce e asa deplasat? Sunt masini care chiar sunt premium si au performante mult mai bune decat modelul asta de volvo. Fie ca e la acelasi pret fie ca e cu un + 5000 euro. Instigarea asta nu stiu din ce reiese, mai degraba indignare. Si ca orice pers care posteaza aici am dreptul sa am parerea asta despre pretul unei masini. Unii spun ca e o combinatie de design dupa mai multe masini iar eu spun ca e scumpa. Nu vad unde e instigarea asta. A iesit scandal? A plecat careva de pe acest forum ptr ca imi sustin parerea ca e scumpa masina? Din ce reiese " instigarea"? Daca nu e placul moderatorilor inchideti topicul si gata. Prea mare deranjul pentru nimic, sincer.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ed4f170bb1f09ec8731732dc3f3f852c.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now