nionut76

Iata si noul xc90

220 posts in this topic

unde vezi ca sunt vandute pe pre-comanda ? magazinul online se deschide in 5 zile, si se pot comanda exclusiv online....deci daca dispui de fonduri poti sa o comanzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus ca sunt deja vandute - am spus ca va fi un stoc de 1927 masini (cine stie ce reprezinta numarul e tare :smile:) care sunt pre-vandute pe comanda, First Edition: http://www.volvocars...#/firstedition.

Totusi ceva interesant ce nu au spus pana acum aici:

- electronica:

- safety:

Enjoy !

Edited by maverick
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1927 reprezinta anul in care a luat fiinta VOLVO CARS :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi cind se strica electronica la masina asta frumoasa...ce se intimpla :)

Mai ales mi-e mila de frumusetea aia de touchscreen...care este o componenta sensibila, un defect cit de mic si gata - nu mai preia comenzile normal...cum le-ar prelua pentru muuuulti ani fara probleme contactele mecanice clasice si care si-au aratat cu varf si indesat potentialul.

Arata futurist, modern...Abia astept un video pe iutub despre un cocalar cu degetele pline de ghiuluri cum isi selecteaza apasat, maneaua preferata si, enervat ca nu incepe play-ul, tranteste un pumn peste frumusete de bord :evil6:

In rest, pare frumoasa, spatioasa, plina de gadget-uri.

Asteptam review-uri peste 1-2 ani despre problemele aparute, speram sa fie minime.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum se intampla la toate generatiile noi de masini, problemele sunt multe si mai dispar din ele odata cu faceliftul :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi cind se strica electronica la masina asta frumoasa...ce se intimpla :smile:

Mai ales mi-e mila de frumusetea aia de touchscreen...care este o componenta sensibila, un defect cit de mic si gata - nu mai preia comenzile normal...cum le-ar prelua pentru muuuulti ani fara probleme contactele mecanice clasice si care si-au aratat cu varf si indesat potentialul.

Arata futurist, modern...Abia astept un video pe iutub despre un cocalar cu degetele pline de ghiuluri cum isi selecteaza apasat, maneaua preferata si, enervat ca nu incepe play-ul, tranteste un pumn peste frumusete de bord :evil6:

In rest, pare frumoasa, spatioasa, plina de gadget-uri.

Asteptam review-uri peste 1-2 ani despre problemele aparute, speram sa fie minime.

Din pacate sistemul audio Premium Sound nu are mod "Manea" ci doar Studio, Gotheburg Concert Hall si Individual iar operarea egalizatoarelor e prea complicata pentru cocalari :smile:).

Cel putin editiile limitate nu cred ca vor ajunge la cocalari dar oricand poti ramane surprins.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr o masina de 225 cp la motor de 2000 pretul de 90 mii euro mi se pare absurd. Este premium dar pretul asta e chiar prohibitiv. La banii astia cumperi porsche cayenne, X5 500M care este o masina extraordinara.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

7.8s 0-100km/h cu un motor de 225hp pe o masina de 2.2 tone sincer mi se pare cam neverosimil de atins,cu toate cele 8 trepte ale cutiei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr o masina de 225 cp la motor de 2000 pretul de 90 mii euro mi se pare absurd. Este premium dar pretul asta e chiar prohibitiv. La banii astia cumperi porsche cayenne, X5 500M care este o masina extraordinara.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ai citit atent ce accesorizare ofera masina la pretul asta? Eu cred ca este vorba de T6 cu 320 cp pentru First Edition. I se va spune XC 90000!

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-677-0-67653900-1409512508_thumb.jpgpost-677-0-08990700-1409512509_thumb.jpgPretul este fix pentru aceasta editie limitata. Nu-ti face griji, ca nu apuca România vreo bucata din editia asta.

Altfel, masina e chiar frumoasa, cu un design simplu si curat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu-ti face griji, ca nu apuca România vreo bucata din editia asta."

Marius, asa credeam si eu inainte ca nu vor vedea mioriticul plai masini gen maserati, ferrari, lambo, bentley, bugatti veyron, etc. Si astea chiar au preturi - comparativ cu acest Volvo...

Eu sper ca doar MARCA, nu pretul ii va indeparta pe manelisti de ea, desi daca e alba...cine stie ? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai citit atent ce accesorizare ofera masina la pretul asta? Eu cred ca este vorba de T6 cu 320 cp pentru First Edition. I se va spune XC 90000!

Ce ai postat asta arata. Motorizare D5 bi-turbo 225 cp la cilindree de 2000. Pret cu Tva 90 mii euro. Nu ma intereseaza ce accesorizare are masina. E volvo. Depreciere rapida si probleme multe. Un fel de premium dar la treapta cea mai joasa. Acest pret chiar si pentru o editie limitata este foarte mare. 90 mii ptr un volvo? Pai ala hibrid sare de 100.000 euro iar sincer la banii astia ai multe variante la alegere. Nu-i nici Porsche, nici BMW si nici RR. E Volvo totusi. Mie personal imi pare un pret exagerat. Indiferent de pielea, lemnul, display-ul , sonorizarea, sistemele de siguranta folosite.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina este superba dar sunt cateva lucruri care ma deranjeaza foarte mult.

1. Ca orice brand auto mic fara o imagina foarte clara, au schimbat emblema, foarte putin dar se vad schimbarile(Mercedes, Bmw, Audi nu au facut niciodata asta, doar Pejo, Citroen, Opel, Fiat etc)

2. Pretul e aberant. Nu zic sa coste 30.000, dar deja cand ceri 100.000 de euro, intri in clasa cu Range-ul nou care oricat ar fi de reusit Xc-ul, Range-ul ramane Range.

3. Deja e in urma cu motorizarile, Avem un 2.0 de 225 de cp la diesel care este si motorizarea de top iar X5 incepe cu un motor diesel de 2.0 si 218 cp si se duce pana la 381.

Insa sunt sigur ca pretul va scadea si atunci va gasi o nisa de atac, din punctul meu de vedere masina asta va fura clienti doar de la Mercedes ML, Touareg (asta cand va ajunge la preturi mai decente) si posibil Q7(asta pana cand va aparea noul model). Una peste alta masina arata foarte bine.

Edited by Chris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr o masina de 225 cp la motor de 2000 pretul de 90 mii euro mi se pare absurd. Este premium dar pretul asta e chiar prohibitiv. La banii astia cumperi porsche cayenne, X5 500M care este o masina extraordinara.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ionut te rog frumos sa folosesti configuratorul de la BMW si sa configurezi un X5 de 2L AWD branduit xDrive25d, cu pachet M, Navi, muzica de top, camera fata& spate si faruri led. Cu stupoare constati ca sari de 110.ooo E iar cu reducere esti fix la 97.ooo E adica ceva mai scump iar masina este pentru prima data in istoria Volvo mai performanta decat a concurentei, atat la 0-100 km/h cat si la consum .

Nu mai vb de faptul ca in realitate noul XC90 concureaza cu Range Rover nu cu X5 dpdv al dimensiunilor,la peste 4.9m cat are acum este aproape cat RR sau Q7 nu cat ML au X5 iar cu un consum mediu de 6% este cea mai economica masina din segment .

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se speculeaza foarte mult pe faptul ca aceasta pre-comanda de 1927 bucati este mai mult o strategie de marketing si nu reflecta cu adevarat pretul cu care Volvo si-a propus sa vanda minimum 5000 bucati pe piata din Germania anul viitor. Intr-o tara civilizata si puternica financiar nu se calculeaza pretul unei masini asa ca la noi, cat costa domne, 90000, scump domne scump, dincolo era mai ieftin!

Pe un forum din Germania au aparut simulari de pret pentru leasing-uri de 3 ani cu un nr. de km pana la 100,000 si Volvo sta cam bine, sub ML, X5 sau Q7. Singura masina care este mai ieftina la genul acesta ar fi JEEP GRAND CHEROKEE care la 50000 euro ofera tot ce se poate, insa trebuie curaj sa te lasi pe mana italienilor iar nemtii prefera doar vacantele in Italia nu neaparat si toate masinile lor.

Volvo este pregatit pentru ce va urma, reducerea emisiilor de CO2 , norma de poluare euro6 si alte normative vor constrange si pe ceilalti producatori sa renunte la motoare cu 5, 6 sau 8 cilindri. La muzeu cu ele!

VOLVO tinteste piata americana, asa se poate explica si faptul ca vanzarea online incepe la ora 16, trebuie sa se trezeasca yankeii!

Un XC90 decent accesorizat nu va trece de 65000 euro asa ca nu mi se pare un pret aberant 90000 euro tinand cont si de faptul ca aceste masini au si o valoare simbol, la revanzare, se va tine cu siguranta cont de faptul ca au fost o editie limitata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concurenta directa sunt marcile germane: Bmw, Mercedes. Oricat ar incerca ei sa accesorizeze si sa faca ceva fiabil pretul este extrem de mare pentru un Volvo. Daca am ajuns sa vorbim de Volvo la 90 mii euro + chiar e aberant. Hibridul va sari de 100.000 +. La asemenea preturi te cam scarpini in cap cand e vb daca sa o cumperi ori nu. Mai ales ca lista marcilor premium cu preturi asemenatoare ori mai mici chiar e destul de consistenta. Nu stiu ce familie din SUA isi va cumpara aceasta masina la aprox 120.000 usd. Care ar fi motivul sa cumperi un Volvo la 90 mii euro in locul unui BMW X5, RRS ori a unui Porsche Cayenne? Ca esti fan Volvo? :)))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Care ar fi motivul sa cumperi un Volvo la 90 mii euro in locul unui BMW X5, RRS ori a unui Porsche Cayenne? Ca esti fan Volvo? :smile:))

De ce nu? Volvo chiar e altceva, tu nu simti asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noul XC90 nu se cumpara in comparatie cu alte masini.

Noul XC90 se cumpara din cul totul alte motive - insa se pare ca nu ati urmarit toata povestea de lansare a noului XC90, de 2 ani incoace. Din pacate. Si ne mai intrebam de ce nu suntem in target-ul // nu suntem reprezentativi pentru Volvo in Romania.

Aceasta discutie e dovada clara de ce.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu? Volvo chiar e altceva, tu nu simti asta?

Nu, nu simt. Iar daca as avea disponibila aceasta suma de bani cu siguranta alta ar fi optiunea si nu o masina pe care dai 90 mii + tva si care dacq vrei sa o vinzi in 3 ani o vinzi cu maxim 30 mii. Sa nu mai spun de serviciile oferite la pachet de competitori privind service-ul masinii.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Noul XC90 nu se cumpara in comparatie cu alte masini.

Noul XC90 se cumpara din cul totul alte motive - insa se pare ca nu ati urmarit toata povestea de lansare a noului XC90, de 2 ani incoace. Din pacate. Si ne mai intrebam de ce nu suntem in target-ul // nu suntem reprezentativi pentru Volvo in Romania.

Aceasta discutie e dovada clara de ce.

Dar cand cumperi cum cumperi? Nu compari? Te-ai nascut cu o revelatie pe Volvo? Ori ai comparat ca na, celelalte marci premium sunt asociatie cu un tipar mioritic. Ori ai cumparat masina datorita pretului, dotarilor. Toate aceste lucruri se fac prin comparatie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O editie atat de mica, pentru un producator care face sute de mii de bucati pe an, inseamna un singur lucru: pierdere, indiferent de pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

90.200x1927= vreo 174 milioane de euro. Deja castigati. Nu stiu care sunt costurile de productie, dar nu cred sa fie vreo pierdere pe aici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costurile de productie sar de cateva miliarde. Vanzarea celor 1927 buc editie limitata e doar praful de pe toba. Numai pentru design s-a lucrat in ultimii 3 ani. Nu sunt costuri chiar de neglijat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

" Noul model marcheză și un punct de cotitură în designul Volvo. Dezvoltarea a durat trei ani și a necesitat investiții serioase, dar avem acum în față noul stil de design scandinav cu linii fluide. Avem și nou logo Volvo, interpretat minimalist. "

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nionut76:

Pentru o masina de talia ei, full option,90000 nu mi se pare scump...Si as opta pentru T6 daca e la acelasi pret cu D5...

Nu as vinde-o in 3 ani...

Daca nu as fi fan Volvo,as alege Volvo doar pentru faptul ca e altceva ,ca nu sunt pline strazile de ele...

Nu inteleg de ce ti-ai luat Volvo ,daca tot de plangi de devalorizare; + ca sunt atatea optiuni asa cum ai precizat :D

In fine,fiecare are dreptul la o parerea ...so peace

Sau poate nu se constientizeaza ca vorbim despre FULL OPTION + EDITIE LIMITATA?Si care nu va obliga nimeni sa o cumparati la dotarile si pretul asta????

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

90.200x1927= vreo 174 milioane de euro. ...

In lumea automobilelor premium astia sunt bani de scobitori. :smile:

Pana si Loganul a costat mult mai mult de atat sa il poata scoate de la Pitesti.

In afara de costurile deloc neglijabile pe care le necesita un model total nou, trebuie si fabrica retehnologizata si adaptata...

Cand ma gandesc numa' cati bani face o promovare/publicitate la nivel mondial...

P.S.

Volvo a mai avut preturi apropiate de suma asta la cateva modele (rare) de la inceputul anilor 90.

In contextul planurilor lor marete, a diversificarii gamei, va ajuta sa vedeti ce inseamna si care e feedback-ul pe care il urmaresc ei.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now